Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Van valakinek tapasztalata...

Van valakinek tapasztalata nagyon idős kutyus (16 éves lesz) altatásos műtétjével? Ti bevállalnátok a kockázatot, hogy esetleg meghosszabbítsátok az életét?

Figyelt kérdés
Közel 16 éves kis testű kutyusommal kapcsolatban lennék kíváncsi a véleményekre, bár tudom, hogy dönteni úgyis nekem kell. Kb. három hete elkezdett prüszkölni és sűrű váladék jön az orrából. Állatorvosi vizsgálat alapján egy hátsó fog okozza a problémát. Utoljára 4 éve volt fogkőleszedése és fogeltávolítása. Most kapott egy erős antibiotikum injekciót gyulladásra, de sajnos két hét után sem változott helyzet. Az állatorvos tájékoztatása alapján az egyetlen megoldás a fogeltávolítás altatásban. Az altatás viszont ebben a korban nagyon kockázatos, négy éve is több vizsgálat előzte meg, most viszont attól tartok a kora miatt és mert egyre gyengébb nem bírná ki. Az elmúlt 1 évben több mint 1,5 kilót fogyott, nehezen mozog a hátsó lábai miatt (sokszor összecsuklik, volt sajnos olyan is, amikor nem bírt felkelni, csak feküdt), amire fájdalomcsillapítót kap időszakosan. Szervi panasza nincs, vese-,májfunkció rendben, szíve egészséges. Nem tudom megéri-e kitennem egy altatás kockázatának? Gázos altatás biztonságosabb lenne esetleg (a mi dokink csak vénásan altat)? Tisztában vagyok vele, hogy ha nem lesz műtét, valószínűleg a felső légúti panaszok mellett lentebb húzódik a gyulladás és előbb-utóbb tüdőgyulladást okozhat, ahonnan sajnos nincs visszaút, és a szenvedést megelőzve nekem kellene az altatás mellett döntenem. Emellett megemlíteném, hogy borzasztóan stresszel az orvosnál, remeg, kocognak a fogai (a fogyása miatt sajnos sok kivizsgáláson voltunk), és attól is félek, hogy ez a sok stressz okoz nála esetleg súlyosabb panaszokat. Illetve a felépülés is aggaszt, mivel már nem olyan erős a szervezete. Az orvosunk azt mondta egyetlen megoldás a fogeltávolítás, de nyilván kockázatos, bár idősebb kutyákat is altattak már. Telefonon egy másik orvost is megkérdeztem, aki annyit mondott, hogy ha előzetes vizsgálatok alapján nincs olyan belső szervi baj, ami miatt ne lehetne altatni, akkor ő is a műtét mellett döntene, mert szerinte a foghúzás elmaradása nagyobb kockázatot jelent.

2019. nov. 19. 09:06
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
100%
A gázos altatás sokkal biztonságosabb, én mindenféleképpen elvinném egy másik dokihoz, aki csinál ilyet. Én inkább a műtétet választanám, előbb-utóbb úgyis műteni kell.
2019. nov. 19. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
51%

Szerintem meg legyél vele nagyon sokat, az jelent neki a legtöbbet. Fájdalomcsillapítót szedje a lábára. Enyémnek is nagyon fájt, izomsorvadása is volt. A műtétet én nem csináltatnám meg, bár kistestűnél a 16 év nem olyan nagyon vészes.

Mindig gondolj arra hogy lehet hogy az utolsó hetei, ne hanyagold el. Én is azt hittem hogy még sok-sok évünk van együtt, de másnap el kellett válnunk.

2019. nov. 19. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
66%

Nekem is pont ennyi idős a kutya, két hátsó lába szintén osszecsuklik, viszont a foga nem fájt.

A helyedben bevállalnám az altatast.

Gondold el hogy szenved az a kutya a fogjátok.

2019. nov. 19. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
100%

Az én kutyám 15 éves, az anyja 18 évesen halt meg rákban.

Az utóbbi 2 évben komoly és hosszú műtéteken esett át, (gátsérv és térdműtét), de felelős orvos ilyen korú kutyán már nem végez vénás altatást. A vénás altatás lényege, hogy összehúzzák az agyi ereket és így lép fel oxigénhiány miatt az öntudatlan állapot. Nagyon rizikós, hogy az idős kutya nem ébred fel, tehát ez a lehetőség a ti orvosotoknál alapban kilőve.

