Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen kutyafajták vannak...

Milyen kutyafajták vannak ahol nincs szélesen elvállva a hobbi és a munkavonal, de nem is nagyon kemény munkakutyák?

Figyelt kérdés

Én egy olyan "hobbi" kutyát keresnék, amellyel lehet hobbi szinten, de azért komolyan véve sportolni, "dolgozni"... Például cannicross, bikejöring, akár ÖV, vagy a fizikai erőn túl más készségeket is igénylő elfoglaltságokat találni, mondjuk nyomkeresést (nem tudom, hogy mi a hivatalos neve).

De nem feltétlenül kell erre mind, egyszerre képes legyen.


A problémám az, hogy egy kutyafajta vagy csak a szélsőséges munkavonalat képviseli mint a mali, holland juci mondjuk, vagy (és ilyenből több van) a hobbi vonalat, de velük meg az égvilágon nem lehet semmit sem csinálni sokszor, max. a labdát dobálgatni, meg értelmetlen trükköket tanítani nekik... A hobbi kutyafajták nagyon sokszor betegesek is. Az elhízásra, meg a csípő diszpláziára szinte az összes hajlamos... Ezen túl minden fajtára jut legalább 2-3 specifikusan a fajtára jellemző betegség is.

Persze a munkakutyák is lehetnek betegek, de jellemzően erre kisebb az esély.


Értem én amúgy, hogy egy munkakutya kennelnek az az érdeke ha az adott munkában a kutyái a legjobbak, ezt még tényleg megértem hogy nem nyitnak annyira a hobbi kutyások felé...


De a hobbi kutya kennelek miért szinte kivétel nélkül a show vonalas külsőt részesítik előnyben, még akkor is ha ez a belső tulajdonságok és az egészség rovására megy? Miért nem tenyésztenek úgymond lightosabb munkakutyákat, aktívabb hobbi kutyásoknak? (vagy ha van ilyen, akkor írjátok le)

Úgyértem azért egy halandónak egy mali, egy holland vagy munkavonalas német juci nem igazán ajánlott... Legalábbis mindig ezt hallom/olvasom.


Azoknál a fajtáknál sincs egy egészséges átmenet a külsőre gyönyörű, de esetlegesen gerincbeteg, tunya állatok és "csúnyább" (ízlések és pofonok) de a nap 24 órájában pörgő kutyák között, ahol amúgy olyannyira elkülönűlt a show és munka vonal, hogy már már külön fajtaként kezelhetőek...

Mint a német juhászkutyák például.

Én csak a két végletet látom.


Standard szálkásszőrű tacskó kennelről tudok, ahonnan kerülnek ki komoly vadászkutyák is, akiket aktívan lehet dolgoztatni, de nagyon nyugodt, terápiásként vizsgázó egyedek is...

De a két véglet között is fordúlnak elő kutyák, a tenyésztő pedig a kölyökkori viselkedésből viszonylag pontosan meg tudja mondani, hogy melyik egyed milyen lesz... Így tud segíteni a választásban a leendő gazdinak.


Viszont én nem ekkora kutyára vágyom, hanem nagyobbra...


Amit én talán az igényeimnek megfelelőnek látok, az például a japán akita.


Tudom, hogy vadászkutya, de azt gondolom hogy sok más dologra is lehet "használni" az energiáit, hobbi szinten, de azért igenis komolyan véve... Viszont szerintem nem is pörög 24-ből 26 órában és nem dönti rád a házat, ha egyszer-egyszer kiamarad valami a rutinból, mert fontos dolgod akadt.

Cserébe viszont nagyon makacs, ahogy Te, úgy Ő sem feltétlenül azt akarja majd csinálni és akkor amikir Te... Nekem ez szerintem beleférne.


Viszont nagyon nagyon sok akitástól olvasom, hogy mennyire egy rossz fajta. Így konkrétan leírva, hogy rossz...

Persze, lehet hogy Ők az alkalmatlanok egy ilyen kutya gazdájának. De mivel személyes tapasztalatom nincs a fajtával egyelőre nem kötelezem el magam mellette...


Kiváncsi vagyok, hogy a fentiek fényében Ti milyen fajtákat tudnátok nekem ajánlani...


UI: Van kutyás tapasztalatom, de nem a legkomolyabb fajtákkal, ennek ellenére kéretik nem szétoffolni a kérdést azzal, hogy "Te mit tudnál neki nyújtani?"! Ugyanis ez a kérdés most nem erről szól. Ha meg vannak a fajták, majd nyílván utánuk olvasok és mérlegelek... Köszi!


2020. márc. 25. 12:07
 1/9 anonim ***** válasza:
87%

Szerintem ők teljesen megfelelnek a te elképzeléseidnek: [link]


Volt alkalmam személyesen is találkozni a tenyésztővel, hihetetlenül jófej és szakmailag nagyon ott van, a kutyái közül kerülnek ki munka és hobbikutyák is.

