Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit tegyek? Teljesen tönkremen...

Mit tegyek? Teljesen tönkrement a kutyámmal a kapcsolatom. Lelki támasz kéne, meg tanácsadás. (Hosszú!)

Figyelt kérdés

Tehát ez egy hosszú ömlengés lesz, aki nem akarja, ne olvassa, de ne is válaszoljon, hogy mégegyszer belémrúgjon. Kösz kihagyom. Igazából senki nem válaszoljon, aki nem lát tovább a sémás eseteknél, amikre a választ betanulta az itteni kommentrovatból. Azokat már én is megtanultam, szóval nincs arra szükségem, hogy "Neveld meg" mert eddig én is eljtutottam, csak nem tudom, hogy hogyan... Ki is önteném a lelkem, mert a környeztemben senki sem ért a kutyákhoz, azon kívül, hogy hol az elején és a vége, nem tudom kivel megvitatni ezt.


Lassan 3 éves, ivartalan berni szuka gazdi vagyok. Ez a kutyafajta maga az álom, egy rémrendes bújós mackó, akivel a rózsaszín köd soha nem száll fel. Kivéve az enyémet, mert a kasszánál szerintem kicserélték benne a kutyaangyal lelket valami eszelős démonra.

Okos kutya, rengeteg mindent meg tudtam neki tanítani, de amilyen eredményes ebben, olyan hülye az egyszerű dolgokban, amik egy kutya-gazdi kapcsolat alapját adnák.


Az én hibám, de nem tudom hol rontottam el... Suliba jártunk, mindennap sétálunk és/vagy tanulunk, játszunk, foglalkozom vele. Minden más hobbimat feladtam érte, a zsebpénzemet is csak rá fordítom, mert sajnos dp-s és így izületvédőt szed.

A behívással gondjaink voltak, főleg értem ezalatt, hogy vadról nem tudtam lehívni, vagy nem az első szóra jött. Hullámzóan 60-80%-os sikereket értünk el. Mindig kapott jutalmat, ha jött. Él-hal a kajáért, ez a legmotiválóbb dolog a számára. Pár hete, talán nem túlzás, hogyha azt mondom, 10-ből 9 alkalommal első szóra és azonnal sikerült a behívás. Azóta, jobban visszaesett, mint előtte bármikor.

Hívom, és csak még jobban távolodik, siet, le szar, és ez k...ra rosszul esik, mert nem itt kéne tartanunk, nem ezt érdemlem.

Lehet túlságosan emberinek írom le a kutya-gazdi kapcsolatot, de én így élem meg, ettől függetlenül, tudom, hogy ő egy kutya, aki kutyaként gondolkozik.

Utálom már elvinni sétálni, mert csak dühvel jövünk haza, hogy megint majdnem világgá ment. (Legtöbbször talál valami érdekeset, amit nem hagy ott, akkor se, hogyha én "hazamegyek")


Ma kocsival mentünk ki külterületre, mert volt ott egy kis dolgom, figyeltem rá munka közben, de egyre messzebb és messzebb oldalgott, majd megint az volt, hogy szólok, és rohan el a vakvilágba, vissza se néz.


Kiszaladt a közútra, én rohantam utána ki a kocsival. Amint meglátott az autóval, jött felém, még szerencse, hogy a szembejövő nem ütötte el (innen is hálás vagyok érte, hogy senkiben nem keletkezett kár) mikor kiszálltam, odament a kocsiajtóhoz, tudja, hogy baj van és vágta a bűnbánó arcot. Nem dicsértem meg...


Borzasztó gazdája vagyok, a legutolsó falusi (én is az vagyok) tacskó, akivel évente egyszer sétálnak is visszamegy a gazdájához, ha hívja.

Én nem értem ezt.


Mindenben következetes vagyok vele, megvannak a határok, de ő csak feszegeti és feszegeti és minden nap egy küzdelem. Rohadtul nem tudom, hogy mit csináljak, hol rontottam el. Ez csak engem ír le, de nem tudok megbírkózni ezzel az érzéssel, mert mindennél jobban szeretem ezt a dögöt, jobban mint sok más gazdi, és mégis úgy érzem, hogy akinek nem adnék a kezébe kutyát az én vagyok.


