Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mennyire jellemző, hogy ilyen...

Mennyire jellemző, hogy ilyen nemtörődöm gazdik is hordják suliba a kutyáikat? Miért viszik? Valami csodát várnak heti 1x 2 óra sulizástól?

Figyelt kérdés

Egy hónapos szünet volt a suliban a vírus miatt, aztán most kisebb csoportokban folytatjuk a munkát. Van egy gazdi, aki eléggé semmibe veszi, amit az oktató mond, az első órák egyikén volt egy kis összezördülésük is emiatt. Van egy valami sharpei mix kutyája, elég akaratos kutya, aki felett semmi kontrollja nincs, ráadásul akadályozza a munkánkat. Még az elkerített területen sem tudja behívni a kutyáját, egy egyszerű kapuszabályt nem tud betartatni a kutyával. Vagy például a kutya rendszeresen odamegy durván játszani, csesztetni a többi kutyához, ami nem is lenne baj, de nem foglalkozik a gazdi a kutyával, nem szól rá, ha piszkálja a másik kutyát és a másik kutya már 50 jelet leadott, hogy hagyja békén.

Nálatok is vannak ilyenek?



2021. jan. 27. 08:50
 1/7 anonim ***** válasza:
80%
Nálunk én voltam a "renitens": a kapuszabály nálunk sem ment, mivel mindig kocsival viszem sétálni, csak a suli miatt meg tényleg nem egrecíroztattam. Azon kívül néha tényleg szertelen volt az órán, pl. játszott volna a szomszéddal ahelyett, hogy csak ült volna és ignorálta volna, miközben épp nem volt számára semmi feladat, mert az oktató hozzánk beszélt. A suliban egy csomó olyan apróság miatt szekáltak folyton, ami a mi életvitelünkben irreleváns, vagy olyan "megoldásokhoz" ragaszkodtak, amit én nem akartam megtenni, pl. használjak fojtó nyakörvet vagy erősen rángassam a nyakát, ha húz séta közben. (Én inkább lecövekelek séta közben, ha húz, de nem rángatom). Vagy küldjem fel a kutyám játék gyanánt a 1,5m-es pallóra. (Ez utóbbiért az összes többi gazdi is nekem esett, hogy miért nem küldöm, olyan jó buli.) A tanfolyam felénél betegségre hivatkoztam, aztán "elfejtettem" visszacsatlakozni. - Pedig körbenéztem az összes környező sulit, 3 helyre elmentem még kutya nélkül is megnézni egy-egy órát, és messze ők voltak a legnormálisabbak. Szóval én nem akarom azt mondani, hogy rossz suli volt, de azt szűrtem le, hogy az egész kutyasuli téma nem nekünk való.
2021. jan. 27. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
42%

En a parom gyereket elzavartam kutyaiskolaba, sajnos semmit nem tanult se o es igy a kutyaja se. Tehat egy biztos annak olyanok, akik elmennek kutyaiskolaba a kutyajukkal, de kozben olyan holt lustak, butak es hanyagok, hogy kár ott lenniuk. Altalaban ezeket masok beszelik ra vagy zavarjak el kutyaiskolaba, mert vagy ok vagy a kutyajuk problemas. Es termeszetesen, ha nem onkent mennek, akkor folosleges is es csak az ott levoket bosszantjak vagy akadaloyzzak.

Sajnalom, hogy kifogtal egy ilyet. Egyebkent nyjgodtan kerdezd meg tole miert is jar oda? Kozbenmosolyogjal😀

2021. jan. 27. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
83%
Én jelenleg egy tanfolyamot végzek a kutyámmal, nagyjából 15-20 kutya van és 20 - 25 gazdi, én teljesen önként mentem így a 6. alkalom után már látom a változást (inkább magamban mint a kutyámban, bár neki még stabilabb lett a behívása). Mi már úgy mentünk hogy sok mindent tudtunk így számunkra van ami nem olyan nagy dolog, de van még mit tanulnunk. A kutyám így a csoport elsők szintjén van jelenleg. Róla tudni kell hogy egy keverék, nem épp a legszebb külsővel viszont bordereket megszégyenítő esze van. (Valszeg puli vagy pumi van benne) A csoportban van egy bullterrier két nő szokta hozni, az a kutya maga a katasztrófa. A gazdái elvannak szállva tőle mert fajtatiszta... behívása nulla feladatokat nem csinálja a gazdái nem is csináltatják vele rendesen még akkor se ha az oktató szól nekik. Online előadáson folyamatosan minden 3.percben valami nem oda illő kérdést tett fel amivel az 1 órás előadásból lett majdnem 3 óra. Ezt azzal magyarázta hogy “ő jó kutyát akar”... nálunk is a kapu szabálynál volt vele össze tűzésem, nekünk elsőre sajnos nem ment (aztán oktató segített azóta kb csak nekünk megy elsőre). Miután végeztünk, vártuk hogy a többiek végezzenek beszéltem a kutyámhoz erre full gunyósan megszólaltak “többiekre kellene figyelned” holott senki nem szólt hozzájuk. Azután párszor beszóltak, mire vissza oltottam őket szerencsére másoknak is elegük van belőlük így kaptak még hideget meleget. Nálunk csak ők azok akik nem veszik komolyan
2021. jan. 27. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
70%

Minden közösségben vannak ilyenek.

