Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyát sétaltattam és beszólta...

Dorcsa54 kérdése:

Kutyát sétaltattam és beszóltak. Mit tegyek?

Figyelt kérdés
Ma délután kutyát sétaltattam és megrántottam elég sokszor a pórázt...kutyakiképző jár hozzánk és ő mutatta hogy mit hogyan rántsam a pórázt és mikor. Mikor figyelte a kutyát kapott egy rántást. Utána többször is mert nem vette le róluk a szemét. És jött egy gyerekes anyuka hogy miért rángatom a kutyát mert rossz nézni...ez eléggé rosszul esett nekem én se poénból rángatom a kutyát ha nem mert nevelem...nagyon rosszul érezten magam utána. Szerintetek jogos? Nekem is a kiképző mondta.
2020. febr. 18. 17:28
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
94%
Hát, a kiképző biztosan nem rángatta a kutyát, a pórázrántás nem azt jelenti, hogy erőből rángatni kell. Lehet, hogy tudtodon kívül túlzásba vitted, túl erősen csináltad. Ha csak simán pórázrántásokkal irányítaná valaki a kutyáját, akkor szerintem nem menne oda senki szólni. Biztos vagy benne, hogy jól csináltad? Ha jól csináltad, akkor én megmondtam volna neki, hogy olyanba ne szóljon bele, amihez nem ért. Az írásodból viszont arra követketzetek, hogy még nem vagy felnőtt, ezesetben, ha jól csináltad, de mégis beszólt, a legjobban úgy jársz, ha csak szépen elsétálsz. Általában nem bírják, ha egy fiatalabb oktatja ki őket, még akkor is ha tudják, hogy helyes, amit mondasz. HA, jól csináltad.
2020. febr. 18. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
88%
Semmit. Engedd el. Enyém kamaszodik és mostanában elég sokszor le kellett szídnom, elkaptam a grabancát és kapott egy pofont is. Képzelheted hogyan néztek rám, mert nevelni merem a csivavámat és a szép szó nem elég neki... Persze pont az ő kutyáik behívhatatlanok és vergődnek a flexi végén. Szóval :D
2020. febr. 18. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
44%

Millió embert látok kutyát sétáltatni. Van a kutyák között öreg, fiatal, régi és új, kiképzés alatt levő és megnevelt, de még életemben nem láttam, hogy rángatta volna valaki a pórázt.

Ja, de!

Volt egy idegbeteg öreglány a nyomorult idegbeteggé tett kutyájával, ő volt hírhedt az egész környéken, hogy rángatja a szerencsétlen kutyát.

Én nem hiszem, hogy egy kutyakiképző azt mondja, hogy rángasd a pórázt, ha pl. a kutyád RÁNÉZ egy másik kutyára.

Ha mégis ezt mondta volna, akkor sürgősen cseréld le, a kutyádon pedig ne éld ki magad!

2020. febr. 18. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
84%
Ha jókor rántja meg a pórázt, igenis ki tudja zökkenteni a kutyát. Nincs ezzel semmi gond. Másik kutyám így tanult meg laza pórázon sétálni. Azóta hámot hord és semmi gond vele.
2020. febr. 18. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
79%

Rántás és rántás között van különbség. Határozottan kell, és olyan erővel, hogy érezze a kutya, de nyilván nem kell át menni sado-mazoba.


A gyerekes anyuka, meg a gyerekével foglalkozzon, gondolom ő se venné jó néven, ha az ő nevelésébe szólnának bele (az is ugyanennyire illetlen). Én még kutyásoknak is inkább nem szólok, mert tudom, hogy azt olyan hangnemben tenném, hogy többet ártana, mint használna és egy mondatban nem lehet elmondani, hogy miért csinálja rosszul azt, amit csinál és valójában hogyan kéne.


Érthető, hogy rosszul esett neked, de tudni kell, hogy a kutya nem ember, főként nem gyerek, másfajta foglalkozást igényelnek. Ez nagyon fontos, hogy gazdiként megértsük, felfogjuk és a gyakorlatban is alkalmazzuk.