Nem az első kutyám, de úgy érzem, hogy nem kezdő, hanem "sohanelegyentöbbetkutyád" ember vagyok.


Fogalmam sincs, hogy értessem meg vele, hogy a hozzám, az azt jelenti, hogy hozzám. Ha jön mindig megjutalmazom, utána mehet tovább, csak séta közben hívom vissza-vissza, hogy ezt erősítsem benne. Ha meg nem jön, akkor én mentem és akkor kapott büntetést. Képtelen vagyok bántani vagy letiltom, vagy leszidom, de nem verem. De már ez sem hatja meg, következő alkalommal, mintha mi sem történt volna.


Egy szégyen az, amit művelek. És nem értem. Mint írtam, a környezetemben élők nem értenek a kutyákhoz, mégis az ő kutyáik nyugodtak, engedelmesek, aranyosak, szófogadóak, pedig negyed annyit sem foglalkoznak a kutyával, és feleannyira értenek az állatokhoz vagy a kutyákhoz, és egyszerűen beleőrülök abba, hogy ez a való életben egyáltalán nem így jön le. De a legrosszabb, hogy ezen nem tudom, hogyan változtassak...


Egy jó darabig, most csak pórázzal fogunk sétálni, de nem szeretném erre ítélni a hátralévő éveit...


Megköszönném, hogyha megértően és arrogancia nélkül válaszolnátok, támogatásra van szükségem, nem kioktatásra. Nem, most a szembesítő kioktatás sem opció, most nincs kedvem a kommentelőkkel veszekedni, sem a megaláztatást viselni. Segítséget kérek, nem ócsárolást.


Köszönöm, ha elolvastad, és azt külön megköszönöm, ha szánsz rám időt.


2021. márc. 31. 15:45
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
94%

Nekem vizslám van, hasonlóan éltem meg én is. Aztán egyszer csak normalizálódott, lehet a korral jár.

Annyi változott, hogy sokat voltunk nagyobb kutyás társaságban, ez kb. 20 és 40 közötti kutyaszámot jelent (covid előtt nyilván). Olyankor nem volt nagy legény amikor sokan voltak körülötte. Sőt, félt hogy elhagy minket, dominálni fogják a többiek, ezért folyton pár méteren belül kullogott utánunk.

2021. márc. 31. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:
95%
Esetleg csináld azt, hogyha hívod, de ő baxik visszajönni, akkor rögtön pórázra rakod. Ezt egy ideig csináld vele, amíg megszokja. Apámnál működött. Sajnos mindkettő kutyát nekem kell vinnem sétálni. Apám azt mondja, érte akkor is visszamentünk volna, de úgyis, hogy az ő kutyája, mert az ő nagy szerelme, akkor is én viszem sétálni. Hát, nálunk is vannak gondok a behívással. Okos kutya, emberszerető, de ha van érdekesebb, akkor lexarja a fejemet. Apámnál nagyritkán fordul elő, őt tekinti falkavezérnek. Amikor gond volt a behívással, mikor néha ő viszi sétálni a szabadnapjain, akkor nemes egyszerűséggel pórázt tett a kutyára. Működött.
2021. márc. 31. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 anonim ***** válasza:
100%

Csak fogadd el, hogy nem minden kutya valik 10000%osan behivhatova. Nem ezert lesz valaki rossz gazdi. Első kutyam egy menhelyi keverek volt, nem volt olyan szituacio, hogy ne tudtam volna szavakkal iranyitani. Futhatott el őz, nyul, kutya, barmi elotte, ha azt mondtam marad, akkor maradt. Mindenfele kulonosebb tanitas meg kutyasuli nelkul.

Most kifogtam egy olyan (szinten menhelyi) eros vadaszosztonnel biro kutyat, hogy kenytelenek vagyunk kikepzo porazzal setalni, mert eleg neki egy felroppeno facan, hogy teljesen extazisba essen. Nem tudok vele mit kezdeni, de mar nem is akarok, mert ilyen szituaciokat nem lehet pl. suliban gyakorolni. Soha meg sem probaltam poraz nelkul setaltatni, mert a vadat űző kutyat barmikor barhol kiloheti a vadasz, neked is ajanlom a hosszu (5-10m) porazt, es azzal is gyakorolhatjatok a behivast, de nagy felelotlenseg igy poraz nelkul setalni.

