Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kiskutya szobatisztaságra...

Kiskutya szobatisztaságra nevelése?

Figyelt kérdés

Van egy 8 hetes kiskutyánk, a nap nagy részében bent van a házban, de rendszeresen van kint is. Minden játék és alvás után kiviszem, hogy ott pisiljen, mégis nagyon sokszor a házban végzi el. Van hogy kint vagyok vele fél órát és nem pisil, majd bejövünk és bent egyből pisil. Valamint sokszor 20 percenként bepisil különböző helyekre.

Pelenkát nem használja, hiába rakom rá.

Mit lehetne még tenni? Kinövi előbb utóbb?

Kint hagyni egész napra még nem merem, mert van egy nagyobb kutyánk is és még nagyon pici hozzá.



2020. okt. 12. 10:01
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
74%
8 hetes kutyát megpofozni azért, mert bepisil, kb. olyan, mintha egy féléves pelenkás babát pofoznál meg azért, mert bepisilt... Gratulálok a pofonos hozzászólónak...
2020. okt. 12. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon picike meg ahhoz, hogy ne pisiljen össze vissza és meg jele sincsen, ahol all elengedni. Én pont most csinálom ezt végig, szóval tudom milyen. Mi pelenkara szoktatjuk mert lakásban lakunk, az állatorvos pedig nagyon ellene van annak, hogy addig közterületre vigyük amíg nincsen meg az összes oltasa, nagyon megijesztett a parvo vírussal. Lassan 12 hetes és már egészen ügyes, úgy 75%ban a pelenkara pisil, kakil, ha esetleg máshova sikerül neki akkor le szidom. De az első két hétben csak takaritottam szó nélkül, mert ez ezzel jár. Van,hogy hónapok mire szoba tiszta, türelem!
2020. okt. 12. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
77%

A kérdés hátteréről: egy 8 hetes kiskutya kb. 1-1.5 órát tudja visszatartani a vizeletét, a húgyhólyagjának az izomzata nem elég fejlett ilyenkor még ahhoz hogy ez tovább menjen. Nyilván ahogy idősödik, egyre tovább bírja majd. Ez élettan. Ahogy az is, hogy a kutyák pici korukban megszokják annak a felületnek az érintését a tappancsukon amin a leggyakrabban végzik a dolgukat, és utána azt a felületet fogják preferrálni. Ideális esetben (illetve sok kutyánál ösztönösen is) ez a felület ugye a fű, ezt jelenti a szobatisztaságra nevelés, hogy a kutyával azt szoktatjuk meg hogy füvön végzi a dolgát. És ez az oka annak is hogy bár a gazdinak lehet hogy pillanatnyi kényelmet jelent de effektíve káros a pelusra szoktatás, mert akkor a kutya a textilt szokja meg mint felület, de ő később nem fog tudni különbséget tenni a szőnyeg, a padlószőnyeg, a ledobott ruha és a pisilő pelus között, és utána végzi a dolgát bent bármire, ami textil. DE ez nem a kutya hibája, mert ő csak azt csinálja amihez a gazdája hozzászoktatta.


Pszichológiailag, a kutyát azért bántani mert bent pisilt (még ha az előző rossz szoktatás esete nem is áll fenn) szintén kontraproduktív, mert nem azt a következtetést vonja le belőle hogy bent nem szabad pisilni, hanem azt, hogy a gazdi szeme láttára bent nem szabad pisilni. Ilyenkor alakul ki az a rossz szokás hogy a kutya bent elbújik és valami eldugott sarokban, bútor alatt, "fedezékben" végzi el a dolgát (amit sokszor nem azonnal hanem csak órák/napok után vesz észre az ember). Úgyhogy a "nevelő célzatú pofonnal" amit páran próbálnak népszerűsíteni konkrétan ellenkező hatást lehet csak elérni.


Ha éppen látod hogy a kutya bent pisil akkor fel kell kapni és kivinni. És levonni azt a következtetést hogy túl sokáig vártam hogy a kutya ne pisiljen be, legközelebb hamarabb kell kiengedni! Éjjel pedig az elkerített/lekerített/zárt helyén aludjon a kutya, az alvóhelyére ösztönösen nem piszkít! (Így kell egyébként szobaszitsztaságra nevelni egy kutyát, hogy szépen lassan tágítod neki azt a területet ahol biztosan nem végzi el a dolgát. Ez először csak a helye, utána mondjuk már egy pár négyzetméter, utána az egész szoba, utána mondjuk egy folyosó, utána egy másik szoba, és így tovább végül az egész ház.) DE ettől még egy pici kutyával éjjel is fel kell kelni és kiengedni ahányszor szükséges, mert ha nagyon sokat vársz tőle akkor a helyére is odapisil és onnantól véged van mert nem maradt hely a házban ahol biztonsággal azt lehet mondani hogy nem pisil be.


A kutya nevelésénél általánosságban nagyon fontos hogy olyan körülményeket kell neki biztosítani amiben sikeresen tudja azt teljesíteni amit elvárunk tőle! Nem az a megoldás, hogy ha rosszat csinál a kutya akkor megbüntetjük, hanem az, hogy figyelünk rá és folyamatosan olyan irányba tereljük hogy csak jót csinálhasson. "Set them up for success", mondja az angol. Ez a szobatisztaság esetében azt jelenti hogy megfelelő időközönként kiengedjük, és ha kint végzi a dolgát akkor megértetjük vele hogy nagyon ügyes és jót csinált. Ha pedig "baleset" történik akkor nem bántjuk, hanem nyugodtan kommunikáljuk neki hogy ahelyett amit most csinált, legközelebb mit kellene.

2020. okt. 12. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
Tapasztalatból mondom, hogy nem pisil a szonyegre ha pelenkara van szoktatva, okos állat, tud különbséget tenni és meg anyám kertjében is pisil a fűre pedig nem térítek neki rá pelenkat.
2020. okt. 12. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!