Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A kutyátok jobb vagy balmancsos?

A kutyátok jobb vagy balmancsos?

Figyelt kérdés
Ha pacsit ad, melyik mancsával adja azt? Én az enyémet megtanítottam arra, hogy azzal a manccsal adja a pacsit, amelyik elé teszem a kezemet. Viszont eredetileg balmancsos, és nem tudom, hogy mennyire ritka ez a kutyáknál.
2020. szept. 24. 15:03
A kérdező szavazást indított:
Jobb
Bal
26 szavazat
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
17%
??
2020. szept. 24. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
22%
Melyik mancsával ad nektek pacsit a kutyátok - Ez a kérdés, 2020. 09. 24. 15:12-es és 15:14-es.
2020. szept. 24. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
90%
Enyém is ballal adott mindig, de en is megtanitottam neki hogy azzal adja amelyik kezemet nyújtom felé.
2020. szept. 24. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
89%

Amikor tanítottam neki a pacsit ő is ballal adta. Ezek szerint balmancsos.


Ha csak azt mondom neki pacsi, akkor a ballal ad, ha mondom, hogy másik akkor a jobb, de erre nem mindig sikerül rávenni :D

2020. szept. 24. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
88%

Bal "kezes", eddig nem is tudtam, hogy van ilyen kutyáknál is, de a mostani kutyám egyértelműen a bal mancsát használja jobban pl: azzal ad pacsit, azzal akarja kinyitni az ajtót, de mivel az ajtó a másik irányba nyílik ezért nem tudja, ahelyett hogy kinyitná belöki vele.

És sehogy nem tudom rávenni, hogy a másik mancsával csinálja.

2020. szept. 24. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
55%

Abból, hogy melyik mancsával ad pacsit még nem lehet megállapítani, hogy "bal- vagy jobbmancsos" ugyanis ezt a tanítási folyamat nagy mértékben befolyásolja. Sokan tanítják úgy a pacsit, hogy először kézbe veszik a kutyának az egyik mancsát, tehát nem várják el, hogy ő emelje először, ezt gondolom nem kell magyarázni, hogy miért befolyásoló.

De ha te nem érsz hozzá csak emeled az egyik kezedet azzal is befolyásolod, hiszen nyilván azzal a mancsával nyúl feléd, amelyik közelebb van hozzád, próbálja visszatükrözni a mozdulataidat, ezért ha te jobb kezesként ösztönösen először a jobb kezedbe kéred a pacsit ő ösztönösen a bal mancsát fogja emelni veled szembe, főleg, hogy te is törekszel rá, hogy megkönnyítsd neki a feladatot, ezért az egyik mancsához közelebb helyezkedsz te is, de ettől még nem lesz "balmancsos" a kutya. Ezt bizonyítja az is, hogy utána másik kézzel ugyanolyan könnyű megtanítani, hogy a másik kezedbe adja a pacsit a másik mancsával (az előfordulhat, hogy mivel a balmancsos pacsit már tudja azzal próbálkozik először, de ennek sem az az oka, hogy ez az ügyesebb mancsa, hanem csak annyi, hogy ezt már megtanulta, a két faladat hasonlít, ezért ugyanazzal próbálkozik). Szóval ha ennyin múlna, akkor a tanítási folyamat után is sokkal ügyetlenebbül kéne adnia az ügyetlenebb mancsával a pacsit, én ezt egyáltalán nem tapasztaltam, pedig én is először bal manccsal tanítottam, de miután rájött, hogy a "másik" vezényszóra a másik mancsával kell adnia, azóta nincs semmi különbség a két pacsiadás között, mindkét mancsát ugyanúgy emeli.


Ettől függetlenül van olyan, hogy a kutyának az egyik mancsa ügyesebb, bár ez elég ritka és sokkal nehezebben észrevehető, mondjuk logikai-ügyességi játékoknál, ha valamit ki kell piszkálni meg lehet figyelni, hogy vajon mindig ugyanazzal a mancsával próbálkozik-e, akkor valószínűleg annak az az oka, hogy azt jobban tudja koordinálni. Tehát ez sokkal inkább tetten érhető olyan helyzetekben, ahol kizárólag a kutya dönti el, hogy melyik mancsát használja (mint írtam a pacsiadás általában egyáltalán nem ilyen) és inkább finom, aprólékos mozdulatokra van szüksége, olyankor látszódhat, hogy van-e egy preferált mancs, vagy sem.

