Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Menhelyről vagy tenyésztőtől...

Menhelyről vagy tenyésztőtől érdemes kutyát elhozni?

Figyelt kérdés

Nemsokára szeretnék egy kiskutyát.Mopsz és Francia Bulldog között gondolkodok.


Honnan érdemes beszerezni,melyiknek mi az előnye?



2020. febr. 19. 09:25
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
96%
Menhelyen nem fajtatiszta van. Nyilván.
2020. febr. 19. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
79%

Miért menj menhelyre?


Manapság Magyarországon megszámlálhatatlan állatotthon, menhely, sintértelep létezik, melyek szegről-végről ugyanazt a funkciót töltik be, ha csak az alapokat vesszük: összegyűjtik az elhagyott, otthontalan, beteg állatokat, és egy ideig ellátják őket. Nyilván nem vehetjük egy kalap alá a sintértelepet az állatotthonnal. A lényeg akkor is az marad, hogy egyre több és több hontalan, védtelen, magányos és szeretetlen kis- és nagyobb állat éli mindennapjait ilyen helyeken, melyekről csakis úgy tudnak kikerülni, ha valaki arra jár, és pont őket választja.


Pedig – ahogyan mondják – nem is a leendő gazdinak kellene választani, hanem az állatoknak gazdit! Amikor egy kóbor barna szempár végig követ, miközben te még tanácstalanul sétálgatsz a menhelyen, majd visszafelé megint szembtalálod magad vele… Vele, aki kitartóan néz, és már tudja rég, hogy ő hozzád tartozik, te pedig őhozzá.


No, ez az, amiért érdemes menhelyre menni! Ugyanis édes mindegy, hogy kiadsz-e a kutyusra több mint százezer forintot, viszed-e majd kiállításra, vagy csak otthon hagyod hempergőzni a kertben vagy a kanapédon, nem ezek számítanak. Csak és kizárólag a szeretet, amit tőlük kaphatsz. És ez a szeretet – biztos lehetsz benne, hogy – feltétel nélküli!


Amikor úgy döntesz, hogy menhelyről veszel magadhoz egy kutyust, jó, ha több mindenre is felkészülsz. Manapság úgymond divat lett örökbefogadási szerződéssel elbocsájtani egy kutyát, és rendszerint ellenőrzik is, hogy hová, milyen körülmények közé kerül majd az állatka. Nem véletlen ez a sok óvintézkedés, ugyanis rengetegszer megesett már sajnos, hogy nem jól sült el az örökbefogadás, és a kiválasztott kutya végül mégis visszakerült a menhelyre.


Egy ilyen helyen – a legtöbb esetben - lelkiismeretesen és határtalan szeretettel foglalkoznak a kutyusokkal. Sosem az a fontos, hogy mennyi gyógyszer vagy élelem fogy el, hanem az, hogy testileg és lelkileg is rendbe tudják hozni őket, akiknek amúgy annyi mindent köszönhetünk (köszönhetnénk) mi, emberek. Persze nem mindegy, hogy van-e utánpótlás, hiszen ennyi állatot eltartani nem olcsó mulatság, de a rajtuk segítő emberek szíve tele van jósággal.❤️



Mikor vegyél tenyésztőtől kutyát?


Nem gondolom, hogy túl bonyolult kérdés lenne, melyre természetesen többféle válasz is létezik, de az egyik legigazabb az az, hogy ha kiállításra szeretnéd vinni/nevelni a csöppséget. Ugyanis a tenyésztők kiskutyusokat árulnak, nem felnőtteket, mint ahogyan azt az állatotthonokban tapasztalhatod (nyilván ott is vannak kicsik, de kevesebben).


Mivel előjegyeztethetők a különféle díjnyertes szülőktől származó megszületendő kutyababák, időd is van felkészülni az új családtag érkezésére: előkészülhetsz alaposan, hogy a legpuhább fekhely, a legminőségibb táp, vagy a legjobb kutyaiskola fogadja majd őt, hogy mikor megérkezik, már úgymond csak beleszülessen a jóba. Mivel kiállításra, versenyre szánod logikus, hogy kell az alapos háttérmunka, ugyanis ebben az esetben minden perc számít. Komolyan kell venni az iskolázást, a táplálkozást, a kiállításokat – voltaképpen ez egy életforma mind a gazdinak, mind a kutyának.


Aztán persze, ha sikereket ér el a kutyus, az a tiédnek is elkönyvelhető, elvégre rengeteget foglalkoztál vele. És egy tenyésztőtől vásárolt fajtiszta állat csodálatosan szép tud lenni! A menhelyeken is sok esetben találhatsz ám fajtiszta kutyát, de tény, hogy sokan nem bíznak bennük. Sokat voltak az utcán, vagy épp a fajtájukról kering valamilyen sztereotípia, és emiatt ugrik a bizalom.


