Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Gáz, ha nem értek egyet az...

Gáz, ha nem értek egyet az oktatóval?

Figyelt kérdés

Járunk kutyasuliba, főleg szocializáció miatt. Többször kifejtette az oktató, hogy szerinte városban, utcán, sétánál nem etetünk, nem jutifalizunk, mert szerinte akkor azt tanulja meg a kutya, hogy az utcán kapja a kaját, ergo fel fog enni mindent a földről. Szerintem ez egyébként nem így van...

Szóval nem jutizhattam városi séta alatt, mert mi eddig úgy csináltuk, hogy mindenre kap jutit és akkor sokkal lelkesebb, sokkal motiváltabb. Ismerem a kutyám, ha sokáig olyat kell csinálnia, aminek semmi kedve, vagy amihez negatív dolog párosul (például pórázon sétáltatásnál a visszafordulásos-rángatós módszer), akkor sokkal kevésbé súlyos együttműködő.

Szerintem ez egyébként nagyon szűklátókörű nézet, de ez az én véleményem.



2021. jan. 31. 07:51
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
28%
Nem gondolod, hoyg az oktató többet ért a témához, mint te? Neki van tapasztalata, háttértudása, neked meg nincs!
2021. jan. 31. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
92%
Ja, baromság. Az álltok elsődlegesen aktív cselekedetek kötik a negatív/pozitív választ, méghozzá sorban az utolsóhoz. Csak akkor kezdik el absztrakt módon kezelni, és pl helyszínekehez kötni, ha a feedback random, és nem tudják adott cselekedetekhez kötni. De még akkor se a helyszín lesz az első a sorban, hanem személy vagy élethelyzet.
2021. jan. 31. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
93%

Nem, nem kell egyet érteni semmiben az oktatóval, DE érdemes mindenen elgondolkodni, amit mond. Ismerősömnnek kauja van, a nő 160 cm, mindig tele a zsebe jutival, mikor sétálni indulnak (amúgy nagyon fegyelmezetten sétál vele a kutya).

Nálunk is a "rángatós" módszert ajánlgatták, órán rá voltam kényszerítve, sétakor én inkább a lecövekelős módszer híve vagyok.

2021. jan. 31. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
92%

Szerintem sem jo, hiszen a kutyat pozitivan meg kell erositeni!


Egyik kutyammal mikor jartam suliba 2 honapig utana meg kb 2

honapig mindenert jutalmaztam aztan fokozatosan elhagytam a jutikat remekul mukodik csak dicseretre is.



Most az egy eves kutyammal kezdtem jarni.

Ott pl az elso feldat az etel megtagadas volt. Szoval azt gyakoroljuk. Utcan is szuperul mukodik.


En keresnek masik oktatot!


Ha mindent jol csinalsz egy ido utan ugy is elhagyhato lesz a juti, de kezdeti fazisban minden pozitiv dologra ra kell erositeni, erre a szobeli azert gyakran nem elegendo :)

2021. jan. 31. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
20%
Megdícsérheted szóban.
2021. jan. 31. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
89%
Én másik oktatót keresnék. Amúgy az én mentett kutyámnál a megfordulós módszer nem vált be, viszont nagyon kajamotivált.
2021. jan. 31. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
94%

Nem kell egyetérteni, de akkor célszerű oktatót váltani.


Én a sétát nem jutalmazom(kajával legalábbis, max szóval és ritkán simogatással), de nem ezért. Szerintem az magában egy önjutalmazó folyamat, meg amúgy is, nálunk vannak szabályok, azokat be kell tartani és vannak cuki trükkök, konkrét tanulás, vagy bármilyen szellemileg és fizikailag is megterhelőbb dolog, na azért jár a kajás juti.


Van 3 kutyám, voltam többször ideiglenes és menhelyre is járok, sose jutalmazok séta közben, átlag 10 perc után mégis szépen jönnek már a kutyák.


Ha úgy gondolod, hogy a saját módszered jobb, akkor csináld úgy.

2021. jan. 31. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
35%

Na ezert nem megyek kutyaiskolaba...