2021. márc. 31. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 anonim ***** válasza:
92%

A legfontosabb: nagyon jó gazda vagy! Kiképzőként mondom.

A berni pásztor nagyon jó kutya, de későn érő. Lehet, hogy a tiéd még "gyerekesebb". Kamasz. Ilyenkor a legtöbb kutya meghülyül.

Azt csináld, amit eddig. Következetes vagy, ha kell, szigorú. Így tovább! Hidd el, pár hét, rosszabb esetben hónap, és álomkutyád lesz!

2021. márc. 31. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 anonim ***** válasza:
100%
Nem minden kutyát lehet megbízhatóan behívhatóvá nevelni, viszont neked sokat segítene egy hosszú póráz, azon kicsit több teret kaphat, de te mégis ott vagy a másik végén. Nem flexi, vannak jó erős textil 5-10-20 méteres pórázok. Nekem is van ilyen, az én kutyám sem teljesen megbízható, amúgy is előéletes mentett kutya, vannak ingerek, amiket nem tudok kiszámítani, mikor futunk bele, de szeretünk játszani a szabadban, és ilyenkor nagyon jól jön egy ilyen póráz. Követőpóráz néven kiadja a kereső, konkrétat nem ajánlanék, mert az én mentett mixem csak 9kg, a tiéd nagyobb, de biztosan találsz olyat, ami nektek jó.
2021. márc. 31. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/35 A kérdező kommentje:

Ha nem jön vissza, nem reagál, akkor eddig is mentem érte, és pórázra tettem. Sőt volt, amikor "büntiből" szabadon követést lábmellett kértem tőle, tökjól megcsinálta...

Csak annyit akartam, hogy a nem jössz -> póráz dolog eddig is megvolt.


Leginkább azért zavar ez a behívás dolog, mert magát veszélyezteti ezzel, ugyanakkor mivel kutya, ezért pontosabban én teszem ki őt veszélynek azzal, hogy szabadon elcsatangol. Ahol el tudom engedni pórázról szerencsére az még nem vadászterület, meg legtöbbször én előbb észreveszem a vadat, behívom és nincs gond. Mégis jobb, hogy kitudja futni magát.


Hosszú pórázon én is gondolkodtam, de félek rá beruházni, mert tüneti kezelés, nem megoldás. De lehet csak így tudom megoldani.


Köszönöm mindenkinek, aki eddig írt.

2021. márc. 31. 16:32
 7/35 anonim ***** válasza:
94%

Látatlanban nem lehet tuti tanácsot adni, ami csettintésre működni fog.


Azt írtad, hogy régebben voltatok kutyaiskolában, miért nem ott kértek segítséget? Ha nem voltak meggyőzőek (mert ilyen is van), akkor keresni kell egy másik helyet vagy egy tapasztalt kutyást, aki tud segíteni a behívás megtanításában (vagy tud ajánlani egy kiképzőt, akihez ő is járt eredményesen).


Egyébként most lehet lepontozni, de a véleményem az, hogy a kőkemény helyben maradás és behívás csak sportkutyáknál elvárás. Házi kedvencként tartott kutyánál sokkal fontosabb a határok megtanítása, hogy ha el is sunnyog, akkor tudja, mit csinálhat és mit nem. Esetedben például az, hogy nem kel át utakon, nem fut el állatok után és hasonlók. Bár ha ösztönből üldöz állatokat, akkor ez utóbbira nem biztos, hogy 100%-osan meg lehet tanítani, mert erre már nagyon komoly tréningek kellenek. De ugye erre mondják azt, hogy a gazdának ismernie kell a kutyáját és aszerint tartania. Ezért nem lehet tuti tanácsot adni látatlanban, de még személyesen sem első benyomás alapján.


Az is igaz, hogy 3 évesen még nem feltétlenül komolyodott meg teljesen, tehát jobban kellene figyelned rá. Ha látod, hogy megy el, akkor időben visszahívni, nem pedig órákkal később mint az idióta forgolódni, hogy hová lett a kutya és rohanni utána kocsival, mert kint áll egy kilométerre az út közepén.


