Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A kutyámnak habzik a szája. (? )

A kutyámnak habzik a szája. (? )

Figyelt kérdés
Az előbb játszott egy békával, de túl későn vettük észre. Habzik a szája és rázza a fejét. Itattam vele tejet, de még mindig nincs jól. Nem jön ki az asztal alól, nagyon fél. Orvost hívtam, de azt mondta, hogy nincs halálos mérgű béka Magyarországon, őt pedig reggel 8-tól hívjam... Mit adjak neki? Nagy lehet a baj?
2010. júl. 26. 23:42
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%
lehetett neki egy epilepsziás rohama, vagy veszett :S
2010. júl. 26. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
86%

Nem valószínű, hogy bármi baja lesz, csak a békának van olyan váladéka, ami rohadt kellemetlen ízű, talán enyhén mérgező is, de ha nem teljesen hülye az állatorvosod, akkor tényleg nem kell félned. Max megfosatja a tej.


Nekem a macskám lenyalta a múltkor a spot onját, félórán át habzott a pofája és ennyi.


Aki meg hülye, az ne riogasson ilyenekkel, hogy veszettség!

2010. júl. 26. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
0%
én erre gondoltam, hogy veszett, mivel az én kutyám annak idején így pusztult el. jó nagy bunkó barom vagy.
2010. júl. 26. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

köszi.

amúgy tényleg nem hinném, hogy veszettség lenne, mert a békázása után hirtelen lett rosszul, nem mintha tudnám milyen a veszettség, de szerintem a béka miatt volt gáz. és már az ágyon alszik, nagy baja nem lett.. remélem.

2010. júl. 26. 23:55
 5/12 anonim ***** válasza:
90%
Ha arról van szó, hogy a szájába vett egy békát és azóta nyáladzik, akkor ne én legyek már a paraszt, mert hülyének nézlek a veszettséges rémisztgetés miatt. Amúgy sajnálom a kutyádat, de te vagy a bunkó, amiért a KÖTELEZŐ veszettség elleni oltást nem adattad be neki, ha tényleg abba halt bele. Csoda, hogy nem vettek elő miatta.
2010. júl. 27. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

ez a béka bőrén lévő toxintól van, ami akár halálos méreg is lehet.

függ a béka fajtájától. legtöbbször a varangy a baj okozója. Az én kutyám is megnyalta, de nem habzott a szája, nem nyálzott, én a helyedben megmutatnám egy dokinak, EZÉRT:


"A varangyok mérge a bufotoxin, melyet a fültájon elhelyezkedő a fültőmiriggyel egybeolvadt méregmirigyek termelnek. A méreg összetétele fajonként változó, de javarészt hallucinogén vegyületek, érszűkítő hatásúak és erős idegmérgek. A bőrmirigyek váladéka a nyálkahártyát izgatja, a bőrrel érintkezve bőrgyulladást vált ki. Amennyiben valamilyen állat megeszi vagy nyalogatja a békát és az emésztőkészülékbe jut a méreg akkor idegrendszeri, pszihés tüneteket gerjeszt."


Klinikai tünetek

Humán. Amennyiben a varangyok mirigyváladéka a kötőhártyára jut, és eltávolítjuk onnan, akkor néhány napig tartó bővérűség figyelhető meg, szisztémás tünetek nem jelentkeznek.

Ha azonban a méreg sérült bőrfelületre jut, a kötőhártyán keresztül felszívódik vagy méreggel szennyezett étel útján bejut a szervezetbe, általános tünetek alakulnak ki. A tünetek másodpercek-percek alatt jelentkezhetnek. Kezdetben bőséges nyálzás, majd levertség, aritmia, tüdőödéma, görcsök és halál figyelhető meg.