Remeljuk nem fizettel elore...

Gyere el onnan.

2021. jan. 31. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem sok oktatóval az a probléma, hogy egy adott módszerhez ragaszkodnak, ami 10-ből 8 kutyánál működik azt elfogadják jó módszernek és a maradék két esetben nem a módszer rossz, hanem a kutya vagy a gazda a hülye, pedig sokkal kevesebb hülye kutya van, mint rossz módszer. Persze olyan is van, amikor tényleg a gazdi a béna és nem a módszeren, nem a kutyán múlik, de oktatóként akkor is kénytelen egy másik módszert javasolni, vagy türelmesen megtanítani a gazdinak, mert neki elsősorban a gazdit kell tanítania, de kezdek nagyon elkanyarodni a témától.

Szóval a lényeg, hogy el tudom képzelni, hogy volt olyan kutya, akinél segített a felzabálás megoldásában az, hogy a sétán egyáltalán nem kapott enni, de amúgy kétlem, hogy sok kutya ezt ezzel kötné össze.

Én a kölyök kutyámnak mindent kajával tanítottam, behívást, laza pórázas sétát, így mindig volt is nálam jutalomfalat. Egyébként nálunk a felzabálást is az oldotta meg, hogy volt nálam juti és ha nem evett bele, akkor tudtam kajával jutalmazni érte, de elfogadom, hogy másnál ez nem működik, mert nem törvényszerű, hogy egy nekem bevált módszer másnak is ugyanolyan eredményes legyen.

Leginkább azért nem értem az oktató tanácsát, mert gondolom a suliban is használtok jutalomfalatot, ott azzal gyakoroltok arra, hogy a hétköznapi életben, a sétákon is tudja a kutya a feladatokat, márpedig ha ezekre csak heti egyszer, a suliban erősítesz rá kajával, sétán, ami gondolom lényegesen több, mint a sulis alkalmak, meg csak szóban dicséred érte, akkor pont nem fog jól rögzülni a kívánt viselkedés, ezzel sokkal inkább azt tanulja meg, hogy a suliban, ha jól viselkedik nagy jutalmat kap érte, sima sétán meg sokkal kevésbé lesz érdeke jól viselkedni, pedig egy családi kutyának elsősorban a sétán, a hétköznapi életben kell jól viselkednie, nem a pályán. De ez megint csak az én véleményem.

Próbáld meg elmagyarázni az oktatódnak, hogy nálatok miért működik, ha van nálad juti, mert szerintem teljesen logikus, hogy működik, egyáltalán nem butaság, nem egy rossz módszer, ha továbbra sem látja be, hogy a te kutyádnak ez a jó, akkor tényleg keress egy másik sulit, mert ez alapján nem kizárt, hogy más olyan módszert is rátok akar majd erőltetni, ami a te kutyádnál szintén nem lesz hatásos.

2021. jan. 31. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Nekem sem tűnik így leírás alapján szimpatikusnak a tréner.


Az ételmegtagadásnak pont az a lényege, hogy csak a gazdától fogadhat el ételt a kutya és minden más forrást (idegen által kínált étel, földre dobott étel, stb.) ignorálnia kell a kutyának.


A kutyának van annyi esze, hogy ha utcán sétálnak és lát a földön egy ételmaradékot, akkor azt nem a gazda dobta oda. Meg tudja különböztetni a jutalmazást a környezeti ingerektől.


Egy jó tréner többféle módszert ismer és mindig kutya-gazda párosára szabja, hogy melyiket jó alkalmazniuk. Ha a gazdának nem tetszik, akkor tud alternatívát kínálni és nem erőltet rá semmit az emberre.


A konkrét módszer akkor lenne hibás, ha a kutya felenne valamit, ezért megjutalmaznád az utcán. Ebben az esetben tudna csak általánosítani arra, hogy utcán szabad felenni, de máshol nem szabad. Az, hogy csinálsz egy ültetést az utcán és megjutalmazod abból sehogyan nem következik a tréner által megfogalmazott dolog.

2021. jan. 31. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!