Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » 4 kutyát mennyire nehéz...

4 kutyát mennyire nehéz irányítani? Kell hozzá képzettség vagy csak tehetség? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Van a környéken egy lány, aki 4 kutyával szokott sétálni, gyakran póráz nélkül. Múltkor szembe találkoztunk, amint meglátott minket szólt a kutyáinak, hogy "Marad, Fekszik!", erre mindegyik ott ahol volt egyszerre megállt és lefeküdt. Nagyon fegyelmezettek voltak, simán elhaladtunk tőlük fél méterre, meg se mozdultak. Egyik kutya kölyöknek tűnik, olyan fél év körüli lehet. Azon gondolkodtam, hogy ezek a kutyák valami speciális kiképzést kaptak kutyasuliban, vagy szimplán a csaj ilyen határozott és jól nevelte őket? Mennyire lehet nehéz egy falka kutyát irányítani?


(nem álltam le beszélgetni, az én kutyám nem annyira barátkozós, de talán legközelebb megkérdem)


2020. aug. 9. 19:51
 1/5 anonim ***** válasza:
61%

Jutfalattal tanitani lehet a kutyakat. Siman megtanitanad neki te is kovetkezetes modon.

Nalunk is van ilyen: 2 amstaffja van,1 huskyja es egy spicce. De o nem szokta egyszerre setaltatni.

2020. aug. 9. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Én egy férfit szoktam látni 3 fajtiszta pitbull kutyával. Ő és családja tenyésztők és ők nevelik a kutyákat. Szó nélkül hallgatnak rá, mert már kiskoruktól tanítják nekik, hogy pl póráz nélkül a láb mellett haladjanak, vagy feküdjenek le és tegyék le a fejüket. Azt mondta, hogy először sok idő volt, de minél több parancsot ismernek annál könnyebb volt az újabbat megtanulni nekik. Értelemszerűen emellett jól bánnak velük nem úgy,mint pár ember aki veréssel neveli a kutyát.(Erre is láttam példát, összehúzva járt a németjuhász kutya a kerékpár mellett, ha fél méter arrébb ment akkor a gazda a pórázzal ütötte.)
2020. aug. 9. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Én azt mondom, erre születni kell. Van olyan ember, mindegy, hogy férfi vagy nő, aki ilyen szinten képes irányítani kutyákat.

Ezt csak ő tudja megtanítani, hogy így hallgassanak rá.


Mint a híres kiképzők/kutyasuttogók. Van érzéke hozzá.

2020. aug. 9. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
85%

Ha van egy tökéletesen képzett és engedelmes kutyád, akkor a másodikkal már ezerszer egyszerűbb, egyrészt a kicsi tanul a nagytól, egy pár hónapos kölyök, ha látja, hogy az idősebb is azonnal visszamegy, akkor nem gondolkozik rajta, hogy ő vajon bóklásszon-e még egy kicsit, automatikusan követi a másikat, de egyébként ez a kisebb része. Persze ez fordítva is működik, ha a már meglévő kutya sem fekszik azonnal parancsra, az új sem fog és egyre nagyobb lesz a káosz, egyre jobban lazul a fegyelem, mert a nagy azt tapasztalja, hogy ha ezt lehet a kicsinek, akkor neki miért ne, főleg ha azt is látja, hogy a gazda nem tudja tökéletesen kézben tartani a helyzetet.

A másik, ami nagyon hatékony az a rivális tanulás, ha azt tapasztalja a kölyök is, hogy a világon a legjobb dolog a gazdival dolgozni, neki engedelmeskedni, akkor ő is nagyon intenzíven fog törekedni arra, hogy megfeleljen a gazdájának, elnyerje a dicséretét és ezért "versenyezni" fog a másik kutyával.

