Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Csak én látom ezt rosszul?

Suhanc72 kérdése:

Csak én látom ezt rosszul?

Figyelt kérdés

Mégpedig arra gondolok, hogy a tenyésztők -tisztelet a kivételnek- nagyon nagy lobbyba kezdtek a "szaporítókkal" szemben; kissé kezdem unni, hogy minden második válaszban leszaporítóznak valakit. Tudom, hogy sok közülük lelkiismeretes, odaadó gazda és ért is ahhoz, amit csinál, de FCI, MEOE, stb, ezek malmára hajtani a vizet, az csak anyagi érdekből történhet. Ezek akkora érdekszervezetek, mint a ház. (láttam már fogatlan agarat, amelyik tenyészszemlés, önkényesen el nem ismert fajtákat (anatóliai juhászkutya néven összevonva 3 önálló, török fajta: akbash, karabas, kangal), tájjellegű akklimatizálódástól függetlenül tenyésztett fajtát (kaukázusi juhászkutya), stb, stb...

Vagy csak én látom ennyire kritikusan a dolgot?

Elsősorban tenyésztők válaszait szeretném és köszönöm


2010. szept. 4. 12:10
1 2 3 4 5 6
 1/54 anonim ***** válasza:
42%

Nem, te látod jól, ezt hidd el. Nézd meg mi megy ezen az oldalon a tenyésztő-szaporító témakörben.... elképesztő... Egyesek azt hiszik, csak tenyésztőtől lehet jó kutyát kapni.

Az én skót juhászom nem tenyésztőtől van, de elképesztően gyönyörű, egészséges, és olcsón kaptam meg. Ennyi.

2010. szept. 4. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/54 anonim ***** válasza:
31%
Ez nem a tenyésztők lobbyja szerintem, hanem pusztán buta emberek mellveregetése. Arról szól az egész, hogy ők a nagy ászok, mert 50ezer forintért veszik a kutyát, és havi 30ezret költenek tápra, aki meg kommersz tápon, netán házi koszton neveli az imádott, de ajándékba kapott blökijét, sőt nem átall kiskutyákat elletni vele, az egy nagy büdös senki. Ez náluk presztízskérdés, semmi több. Ne foglalkozz vele! Nem a tenyésztők csinálják itt a hisztit! Azoknak jobb dolguk is van, mint itt írni a hülyeségeket.
2010. szept. 4. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/54 anonim ***** válasza:
51%

"és olcsón kaptam meg". nah ezektől a hozzászólásoktól fordul fel a gyomrom! hogy Magyarországon mindenki csak a pénzt nézi, minél olcsóbban sőt INGYEN akarnak hiper-szuper kutyát, amit aztán "ócsón" fedeztetnek, de a kölyök meg ugye vagy nem kell senkinek és gazdagítják a már így is népes kutyamenhelyeket, vagy örökletes betegségekben szenvednek mert apjuk/anyjuk soha nem látott orvost, de még a fajtára jellemző szűréseken se estek át és ezek után kit kell szapulni???? hát persze, hogy a lelkiismeretes tenyésztőt, mert hát "ő tenyésztette túl"...

persze, ami igaz az igaz, Tenyésztő és tenyésztő között is van különbség ahogy Szaporító és szaporító között is! ezt sose tagadtam és mindig el is mondom!!!

ha valaki oly biztosra akar menni, hogy leendő kutyája egészséges legyen, akivel hosszú, boldog éveket fog eltölteni, akkor vegye már a fáradságot, hogy nem 1-2 kennelt végig járjon, nézze meg a szülőket, az utódokat stb... jah, hogy ez pénzbe kerül??? elnézést, igaz, mi tenyésztők sem "ingyé" oltatjuk a kutyánkat és hordjuk a szűrésekre...


de ha ezt nem engedheti meg magának a drága gazdi, akkor legyen már szíves ellátogatni pár menhelyre...


de ajánlom mindenki figyelmébe (bár úgysem fogja senki sem elolvasni):


Egy kis matematika


...miért is nem lehet tenyésztésből megélni?


Szuka vételár: 100.000,- Ft-tól 2000 Euroig (500.000,- Ft.)De maradjunk csak a 100 ezres kategóriánál.