Állat. Kutyában és macskában is hasonló tünetek alakulnak ki. Először fejrázás és fokozott nyálzás, majd öklendezés vagy hányás jelentkezhet. Súlyos esetben szívritmuszavarok, tachypnoe, a légzés mélység növekedése, látszólagos vakság, görcsök, kollapszus figyelhető meg és a méreg felvételét követően 30-60 percen belül elhullás következhet be. A laboratóriumi vizsgálatokban a vörösvértest-süllyedés, trombocita szám, a vércukor, a karbamid, a kálium és a kalcium emelkedett értéket mutat. EKG-val a szívműködés változásai felderíthetők.


A tetrodotoxin (neurotoxin) okozta mérgezés során kialakuló tünetek: pupillatágulat, gyenge légzési tevékenység, aritmia, bénulás (4).


Kezelés

A kötőhártyára vagy a szájba, szájüregbe jutott váladékot azonnal ki, illetve le kell mosni, így megelőzhetjük az általános tünetek kialakulását. Amennyiben észleltük, hogy az állat varangyot evett, hánytatószereket alkalmazzunk, ha görcsök még nincsenek.

Az általános tünetek jelentkezésekor a nyálzás csökkentésére, az aritmia megelőzésére atropint, a görcsök kivédésére barbitursav-származékot (pentobarbital-Na, iv.) adagolhatunk.

A méregben lévő bufotoxin komplex kardioaktív hatását az endogén katekolaminok fokozzák. A propanolol-HCl (-adrenerg gátló) specifikus antidotum hatásánál fogva ellensúlyozza a glikozidok stimuláló hatását a szimpatikus idegeknél, meggátolva az endogén katekolaminok felszabadulását. Ebben az esetben a propanololt nagyobb dózisban (1,5-5,0 mg/ttkg iv.) ajánlják és 20 perc múlva ez az adag ismételten beadható, ha a szívműködés nem állt helyre.

Ha szívfunkció nem tért vissza a normális állapotra néhány percen belül, akkor káliumsók lassú intravénás adagolása javasolt. A szívritmuszavarok kezelésére lidokain adható (10, 13, 15, 18, 22, 23, 24, 30, 35, 36).

A tetrodotoxin okozta mérgezés gyógykezelési lehetőségei megegyeznek a Halak - tetrodotoxin okozta mérgezésnél leírtakkal.


Forrás:

Lehel József

SZIE ÁOTK Gyógyszertani és Méregtani Tanszék, Pf. 2, H-1400 Budapest.

2010. júl. 27. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
87%
Én is tettem fel a múltkor egy ilyen kérdést. Kikérezkedett a kutyám, és 5 perc után úgy jött vissza, h habzott a szája. Kimentem, és megtaláltam a békát. Felhívtam az orvost, azt mondta, hogy vizes kendővel töröljem ki a száját, mert a béka bőrében (?!) olyan anyag van, ami irritálja. Nem emlékszem pontosan. Azt mondta, ha esetleg nem javul, vagy levert, lehangolt lesz a kutya szóljak. Fél óra múlva semmi baja nem volt. Enni nem evett kb órán át, gondolom, hogy a rossz íz miatt. Viszont a tied meg is ijedhetett, ha nem mer kijönni. Az enyém viszont nem tanult, ugrálja körbe a békát, és ugatja, de legalább már nem fogja meg.
2010. júl. 27. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
0%
lehet hogy szappant vagy tisztítószert evett (nyalt) és attól nekünk a macska buborékokat ,,böfögött" XD
2010. júl. 27. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Akiteki ***** válasza:
54%

Ja, biztosan kimosta a száját a béka után egy kis szappannal.

Eldobom az agyam! A kérdező kapott már normális választ, ne tetézzétek a hülyeségeket!

Az állatorvosnak meg üzenem, hogy vacsorázzon varangyot, utána találja ki, hogy mennyire mérgező. Ha még lesz mivel.

2010. júl. 27. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
a miénknek rendszeresen habzik a szája, ha békával "játszik"...ilyenkor a béka lepisili és ilyen reakciót vált ki...semmi baja nem lesz
2010. nov. 27. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!