Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Gyerekek mellé melyik a...

Gyerekek mellé melyik a legbarátságos kutya? A németjuhászon és berni pásztor kutyán gondolkodunk

Figyelt kérdés
2019. okt. 6. 08:21
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
3%
Golden retriever talán.
2019. okt. 6. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
26%
Testvéreméknél két német dog van két kisgyerek és két kicsi kutya mellé. Nagyon ijesztőnek tűnhetnek ezek a hatalmas jószágok, de soha nem bántottak senkit, csupaszív mindkettő:) igaz, nevelve is vannak, anélkül simán lehet, hogy agresszívek lennének.
2019. okt. 6. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
96%

5. válasz (08:41):

Aztán az ilyenekből lesznek később a következő kérdések ugyanitt kiírva:

- Tudtok menhelyet ahol le tudom adni a kutyámat?

- Miért nem veszi be a menhely az aggresszív kutyámat?

- Az állatorvos elaltatja (végleg) az aggresszív kutyámat?

- A kutya megtámadta a gyereket, hova vihetem a kutyát?

- A kutya megette az anyósomat, most mi lesz?

- Kiszökött a kutya, és megharapta az utcán játszó szomszéd gyereket, feljelenthetnek?

- Megmérgezték a kutyát, hova menjek? (ezt úgy éjfél körül kiírva ide, 3-4 napos hosszú hétvége közepén).


Amit ma tudni kell:

1./ A kutya ma már nem házörző (1-2 perc kiiktatni). A kutya legfeljebb jelzi ha valaki be akar jönni. Házörzésre távfelügyeletbe kapcsolt riasztó rendszer, megfelelő karbantartással, szakszerűen kiépítve. Ha nagy a kert/telek/telephely akkor kiegészíthető valamilyen felület védelemmel, kamerával. Ha van 24 órás biztonsági őrség akkor oda jó lehet a kutya mert jelzi ha valaki be akar menni, de csak a jelzésig jó. Utána az őr mellett megfelelő kiképzéssel tud őrző-védő munkát ellátni.