Szuka felnevelése 2 és fél éves koráig:


- Oltások, féreghajtás, kullancsriasztó, vitaminok 50.000,- Ft.


- Táp (kutya méretétől függő, vegyünk egy közepes termetű, 20 kg súlyú kutyát) 150.000,- Ft. (Ugye, hogy nem is a kutya vételára a sok?)


- Szűrővizsgálatok: 35.000,-


- Kiállítások, tenyészszemle: Na ez egy feneketlen pénznyelő, attól függ, hány kiállításra vittük el a kutyát, hányszor mentünk külföldre vele stb. Átlagosan kiállításonként 10-15 ezer forintot számolhatunk, ha csak itthon megyünk, de külföldre ennek sokszorosa az útiköltség miatt. Vegyünk mondjuk 15 kiállítást és tételezzük fel, hogy nem egy kutyát viszünk, így az útiköltség kevesebb. Így sem jön ki a buli 300.000,- Ft alatt.


- Fedeztetés előtti állatorvosi vizsgálatok: 20.000,-


- Fedeztetési díj: (általában 1 kölyök ára, pl. mint amennyiért a szukát vettük) 100.000,- Ft. - Külföldi fedezés vagy spermabehozatal esetén az utazási-szállítási költség: 100-300 ezer Ft, de lehet ennek többszöröse pl. egy tengerentúli kan esetén. Vegyünk egy kedvező esetet: 100.000,- Ft. Születik mondjuk 6 kölyök komplikációmentesen, tehát nem kell külön orvosra költeni.


- Szülés utáni orvosi vizsgálat: 5.000,- Ft.


- Kölykök oltásai, féreghajtása: (kölykönként 3 oltás, féreghajtás) 30.000,- Ft.


- Kölyöktáp: 40.000,- Ft.


- Törzskönyv, chip, állatorvosi vizsgálatok: (kölykönként 8000 Ft) 48.000,- Ft.


Ez összeadva: 878.000,- Ft.


Egy kutyát a tenyésztő megtart, 5-öt elad (500.000,- Ft bevétel), akkor a végeredmény 378.000,- Ft ráfizetés volt. És persze maradt két szép kutyánk.


Persze, nem egy almot tervezünk, bár egy normális tenyésztő 3-nál többször nem hoz le almot ugyanattól a szukától.

A kutya a hátralévő életében:


- megeszik még 12 év alatt: 720.000,- Ft értékű tápot


- állatorvos, oltások, féreghajtás, vitaminok, kullancsirtó: 150.000,- Ft.


- fedeztetési díj és a kiskutyákkal kapcsolatos kiadások - ha nem számoljuk az inflációt - később sem változnak.


Ezek együtt: 343.000,- Ft, amennyiben ismét 6-os alommal számolunk.


Természetesen ha a szukát érdemesnek tartotta a tenyésztő újra fedeztetni, megint csak megtart kiskutyát, marad 5 eladott kutya.


Tehát a fennmaradó 12 év és még két alomra ráköltünk 1.213.000,- Ft-ot. És eladunk 10 kiskutyát 1.000.000,- Ft-ért.


Így a későbbiekben már "csak" 213.000,- Ft-ot fizettünk rá.


Nem beszélek itt azokról az esetekről, ha a szukától nem kívánunk 3 almot lehozni (mert pl. telített a létszám és nem tudunk új kiskutyát bevállalni), vagy ha komplikációk merülnek fel a vemhességnél, szülésnél, többször kell utazni külföldre, mert első alkalommal nem sikerült a fedeztetés. Esetleg a kutya sok kiállításra jár külföldre is, vagy a fedezésért sokkal többet kérnek, mint itt számoltunk. És persze nem minden fajtánál van 6 kiskutya, egy kisebb testűnél nem ritkaság, hogy csak 1-2 kiskutya születik vagy marad életben. És természetesen nem adtuk hozzá a kutya tartási költségeihez a méltó búcsút. Nem mindenkinek van lehetősége a kertjében eltemetni elhunyt kutyáját.


