Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miert gondolja egy allatorvos,...

Miert gondolja egy allatorvos, hogy a kutya ivartalanitasa felesleges?

Figyelt kérdés

Van egy 12 hetes keverek kan kutyam. Ma voltam vele az orvosnal, es rakerdeztem az ivartalanitasra. Az orsvos szerint nincs ertelme, maximum ha aggresszioval lenne problemank.


Kulfoldon elek, azt hittem itt is bevett szokas, hogy idovel ivartalanitjuk a kutyakat. Ezen nagyon meglepodtem.



2019. okt. 16. 20:48
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
48%

Azért, mert sok kellemetlen mellékhatása lehet. Ha tudsz vigyázni rá, és nem szökik jobbra-balra, akkor jobban jár, ha nincs ivartalanítva.

Magyarországon is a sok proli tudatlan ember miatt nyomatják ennyire az ivartalanítást. Különben 1000x ennyi kutya lenne... De sok hátulütője van. Csak az nincs reflektorfényben. Egy jó állatorvos tudja ezeket, és a GAZDÁT látva mérlegel.


Igaz, hogy betegségeket megelőzöl vele, de ha nem hal meg hererákban, majd meghal agyvérzésben. Sokkal jobb... (ez irónia volt)

2019. okt. 16. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
72%
Utolso milyen mellekhatasai vannak? Egyebkent meg miutan a kutyam meghalt gennyes mehgyulladasban mindenkinek azt ajanlom hogy ivartalanitsa ki a kutyajat
2019. okt. 16. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
53%

Kontra

Az ivartalanítással olyan hormonok kiválasztása szűnik meg, illetve változik, melyek nem csak az ivarszervekre, hanem egyéb szövetekre is kihatással vannak, hiányuk pedig egy természetellenes állapotot hoz létre, mellyel a szervezet nem egykönnyen birkózik meg.

Az ivartalanítás egy komoly műtét, amely altatást igényel. Szerencsére ma már az altatáshoz használt szerek és a műtétek általános körülményei fantasztikusan biztonságosak, de minél idősebb, vagy betegebb egy állat, annál nagyobb rizikóval járnak.

A korai ivartalanítás bizonyos fajtáknál kétszeresére növelheti a csípőízületi diszplázia kockázatát.

A korai ivartalanítás bizonyos fajtáknál háromszorosára növeli a limfoszarkóma kialakulásának kockázatát.

A korai ivartalanítás a csontok egyenetlen növekedéséhez vezethet és megnövelheti a csontrák kialakulásának kockázatát (ez különösen a nagytestű kutyákat veszélyezteti).

Az ivartalanítás a pajzsmirigy alulműködéséhez vezethet, mely letargiával és elhízással jár, de szerencsére napi gyógyszereléssel kezelhető.

Az ivartalanítás bizonyos fajtáknál megnöveli a hemangioszarkóma kialakulásának kockázatát (ide tartoznak a vizslák, a retiverek, boxerek és a németjuhászok is).

A sterilizáció megháromszorozhatja az elhízás kialakulásának kockázatát, mert a nemi hormonok kiiktatása megváltoztatja az anyagcserét, és sokkal kisebb lesz a tápanyagigénye a kutyának, amit a gazdák sokszor figyelmen kívül hagynak.

Idős kutyák esetében az ivartalanítás növelheti egyfajta demencia (időskori elbutilás, agyi leépülés) kialakulásának az esélyét.

Szemben az ivarzással kapcsolatos agresszióval, a félelmi agresszión az ivartalanítás (a magabiztosságot erősítő ivari hormonok hiánya) ronthat, de itt fontos az időzítés: ha a viselkedés már rögzült, akkor a műtétnek nem lesz érezhető hatása az állat félelmi reakcióira.

2019. okt. 16. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
75%
Forrás: [link]
2019. okt. 16. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

Van olyan ország - ha jól emlékszem, valamelyik skandinávról hallottam - ahol nem nyomatják ennyire az ivartalanítást. Nincs annyi kóbor kutya, nem szaporít mindenki nyakló nélkül, a gazda majd eldönti, mit szeretne. Ott felnőttnek nézik a kutyatulajt, nálunk gyereknek, akinek meg kell mondani, hogy mi a jó, akár még úgy is, hogy a hátrányokat elhallgatják. Szukánál nyomós érv a tüzelés, emlődaganat és a gennyes méhgyulladás megelőzése, de kanoknál amit nyersz a réven, bukod a vámon, lásd a (lepontozott) 3. válaszolót.