Tehát én nem gondolom azt, hogy "erre születni kell" még csak különösen nagy tehetség sem kell hozzá szerintem, csak reálisan fel kell mérni az "első" kutya képzettségét és csak akkor hozni a következőt, ha az teljesen rendben van, mert úgy tényleg egyszerűbb lesz a következővel, ha meg nem, akkor az sokszorosan meg fog mutatkozni.

Emellett fontos az, hogy a kutyákkal folyamatosan foglalkozni kell, tanítani őket, nem egyik napról a másikra fog 35 méteres távolságból első szóra feküdni a kutya, ezt fel kell építeni, én nem hiszek az ilyen kutyasuttogókban, akiknek elég ránézniük a kutyára és már tökéletesen engedelmeskedik nekik, olyan van, hogy valakinek jobb a kisugárzása, ösztönösen jól kommunikál a kutyával és a reakcióit is egyből érzi, megérti, de ez is csak a hosszútávon mutatkozik meg, a rengeteg belefektetett munka hatására, hogy mondjuk ő sokkal hamarabb meg tudja tanítani a kutyának az adott feladatot, mint aki folyamatosan rosszul kommunikál a kutyával, rosszkor jutalmazza, rosszul bünteti stb., de ez meg bizonyos pontig sokszor tanulható is, csak nagyon magas szinten jönnek ki ezek a különbségek, ha amúgy a "tehetségtelen" gazda is rendszeresen gyakorol a kutyájával. Olyan meg egyszerűen nincs, hogy rendszeres gyakorlás nélkül a kutya mindig minden helyzetben tökéletesen engedelmeskedik.


A kifejtésben lévő kérdésekre is válaszolva:

1) Nem feltétlen kell, hogy speciális kiképzést kapjanak, a legtöbb kutyasuliban már alap tanfolyamokon is tanítják idegen kutyák közt a helyben maradást, de az is lehet, hogy a gazdájuk máshol gyakorolta velük. Ha ezt rendszeresen gyakorolta és az idősebb 3 stabilan tudta, akkor a féléves könnyedén elleshette a nagyoktól, látta, hogy ez a feladat, ő is csinálta, a gazdi meg megerősítette benne, hogy jó és így nagyon hamar megtanulta. Egyébként féléves kutyától megszokott sétaútvonalon pár perces helybenmaradás simán elvárható, akkor is ha van plusz inger (jelen esetben te meg a kutyád).

2) Egy falkát attól függően nehéz vagy könnyű irányítani, hogy milyenek a már meglévő kutyák és hogyan illeszted be az újat, itt az említetteken túl csak arra kell figyelni, hogy az új kutya is hozzád kötődjön a legjobban, te legyél a "főnök", de ha a többiek is neked engedelmeskednek és nem a saját fejük után mennek, akkor ebből nem lesz gond, a kötődést meg úgy tudod kialakítani, hogy sokat foglalkozol az újjal, nem abból állnak csak a napjai, hogy a többivel játszik, hanem azt tanulja meg, hogy veled játszani, veled lenni sokkal jobb, mint a másik hárommal.

3) Ez alapján még nem mondanám kifejezetten tehetségesnek a lányt, például dogdancingben sok olyan átlagos, kezdő versenyző van, aki 2 kutyával indul és be tud mutatni egy bonyolult, 2-4 perces koreográfiát, ahol mindkét kutya végig figyel rá és csinálja a trükköket, sok esetben még csak nem is ugyanazt, mint a másik, tehát azt is értik, hogy a vezényszó kifejezetten kinek szól.


Mindettől függetlenül azért persze azt én is tök jó dolognak tartom, hogy ennyire kontroll alatt tudja tartani a kutyáit és ez mindenképp dicséretes.

2020. aug. 9. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Egyrészt tanulni kell, mert az ember nem úgy születik, hogy érti a kutyakommunikációs jelzéseket, érti a képzési módszereket.

Másrészt ha nincs benned kellő ráérzés, tudatosság, következetesség, azt soha nem fogod tudni megtanulni.

2020. aug. 10. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!