Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Munkavonalú kutyával (német...

Munkavonalú kutyával (német juhász, belga juhász) mennyit "kell" foglalkozni egy nap?

Figyelt kérdés
Valaki tudna kicsit segíteni, hogy egy ilyen kutyának mennyi foglalkozás szükséges hogy kiegyensúlyozott legyen? Sose volt munkakutyám, így se ennyi rálátásom nincs a dologra, de a jövőben szeretnék egyet. Mennyit sétáltok, futtok, edzetek, jártok kiképzésre naponta/hetente? Azt is írjátok le kérlek mit sportoltok/dolgoztok a kutyával. Engem főleg őv érdekelne, IPO vizsga, obedience, de nem tudom mivel lehet kalkulálni egy ilyen kutyánál. Nyilván senkinek se lenne jó ha szétszedné a házat mert unatkozik :)

2021. szept. 12. 17:38
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
18%

Ez attól függ, milyen munkára lett tenyésztve. Vadászat, terelés, terápia, szánhúzás, területőrzés, személyvédelem, segítőkutya, mentőkutya, hatóságoknál/hadseregnél dolgozó kutya, aktív versenysport nemzetközi szinten... stb.

Amelyikkel terelnek, azok a kutyák egész nap dolgoznak, a sportkutyák edzése rövid idő, de nagyon intenzív, a hatósági kutyáknál van tréning, meg van bevetés, a vakvezetők szinte egész nap dolgoznak.... stb. Az ellátott feladattól függ, de arra szűrik is már kölyökkorban őket.

2021. szept. 12. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
79%
Nálunk a szombat és a szerda pihenő nap. A kutya meg is jegyzi egyébként aznap nem is számít csak egy rövid sétára. A többi napokon 2 óra séta és fél óra feladatozás. Németjuhász.
2021. szept. 13. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
76%
Ismerősöm a dobermann kannal minden nap 30km-t biciklizik, a kutya meg fut mellette pórázon. Olyan izmos a kutya, hogy ilyet még nem is láttam.
2021. nov. 18. 05:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
10%
Minden nap meg kell sétáltatni. Ez nagyon fontos. Etetni elég reggel és este. Egyébként sportolj vele sokat, tanítsd meg különböző parancsokra.
2021. dec. 3. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
70%
Több év tapasztalat után mertem venni egy erősen munkavonalas németjuhászt. Dr Mérő Gábortól. Rendkőrkutyákat tenyészt. Most fél éves. Nagy falat még így is. Nagyon tudasos nevelés szükséges. Így nem minden a tréningről szól. Nekünk a tréning hétvégente van. Mantrailing, engedelmes meg ösztönkontroll tréning. A mindennapokban meg napi négyed óra engedelmes gyakorlás. És nagyon sok mozgás. Sajnos hajlamosak a munkavonalasok agresszióra ha nem jól vannak nevelve. Túl magas az ösztönhőmérsékletük. Eleinte nekem a védelmezésben nyilvánult meg. Mindenkit elugatott mellőlem, kutyákat szerintem meg is harapta volna. Hamar be kellett a gátlásokat vezetni.
2022. jan. 14. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
88%

10. és 15. válaszoló szerintem tökéletesen leírta.

Egy munkakutyával nem maga a tréning ideje a sok, hanem amíg megtanulod úgy tréningezni a kutyát, hogy az neki is jó legyen. Egy brutál jól felépített tréninggel a legpörgősebb munkakutyát is le tudod fárasztani 15-20 perc alatt. Viszont amíg megtanulod így tréningezni a kutyád az több év, de az is lehet, hogy sose tanulod meg ezt.


Nagyon szélsőséges hasonlat, de szerintem szemléletes: abban, hogy elkészíts egy gyönyörű festményt igen, sok munkaóra van, de ezerszer több idő, mire egyáltalán megtanulsz úgy festeni, hogy meg tudd csinálni azt a képet. És ha totál tehetségtelen vagy (ezt kérlek ne vedd bántásnak) sose fogod olyan tökéletesen megfesteni azt a képet. Ha tapasztalat nélkül veszel egy munkakutyát hiába olvasol utána becsületesen, hiába gyűjtesz információt éveken át, az olyan mintha úgy vállalnál be egy múzeumi kiállítást, hogy sosem volt még ecset a kezedben.

Azért kérlek, hogy ne vedd bántásnak a festős hasonlatot, mert én is ilyen vagyok. Nekem van egy viszonylag magas energiaszintű hobbi kutyám, az elején vért izzadtam, hogy lefárasszam, mindent is tanítottam neki, így csöppentünk a munkakutyás világba és egy ideig jól is működött. Lekötöttem az energiáit, rohamosan fejlődtünk. Aztán most ott tartunk, hogy én szeretném, hogy még többet rakjon bele a tréningbe, még többet fejlődjünk, de a kutya elunja, hamarabb elfárad, elmegy a kedve. Viszont így nem is fárad el úgy igazán. Hatalmas szerencsém van, mert nem egy annyira feladatigényes típus, ha elviszem hetente 1-2 alkalommal egy fél napos túrára azzal elvan, de óriási bajban lennék, ha rá kéne vennem, hogy minden energiáját a munkába adja bele, mert ezt én nem tudom elérni, nekem itt vannak a korlátaim. Pedig egy munkakutya sem úgy érkezik, hogy ő gyárilag egész nap ül/feksziket meg menetelést akar gyakorolni, ez szerintem a legnagyobb hazugság az egész kutyázásban. Egy munkakutya "gyárilag" (ha már maradunk ennél a nem túl szerencsés kifejezésnél) jobban figyel a gazdájára, szeretne vele együttműködni, de a legnagyobb választóvonal mégiscsak az, hogy sokkal jobban terhelhető, sokkal később fárad el és sokkal jobbak, erősebbek az ösztönei. Azt, hogy szeressen veled dolgozni ugyanúgy meg kell nekik is tanítani. Főleg hogy a közös munka egy jó része arról szól, hogy azokat a brutál jó ösztönöket, amiket hoz magával visszafogja és csak akkor engedje ki, amikor te engeded neki. Viszont valahogy muszáj lefárasztanod és neki a mezőn futkosás, pont a brutál jó ösztönei miatt édeskevés, neki muszáj, hogy azt kontrollált keretek közt kiélje, fejlessze.

Szóval a munkakutyázás legelhanyagolhatóbb kérdése az idő, a "mennyi", ennél ezerszer fontosabb a "hogyan."

2022. márc. 7. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!