Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért nem fogad szót ha egy...

Miért nem fogad szót ha egy alap parancsot kérek tőle?

Figyelt kérdés

Sziasztok. Egy ideje tapasztalok egy kis furcsaságot a kutyámban, ami az engedelmességet illeti. Egy egy éves csehszlovák farkaskutya keverékről lenne szó.

Mostanában elkezdte azt csinálni, hogy az alap parancsokat sokszor meg se halja, a füle csak dekoráció (pl. "gyere", "pacsi", "ül", "fekszik", vagy hogy engedély nélkül nem áll neki enni, hasonlók), viszont ha komolyabb dologról van szó, akkor meg szót fogad, ilyen például ha idegen kutyával találkozik, és nem szimpatizál az adott kutyával. Ha ráförmedne, és rászólok, egyből visszajön hozzám és nem támad. Vagy ha a másik kutya miatt előjön a féltékeny énje, akkor is elég egyszer-kétszer rászólnom és ignorálja a másik kutyát/hagyja hogy ő is odajöjjön hozzám. Ha játék van nála, akkor is elég a nevét mondanom és agresszió nélkül hagyja hogy elvegyem.

Tehát azt nem értem, hogy az alap parancsszavaknak miért nem engedelmeskedik. Van valami tippetek? És hogyan tudnám rávenni hogy ilyen alap dolgokban is szót fogadjon? Érdemes kutyakiképzőhöz fordulni?


2021. márc. 25. 16:35
 1/6 anonim ***** válasza:
90%
Sztem ez amiatt lehet, mert az engedelmes feladatokat unja, mint a banánt és ezeket valszeg jóval többször kéred tőle, mint ahogyan a más helyzetek állnának elő. Tedd érdekesebbé az engedelmes feladatokat nagyon értékes jutalmakkal (kolbász, szalonna, vagy ha játékos típus akkor egy új labda) hogy újra megjöjjön a hallása. Nem ismerem annyira a kutyafajtát, de úgy tudom h keményfejű, önálló, határozottságot igénylő kutyák, pluszban sztem benne van az utókamaszkor is.
2021. márc. 25. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tanácsot. Lehet hogy már tényleg unja... Én is tapasztalom, hogy azért a saját feje után megy
2021. márc. 25. 17:00
 3/6 anonim ***** válasza:

"Én is tapasztalom, hogy azért a saját feje után megy"


Nos, ez eleg nagy hiba! Nem mehet a sajat feje utan. Soha!

2021. márc. 25. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Egy egy éves csehszlováknál ez még bőven a kamaszkor eleje, szerintem is benne van a kamaszodás.

Én a leírás alapján inkább arra tippelnék, hogy ezek az alapengedelmes feladatok neked sem olyan élet-halál kérdések, nem veszed olyan szigorúan, ha nem ül/fekszik le egyből, ha engedély nélkül eszik, viszont azt tudod, hogy "éles" helyzetben muszáj engedelmeskednie, ezért ilyenkor sokkal határozottabb a fellépésed és számára is egyértelmű, hogy hol van a határ, mi az, amit csinálhat és mi az, amit nem.

Éppen ezért kamaszként az olyan feladatokkal próbálkozik be először, aminél nincsenek ennyire konkrét, éles határok, ott kísérletezik, hogy na mennyit engedsz, meddig mehet el az engedetlenségben.

A kutyák pontosan megérzik, hogy mikor vagy valójában dühös, amikor rászólsz és mikor csak úgy tessék-lássék várod el a feladat végrehajtását.

Szerintem ebbe sok gazdi belefut, én legalábbis belefutottam már szintén kamaszodó kutyával, teljesen ki voltam készülve, hogy az eddig tökéletesen behívható kutyát nem tudom visszahívni, simán elfut tőlem, aztán mikor egyszer kifutott a suli területéről az út felé és nagyon megijedtem, akkor egyből tudtam úgy szólni, hogy visszajöjjön, mert az egy olyan helyzet volt, hogy én is tudtam, hogy mindenképp vissza kell jönnie. Hasonló volt a felzabálás is, gyerekkoromban az egyik kutyámat mérgezés miatt vesztettem el, ezért a földről evést első pillanattól kezdve tiltottam, a "fúj" teljesen stabilan ment, mert ott is bennem volt, hogy ezzel a kutyát védem, muszáj megcsinálnia, de mondjuk a lopott labdát az istenért nem tudtam kikönyörögni a szájából. Szóval ezek olyan helyzetek, amik között tudat alatt is különbséget teszünk és ezt a kutya is tudja, pedig mi belülről sokszor nem is érzékeljük, hogy mennyire másképp szólunk, csak kívülről látszik, nekem is oktató hívta fel erre a figyelmem. De persze lehet, hogy nálatok más a helyzet, tényleg jó tanácsként, saját tapasztalatból írom, hogy érdemes elgondolkozni azon, hogy a nem betartott parancsokat is ugyanannyira elvárod-e, ugyanúgy van-e retorziója, mint azokat, amiket minden helyzetben betart.


Illetve bizonyos szinten fajtajelleg is lehet benne, a csehszlovák tényleg makacs, ötörvényű kutya, sőt sokak szerint nem is teljesen kutya (máshogy kommunikál, más nevelést igényel stb.) és az is benne lehet, hogy ezeket az engedelmes feladatokat sokkal hamarabb elunják. Nálunk a suliba járt egy fajtatiszta csehszlovák, ők a foglalkozás alatt sokszor kiálltak kicsit pihenni, nem csináltak annyi ismétlésszámot, mint a többiek egy feladatból sem, mondván, hogy ők nem azok a fajták, akik hajlandóak egy teljes órát "ok nélkül" végigdolgozni. Az a kutya kajával egyébként nem is volt nagyon motiválható, amit csinált, azt a gazda kedvéért csinálta, ami viszont egy tök jó dolog, igaz a gazda kedvéért sem volt hajlandó huszadszorra is leülni meg menetelni, de ez talán érthető is. Szóval ha nem a szigorral van a baj, lehet egyszerűen csak annyi a probléma, hogy túl sokat vársz el, túl sokszor kérsz "ok nélkül" egy feladatot és az igaz, hogy egy kutyának minden helyzetben engedelmeskednie kell a gazdájának, de azért nem mindegy, hogy mit várunk el, az elvárásokat is a kutya szintjéhez kell igazítani, más önállóbb fajták, mint mondjuk az akita vagy a husky sem alkalmas arra, hogy egész nap feladatokat hajtson végre a gazdi kedvéért, hogy "egrecíroztassák" folyton, míg mondjuk egy juhászkutya él-hal azért, hogy a gazdája feladatot adjon neki.

Szóval ismerni kell a kutya jellemét, habitusát, ahhoz kell igazítani az elvárásokat, viszont amit elvárunk azt minden helyzetben várjuk el.

2021. márc. 25. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Kamasz, te pedig a leírás alapján ráhagyod. Mit teszel, ha nem jön be, nem hallgat rád? Hogy érvényesíted az elvárásodat?
2021. márc. 25. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
4-es, nagyon szépen köszönöm az értékes válaszodat.
2021. márc. 25. 21:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!