Sajnos minden műtétnek vannak kockázatai még embernél és fiatal állatnál is, viszont a foghúzás mindennel együtt egy 5-10 perces dolog, gázzal nem kap akkora dózist, hogy az önmagában - ha szervileg alkalmas rá - problémát jelenthetne.

A nagyobb gond, hogy ennyire fél és az önmagában megviselheti (vérnyomás emelkedés, sokk, stb.)

Erre kellene valami megoldás, egy nagyon jó orvossal előre megbeszélve, valami általad beadható nyugtató, ami nem zavar bele az altatásba.

A rossz foga is okozhat fogyást, de az idős állatok (macska is) veszítenek a súlyukból, mert a csontjaik is könnyebbek lesznek.

Nem tudom az ország melyik részén éltek, én nagyon messziről idehordom az állataimat, mert 100%-osan megbízom a szakmai tudásukban, felszereltségükben, nem véletlenül ez a nevük:

[link]

Ezen belül is Muka dr. az orvosunk, őt bátran ajánlom!

Ő a kutyusnak a mozgásszervi bajára is fog neked adni megfelelő gyógyszereket és tanácsot, nyilván már egy többórás TPLO műtét már nem jöhet szóba.

Sajnos ettől a foghúzástól függetlenül is, a kutyusodnak kevesebb van előtte, mint mögötte próbálj meg minőségi időt tölteni vele és a fájdalmait csökkenteni,ennek szellemében:

[link]

2019. nov. 19. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
50%

Én nem biztos, hogy ennyi idős kutyánál már kockáztatnék, és lehet, hogy inkább ezt gondolnám át:

[link]

2019. nov. 19. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
86%

Lehet hogy nem is kell mélyaltatás, csak bódítás, a 4-essel egyetértek, nem egy hosszú műtét, de mindenképp keress másik orvost aki nem vénásan bódítja, ha erre kerül a sor.

Meg lehet hogy nem is az a fog a bűnös, ha egy másik is kivizsgálná.

2019. nov. 19. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
100%
Az biztos, hogy így nem maradhat, mert a gyulladás biztosan rá fog terjedni valamire. Az eldöntendő kérdés tehát az, hogy eutanázia vagy műtét? Én úgy gondolom, hogy ezen a szinten már felesleges az altatás kockázatain agyalni, hiszen látható, hogy nincs alternatív megoldás, amivel elkerülhető lenne a műtét. A legtöbb amit tenni lehet, hogy rendes orvosra bízod, akinek jól felszerelt műtője van és tud gázzal is altatni (a fentebb linkelt profivet pl. ilyen).
2019. nov. 19. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
100%
Én egyértelműen a műtétet választanám de mindenképpen gázos altatással. Ha végleg elalszik közben akkor legalább nem szenved tovább. Ha túléli akkor pedig kaptok még időt amit együtt tölthettek. Nem egy amputációról van szó, ami után hosszas és fájdalmas a rehabilitáció, akkora műtétnek már nem tenném ki. De a foghúzás nem ez a kategória.
2019. nov. 19. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a válaszokat! Az orvosunk azt mondta, hogy mivel ez fogeltávolítás, és jelentős vérzéssel jár, tamponálni kell stb, csak mélyaltatásban lehetséges (egy sima fogkőleszedést lehetne bódításban). Ha ez egy éve merül fel egy percig sem gondolkodtam volna, de most kb. csont és bőr a kutyusom, nagyon gyenge és félek, hogy ezért nem bírná ki. Anyukám már hetek óta azt mondja, hogy készüljek fel, mert sajnos előbb-utóbb végelgyengülésben el fogjuk veszíteni. :( Fájdalma azért nincs, mert az ízületei miatt most is fájdalomcsillapítót szed, így gyakorlatilag a foga miatti fájdalom is csillapítva van, és eszik, iszik is rendesen. Mindenképpen keresni fogok másik orvost is, hogy beszéljek vele, köszönöm a konkrét javaslatokat, utánanézek! Szeretnék mindent megtenni érte, hogy jobban legyen, de csak úgy neki ne okozzak már vele felesleges szenvedést közben.
2019. nov. 19. 15:40
 10/24 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem ébred fel altatásból, akkor azzal nem okoztok neki szenvedést, maximum a kiadott pénzt sajnálhatjátok majd. Ha felébred, akkor fel is fog épülni és jó esetben még évekig veletek marad, szintén nincs ebben szenvedés. Nem akarlak rábeszélni semmire titeket, de akárhogy is döntetek, nem fog szenvedni.
2019. nov. 19. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!