Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Rossz ha így csinálom?

Rossz ha így csinálom?

Figyelt kérdés
Egyszerre tanítom a parancsot és a cselekvést a klikkerrel, egyszerűen nincs türelmem még külön azt is hozzárakni meg nem is értem miért kell ennyire nagyon leegyszerűsíteni. De ugye a könyvben azt írják hogy külön kell. Akkor most így már nem is jó?
2010. aug. 31. 14:38
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem rossz, sokáig én sem értettem, hogy ennek pontosan mi értelme van. Az a baj, hogy normálisan leírni én sem tudom, de az a lényeg, hogyha csak a tökéletes cselekvéshez társítod a parancsot, akkor egyrészt tökéletes viselkedést tanul meg, másrészt, ami még fontosabb, hogyha utólag társítod a parancsot, akkor mikor már a viselkedést tudja a kutya, akkor ugyanolyan kondícionált inger lesz, mint mondjuk a klikker (amire beindul a nyálelválasztása). Tehát ha kimondod, hogy ül, akkor nem fog gondolkodni, meg hibázni, hanem azonnal ernyed is a hátsó láb izom, és leül.


Szóval nem rosszul csinálod, csak máshogy, kevésbé hatékonyan. Meg a klikker szép részét pont nem fogod így elsajátítani, amikor néma csendben tudod rávezetni a kutyát egy feladatra.


De elárulom, hogy ez még nekem se megy, emberként marha nehéz csöndben maradni, pedig a kutyának sokszor az lenne a segítség, nem az, hogy magyarázunk :)

2010. aug. 31. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
26%

Nem érted? Akkor a kutyától majd mit vársz?:P A klikker arról szól, hogy te megtanulod az elméletet, mi hogyan és mért van, és ennek segítségével könnyíted meg az állat dolgát. Ezek szerint te nem ezt csinálod.

Másik dolog, hogy mire nincs türelmed? Akkor ne taníts, mert ahhoz egy dolog kell, türelem. Megjegyzem egyéb technikák még lassabbak...

Szóval igen, nagyon nem jó.

2010. aug. 31. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

De én nem is akarom néma csendben rávezetni semmire, engem nem érdekel a látványosság hanem az hogy megtanuljon dolgokat és jól érezze magát. Különben meg akkor hogy tanítok neki egyszerre több dolgot? Mert ugye azt írja hogy akkor kell elkezdeni tanítani a parancsot amikor a kutya már gyorsan produlkálja magától a dolgot de honnan tudná most melyiket kérem ha parancs nincs és ugye már segíteni sem kell mert az a lényeg hogy leteszteljem, tudja-e magától és jöhet-e a parancs.

Különben meg nem szoktam magyarázni neki csak a panacsot mondom meg dicsérem.

2010. aug. 31. 15:01
 4/6 A kérdező kommentje:
Attól hogy valamit leírnak még nem szentírás. Minden kutya és minden ember MÁS, a klikker is csak egy lehetséges eszköz és nem ugyanolyan csodaszer minden egyes párosnál. Érdekes, a kutyám elég jó így is sőt az "egyéb technikával" tanított kutyám vetekedett már pár klikkeressel. Nem bunkózásra voltam kiváncsi hanem arra hogy feltétlenül kötelező muszáj így tanítani...
2010. aug. 31. 15:07
 5/6 anonim ***** válasza:

Nem feltétlenül muszáj szerintem így csinálni. Pl. a lábhozt egyáltalán nem így tanítottam. A néma csönd azért csodálatos, mert olyankor van alkalmad tökéletesen megfigyelned a kutya saját jelzéseit, sokkal komolyabb koncentrációt igényel a részedről, és sokkal többet tudsz meg így a kutyádról is, nem azért mert látványos.


Egyébként szerintem nem biztos, hogy lassabb külön csinálni, mert valószínűleg a kutyának is könnyebben megy a parancs megjegyzése, mikor arra már nem kell koncentrálnia, hogy a feladatot teljesítse, az egyetlen inger a parancs lesz, amire figyelnie kell.


De semmi nem szentírás, Hornig Rudi mondta erre, hogy az a klikker tréner, aki mindent a szabályok szerint csinál, aki pedig segédeszközként használja a klikkert, de nem a klikker tréning elméleti szabályait alkalmazza, az nem klikker tréner, csak klikkerrel tanít.


Tök mindegy, ha neked így jól megy, akkor haladj tovább így, csak arra készülj, hogy ha akarsz valaha formálásos technikával tanítani, akkor ott sokkal nehezebb dolgod lesz, mert kevésbé fejleszted a kutya kreativitását.

2010. aug. 31. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Csakkitti köszi :) nekem nem lényeg hogy fél óra alatt tanulja meg csak hogy tudja és örüljön. Azt se baj ha nem olyan önálló, én szeretem, jó dolog irányítani.
2010. aug. 31. 15:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!