Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szuka vagy kan kutyával...

Szuka vagy kan kutyával egyszerűbb?

Figyelt kérdés

Az első kutyám egy kan németjuhász volt, lassan 22 éve vettem, akkor még nem volt annyira hétköznapi dolog az ivartalanítás, a tenyésztője is ellenezte, a kutyakiképzők is, elhízik, tejbetök lesz, megváltozik a személyisége, szóval inkább csak a negatív oldalát emelték ki. Egészségügyi problémája az ivartalanítás hiánya miatt nem volt, 16 évesen ment el, rossz volt már a veséje, az ízületei, a vége felé többször volt hasnyálmirigy gyulladása, de nem volt daganata, bár abban az időben talán még általában is kevesebb volt a rákos kutya.

Egyébként csodálatos kutya volt, vele ismertem meg a komolyabb kutyás világot, 10-11 éves koráig folyamatosan képeztem, versenyekre jártunk, a pályán mindig fantasztikusan dolgozott, viszont a kan kutyákkal soha nem sikerült összeszoktatnom, morogta, ugatta őket.

Leginkább ezért gondoltam, hogy majd egy szukával könnyebb lesz, alkalmazkodóbbak, kevésbé dominánsak (bár a kan kutyám sem volt kifejezetten domináns), így másodjára szuka kutyám lett. Őt az akkori állatorvosi álláspont szerint még az első tüzelés előtt, 8 hónaposan ivartalanítottuk. A műtét után inkontinencia alakult ki nála, séta közben is csepegtet, de álmában is maga alá pisilt. A propalin szirup nála nem használt, most hormont kap, de így se tökéletes. Szervi baja nincs, ezt az első tünetek megjelenésekor kivizsgáltattuk volt vese uh, teljes vérkép, pajzsmirigy vizsgálat, vizelet vizsgálat, szóval biztosan az ivartalanítás okozta nála. Elkeserít, hogy egész életében gyógyszert kell szednie.

A jelleme számomra kifogástalan, inkább megadó, kerüli a konfliktust minden más kutyával, még a kedvenc labdáját is bárkinek odaadja, emberekkel, gyerekkel is barátságos. Dolgozni is lehet vele, bár az előző kutyámhoz képest kicsit változékonyabb a teljesítménye, egy egészen picit hisztisebb, előfordul, hogy nehezebb motiválni, de alapvetően együttműködő és az elején sokkal kevesebbet kellett küzdeni vele, mint a kan kutyámmal, nála nem volt problémás kamaszkor, amit egyszer megtanult, annak a végrehajtását többet nem kérdőjelezte meg, bármilyen szituációból behívható már kicsi korától kezdve. Nem tudom, hogy ez mennyiben függ a nemétől és mennyiben egyedfüggő, mindenesetre abban biztos vagyok, hogy vele sokkal egyszerűbb.

Most lehetőségem nyílt még egy kutyát magamhoz venni és kicsit tanácstalan vagyok a nemét illetően. A szuka kutyám 6 éves, aktív, engedelmes, gyakran vannak nálunk ideiglenesen más kutyák, akikkel szintén foglalkozom, imádja őket, nem féltékeny rájuk, szóval a mostani kutyám részéről biztosan nem lenne vele gond, időm és pénzem is van rá, szóval az összeszoktatás, tartás nem probléma.

Szeretnék a szuka kutyámhoz hasonló jellemű kutyát, de félek az ivartalanítás miatti problémáktól, bár az ivartalanítás hiánya miattiaktól (méhgyulladás, emlődaganat, álvemhesség stb.) még jobban, szóval egészen biztosan ivartalanítanám. Ezért merültek fel bennem az alábbi kérdések:

1)Az első tüzelés utáni ivartalanításnál mennyire gyakori az inkontinencia?

2)Első tüzelés után mennyire jellemző méhgyulladás, álvemhesség? (azt tudom, hogy az emlődaganat kockázatát minimálisan növeli)

3)Kan kutyáknál ivarérés előtti ivartalanítás esetében kialakulhat inkontinencia?

4) Kan kutyáknál ivarérés előtti ivartalanítás esetében van akinek jelentősen megváltozott a kutya személyisége?


Arra is gondoltam, hogy egy könnyebb fajtát választok, mostanában a bordereket nézegetem, obediencezni szeretnék vele, szóval az őrző-védő ösztönökre nem igazán van szükségem. A bordereknél a kanok mennyire jellemzően dominánsak? (tudom, hogy egyedfüggő, de azért a fajta is befolyásol szerintem)

Akinek van tapasztalata borderrel, szerintetek kan vagy szuka kutyával könnyebb dolgozni?