2020. febr. 18. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
53%

Pontosan miért rántottad meg a pórázt? Mert ránézett egy másik kutyára? Tanítottad neki, hogy ingergazdag környezetben is rád figyeljen? A kutya tisztában volt vele, hogy mi az elvárás felé és miért rántod meg? Mert ha ezek felépítése nélkül rángattad meg csak úgy, akkor azonnal válts kiképzőt. Nem rossz indulatból mondom, nem bántani akarlak, de ez a kiképző így tönkre fogja tenni a kutyádat.

Leírom, hogy egy MUNKAkutyánál hogyan építjük fel a szemkontaktust, ennél durvábban, szigorúbban egy hobbikutyával sem kell bánni.

1) Megtanítjuk neki a szemkontaktust. Nálunk ez a lábhoz vezényszó része, akkor helyes a pozíció, ha közben rám néz a kutya. A legelején szinte azonnal kap jutalmat, ha a szemembe néz, ezzel megerősítjük azt, hogy ez a helyes pozíció.

2) Fokozatosan növeljük az elvárást, egyre több ideig kell tartania a szemkontaktust. Az elején mindezt otthon vagy a lehető legingerszegényebb környezetben gyakoroljuk, ahol semmi nem vonja el a kutya figyelmét. Fontos, hogy ne húzzuk túl a kutyát, mindig próbálunk azelőtt jutalmazni, hogy elnézne. Ha ezt már nagyjából tudja és mégis elnéz szóbeli jellel, akár egy a-a vagy nem jó, vagy bármi, ami nem szigorú tiltásnak számít, de jelezzük, hogy nem jól csinálja a feladatot.

3) Fokozzuk az elvárást: a kutya feje mellé helyezzük a kezünket, megpróbáljuk kizökkenteni. Ha nem néz el hatalmas boldogság és jutalom, ha elnéz szóban korrigáljuk, ha utána visszanéz azonnal jutalmazzuk. Később már lehet élelem, jutalom is a gazda kezében, ami után szintén nem forgathatja a fejét, de ha mégis utánanéz itt is elég szóban korrigálni, le fog esni neki, hogy mi a feladat, ha előtte már eleget gyakoroltunk.

4) Tovább fokozzuk az elvárást: az oktató vagy más ismerős ember elhalad mellettünk, miközben a kutya végig minket figyel. Ezt a távolságot is fokozatosan építjük fel, a másik személy nem mászik bele azonnal a kutya személyes terébe. Ha elnéz jelezzük, hogy nem jó a feladat, de nem rángatjuk, addig gyakoroljuk, amíg nem megy tökéletesen. Idáig eljutni egy átlagos képességű kutyával kb. 2-3 hónap rendszeres gyakorlással, de így biztosak lehetünk benne, hogy a kutya érti a feladatot.

5) Mindezeket figyelemelvonással is gyakoroljuk, tehát a gazda már nem néz a kutyára, miközben a különböző ingerek érik (kéz, élelem, ismerős mozgása a közelében) és a kutya mégis a gazdáját kell figyelje.

6) Jöhet az ingergazdagabb környezet, idegen ember, másik kutya. Ezzel is szép fokozatosan haladunk, először a pályán gyakorlunk és a másik kutya sem mászik egyből a kutya arcába.

7) Ha a pályán ez már tökéletesen működik, akkor kivihetjük ezt a feladatot az utcára, új környezetbe, egyre forgalmasabb helyekre. Nem kell meglepődni, ha nem megy elsőre, új környezet, új ingerek, ezért először itt is max. szóban korrigálunk és ha sikerül nagyon boldogok vagyunk, agyon dicsérjük a kutyát és jutalmazzuk, így megerősítve, hogy ez az elvárás. Ez hosszú idő, akár fél év is lehet, mire tökéletesen menni fog.

Ha mindez megvan és a kutya mégsem figyel ránk, pedig tudja mi az elvárás, akkor és csak is akkor nyúlhatunk bele pórázzal, de először mindig szóval próbálunk korrigálni. Ha mindezek megvoltak, akkor nem volt jogos a beszólás, nem rossz az oktató, tényleg kellett egy kis fegyelmezés is.


