Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan kell kezelni a féltéken...

Hogyan kell kezelni a féltékenységet? Nagyon szomorú vagyok.

Figyelt kérdés

Van egy 14 éves idős szuka kutyám, szemem fénye, ő a mindenünk.


Tavaly hoztunk mellé menhelyről egy kan mini testű keverék kölyköt, most egy éves lesz, 12 hetesen jött hozzánk.


Azt kell róla tudni, hogy állítólag az alomban is ő volt a legbátrabb, legaktívabb kutya. Nagyon aktív, szocializáltuk, járt oviba.


Már ott is volt gond abból, hogy jutalazásnál rámorgott kicsit a többi kiskutyára, védte a saját jutalomfalatját, az oktató olyankor csak kicsit arrébb bökdöste a kutyát, egyszer volt grabancfogás, aztán úgy tűnt, hogy megértette.


Betöltötte a 7 hónapot, így az ovi abbamaradt, fogunk menni alap tanfolyamra, de a covid sem tette könnyebbé a helyzetet.


December elején ivartalanították, de közben itthon kezdenek elfajulni a dolgok. Etetni a két kutyát csak külön lehet, mert a kicsi borzasztóan félti a kajáját, és támad. Nem nehéz kivitelezni, külön helységben kapnak enni, amikor pedig megették, újra össze vannak engedve, és szent a béke.


Most viszont már egyéb féltékenység is van. Ágyban alszunk (vagy aludtunk eddig) a kutyákkal, az idős kutyám 14 éve már úgy alszik, hogy bemászik a hasunkhoz a paplan alá.


Éjjel viszont a kicsi mászott oda hamarabb, és mikor a nagy jött volna be a paplan alá, a kicsi rátámadt, de olyan szinten, hogy a nagy füléből ömlött a vér, és mikor kiemeltem a kicsit ebből a szituból, még az én kezemet is megharapta. Azonnal kizártam a szobából, és eldöntöttem, hogy ő nem alszik velünk, bármennyire is rossz. Tudta, hogy rosszat csinált, mert kizárás után meg sem próbáltabehisztizni magát, lefeküdt a kinti ágyába, és reggelig meg sem mukkant.


Igyekeztem végig következetesen nevelni, de úgy tűnik, ez a kiskutya kifog rajtam. Imádjuk, nagyon szeretjük, mindenképp meg kell oldanunk ezt a szituációt, más opció nincs. Az idős kutyámból teljes mértékben hiányzik még az agresszió csírája is, korábban mindent eltűrt a kicsitől, még azt is, ha a vadabb játék közben sérüléseket szenvedett el (erről leszoktatni sem volt a kicsit könnyű...)


Nem szeretném őket egymástól félteni, mit tanácsoltok? Az jó ötlet, hogy kizárjuk éjjel a kicsit? Tanul ebből?


A vad játékról úgy szoktattuk le egyébként (mert tényleg semmi nem használt), hogy amikor vadult, rátettem a szájkosarat. Lenyugodott, abbahagyta, dícsértem. Levettem a kosarat, aztán ha újra vadult, akkor megint kosár. Így jutottunk el oda, hogy már nem kell használni a kosarat, de ha vadul, akkor elég annyit mondanom, hogy "hozom a kosarat" és abbahagyja, nem kell elővennem.


Fogalmam sincs, hogy ez jó volt vagy nem, de működik, és hosszú hónapok kellettek hozzá.


Kezdek teljesen tanácstalan lenni. A kicsi egyébként minden más szituációban jól viselkedik, sokat tömegközlekedünk, jövünk-megyünk, sehol máshol nincs vele semmi gond, csak itthon :(


Mit javasoltok?


2021. febr. 5. 12:23
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
86%
Emberi érzelmi oldalról akarod szemlélni az állati viselkedést, ahelyett, hogy tanulnál állati viselkedés lélektant.
2021. febr. 5. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de tudnál segíteni konkrétabban? Az is jó ha irodalmat ajánlasz, de első sorban segítséget kérni szeretnék.
2021. febr. 5. 12:50
 3/12 anonim ***** válasza:
71%

Sorrendisegi szabalyokat lathatoan nem tartod be. Az megoldana a helyzetet. Errol ir az elozo kommentelo is.

Etologia. Nem humbug.

2021. febr. 5. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
54%

A kutyád nagyon domináns és ő a főnök a házban.


Minél hamarabb kutyasuli vagy akár tréner mert egyszer neked is neked támadhat bármilyen okból ha valami olyat teszel ami neki nem tetszik.


Addig is olvasgass a sorrendiségi szabályokról, legyél következetes és nézz utána mit kell tenni egy domináns kutyával.

2021. febr. 5. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Ez van akkor ha egy állatot emberként kezelünk, mintha családtag meg kisgyerek lenne...
2021. febr. 5. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, igyekszem tanulni, és valóban sokszor rossz oldalról közelítettem meg a dolgokat, illetve sokszor voltam engedékeny.


Igen, tudom, hogy domináns. :(


Az oktató rajta akarta bemutatni, hogy márpedig a kölyök arra sétál amerre mi akarjuk pórázon, és a lefekvéssel csak paliravesz a kutyám engem, majd ő megmutatja hogy kell határozottan vezetni a kutyát a visszafordulásos módszerrel.