Bocsi, hogy egy regényt írtam, köszönöm, hogy végigolvastad, minden hasznos válaszra megy a zöld kéz :)



2020. jan. 17. 11:35
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
37%
Csak a kérdésre válaszolok: mindegy, csak szeresd, legyél vele konzekvens, és feltétlenül kasztráltasd.
2020. jan. 17. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
Ez tőled függ, hogy melyikkel tudsz jobban bánni. Én úgy éreztem, egy szuka kutyával könnyebben boldogulok, de más meg a kanokkal van ugyanígy. Te ismered magad.
2020. jan. 17. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
9%

Na en ezert nem muttetem a kutyam. Az orvosok elrontjak egy eletre. nyamnak is elvagtak az izmait es inkontinencua alakult ki nala.

Mindig fiu kutyat veszek.


Nalunk az ivartalanitott lany kutya is nekiall verekedni,ha nekimennek :D

Tegnap is egy border collie akart nekimenni. MegLlapitottuk,h a legtobb border ilyen problemas. Nem szocializaljak oket. Meg minden szemetet begyujt a hosstu szore,kinszenvedes apolni.

2020. jan. 17. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
84%
"Nalunk az ivartalanitott lany kutya is nekiall verekedni,ha nekimennek" - Nevelési hiba. ;-)
2020. jan. 17. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

#1 szeretni fogom, nevelni fogom és ivartalanítani is fogom, csak az inkontinencia és a jelentős viselkedésbeli változás kérdése miatt vagyok kicsit tanácstalan.


#2 az eddigi tapasztalataim alapján én is úgy érzem, hogy a szukákkal könnyebb nekem dolgozni, ha nem lenne ez a rossz tapasztalatom az inkontinenciával egész biztosan szukát választanék, és tudom, sokan azt mondják, hogy ezerből egyszer fordul elő, de azért én nem szeretnék még egyszer kockáztatni, szeretnék biztosra menni.


Köszi a válaszokat :)

2020. jan. 17. 12:25
 6/19 A kérdező kommentje:

#3 én szuka kutyát mindenképp ivartalanítanék, nem egy leányálom ez az inkontinencia, de még mindig jobb, mint egy gennyes méhgyulladás. A kan esetében már bizonytalanabb vagyok. Felelős kutyatartónak gondolom magam, kertben, közterületen nincs felügyelet nélkül a kutyám, szinte kizártnak tartom, hogy felesleges szaporulatot okozna, inkább a betegségek miatt ivartalanítanám, bár nem tudom, hogy ezek kan kutyáknál is annyira gyakoriak e most már, mint a szukáknál, illetve, hogy más, ivaros kan kutyákkal se legyen problémás


#4 a verekedős ivartalanított szuka kutyát én is nevelési gondnak tartom, bár az, hogy megvédi magát sokak szerint egyébként nem probléma, mindenesetre én jobban szeretem az olyan típusú kutyákat, akik kihátrálnak a konfliktusból vagy nálam keres védelmet, a jelenlegi kutyám is ilyen, majdnem 30kg, de ha rámorog egy tacskó inkább kikerüli és én ezt szeretem is benne.

2020. jan. 17. 12:35
 7/19 anonim ***** válasza:
57%

A verekedés megelőzéséhez a gazdi is közbeléphet, és akkor a kutya is megtanulja, hol a helye, és hogy kár belemenni, mert a gazdi erős, megvédi, nincs félnivalója.


Inkontinenciáról én nem tudok beszámolni, nekem ivartalanított fiatal felnőtt szuka kutyám van, nincs ilyen problémám vele, teljesen szobatiszta. Lehet, hogy idős korában lesz ilyen gond, de idős embereknél is jelentkezhet. Ahonnan hozni akarsz kutyát, ott kérdezősködj alaposan, járd körbe jól a témát, ha valami gyanúsnak tűnik, onnan inkább ne hozz kutyát, és akkor nem lőhetsz nagyon mellé. Lehetnek eleinte balesetek az új hely miatt, de az hamar elmúlik, ha nincs súlyosabb gond.

2020. jan. 17. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
#7 Köszi a választ :) első tüzelés előtt vagy után ivartalanítottad a kutyád?
2020. jan. 17. 12:48
 9/19 anonim ***** válasza:
Nekem mentettem van, kölykökkel került fajtamentéshez és ők ivartalanították. Szegénykém korán bekapta a legyet, ráadásul az utcát járta.
2020. jan. 17. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
88%

Én a saját tapasztalatomat írom, az alapján, ahogy én neveltem a kutyát, illetve, ahogy a körömben láttam.


Nálam a kan kutyáim sokkal bújósabbak voltak és nem akarták agresszívan kikövetelni a szeretetet, szemben a szuka kutyámmal. Rokonoknál is hasonlónak véltem a szuka viselkedését. Pedig mindegyik ivartalanítva van. Mondjuk én lány vagyok, lehet emiatt is jövök ki jobban a kan kutyával, mint a szukával, tény, hogy velem szemben a kan kutya sokkal simulékonyabb, mint a férjemmel, őt meg a szuka szereti inkább jobban.

2020. jan. 17. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!