Mielőtt nekem esne valaki, hogy ellenzem: a mi szuka kutyánk biztosan nem fog hozzájárulni a hazai kutyaszaporulathoz, de a viselkedésén rontott az ivartalanítás. Az ilyen kockázatokkal jobb előtte tisztában lenni.

2019. okt. 16. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
Hat en sem attol felek h valakit felcsinal, mert lakas kutya. De eddig en is abban a hitben voltam, hogy sokkal egeszsegesebb lehet ha ivartalanitom, kulonben belehal minden vacakba
2019. okt. 17. 06:32
 7/18 anonim ***** válasza:
65%
Ugye ugye. Annyiszor ismétlik a hülyeséet, hogy elhiszed.
2019. okt. 17. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

" De eddig en is abban a hitben voltam, hogy sokkal egeszsegesebb lehet ha ivartalanitom, kulonben belehal minden vacakba"

Szukáknál még csak-csak, de kanoknál ritkábbak az ivarszervi problémák. Amit esetleg érdemes végiggondolni, hogy mennyire hajlamos dominálni és mennyire fogod tudni kézben tartani a kutyát. Egy domináns kutya és gyengekezű gazda párosnál érdemes az ivartalanításban gondolkodni, de ha túl későn végzik azt el (mondjuk 2-3 évesen), akkor rögzülhetett már a kutyában a nem kívánatos viselkedés annyira, hogy maga az ivartalanítás ne segítsen rajta sokat. Mi egyébként pont a fordítottját rontottuk el: a mindenkinek durván behódoló kutyánknál kivártuk az első tüzelést, ami után határozottabb (de nem balhésabb) lett. A 2. tüzelés előtt ivartalanították, ami után viselkedésben visszalépett majdnem arra a szintre, ahol kölyökként volt :S. Úgyhogy a méhgyulladástól, becsúszott alomtól nem kell már félnünk, de ezen még sokat kell dolgoznunk. Amit nehezen hisznek el, hogy a mi kis hason csúszó melákunk mindkét szülője domináns, ÖV-ben jeleskedő és határozott kutya. Úgyhogy még nem is feltétlenül csak a fajtától függ a döntés.

2019. okt. 17. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
51%

Én ivartalanítás párti vagyok, sokkal kellemesebb az élete egy kan kutyának is, ha iivartalan, nem kattan be, valahányszor tüzelnek a szukák a környezetében, nem lesz benne annyi dominancia a kan fajtársaival szemben, illetve van rengeteg betegség, amit ki lehet vele küszöbölni:


Kan kutya ivartalanításának előnyei

– Az ivartalanítással nagyban csökkenthető az idős kan kutyákban viszonylag gyakran kialakuló prosztata daganatok és prosztata megnagyobbodás kialakulásának esélye.

– Csökken a nemi hormontermeléssel összefüggő kórképek, például a végbéldaganatok kialakulásának valószínűsége.

– A heredaganat kialakulása megelőzhető.

– Megszűnik a szukák tüzelésével összefüggő kóborlás és az ebből adódó veszélyhelyzetek, kellemetlenségek.

– Csökken a kanokkal szembeni agresszió, illetve az ivartalanított kan kutyát rendszerint más kanok sem támadják meg, mivel nem érzik az ivari szagot, így nem tekintik riválisnak.

– Az ivartalanítás után pár hét elteltével a legtöbb esetben nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb állatok gazdái lehetünk, mint azelőtt, mivel a műtétet követően pozitív irányú hormonális változás következik be.


Azért én nem biztos, hogy prosztata/heredaganat lehetőségével játszanék, csak mert nem mindegyik kutyusnak alakul ki.

Plusz nagyon túl van misztifikálva ez a dolog, illetve különösen szeretem, mikor férfiak a saját férfiasságukat vélik látni a kutyáéban.

Az állatorvosodról meg annyit, hogy rengeteg ostoba állatorvos van, ezt első kézből tudom neked tanusítani.

2019. okt. 17. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
54%

Mellesleg, NEM, az ivartalanítás nem komoly műtét, főleg nem kanoknál.

Egy rutin nyissz-nyissz az egész, és nem tart tovább 20 percnél.

Az altatás járhat kockázatokkal, mint az embereknél is, érdemes minden altatással járó dolog előtt vérképet nézni, hogy minél biztonságosabban altassák a kedvencünket. Így már egy fiatal egészséges állatnál szinte nullára csökken a kockázat, plusz a jobb fajta kórházakban több fős, profi anesztes brigád van, ha bármi probléma merülne fel, azonnal közbelépnek.

2019. okt. 17. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!