Míg egy tenyésztő, aki leigazolhatóan ezzel foglalkozik, és a kutyusok családfáját az 1500-as évekig vissza tudja vezetni, komolyabban hangzik. De persze ezt is embere válogatja, hogy kinek mi a fontos, kinek mi a szempont, ha egy új állatot visz a családba. A lényeg, hogy szeressétek az új kutyát, és ne az számítson, hogy fajtiszta-e vagy keverék.❤️

2020. febr. 19. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
47%

Nem tudom mi ez a rohadt hosszú válasz előttem, de egyszerű:

ha fajtisztát akarsz, akkor tenyészet. Jó észben tartani, hogy mint egy ismerősöm néha tenyészetet "maffiózók" csinálnak feketén, tehát te döntésed, hogy akár ilyen erkölcsileg hova megy a pénzed, akár a másik szempontból:


menhelyen szegény, leginkább "elhagyott" állatok vannak, akik kb a kivégzésükre és éhenhalásukra válnak, és egyre többen és többen. Ha onnan veszel, megmentesz egy életet. Nekünk csak menhelyi és talált kutyánk volt eddig (senki nem kereste akiket elhagytak, sok helyen hirdettük, chip sem volt bennük akkoriban még), és nagyon jó kutyák (voltak). Nyilván egy menhelyi, mások által már akár megvert, rosszul tartott stb kutyát nehezebb lehet kezelni eleinte és sokmindenre meg kell tanítani, de ha nekünk sikerült kevesebb erőből, mint egy Cézár Milánnak, akkor másnak is menni fog.

2020. febr. 19. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Vagy menhely, vagy fajtamentés, vagy tenyésztő, attól függ, mik a céljaid, csak ne szaporítótól hozz olcsó kutyát.
2020. febr. 19. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Ha fajtatisztát szeretnél, akkor jó hírű tenyésztőtől.

Ha nem fontos, hogy fajtatiszta legyen (pl. nem akarsz vele kiállításra járni), akkor menhelyről, fajtamentéstől.

2020. febr. 19. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
97%
# 6 Falusi vagyok, mindhárom kutyám ivartalan. Erre varrjál gombot! ;)
2020. febr. 19. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
79%

Rengeteg falusi ismerősöm van, mind 70 feletti IQ-val rendelkezik (veled ellentétben), így mindegyiknek ivartalan állata van. :D páran még vannak hozzád hasonló, elmaradott parasztcsaládban felnövő egyedek akik osztják a véleményed, de szerencsére ez az életszemlélet már kikopóban van a köztudatból.



Kérdező! Ha fajtatisztát szeretnél, akkor tenyésztőt keress, meglàtogathatsz több tenyészetet is és amelyik szimpatikus, onnan tudsz választani.


Ha nem ragaszkodsz a papírokhoz, akkor van fajtamentés is, ott is érdemes érdeklődni.

2020. febr. 19. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
70%

Ha egészséges kutyát szeretnél, és van rá 300 ezred, akkor tenyésztő.

Ha nincs ennyi pénzed, akkor fajtamentés. Viszont utóbbinál megvan az esélye, hogy a kutya gyakori látogató lesz az orvosnál, és sokat kell rá költened.


Szaporítótól semmiképp ne vegyél.

2020. febr. 19. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
3%

Tenyésztőtől szűrt, egészséges kutyát kapsz és ha jól tudom benne szokott lenni a szerződésben, hogy vissze veszik ha te nem akarsz/ nem tudsz tovább gondoskodni róla


A szaporítottnak pedig az az előnye, hogy olcsó. De könnyen előfordulhat egészségügyi probléma ami ezeknél a fajtáknál drága mulatság. Másrészt nem lehetsz benne biztos, hogy tényleg fajta tiszta, lehet csak nagyon hasonlít. Láttam már fekete bolognese kiskutyát is hírdetni ami fajta leírás szerint csak fehéren fordulhatna elő. (Amúgy nem szaporító ellenes vagyok az én kutyám is egy családtól van keverék kutyus de ezek a fajták híresen betegesek, jobb szerintem megbízható helyről szerezni)


Ezek után pedig már akár menhelyre is mehetsz és kaphatsz még olcsóbban egy mopsz vagy bulldog jellegű kiskutyát még olcsóbban. (Vagy fajta mentésnél bár ott már inkább idősebbek fordulnak elő inkább azt hiszem)

2020. febr. 20. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
20%

Eleg sokan leirtak mar elottem, de summazom neked: ha szaporitotol/ akar menhelyrol valasztasz kutyust, olcso lesz (menhely eseteben meg valoszinuleg idosebb is lesz, igy valoszinuleg oltott, chipes es ivartalanitott). Ellenben a fenti ket fajtanak eleg sok ra jellemzo betegsege van, meg a legegyszerubb egy “artatlan kis” etelallergia, vagy sokkal rosszabb es koltsegesebb esetben egy diszplazia, aminek ha egy labrol van szo a muteti koltsege 150-200.000 Ft kozott lesz, ha kettot erint tobb (nyilvan attol is fugg, hogy ki es hol csinalja a mutetet).

Ha elmesz egy bejegyzett tenyesztohoz, egyszer rakoltesz egy nagyobb osszeget, en kulfoldon elek, itt egy ilyen kutya 1000-1500€ kozott van. Szurik ezekre a betegsegekre, viszont a franciabulldog esetben nem tudnak mindent szurni, mert tenyleg sok betegseguk van, es van olyan, ami egyszeruen azert jelentkezik, mert hozzajar a fajta kinezetehez (pl a tul rovid orrbol kifolyolag fogekonyak lehetnek a felsoleguti megbetegedesekre, horkolnak is stb.)

Donts sajat belatasod alapjan, de tudd, hogy a hobbiszapis lutri, meg a menhelyi is, de ott felnott kutyaval fogsz vszinuleg talalkozni igy mar tudni fogod, ha beteg, hogy milyen problemai vannak es mennyi 1 honapra a gyogyszeres kezelese. A tenyeszto pedig a nagyobb kiadasu betegsegekre szur.

2020. febr. 20. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!