Kezdő/ovis csoportban akad pár ilyen személy a kutyájával, de ők úgyis hamar abbahagyják. Kerülj át minél hamarabb egy jobb csoportba, ott többet tudsz fejlődni.

2021. jan. 27. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
85%

Szerintem szinte minden suliban akad egy-egy ilyen gazdi, nekem az a tapasztalatom, hogy akik így állnak hozzá hamar kikopnak. Nem akarok általánosítani, de az ilyen embereknek a kutyasuli szerintem csak egy kipipálandó feladat, olvasták, hogy a póráz, etetőtál stb. mellett kell a kutyasuli is ahhoz, hogy elmondhassák: ők felelős gazdik. Nincsenek komolyabb sportcéljaik a kutyával, nem járnak alaposan utána a kutyatartás, nevelés mikéntjének és nem is igazán hisznek benne, hogy kell a suli ahhoz, hogy egy jól nevelt, élhető kutyájuk legyen. Az ilyenek általában eljárnak oviba, esetleg elvégeznek egy alap tanfolyamot, de nagyjából ennyi.

Ennek a "típusnak" a durvább verziója, amikor ő meg van győződve róla, hogy ért a kutyákhoz, jobban tudja, hogy mit hogyan kell, egyáltalán mit kell tanítani a kutyának, mint az oktató, ilyennel is sokszor találkoztam, szerintem magasan ez a legrosszabb kategória :D Szerintem mindkét esetben az a fő kiváltó ok, hogy nem gondolják azt, hogy nekik szükségük lenne erre, hogy itt tényleg tanulhatnának valamit, csak azért mennek, hogy ez is meglegyen, elmondhassák, ők bizony kutyasuliba is jártak.

Aztán persze sok pozitív példa is van, főleg az ilyen csoportos foglalkozásokon, amikor a gazdi látja, hogy a többi kutya mennyivel ügyesebb, engedelmesebb, mennyivel jobban hallgat a gazdájára és elkezdi komolyan venni, hiúságból, belátásból vagy tényleg őszinte ráébredésből. Még ovis foglalkozáson volt egy gazdi, aki büszkén mesélte, hogy több évtizede kutyázik, mindig kistestű kutyái voltak és ők voltak a rendbontók, a futtatók rémei és hülyeségnek tartja az ül, fekszik tanítását, felesleges ilyesmivel terhelni egy családi kutyát, csakhogy akkor egy kölyök amstaffal érkezett az oviba. Nem tudom, hogy azért, mert belátta, hogy egy ilyen habitusú kutyának igenis kell a nevelés, vagy csak zavarta, hogy a foglalkozásokon mindenki arra vár, hogy végre az ő kutyája is megcsinálja azt a feladatot, ami a többieknek már rég ment, pár hónap alatt teljesen megváltozott a hozzáállása, elkezdte komolyan venni és most ugyanezzel az amstaffal IGP-re készül. Szóval ilyen is van :) Nem tudom, hogy a ti renitensetek mióta jár a foglalkozásokra, de ha nem régóta még simán lehet, hogy ő is komolyabban fogja venni, bár azért szerintem is ez a ritkább.

Aztán ott van az a típus is, aki azt gondolja, hogy a heti 1-2 alkalmas foglalkozásokon fog mindent megtanulni a kutyája, a hétköznapokban semmit nem foglalkozik a kutyájával és csak egyre jobban lemarad a többiektől, akik otthon is gyakorolnak, szerintem egyébként ez a legjellemzőbb a sulikban. Aztán ezek a kudarcélmények, a folyamatos sikertelenség végképp elveszi a maradék motivációt is, inkább hagyja a francba az egészet, egyre kevésbé veszi komolyan, mert nem látja a változást, javulást. Pedig ugyanúgy, ahogy a kutyának, a gazdinak is kell a sikerélmény, a pozitív visszajelzés és sok suliban ezt elfelejtik egyértelműen kommunikálni a gazdik felé, hogy a foglalkozásokon csak arra van idő és lehetőség, hogy megmutassák a módszereket, rendszeres gyakorlás nélkül nem lesz eredmény. Én legalábbis azt tapasztalom, hogy elég sok suliban olyan a hozzáállás, hogy mi itt mindent megtanítunk nektek, csak a mi módszereink jók és elfelejtik hozzátenni, hogy ehhez bizony kell a gazdi is. Sőt olyan is van még ovin, kezdő tanfolyamokon is, hogy pont az a módszer, amit tanítanak nem megy át annyira a kutyának, nem érti úgy, mint a többiek és az oktatónak nincs más alternatíva a tarsolyában ezért azt erőlteti, mondván biztos a gazdi vagy a kutya a béna, nem az ő módszere. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy igen, elsősorban a gazdi hozzáállásán múlik, de az is fontos, hogy az oktatók is jók legyenek.