A büntetésről pár gondolat:


Van amelyik kutyánál beválik, van amelyiknél nem. Az sem mindegy, hogy mikor alkalmazod. Ha behívod és visszajön, akkor én nem büntetném meg. Behívásnál alapból soha nem szokás büntetni, mert épp ez a lényeg, hogy a kutya jutalmazva érezze magát, amiért visszamegy. Ha utána mész, szerintem akkor is a jutalmazáson legyen a hangsúly, ne az legyen, hogy visszafelé bilincsbe fogod és vezeted haza, mint sittest a börtönbe. Én egész konkrétan elintézném egy mérges "mit csináltál? ki engedte meg, hogy ide gyere?" jellegű mondattal. Ha látom rajta, hogy meglapul, akkor "na jól van, gyere, visszamegyünk" és visszaterelném a telekre. Akár futkoshat is előttem, ha neki jól tetszik, csak jó irányba menjen. Amint megindul másfelé, mondanám neki rögtön, hogy "nem arra, hejj", stb.

2021. márc. 31. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 piriiiii ***** válasza:
100%

Szia

Hát ez szomorú történet. Nekem egy ivartalan kan mudim van, ősszel lesz 7 éves, sokszor vele sem könnyű (hisztis és érzékeny kutya). De hálistennek a behívás nála mindig is ment (kivéve néha, ha idegen kutyát lát, de talán újabban már ez sem érdekli). Nem tudom, nálunk mi a siker titka, lehet, hogy egyszerűen a fajtának köszönhető (terelő kutya, aki lesi a gazdája minden szavát és folyton a seggében van), vagy mázlim van vele. Kölyökkutya óta jön póráz nélkül sétálni, sokszor játszom vele, hogy elbújok egy fa mögé, és elkezd keresni. Ezzel megtanulja, hogy mindig figyeljen, hogy nehogy szem elől tévesszen, és még egy jó játék is. Persze ezt olyan helyen kell csinálni, ahol nincs forgalom, sok ember, stb. Vadról is visszajön. Elszalad utána, de félúton megáll és visszanéz, majd vissza is jön igazából szó nélkül, de ha szólok, el se szalad. Persze azt is tudni kell, hogy túl messzire nem megy el. Ma is kimentünk a Tiszára és kb 2 percenként jött, hogy el ne tűnjek.

Amit még hozzá tudok szólni, hogy mi klikkerrel tanultunk sok mindent. Nem tudom, hogy ismered e, szerintem nem rossz dolog.

Tudom, nem nagyon fog vigasztalni, de az én kutyámmal sem tejfel az élet, mert más szempontból baromi nehéz vele. Folyton nyüszög, nehéz vele az autóban, séta előtt, vagy nem is, ha egyáltalán egyedül megyek bárhová és húzom a cipőmet, nagyon hisztizni kezd, dúródik, nyüszög, ugat... ha meg látja, hogy ő is jön velem, mert nálam a póráz, hát akkor egyáltalán nem lehet bírni vele. Azért írtam, hogy érzékeny kutya... ezzel nem tudok én se mit kezdeni sajnos.

2021. márc. 31. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 anonim ***** válasza:
90%
Technikai dolog: én futószárat tettem a kutyára, 8-9 méter hosszú, nekem volt otthon, vannak lovaink, de ha veszel, 2-3 ezer forint. Ez nem egy akkora nagy beruházás.
2021. márc. 31. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 A kérdező kommentje:

7-es:


nem órákról volt szó, hanem kb egy 10 perces műveletről, amihez a két kezem meg a két szememre is szükség volt, nem 1 km, hanem 200-400 méter. Tudom nehéz megállni, hogy ne szúrj le ismeretlenként egy ismeretlent, de direkt kértem.


Persze nem olvastál figyelmesen, mert mint írtam, hogy ha jön, mindig jutalmazom, sosem büntetem, akkor van büntetés, ha nem kell őt összeszedni. A büntetés, pedig vagy tiltás vagy szidás, bár inkbáb utóbbi, azt is érti.


Köszönöm mindenkinek.

2021. márc. 31. 16:54
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!