Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mikor érdemes ivartalanitatni?

Mikor érdemes ivartalanitatni?

Figyelt kérdés

Jelenleg 17 hetes vizsla keverék szuka.


Elég nagy már most 46 cm marmagas és 10 kg.


Ivarérettség előtt vagy után?

Minek mi a hátránya?Előnye? (mármint ha előtte vagy utána?


Tudom, hogy ivartalanitatni kell csak az érdekelne, hogy egy szukának az ivarérés előtt jobb vagy után.


Én jobban szeretném ha előtt mert van egy idősödő ivaros kanom és nem akarom, hogy esetleg befedeze. Ő nem bírná az altatást az állatorvos csak abban az esetben ivartalanitaná ha nagyon muszáj lenne ha hererákos lenne.


Az állatorvosom most szabadságon van így nem tudom ezt vele meg beszélni.



2019. aug. 14. 10:04
 1/9 anonim ***** válasza:
74%
Az első tüzelés után szokták ivartalanítani. Szerintem előtte nem is csinálja meg az orvos.
2019. aug. 14. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
11%

Ha nem ivartalanítod; előny: lehet h lesznek kiskutyáid hátrány: tüzeléskor minden kan beszökik majd...

Ha ivartalanítod; előny: nem kell félteni h elkap valami fertőzést vagy minden kan beszökik hátrány: nem lesznek kiskutyák.

Nekünk németjuhászunk van, az első tüzelés után lett ivartalanítva, mert beszökött hozzá egy kan. Ez 1 éves kora körül volt. Szerintem kérdezd meg az állatorvosotokat, hogy mit ajánl.

2019. aug. 14. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
78%
Az csak előny ha nem lesznek kölykök
2019. aug. 14. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Minden féle képen ivartalanítva lesz.


Én viszont úgy hallottam meg olvastam, hogy ha első tüzelés előtt ivartalanítják akkor kevesebb esély van az emlő daganatra aztán lehet ez butaság.

2019. aug. 14. 10:40
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Mi most voltunk műtéten. A doki javasolta, hogy tüzelés után, hogy a csontjai kapjanak egy adag hormont és ne legyenek gyengék. Cane corso van. Azt mondta valóban korábban a tüzelés előttit javasolták, de a jelenlegi tudomány szerint ezt tartják a legjobbnak. Azt mondta így sem nő meg jelentősen a daganat kialakulásának az esélye. Ha be is fedezi a kan, megcsinálják a műtétet. Tüzelés után egy hónappal kellett vinnem.
2019. aug. 14. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
95%

Nincs minden tekintetben tökéletes válasz.

A tüzelés előtti ivartalanítás előnyei: lehetőséget sem adsz arra, hogy becsússzon egy alom, nem lesz álvemhes, a későbbi emlődaganat valószínűsége kisebb, mint ha később pakoltatod ki.

Hátrányai: durván beleavatkozol egy fejlődésben lévő állat hormonháztartásába, ezért nagyobb valószínűséggel lesz utána inkontinenciája, probléma a vázrendszerével (diszplázia, illetve nagyobbra is nő), a szőrzete is eltérhet a fajtától elvárhatótól. Egyes rákfélék is gyakoribbak ilyen esetben, de ezek még így is ritkábbak, mint az emlődaganat vagy a méhgyulladás.

Főleg kanoknál szokták mondani, hogy kevésbé lesz balhés, ha korán ivartalanítják, illetve a szukák miatt nem fognak rászokni a szökdösésre. Ha már egy kutyánál kialakult, hogy balhés, szökik, jelöl, akkor utána az ivartalanítás sokkal kevesebbet segít. A hormonok miatt mind az ivarérés, mind az ivartalanítás változtat valamennyit a kutya viselkedésén. A mi dominanciára nem hajlamos szukánk például a tüzelés után magabiztosabb lett, ivartalanítás után ez sajnos visszaromlott. De olyan szukát is ismerek, akivel nem volt gond, tüzelés után viszont más szukákkal balhésabb lett. Azután amint lehetett ivartalanították, így már kevésbé dominálja le a többi kutyát.

Az állatorvosok jó része inkább az ivarérés után ivartalanítana, de a mienk pont olyan, hogy előtte szereti, mert fél a fölösleges kiskutyáktól. Győzködött is a 8 hónapos (nagytestű) kutyánknál, hogy biztos tüzelt már, csak nem vettem észre. Mondtam, hogy ivaros kannal tartjuk együtt, feltűnne a dolog ;). Egyébként ha külön tudod zárni a két kutyát, akkor meg lehet oldani, hogy ne legyen szaporulat. Nekünk is sikerült, aztán azóta már megműtötték a szukát.

2019. aug. 14. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ nagyon hasznos volt :)


Az én kutyám egy kicsit félős emberekkel de viszont kutyákkal elég domináns főleg a testvérével.


Mivel ő keverék ezért senki nem tudja mekkorának és milyennek kell majd lennie így ez nem lenne túl nagy hátrány számunkra.


A tesója rokonomnál van szerintem majd együtt mennek ivartalanításra könnyebb lesz nekik is együtt lábadozni mintha külön lennének műtve mert akkor nem értik majd miért nem játszhatnak egymással.


Az el zárást nem nagyon tudnám megoldani mert ha nem vagyok otthon akkor a szuka kint van az udvaron a kan pedig a hátsó kertben elvan választva egy kapuval de az nem lenne nagy akadály nekik.

2019. aug. 14. 11:24
 8/9 A kérdező kommentje:
Tesóm szuka kutyája sokkal nyugodtabb és bújósabb lett ivartalanítás után ő 2 évesen lett mikor már besikerült egy kiskutya ő volt az első ivartalanított kutya a családban és sokkal nyugodtabb meg a kölyke is aki kan őt 7 hónapos korában ivartalanította együtt az anyával ő is nagyon domináns volt mikor érett lett azóta egy kezes bárány.
2019. aug. 14. 11:27
 9/9 anonim ***** válasza:
51%
Ivarérettség előtt ivartalanítattuk 7 hónaposan a csivava szukánkat.Semmi hátránya nincs.Nem lettek gyengék a csontjai, meg semmi baja nem lett.
2019. aug. 14. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!