Az, hogy zavarja más kutyáját munka közben szerintem elfogadhatatlan, az nagyon dekonstruktív és megint nem kizárólagosan a gazdi hibája. Tényleg elég sok kutyasulis foglalkozáson voltunk már, nekem az a tapasztalatom, hogy azok az igazán jó sulik, ahol nemcsak egy oktató tartja a foglalkozást, hanem annyian, hogy egy oktatónak maximum 3-4 kutyára kelljen figyelnie, egyrészt, hogy mindenki azonos figyelmet kapjon, mindenkit egyformán tudjanak segíteni, mindenkinek külön-külön is akár meg tudják mutatni a feladatokat és az ilyen "zavaró" kutyákra azonnal rászólnak. Tehát, hogy nem a csoport, nem a te feladatod kéne legyen, hogy miközben gyakorolsz a kutyával még a másik gazdit is "fegyelmezed," figyelsz rá, hogy ne trollkodja szét a munkátokat, hanem ez az oktatók dolga.


Összegezve ezt a túlzóan hosszú választ egyébként én is csak azt tudom mondani, mint a többiek: igen, elég jellemzőek az ilyen nemtörődöm gazdik, de ők hamar ki szoktak szállni, egy-két finomabb beszélgetéssel meg lehet próbálni felébreszteni a gazdi motivációját is és ritkán, de előfordulhat, hogy hatásos és végül, az mindig az oktatók felelőssége, hogy te nyugodt körülmények között tudj dolgozni a kutyáddal, ezt nekik kötelességük biztosítani, ha ez megvan, ha a te kutyádat nem zavarja munka közben, akkor meg rá kell hagyni a nemtörődöm gazdira, hogy neki milyen kutyája lesz.

2021. jan. 27. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
71%

Én 10 éve voltam ilyen tipikus "engedelmesen" és előtte "oviban", aztán váltottunk agilityre, de tavaly lett egy kutyám, akivel kb 2-3x voltunk a tradicionális suliba és gyorsan eszembe is juttatta, hogy miért váltottunk annó az agilityre, így rövid úton vissza is tértünk a sporthoz :)


Semmi sem változott, az emberek továbbra is úgy gondolják, hogy heti 1-2x elviszik a suliba a kutyát és azzal le van tudva a nevelése, még sétálni sem viszik minden nap, ha kertesbe laknak.


A legdurvább story, egy dobi volt, akin ha nem volt otthon a szöges, feldöntötte a gazdáit, nem bírtak vendéget beengedni, mert megtámadta a kutya és társai... Szögesben tűrhetően viselkedett.


Engem szerencsére sose bántott senki(bár amúgy senki mást sem), az első etapban még gyerek voltam és napi fél órát gyakoroltunk a borderemmel, aki így pár hónap alatt konkrétan tökéletes lett, a másik suliba, meg úgy mentünk, hogy egy hónapja volt nálam a kutya, de szintén tanítgattam már otthon, így nagyon sok mindent tudott már+nekem is elég nagy tapasztalatom lett a 10 év alatt.

2021. jan. 27. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Med_fet_ati ***** válasza:

Én magamra vállalom, hogy a kérdésben megjelölt csoportból vagyok :) Nálunk kifejezetten az volt az elv, hogy nem a kutyát neveljük, hanem a gazdit. Mi is lakótelepről jártunk ki, hétközben egy gyors sétán kivül nem sokat tudtunk kimozdulni a kutyával. Végig csináltunk két tanfolyamot, közepes eredménnyel, kb. a feladatok 30%-át tudnám/tudnánk most megcsinálni talán.

Viszont a kutya abszolút szociális lett, mi is jobban megértjük a saját kuyánkat és a többi kutyát is, pl. egy tök idegen kutya jelzéseiből az utcán kapásból felismerem, hogy oda merjem-e engedni a gyereket. Fanatikust kutyást tehát ott sem sikerült nevelni belőlünk, de azért sok minden ragadt ránk.

2023. máj. 25. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!