Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Élet egy süket és van kutyával?

Élet egy süket és van kutyával?

Figyelt kérdés

Láttam egy hirdetést egy süket és vak fehér/merle border mixről, süketnek és vaknak írták. Fiatal kutya, de még így is szerintem esélytelen a gazdisodásra. Én viszont valamennyire érdeklődöm iránta. Azonban nem tudom mit tudnék kezdeni egy süket és vak kutyával. Hacsak süket vagy csak vak azt még el tudom képzelni, de egy ilyen kutya hogyan tud közlekedni? Hogyan kommunkál más emberekkel és kutyákkal? Lehetséges egyáltalán sétáltatni? Élet ez neki?


Azon gondolkodtam egy elektromos nyakörvvel lehetne kezdeni valamit, süket kutyáknál szokták alkalmazni, csak olyan fokozatra állítva, hogy épp egy kis bizsergést érezzen a kutya. Ilyen morze szerű kommunikációra gondoltam, de nem tudom mennyi mindent lehetne ezzel megtanítani neki.


2021. jan. 24. 09:13
 1/5 anonim ***** válasza:
98%

Ha "csak" süket és vak, azzal még el lehet kavirnyálni,ki fogja ismerni magát-max néhányszor koppan itt ott a lakásban. Pórázról kizárt, hogy elengedjek egy vaksüket kutyát. Ha csak az egyik, az még oké.

Ő valószínűleg,mivel duplacifra alapvetően se hallott semmit sose- neki valahol ez a normális, megszokta.

Jól gondold meg hogy befogadod-e, szép dolog a segítés, de könnyen lehet, hogy idegrendszeri baja is van (Vackor története a BC mentésnél) illetve jelentősen át kell alakítsd a környezetedet, az életedet.

2021. jan. 24. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
88%
Teli van az internet süket és vak kutyák tanításával. Én egy ausztrál videósnál láttam, hogy milyenek a napjaik. Nem sokban tér el egy teljesen egészséges kutyától. Például úgy ébresztették fel, hogy az orrához tették a kezüket, mert így nem ijed meg, mintha hozzáértél volna. Érintéssel jeleztek neki, hogy megyünk sétálni, etetési idő, stb. Rajtad múlik csak, hogy mit, hogyan tanítasz meg neki. Elvégre ők is tudnak teljes boldog kutya életet élni, csak mások a tanítási módszerek.
2021. jan. 24. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha nagyon kreatív akarsz lenni szerintem illatmintákkal is lehetnr vele kommunikálni.

Neki ugye csak az orra van, amivel tud tájékozódni.

Ilyen illó olajos dolgot tudnék elképzelni, hogy mit tudom én pálcikára cseppented és szag alapján csinálja a feladatokat meg ilyenek.

Vagy valami hasonló igazából.


Lehet alkalmazkodni hozzá, persze nem lesz egyszerű.

2021. jan. 24. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
77%
Legyel realista es felejsd el. Annyi egeszseges normalis kutya sinylodik menhelyen es meg ott hal meg,ha nem fogadjak be!!!
2021. jan. 24. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nézd, én ott kezdeném a projektet, hogy keresnék egy oktatót a környéken, aki látott már ilyet...


Egyébként nemcsak szaglása van a kutyának, tapintani is tud, azt is érzi, ha őt megtapintják (csak nem hirtelen kell csinálni). Ez segíthet neki a tájékozódásban is, de érintéssel össze tudsz kapcsolni bizonyos feladatokat (pl. ha a bal vállát érinted meg, leül).


Nekem amúgy lennének még kérdéseim:

- hogy viselkedik más kutyák közelében? pl. ismeretlen kutyákkal? és a gazdi ezt hogy tudja kezelni? mert egy ilyen kutyánál ki van lőve a másik testbeszéde, hangja is :\

- hogy viselkedik új környezetben? mennyire stresszes új környezetben, mennyire viseli meg? (van egy olyan sanda gyanúm, hogy a 3 napos kirándulás a Mátrában ennek a kutyának nem lenne nagy élmény. de az se, hogy beüljetek egy kutyabarát kávézóba.)

- mi más baja van még? "süket és vak fehér/merle" <-- merlét párosítottak merlével. Erről mindenki meg az anyja is tudja, hogy ilyet NEM csinálunk. Ugyan több cuki, eladható merle kölyök születik az alomban, de 25% esélye van annak, hogy egy kölyök dupla merle lesz: halva születik, vagy ha túléli, akkor vak és süket lesz. És igen, javarészt fehér. Szóval aki ezt a kölyköt legyártotta. az címeres rohadék és én feltételezném, hogy a kutyának egyéb egészségügyi gondja is van vagy hamarosan lesz. (Hogy ne csak neurológiai gondokkal riogassunk: pl. csípőízületi diszplázia)


A másik az, hogy ha elvállalod, akkor az egész életedet hozzá kellene igazítanod. Kezdve azzal, hogy a vak kutyák az otthonukban megtanulják a járást. Így "tereptárgyakkal" variálni nem tudsz (vagy kopogni fog a kutya feje és amortizálódni a tárgyad). Folytatva azzal, hogy vele utazni nem nagyon fogsz tudni. De valószínűleg nélküle se (értsd, rábízni valakire).



És akkor személyes tapasztalat:

Egy 15 éves kutyát altattunk a nyáron. A véncsontnak folyamatosan romlott a látása és a hallása (és az ízületei is). Miatta 3 évig csak úgy utaztunk, hogy valaki mindig itthon maradt vele a családból, mert az utat sem fizikailag, sem mentálisan nem bírta volna. Az utolsó 1 évében a látása és az elmeállapota annyira megromlott, hogy a hobbimat, ami kipakolással és/vagy félre vonulással jár hagytam a bánatos francba, mert vagy borított volna mindent, vagy nem talált volna ki sarokból vagy a kettő együtt. Vagy szomorú, hogy nem velem van. Imádtam azt a kutyát, semmit nem csinálnék máshogy, de azt is tudom magamról, hogy tudatosan, 10+ évre ilyen társat nem választanék magam mellé. De nyilván ez az egyéni limitem, másnak máshol vannak a határai.

2021. jan. 24. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!