2./ Az elmúlt kb. 20-25 év arról szólt, hogy első sorban az ELTE-n Csányiék rengeteg vizsgálatot végeztek a kutya-ember kapcsolat témában. Érdemes olvasgatni, és ezt nem is nehéz mert nagyon sok publikcáiójuk, könyvük magyarul jelent meg, bár a legérdekesebb eredményeik angol nyelvű szakcikkekben vannak. Ha valami "modern" hungarikum akkor ezek a kutatások azok, nem is értem miért nincsen ez jobban tanítva, mert világhírű (és uttörő) kutatásaik vannak. Legalább itt akik magyarul beszélünk és kutyázunk olvassuk már ezeket, és ne a külföldi celebek mintáit másoljuk. Olvassuk el a valódi, tiszta, hazai kutatások eredményeit, legalább ennyivel tiszteljük meg már őket. Ekezből az egyik legfontosabb eredmény, hogy a kutya rendkívül mértékig ragaszkodik az emberhez, és ez úgy néz ki a domestikáció kezdete óta így van. Rengeteg régi festmény, leírás, cikk, regény stb. szól arról, hogy a pásztorok, juhászok, kondások, hogyan éltek együtt! a kutyáikkal. Vannak XVII. sz.-i ábrázolások, hogy a juhász úgy alszik, hogy "párnának" használta a puliját. Ezek után nem volt véletlen, hogy a puli "olvasta a gazdi gondolatait" és tényleg segített a nyáj őrzésében, terelésében. Vagy ott van a Frakk c. rajzfilm, Károly bácsival. Hol alszik a filmben a vadász kutya (vizsla)? Milyen érdekes bent a házban. Még gyerekkoromban láttam vidéken (igen ott sok helyen ki volt téve a kutya az udvarra), hogy ugyan kint van a kutya az udvaron "kerti dísz" de amikor a gazda kiment a mezőre kapálni akkor füttyentett egyett, "gyere bodri megyünk kapálni" és a kutya örömmel ment a gazdival és egész nap kint voltak a mezőn, és egy-egy falat a szalonnából, kenyérkéből az ebédből a kutyáé volt. És ezt a saját szememmel láttam kis borsodi és szabolcsi falvakban. Nyilván amikor "ünnep" volt és jöttek a rokonok pestről (nagy városból) akkor nem mentek ki kapálni, így a kutya otthon volt az udvarban. Mit látott ebből a "Pösti rokony?" a nagyfaternál a kutya az udvarban mert ott a helye. A dolog másik fele, hogy rengeteg mindent az udvaron csináltak, tyúk levágása (na az volt a kutyának a kánaán, mert egy két falat csurrant-cseppent), vaj köpülés, tollfosztás, disznó etetés. És akkor mindig ottvolt a kutya mellettük. így éltek még az előző évtizedekben is az emberek vidéken. Nekik annyira természetes volt ez, hogy fel se tűnt, hogy ugyan kint van a kutya az udvarban, de nagyon-nagyon sok társas interakció volt a kutya és a gazdi között. Ugyanígy amikor este kiültek az asszonyok a kispadra a házelé vagy az embőr a kocsmába ment a kutya ott volt velük, a közelükben, esetleg játszott a szomszéd kutyájával. Maguktól jól neveltek voltak (illetve a gazdi megnevelte, aznélkül, hogy észrevette volna) talán a Tüskevár filmben van egy jelenet amikor (ha Tüskevár) Matulabácsi csak annyit mond a kutányak: "Ejjnye, ne" és a kutya tudja mi a dolga és beigazodik olyan szépen, hogy egy BH vizsgán a vizsgáztató szeme könnybe lábad. De ezt láttam szintén saját szememmel, amikor kivállóan kivitelezett lábnál követésben ment ki Sanyibácsi a mezőre a falusi keverék kutyával, és amikor Sanyibácsi visszatért és bement a kocsmába, csodálatos helyben maradással megvárta amíg 1,5-2 óra alatt csatak részegre itta magát. Ma mit tanít egy kutyaiskola "lábnál követés" "helyben maradás"? Nézzetek fortepant a facebookon, és tucatnyi kép van, ahol a kcsoma előtt fekszik 5-6-7 kutya békésen, tökéletes helyben maradással. A látszat ellenére foglalkoztak a kutyával, de ezt ösztönösen tették. Mert tudták, hogy ha nagyon kell számíthatnak a kutyára, a kutya meg "a gazdi az ISTEN! Érte bármit" ez van genetikailag beépítve a kutya agyába mióta domesztikálta az ember. Ha tudományt nem olvastok legalább nézzetek szét. A vadászkutyák meg nagyon nagy becsben voltak tartva, bent laktak a kastélyban ezerszám vannak ilyen festmények évszázadok óta. Amikor a vadászat főuri státusz szimbolummá vált azóta meg méginkább ez volt. Tudom ma divat sötétnek lenni, és nem nézni festményeket, nem olvasni könyveket, de akkor legalább a könnyen emészthető Frakk rajzfilmet nézzétek meg, hogy hol élt a kutya. Vagy üljetek be az autóba és menjetek el kis borsodi és/vagy szabolcsi falvakba (igaz hajnalban kell odaérni) de sok helyen megint kézi erővel művelik a földet és biza ott a kutya a gazdival.

Bocs hosszú voltam, de elborult az agyam a sokadik ilyen kérdéstől.

2019. okt. 6. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
100%
"Van neki hol szaladgálni hatalmas nagy kértünk van nagy udvarra" - Ez nem elég, attól, hogy van nagy kert, még foglalkozni kell vele, különben a járókelőket fogja ugatni.
2019. okt. 6. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
100%

Német Juhászt csak akkor ha van napi 3 órád alaposan lefárasztani, és tréningezni vele. Csodás családi kutya, de csak akkor ha jól van nevelve, és le van foglalva mind agyban mind fizikailag!

A Berni egy csodás családi kutya. Türelmes, gondoskodó és nyugodt. Kölyök korban jól meg kell alapozni a szocializációját és csodás családtag lesz a gyerekek mellé.

2019. okt. 8. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó voltam.

Most olvastam végig a kérdező válaszit, így korrigálnám a fentieket!

Kerti dísznek, elrettentésnek "csak" udvaron rohangászásra egyik sem, sőt semelyik fajta nem ajánlott! A Berni egy nagyon család centrikus kutya, ha állandóan kint van ingerszegény környezetben az nem neki való szinte csak vegetálna. A Berni a családdal a fotelben vagy a fotel lábánál heverészve egyik végtagjával valamelyik családtagra támaszkodva érzi igazán jól magát.

A Német Juhész jó ugyan jelzőkutyának, de elengedhetetlen a napi intenzív foglalkozás és tréning, hogy ne csavarodjon be és ne kezdje el lerombolni a kertet unalmában.

Erre a célra nem kutya kell, hanem ahogy előttem is írták riasztórendszer, kutyátok meg már van azokkal elvannak a gyerekek.

2019. okt. 8. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!