Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy lehet rendbehozni a...

Hogy lehet rendbehozni a bernáthegyi fajtát? Esetleg huskyval keverve? Csak emlékképe régi önmagának. Régen agilisabb volt, valamivel kisebb termetű és normális egészséges fajta volt. Most óriási bőrös nyáladzó molosszer és rövid életűek

Figyelt kérdés

2020. aug. 18. 12:21
 1/4 anonim ***** válasza:
90%

Huskyval semmiképp. Semmi köze egymáshoz a két fajtának.

Nem vagyok otthon bernáthegyiben, de biztosan vannak tenyésztők, akik a régebbi típust viszik, esetleg kutyák itt ott akik az eredeti funkcióban vannak használva, és ezáltal kevésbé extrémek mint a show kutyák.

Ha ez lenne a célom ilyen tenyészkutyákat vonnék be, és ez alapján fokozatosan szelektálnék az elképzelést szem előtt tartva.

2020. aug. 18. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem keverni nem nagyon lehetne mással, esetleg más svájci hegyi kutyával, de a színe annyira jellegzetes, hogy nehéz lenne... Ráadásul a többi svájci fajta is félig-meddig már tönkre van téve...
2020. aug. 18. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Volt egy kísérlet, alapvetően nem arra, hogy "rendbe hozzák" a bernáthegyit, mint fajtát, hanem hogy ennek a fajtának a pozitív tulajdonságait felhasználva alakítsanak ki, egy bernáthegyihez hasonló, de agilisebb, ösztönerősebb kutyát, egyébként egy teljesen konkrét célra, személy- és objektumvédelemre, ez a moszkvai őrkutya. A bernáthegyi igazából azért került bele, mert viszonylag emberközpontú és intelligens, az orosz foltos kopó az agilis, ráadásul nyomkövetésben kiváló, a kaukázusi meg rettenthetetlen, erős őrző-védő ösztönű kutya, szóval ezért ebből a három fajtából "rakták össze" a moszkvait.

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy van olyan, amikor a különböző fajták keresztezésének tényleg az a célja, hogy egy jobb, használhatóbb kutyát hozzanak létre, mert sajnos az uralkodó tenyésztési elvek egészen más irányba mennek, ez történt a bernáthegyivel is, egyre inkább az lett a fontos, hogy minél nagyobb, minél cukibb pofájú kutya legyen és ez persze az egészség, a használhatóság rovására ment. De itt a példa, az oroszok megcsináltak maguknak egy bernáthegyihez egyébként küllemben is nagyon hasonló kutyát, amelyik jól bírja a hideget, de nem csuklik össze egy 20 perces séta után, alapvetően engedelmes, nem kifejezetten agresszív, de igen határozott fellépése van és nem riad vissza, ha meg kell fogni a betolakodót, tehát elvileg az idegrendszere, egészsége is rendben van. Az hogy ez mennyire sikerült jól, mennyire jó az irány, azt nem tudom eldönteni, nincs semmiféle tapasztalatom moszkvaival, nem ismerem úgy a fajtát sem, de szerintem mindenképpen jobb, mint amikor mindent alárendelnek a küllemnek és a hazai tenyésztők is pozitívan nyilatkoznak a fajtáról: https://www.youtube.com/watch?v=39DJW3vcamY

2020. aug. 18. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
70%

Igen, a moszkvairól el is felejtkeztem.

Igazság szerint elég heterogén fajta még, egyes egyedei inkább bernáthegyisek, mások inkább kausak (küllemre és jellemre is megvan ez a kettősség), de pár évtized múlva már egységesebb lesz talán, ha a tenyésztők is úgy akarják.

2020. aug. 18. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!