Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Idős kutya tanításához mit...

Idős kutya tanításához mit tanácsoltok?

Figyelt kérdés
10 éves tacsi keverék kutyusról van szó, akit gyepmesteri telepről fogadtam örökbe. Az előző gazdája szinte biztos, hogy nem tanította, és az utcáról szedték össze. A telepen a rengeteg többi kutya között nem igazán tudták tanítani, és én viszonylag hamar el is hoztam, ezért még az alap vezényszavakat sem ismeri. Néztem videókat a tanításról, ahol azt mondták, hogy a kutyát jutalomfalattal kell megvezetni, mert az érdekli, és követni fogja, de az én kutyámmal hiába próbálom megcsinálni, nem követi. Nem behívható, nem tud egy helyben maradni, és a séta sem igazán megy, ráadásul kóbor kutya múltja ellenére nehezen viseli a többi kutyát (Ha kerítés választja el őket, akkor ugatja, morogja, ha az utcán találkozunk, akkor képes megtámadni a többi kutyát, főleg, hogy több háznál is szabadon van a kutya a nyitott kapu mellett).

2020. aug. 19. 17:09
 1/7 anonim ***** válasza:
Van kedvenc játéka amit esetleg követ?
2020. aug. 19. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

1-es vagyok:

Az nem lehet a probléma, hogy túl gyorsan mozgatod a jutalomfalatot? Közvetlenül az orrához tedd és nagyon lassan mozgasd.

2020. aug. 19. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Próbáltam, az orra előtt lassan mozgatni, de nem igazán hatja meg. Lehet, hogy már a szaglása sem az igazi.

Egy labdája van, amit nagyon szeret, de ha látja, akkor nem követi, hanem ugrál, meg ugat, nem bír nyugton maradni.

2020. aug. 19. 18:24
 4/7 anonim ***** válasza:
Ez már egy jó kiinduló pont. Várd meg amíg lenyugszik kicsit. Esetleg hagyhatod, hogy nyalogassa a jutalomfalatot, hátha úgy követi. Ha egyik sem válik be, akkor van még egy módszer, de ez nagyon lassú. Állj meg egy helyben és várd ki, amíg magától pl. leül. Akkor jutalmazd meg nagyon. A “maradsz” parancsra azt tudom mondani, hogy kezdhetnek nagyon kicsiben. Először ne is lépj el, csak dőlj hátra. Aztán egy lépés, két lépés, stb. Ha elmozdul ugyanabba a pozicíóba állítsd vissza.
2020. aug. 19. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Mióta van nálad?
2020. aug. 19. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
kb. 1,5 hónapja. Nem várok csodát, hogy azonnal tanuljon meg mindent, de valahogy szeretném elkezdeni a tanítást.
2020. aug. 19. 19:41
 7/7 anonim ***** válasza:

"10 éves tacsi keverék kutyusról van szó, akit gyepmesteri telepről fogadtam örökbe. Az előző gazdája szinte biztos, hogy nem tanította, és az utcáról szedték össze."

Az enyémnek ugyanez volt a története <3


Másfél hónap még nem nagy idő, alig ismeritek egymást. Ahogy az egyik ember a csokitortát szereti, a másik meg inkább a linzert, a kutyáknak sem egyforma az ízlése. Próbálj ki többféle jutalomfalatot nála, aztán figyeld melyik hogy ízlik neki. Biztos meglesz az, amiért a betonfalon is átmegy, azt lehet az igazán nehéz feladathoz használni, a többit meg falatról leszoktatáshoz. Néhány ötlet, a baráti társaságból:

- virsli

- azok a kis csont alakú

- másik fajta táp

- házi készítésű


Ha nem tanították, akkor érdemes úgy tanítani, mint a kicsiket: rövid, néhány perces tanulás, hogy motivált maradjon, jolly joker jutalommal, ha valamit pontosan eltalált (nemcsak nagyon finom, de több is belőle). Akár kaja előtt is tanulhattok, hogy jobban figyeljen a jutira.


Az gondolom megvan, hogy előbb a mozdulatsort tudja, utána tedd hozzá a hangsort, amire el kell végeznie a feladatot. Ami hiányozni szokott a tudásból:

- jutalomfalatról leszoktatás játékosan: felváltva, néha nagyon fincsi falatot kap, néha okésat, néha simit, néha a játékát (vigyázz, a játék pörget, nem mindig érdemes használni), néha simit, néha dicsértet, hogy neki is izgalmas maradjon, hogy mit kap a gazditól. Lehet fokozatosan kiszorítani a falatot, de...

- a feladat nehézsége: otthon, a szoba az egy nagyon ingerszegény környezet. A feladat nehézsége attól is függ, hogy mennyi olyan tényező van, ami elvonja a kutya figyelmét: utcán mindenféle ingerek, a szaladós macska, a többi kutyák, a labda, amit eldobnak nekik stb. Úgyhogy a feladatot, amit már egyszer az ingerszegény környezetben megtanult, át kell vezetni egyre ingergazdagabb környezetbe. Mivel nehezedik a feladat, megint magasabb értékű jutalmat kéne használni egy darabig. Illetve, a gazdinak is figyelnie kell, hogy mit vár el a kutyájától. Csak magadból csinálsz bolondot, ha ordítasz az egyértelműen túlizgatott kutyára, hogy ül.. (Pl. sok esetben nem tiltást használok, hanem behívást, mert azt biztosabban tudják.)


Ha van olyan kutyás társaság, aki imád tanulni, feladatozni, akkor velük érdemes összejárni tanulni. Ragadós ugyanis a lelkesedésük.


Ha még nem volt, kezdd a nevével, meg a nézz rám / watch me! tanításával. Ezek könnyűek és azt célozzák, hogy rád figyeljen.


Általános tanítós-nevelős: Undogmatik Blog


Kreativitás és magabiztosság feljesztésére: 101 Things to do with a Box (Karen Pryor)


Problémamegoldásra: Leslie McDevitt Control Unleashed (ehhez komolyabb angol tudás szükséges. kering belőle majdnem legális pdf a neten, ha vásárlás előtt bele szeretnél nézni).


"Nem várok csodát" Ne is. Személyiség és elhanyagoltság függő, de van olyan kutya, akit nehéz arra megtanítani, hogy az emberre figyeljen. (Azért is jó a nézz rám / watch me.)

Az enyémnek voltak egészségügyi gondjai (emiatt a fekszik-et elengedtük), kreativitás gondjai, ami miatt csak megvezetéssel lehetett tanítani, motiváció gondjai (ha valami picit is nem ment, ráhagyta) és nehezen ment, hogy a testrészeit tudatosan használja (8 hónap után jött rá, hogy hol a mellső lába).


Tölthető játékot, logikai jatékot szerezz neki, az ilyen kajaszerzős játékok sokat segítenek az agya karban tartásában.


Az "eljátszott" jutalomfalatot ne felejtsd el levonni a kajaadagjából.

2020. aug. 20. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!