Mindezzel nem azt mondom, hogy hónapokig bóklásszon úgy a kutya, ahogy kedve tartja, de egy feladatot mindig fel kell építeni, hosszú időn át kell gyakorolni, tökéletesíteni, pontosítani és csak utána lehet a feladat végrehajtását elvárni. Mindez a tanítási folyamat része, aminek a során még nincs büntetés ugyanis azzal csak összezavarjuk a kutyát, elvesszük a kedvét az egésztől. Nem is azt mondom, hogy nincs szükség büntetésre, de először mindig csak korrigálunk, segítjük a kutyát a helyes feladat végrehajtásban és ha már biztosak vagyunk benne, hogy ezt az adott körülmények között is csinálnia kéne, akkor büntethetünk érte. A póráz megrántása lehet korrekció, de az nem azt jelenti, hogy eszeveszetten rángatjuk a kutyát, hanem valamilyen fizikai kontaktust alkalmazunk, egyetlen pillanatra, ha a szavunkra nem figyel, kvázi figyelemfelhívásként, hogy "Haló, nem jó, amit csinálsz," nem az a cél, hogy fájdalmat okozzunk a kutyának, hanem hogy olyan jelzést adjunk, amire biztosan felfigyel. Ugyanígy a büntetésnek sem kell fizikai kontaktusnak lennie, mert azzal könnyen pont ellentétes célt érünk el. Szóval ha csak elkezded rángatni a kutyát az utcán, hogy rád figyeljen legjobb esetben is valószínűleg csak annyit érsz el, hogy kimenekül a feladatból és megutálja az egészet. Ha tisztázva van a feladat és az elvárás szintje és csakis korrigálás céljából nyúlunk bele a pórázba, akkor sokkal könnyebben lesz engedelmes kutyánk.

2020. febr. 18. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek...a pórázrántást azért alkalmaztam hogy kizökkentsem a kutyát. Igazából mikor kiképzővek voltam ő folyamatosan dicsért hogy jól csinálom de lehet durva voltam. Mikor meglát egy kutyát nem hall tényleg jutalomfalatot is próbáltam semmi ezért alkalmazzuk ezt.
2020. febr. 18. 18:50
 8/13 anonim ***** válasza:
14%

Bivaj eros amstaffom van (ivaros kan es dominans) ! Jutalomfalattal (nyershus) tanitottam ,h a kezjeleim alapjan menjen az altalam eloirt iranyba,akkir is,ha 1-2 meterre raformed egy kutya es ugat neki.


Rossz vervonalbol vasaroltal kutyat.

Illetve,ha te az orzo vedo munkavonalas kutya felelossegteljes es megbizhato utasitaskovetesere vagysz, miert nem orzovedot vettel jegyzett tenyesztotol??


Nem minden kutya lesz olyan hidegverrel parancskoveto,mint egy orzovedo(pl cane corso,masztiff,amstaff,roti)


Soha nem rangattam a porazat. Ki is rohogne erte. Nalunk is szegyent vallott a kikepzo. Neked is meg kene szabadulnod a kokler kikepzotol es darabolj fel marha vagy szarvas nyershust a kutyanak kis 1x1 cm-es kockakra es azt adagold a jutslmazasnal. Biztos,h messzebbre jutsz.


Illetve olvasd el :Fulop Norbert: En vagyok a kutyakikepzo c konyvet.

2020. febr. 18. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
50%
Mit alkalmazol jutalomfalatnak? Lehet, hogy nem elég vonzó a kutyád számára, és azért lesz alkalmi süket. Persze, van, hogy az enyém is akaratoskodik, de a kedvenc kajákkal még nem vallottam kudarcot, csak nem mindig az van nálam, olyankor marad a pórázzal kizökkentés.
2020. febr. 18. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Erre még nem is gondoltam...köszönöm szépen majd ma megyek venni jutalomfalatokat és teszteljük őket😊remélem sikerrel járunk.
2020. febr. 19. 07:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!