Ennek megállapításában egyébként nemcsak a pacsi, sok más mellső lábhasználatot igénylő trükk (pl. lábkeresztezés, integetés, váltott lábemelgetés) sem lehet kiindulási alap, hiszen egyrészt megint befolyásol a tanítási folyamat, másrészt ez sokszor inkább egyensúlyérzéken múlik, az én kutyám sokkal hamarabb megtanulta fekvésben a jobb mancsát keresztezni a másikon, mint fordítva, de ahogy láttam ennek az volt az oka, hogy sokkal könnyebben megtalálta az egyensúlyát, amikor a bal mancsa volt stabilan.

Meg persze ezek a dolgok baromi jól fejleszthetőek, tök jól fel lehet építeni, hogy tudatosan használja a testrészeit, pl. oldalazásnál, hátrafelé kerülésnél, de még egy csehes beülésnél is nagyon fontos, hogy hátsóláb tudatos legyen a kutya, erre egészen piciként el is kezdik tréningezni úgy, hogy a mellső lábakat egy ponton fixálják (általában van egy target, amire rá kell állnia a kutyának, nem szó szerint rögzítik, csak tudja, hogy a mellső lábaival azon kell maradni) és úgy próbálják kimozdítani, hogy a hátsó lábaival lépkedjen körbe, miközben a mellsők egy helyben maradnak. Nyilván egy olyan kutya, amelyik soha nem volt erre külön tanítva öregebben már sokkal nehezebben tanítható meg ilyen dolgokra, mivel nem volt ez tudatosan fejlesztve. Emiatt is gondolom azt, hogy ezeket nem lehet a neveléstől/tanítástól teljesen függetlenül vizsgálni.


Amúgy a kérdés érdekes, én abszolút úgy látom, hogy az én kutyámnak nincs ügyesebb mancsa, maximum olyan, amit a tanítási folyamat során kevesebbet kellett használnia, ezért tűnhet ügyetlenebbnek, de tényleg nagyon kíváncsi vagyok, hogy van-e olyan, hogy ő tudatosan, saját maga választása alapján többet használná az egyik mancsát, mert azt ügyesebbnek érzi, hogy ezt milyen helyzetekben lehet legjobban észrevenni, meg hogy egyáltalán van-e ilyen, szóval ha valaki talál ezzel kapcsolatban valami érdekességet mindenképp ossza meg a lelkes válaszolókkal.

2020. szept. 24. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
68%

Na, közben az 5-ös válaszoló rá is mutatott arra, amit én itt hosszadalmasan fejtegettem, egy ilyen ajtóbelökés szerintem sokkal kevésbé befolyásolt szituáció, mint a pacsiadás, érdekes, hogy ott is mindig következetesen egy mancsával próbálkozik a kutya, annak ellenére is, hogy a másikkal könnyebben elérné a célját, ebből szerintem sokkal egyértelműbben látszik, hogy van-e ügyesebb mancsa a kutyának.

Nálunk sajnos ilyen helyzetek nincsenek (vagy csak még nem vettem észre), szóval én továbbra is maradok annál, hogy nekem úgy tűnik, hogy nincs egy ügyesebb és egy ügyetlenebb mancsa, de nagyon szeretném kideríteni, ha esetleg mégis van :D

2020. szept. 24. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
83%
Az enyém egyértelműen jobbmancsos, de megtanítottam neki a balmancsos pacsit is, azt nehezebben tanulta meg, most már mindkettőt tudja, de reflexből a jobb mancsával ad először pacsit. :-)
2020. szept. 24. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
74%

6-os, én nem emeltem a mancsát pacsihoz, csak elé tettem a kezemet benne a jutifalattal, az orra elé, és a jobb mancsával próbálta először kipiszkálni.

Amúgy az enyémnek megtanítottam, hogy "jobb" és "bal", először csak sétánál, hogy merre haladjunk, aztán később a pacsinál is, érti. Sétánál csak akkor nem hallgat erre az irányításra, ha valami nagyon erős inger eltereli a figyelmét, pacsinál viszont ugyanúgy lassabban reagál a bal mancsával, mint ahogy az emberek, akiknek dominánsan ügyesebb az egyik kezük, de ezt lehet fejleszteni. :-)

2020. szept. 24. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
85%

Németjuhászaim voltak, vannak. Azt figyeltem meg az ismerőseim kutyáinál is az évtizedek alatt, hogy vannak " szájas" kutyák és vannak "mancsos" kutyák.

Pl, ha egy labda begurul egy olyan polc alá, ahova beér a kutya orra is, a szájas kutya szájjal fogja kivenni a labdát, a mancsos kutya pedig addig piszkálja a mancsával míg ki nem kotorja a polc alól.

A jelenlegi kutyám jobb mancsos.:)

2020. szept. 24. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!