Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyáknak csak a rövidtávú...

Kutyáknak csak a rövidtávú memóriájuk jó?

Figyelt kérdés
Kutyaiskolában az tanítják, hogy ha kutya rosszat csinál akkor adott pillanatban , tettenéréskor kell fegyelmezni , mert később már nem tudja hova tenni hogy miért kapta a szidást. De ha ilyen rosszul emlékeznek akkor hogyan lehet az hogy egy bántalmazott kutya pl fél az embertől , vagy a bántalmazást elkövető által használt tárgytól stb?
2019. aug. 24. 13:03
 1/7 TR75 ***** válasza:
96%
Nem az emlékezésük rossz, hanem a két dolgot nem tudják összekapcsolni. Tehát az ok-okozati összefüggést nem értik.
2019. aug. 24. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
94%

Nem a memóriájuk rossz.

Csak nem értik miért szidod le ha egyszer ő most épp csak ül, persze lehet hogy előtte bepisilt vagy kiásta a virágokat, de neki nem tudod megmondani hogy azért szidod mert ezeket tette és nem azért amit épp csinál.

Egy kis gyereknek megtudod mondani miért szidod/mi rosszat tett és ő meg is érti, de a kutya nem.

2019. aug. 24. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
16%

1-es, ha az ok-okozati összefüggést nem értik, akkor az miért van hogy ha pl lánccal megversz egy kutyát, akkor utána minden lánctól (pl póráz) félni fog? Itt sem tudhatná akkor az ok-okozatot.


Na meg nekem ne mondja senki hogy nem emlékeznek arra amit csinálnak.

Neten is rengeteg videó van "bűnbánó" kutyákról akik tönkre tettek valamit amíg a gazdi távol volt.


Az én kutyám is ha éppen megrágott valamit, vagy kukázott, amikor hazaérek tök boldog, mintha mise történt volna, de ha rámutatok arra a tárgyra amit pl kikukázott, a hangom sem kell felemelnem, már vonul be a helyére és vágja a bűnbánó fejet. Tudja hogy rosszat csinált. Pedig Isten a tanúm, sosem vertem meg. Mégis tudja.

2019. aug. 24. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 TR75 ***** válasza:
100%

Ha lánccal megversz egy kutyát, ott nem kell ok-okozati összefüggést keresni. Fájdalmat okozol az állatnak egy lánccal, ezt megjegyzi (megtanulja).

A kérdező példájában van ok-okozati összefüggés (ha úgy tetszik, logikai): a kutya megtesz valamit, amit nem kellene, utána rohangál még, meg miegyéb, és fél óra múlva jön a gazda és bünteti a tiltott dolgot. A kutya nem érti, miért kap büntetést, mert a tiltott dolog után még sokmindent csinált. Nem tudod neki elmagyarázni, hogy mi az ábra (pontosabban: ha például láb mellett kell menjen, de elkószál, azt csak azonnal akkor tudod büntetni, később már nem - egy tárgy leverése vagy rossz helyre piszkítás más, mert tudsz mutatni valamit, ami kapcsolható a helytelen dologhoz).

Ellenben ha megverted (főleg, ha rendszeresen), akkor megtanulja, hogy ha megjelensz a színen, akkor verés lesz. Ha rendszeresen bottal vagy ostorral vagy sokkolóval, akkor azt is megtanulja, hogy ezek az eszközök veszélyesek rá (társítás). Ez kondícionálás. Ha amúgy kevés emberrel van kapcsolatban az állat, akkor azt is tapasztalja, hogy általában az ember rossz. Ezért fél aztán mindenkitől.


Egyébként, az a helyzet, hogy kezd átalakulni az állatokról az a kép, hogy csak ösztöngépek lennének bármiféle logikus vagy előrelátó cselekedet nélkül, szóval az, amit mondasz, tényleg valós dolog, ha rámutatsz arra, hogy mi volt helytelen, akkor megtanulja, hogy az nem jó (persze nem azt érti meg, hogy rossz, hanem azt, hogy nem teheti).

Ha érdekel az ilyesmi, ajánlom Frans de Waal könyvét.

[link]

2019. aug. 24. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 TR75 ***** válasza:
100%

Pont nemrég volt egy cikk valahol, amiben valami kutatásra hivatkozva az volt olvasható, hogy a kutya "megtanulta" az évezredek során például a "bűnbánó tekintetet" is.

Nem tudom, lehet-e ebben valami :-D

2019. aug. 24. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
32%

Én is gondolkoztam már ilyen kérdést kiírni.


Azt mondják ha elszalad akkor nem szabad büntetni visszaérkezéskor. Apukám megbüntette, és tudta a kutya, hogy miért kapta. Utána nem nagyon ment el vagy ha mégse tudott ellenállni hason csúszva jött vissza. Szerintem okosabbak mint sokan gondolják

2019. aug. 24. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Utolsó:


Azért jött vissza utána hason csúszva, mert az rögzült benne, hogy ha visszamegy a gazdához, akkor az neki rossz. Ez azért veszélyes, mert ha egyszer elfut valahová, követve az ösztöneit, esetleg nem fog visszajönni, mert az számára negatív élmény.


A kutya nem gondolkodik úgy, hogy TUDOM, nem mehetek el, mégis megteszem, mert az jó, és vállalom a következményeket.

2019. aug. 26. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!