Hát, a kutya mindenki szeme láttára végig lett húzva a füvön, láthatóan élvezte is, de az oktatónak sem engedelmeskedett, pedig eltökölt vele nagyon határozottan hosszú időn keresztül.


Akkor mondta, hogy ritkán lát ilyet.. Az egész csoportban ő volt a legelevenebb, rá kellett odafigyelni a legtöbbet.

2021. febr. 5. 13:06
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Én nem hiszek a kutyasulis módszerekben, pont az ilyenek miatt, amit itt leírtál. Ez ilyen szekta kb, minden gazdinak átmossák az agyát, nagy átlagban lehet hogy segítenek, de nem alkalmazkodnak az egyéni eltérésekhez, legyen az gazda, vagy kutya. A fenti válaszolók is ilyen szektás fejűek, érdemi választ nem fogsz kapni tőlük, csak éreztetik hogy mekkora ászok. Nem izgat ha lepontoztok, számos kutyasulis őrülttel találkoztam.


A kutya nem fogja abbahagyni ezt a viselkedést, ha az öreg kutya nem védi meg magát. Falkavezér a kicsi, ezt nem lehet kinevelni belőle. Láttam olyan falkavezért, aki 4szer járt ki különböző kutyaiskolát, akkor se változott az alap viselkedése, támadni akart, és támadott is, ha a gazda kicsit is másfelé nézett. Annyit értek el vele, hogy ha támadás közben parancsot kapott, akkor képes volt abbahagyni, de ez kőkemény meló volt, itt nem fogsz erre választ kapni. Sajnos ha nem vagy ösztönösen jó kutya idomár, kénytelen leszel megbízni az ilyen tankönyvből tanult tehetségtelen kiképzőktől, más lehetőséged nincs. Vagy vidd vissza a kiskutyát, vagy abszolút zárd el őket egymástól, mert az öreg nagyon megfogja szenvedni. Látom jóhiszemű, jóindulatú vagy, de ide ez kevés, és nem jó.

2021. febr. 5. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Én nem gondolom azt, hogy mindent megpróbáltunk, azt viszont igen, hogy rosszul neveltük. Tény, hogy már eleve volt egy határozott temperamentuma amikor befogadtuk, és erre ráerősítettünk vélhetően, de semmiképp nem fogom visszaadni, hiszen ő már a családunk tagja, egy éve óvjuk, szeretjük, gondozzuk, vigyázunk rá.


Nagyon megnehezíti a dolgot az, hogy az idős kutyámnak is minden körülmények között biztosítani szeretném a nyugodt, eddig megszokott életét, amit megérdemel. Ő biztosan nem fogja ledominálni a kicsit, nagyon kis kedves kutya, aki első pillanattól az élelmet is szívesen megosztotta a kicsivel.


A kicsi még az egy évet sem töltötte be, így bizom abban, hogy még formálható, ha okosabban bánunk vele. És azt gondolom, hogy az is jó jel, hogy az éjszakai incidens után amikor kizártuk a nappaliba, akkor nem hisztizett, nem ugatott hogy be akar jönni (ahogy szokott), hanem elfogadta, és tudta, hogy nem volt helyes a viselkedése.

2021. febr. 5. 14:54
 9/12 A kérdező kommentje:

Plusz ha féltékenység és kaja-féltés nincs a dologban, akkor nagyon is jól kijönnek egymással, az idős újra játékosság válik néha, ezt nagyon jó látni, élénkebb, szoktak egymással összebújva aludni, szeretnek együtt sétálni, bandázni, szóval egyáltalán nem veszett ügy a dolog.


Csakis a féltékenységgel és a kajaféltéssel van probléma.

2021. febr. 5. 14:55
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
A kutyád domináns ez oké, veled szemben viszont nem mutathat semmiféle agressziót. Minden kölyök harapdál pl játék közben és minden kölyköt le lehet /le is kell/ erről szoktatni, ha már durva. A szukád nyilván nem fog már változni és a kölyök is ha egyszer domináns, akkor domináns. Közöttük rendet csak te tehetsz. Értem a gondod, de ha homokba dugod a fejed ez nem fog változni. Gondolok itt pl arra, hogy külön kapnak enni, mert nem férnek meg együtt. Az oktató szerintem nagyon jól csinálta amit csinált ezen az úton kell tovább haladni. Az elmondásod alapján nem lesz könnyű, de türelmesen, szépen következetes neveléssel igenis “magad alá gyűrheted”. Ha tud tömegközlekedni akkor gondolom ismeri az alap dolgokat. Etetésnél pl a nagynak adj először kaját, ő pedig szépen üldögélve nézze végig. Nyilván nem fogja, de tartsd erős kézzel. Póráz, szájkosár, grabancánál elkapod teljesen mindegy, ha azt mondod, hogy ül és marad akkor üljön le és maradjon nyugton. Ha sikerül nagy dicséret. A kajáját is ott egye meg előtted nem viheti sehova, nincs morgás, akármi, nincs kaja féltés. Tiltás, tiltás és tiltás. A másik kutyád nélkül is tisztelnie kellene, ezek alap dolgok. Persze egy ilyen ördögfióka komoly fejtörést okozhat egy báránylelkű kutya után (mellett), de legyél erős. Egy szabály van, te vagy a főnök, te vagy a törvény.
2021. febr. 5. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!