2020. márc. 25. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
89%
#1 vagyok, a honlapjukon pontos infót is találsz melyik kölyök "mire" ment el. [link]
2020. márc. 25. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
89%
[link] Még mindig #1 vagyok, eskü utolsó válaszom, de még ők is eszembe jutottak. Szintén jófej tenyésztő tök jó kutyákkal, akik mindenre is alkalmasak.
2020. márc. 25. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Mudi? Van "minden méretben" - - ezt ne értse félre senki! De vannak kicsi mudik, főleg kiállításon látok kicsiket, meg vannak nagyok, mint az enyém is. Nagyon sok sportra alkalmas, okos, tanulékony, hűséges kutya. Sok színváltozatban tenyésztik. Egészséges fajta.

Az enyém nem törzskönyves, juhásztól van. Még nem volt beteg (olyan, ami öröklött lenne) , pedig 10 éves múlt.


Kell vele foglalkozni sokat, főleg az első 5 évben, de utána sokat nyugszik.

2020. márc. 25. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Csatlakozom az előttem szólóhoz, nekem is a beauceron és a hovawart jutott eszembe. Mindkettőhöz volt személyesen is szerencsém, tényleg jó kutyák de nem az a kezelhetetlenül pörgősek.

Ami még jó lehet neked, a maradék 3 belga juhász, mind sokkal nyugisabbak mint a malik. Laekenois kennel nem tudom hogy van-e itthon, személyesen nem is találkoztam még velük.

2020. márc. 25. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
88%

Nekem japán akitám van, canicrossozunk, túrázunk, pullerezünk, ökt-t is kipróbáltuk, de a jelenlegi helyzet miatt nem tudunk most menni kutyasuliba.

Igaz, amit írsz róla, van energiája, viszonylag sportos fajta, viszont ha pár napig csak sétáltok, akkor sem szedi szét a házat. Ahogy az is igaz, hogy iszonyatosan makacs, független, de ettől még nem "rossz fajta".

Szerintem sok akitás hajlamos kicsit drámai lenni, és úgy tenni, mintha az embereknek egy különleges alfaja lenne alkalmas egy ilyen kutya tartására, azért mondanak ilyeneket. Van benne igazság, nem árt, ha kicsit más a kutyákhoz való hozzáállásod, mint az átlag Fifi gazdának, és tényleg felkészültnek kell lenned, tisztában kell lenned azzal, hogy mire lett kitenyésztve és ez mivel jár (magas vadászösztön, azonos nemű kutyákkal szembeni agresszivitás, bizalmatlanság az idegenekkel szemben, makacsság), és hogyan kell ezeket menedzselni. Ebből kifolyólag tényleg sok ember alkalmatlan ehhez a fajtához, de nem lehetetlen megoldani, te pedig az írásod alapján nem az átlag lakótelepi kutyatartóhoz tartozol.

Ha szeretnél, kérdezz meg pár tenyésztőt a személyes tapasztalatokról, privátban tudok mondani pár nevet ha érdeklődsz a fajta iránt.

2020. márc. 25. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
18%

A te kutyad egyertelmuen az amerikai staffordshire terrier.

Minden altalad felsoroltban jo lesz. Az USA-ban ot hasznaljak rendorkutyanak,nyomkereso,bombakereso,tuzoltasnal emberkereso,vakvezeto,bebiszitter,ugyessegi verseny,futopartner,


Az enyem minden altalad felsoroltra kepes. Torzskonyves dijnyertes szuloktol van. AnYja cani cross tobbszoros gyoztes.


(Sajat reszre vasaroltam futotarsnak meg kiallitasokra is be fogok ugrani vele. De meglepoen jol teljesit a tobbi fajta altalad felsorolt dologban.

De igy kerd a tenyesztotol. Ilyen vermersekletut fog adni.


Nekem visszavasarlasi garanciat adott,ha nem teljesiti az altalam elvartakat.

2020. márc. 26. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
54%

Labrador Retriever esetleg?

Tudom, hogy a Labrador Retriever erősen hajlamos az elhízásra, de megtalálod a megfelelő egyensúlyt a mozgás és a táplálkozás között, akkor nem lesz ilyen gond. Ha azt szeretnéd, hogy fitt maradjon, éljetek együtt aktív életet. Annak érdekében, hogy kutyád boldog és fitt legyen, tápláld minőségi száraz kutyaeledellel. Éljetek együtt aktív életet, hiszen ez mindkettőtök érdeke. Találd meg az egyensúlyt a testmozgás és a táplálkozás között. Ha nagyobb súlyváltozást észlelsz, konzultálj állatorvosoddal. Szükség esetén készíttess étkezési tervet, és rendszeresen mérd vissza a súlyát.

2020. márc. 26. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Ayvonka ***** válasza:
32%
Szerintem tacskó valamivel keresztezve, vagy egy nagyobb darab, drótos. Igaz, hogy, gerincproblémáik lehetnek, de csak akkor ha kanapéra/ról fel és le ugrál, illetve lépcsőzik. 5. tacsink a mostani, egyikőjüknek sem volt semmilyen betegsége, csak egyik szegénynek epilepsziája. A kertben állandóan terelgeti a csirkéket, nem csipkedi őket. Nagyon intelligensek, csak makacsok, ezért hamar el kell kezdeni a tanítását. Ezen felül még egyszerű szállítani, nem szőröz autóba annyit, de mindenkinek más a kedvence/ hasznos. :)
2020. márc. 26. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!