Egy hamvasztás vagy kisállat-temetőben elhelyezés 60-100 ezer forint.


Természetesen ettől kisebb eltérések előfordulhatnak, ám a lényeg látható: ha a kutyánknak mindent megadunk, ha törekszünk a minőségre és a tisztességes állattartásra, az összegek nagyjából így alakulnak.


[link]

2010. szept. 4. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/54 anonim ***** válasza:
50%

"Természetesen ettől kisebb eltérések előfordulhatnak, ám a lényeg látható: ha a kutyánknak mindent megadunk, ha törekszünk a minőségre és a tisztességes állattartásra, az összegek nagyjából így alakulnak."


Egy frászt. A 18. születésnapomra kaptam ajándékba egy gyönyörű foxikeverék kutyust. Házi koszton élt, az állatorvos évente (ez a legutóbbi évek ára volt, a 90-es években nyilván jóval kevesebb) 3000 Ft-ért adott neki kombinált oltást. Fedeztetni nem kellett, talált magának önállóan is párt. Egyszer volt három kiskutyája, mindháromnak találtunk szerető gazdit, utána az állatorvos párezer forintért ivartalanította. 17 éves koráig nem volt vele semmi baj, az utolsó évben már gyengébbecske volt, kapott béres-cseppet, meg a dokitól időnként egy-egy vitamininjekciót. 18 évesen békésen elaludt. "Óccsón" elintéztük a temetését, a kertben van a cseresznyefa alatt. Imádott, kinti-benti kutya volt, nem szenvedett hiányt semmiben. Ha te úgy érzed, hogy egy kutyát csak akkor lehet boldoggá tenni, ha millióid vannak rá, akkor nagyon sajnállak.

2010. szept. 4. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/54 anonim ***** válasza:
48%
12:33 vagyok. Annyit még hozzátennék, hogy nem rajtunk múlt, hogy nem tápot evett. Kipróbáltuk az összes száraz és konzervtápot, mert határozottan kényelmesebb lett volna, mint naponta főzni neki a csirkehúst rizzsel vagy tésztával, de nem kellett neki! Megszagolta, és arrébb ment. Ennyit a bűvös tápokról.
2010. szept. 4. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/54 anonim ***** válasza:
25%
Az én kutyám se szereti a "méregdrága" (megvennénk pedig) tápokat.... Nagy nehezen ráerőltetjük, mert csak neki tervezték, és kell az a féle vitamin is, de a házikosztot szereti a legjobban, és érdekes módon így is egészséges - ha nem egészségesebb...
2010. szept. 4. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/54 anonim ***** válasza:
25%
Ja... És szerintem sem kell annyit költeni, mint a második hozzászóló írta... Ez nevetséges is volna. Az én kutyám is megkapott mindenféle oltást, és nem került ennyibe...:D:D:D Vicces.:)
2010. szept. 4. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/54 anonim ***** válasza:
71%
A menhelyes kutya is kerülhet pénzbe. A mi kutyánkat amikor elhoztuk a menhelyről meg kellett műttetni. Igaz, ezzel együtt vállaltuk. S mivel csak egy oltást kapott a menhelyen, ezért (mivel gyerekek mellé került) egész oltássorozat várt még ránk. Tehát költeni, minden kutyára kell valamennyit. A drága kutya annak való, aki versenyeztetni akarja. Sajnos előző kutyánk elpusztult, így most másikat szeretnénk. Na most nálunk a menhelyről fajtatisztát 5000-ért, keveréket 3000-ért lehet elhozni. Így amellett döntöttünk, hogy egy ismerős 5000-ért adott fajtatiszta kölykét vesszük magunkhoz. Ráadásul oltással, féregtelenítve kapjuk. Még ránk is várnak beadandó oltások,de egy kutya ezzel jár. Negyven, ötven, százezreket nem tudnánk kifizetni egy kutyáért. Nekünk csak játszani, szeretni, kutyának kell. Nem mutiba. Az ismerősünk, nem rossz fajta szaporító. Neki az alom a saját kutyájának az utánpótlására született, most először fedeztetett. Ő csak a saját kutyájában bízik. S az, hogy nem kerül sokba a kutyus, az nekünk csak jó. Mert a menhelyen is elkérnek ennyit egy kutyusért.
2010. szept. 4. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/54 A kérdező kommentje:

Szerintem a tenyésztőket egyszerűen lehúzzák. Mégpedig azért, mert a legnagyobb hírű tenyésztők (és a MEOE valamint az állatorvosok) leszerződnek a prémium táp gyártókkal, vitamin- és gyógyszergyártókkal, ezzel meghatározóvá válnak a "piacon". Ha más táppal etetsz, mint ami a versenyt szponzorálja, már nem is elég szép a kutyád. Ha nincs 3 kg. orvosi papírod, akkor se... Pedig vettem tenyészetből kutyát, petefészek ciszta miatt nem volt alkalmas ellésre. Én mondjuk nem is akartam tenyészteni, de azért látszik az esetből, mennyit érnek a szülők szűrései.

Ráadásul a kutya RAGADOZÓ és DÖGEVŐ!!! Ez csak egy apró momentum, amit SZINTE MINDEN TENYÉSZTŐ FIGYELMEN KÍVÜL HAGY! Ha egy kutya nem képes megrágni és megemészteni a csontot, bőrt, (dög)húst, akkor nem egy agyontenyésztett állatról beszélünk? (Kaukázusiaim napi adagja (heti 5-ször + 2 koplalónap) 1,5 kg csontos hús + némi vitamin.. (Persze nem zöld; bár elvileg attól sem szabadna, hogy baja legyen)

Soha nem pózoltak pórázvégen, nincs feltupírozott bundájuk, sose látta őket kozmetikus -> viszont őrzik a házat és az udvart, széttépik a kerítést, ha elmegy előtte valaki, de soha nem mennek ki a nyitott kapun, egyedül hagyhatom a gyerekeket a kertben és bármikor bejöhetnek a nappaliba.

HA az ilyen jó vérmérsékletű kutyát elkezdeném tenyészteni, akkor én lennék a szaporító (mert nem tudom számlával igazolni, hogy mennyit fizettem a MEOE-nek?)

2010. szept. 4. 13:32
 10/54 anonim ***** válasza:
25%
Milyen álszentek az emberek! Ha én azt mondom, hogy olcsóbban vettem gyönyörű, egészséges fajtatiszta kutyust, mint ő, akkor egyszerűen irigy. Irigy arra, hogy ő 200.000-ért vette meg ugyanazt, amit én 60.000-ért mondjuk. Ennyiről szól a dolog.:) Akik pocskondiáznak, meg mit tudom én, azoknak csak ez bántja a kis lelküket.:) Mert különben mit törődne vele, hogy én mennyiért jutottam hozzá a kutyához?? Lesz.rná... De nem, folyton visszatérnek ide, és próbálják megmagyarázni a dolgokat.:) Ó, nincs szükség rá.:) A hangsúly amúgy sem azon volt, hogy OLCSÓ. Azon volt a hangsúly, hogy szép, egészséges, oltva, féregtelenítve, minden, ami kell. Láttam a szüleit, mindent megnézhettem az eladó gazdinál. Ha 100.000-ért árulta volna, nem vettem volna meg, nincs rá keret, nem vagyunk gazdagok, hogy kutyáért ki lehessen adni annyit, és sajnos ez a gyakoribb Magyarországon. Ez nem szégyen. Én pl. ausztrál juhászkutyát szeretnék kb. 10 éves korom óta, de Magyarországon 200.000 Ft-ba kerül. A legolcsóbb is 180.000. Akkor nem veszem meg. Majd egyszer, ha lesz rá annyim, hogy rá tudom szánni, és ha el tudom látni mindennel. Addig meg "olcsóbb" kutyust tartok, mert imádom az állatokat, és szükségem van rájuk. Szerintem ez sem szégyen... Ja, és menhelyen is voltam már, menhelyi kutyusom is volt, egyszerre volt már kettő is. Elárulom, hogy drágább volt az oltás, a műtét, meg az egészségügyi szintre hozás, mint a fajtatiszta kutyáknál... Szóval nem tudom, miről beszélünk.
2010. szept. 4. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!