Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Etikus a mopsz/francia bulldog...

Etikus a mopsz/francia bulldog tartása?

Figyelt kérdés

A következő két évben két kutyát tervezünk családtagnak hozni, az elsőt legkorábban nyáron, így nem akarok még tenyésztőkre írogatni. Már elvetettük a mopsz/francia bulldog tartását, mert bár nagyon szimpatizálunk a fajtákkal, nem gondoljuk etikusnak. Azért nyáron még megérdeklődöm tenyésztőktől, de addig is kiírnám ide is kérdésként.


Szóval hozzáértők és fajtatiszta mopsz/fb gazdikat kérdeznék, hogy mik a tapasztalatok? Jelenleg nagyon úgy látom, hogy nem akarnék két ilyen problémás fajtával foglalkozni, se támogatni a tenyésztését, de azért megérdeklődném, hogy más hogy látja ezt.



2022. jan. 4. 15:34
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
58%

Azt ugye tudod, hogy tenyésztőknél várólista van a kölykökre és előre le kell foglalni a kutyát ha meg akarod venni? Ha nyáron akarsz venni akkor már tavaly kellett volna tenyésztőt keresned, szóval már elkéstél...

Nekem francia bulldogom van, semmi baja teljesen egészséges futkos/dilizik, most 7 éves lesz. Azt gondolom, hogyha valódi tenyésztőtől veszed nincs probléma a bulldog típusú kutyákkal. Csak nagyon sokan szaporítják ezeket a fajtákat mindenféle tudás nélkül, aminek beteg kutyák lesznek az eredményei és ezért van az, hogy sokan azt hiszik az alap, hogy megfullad vagy idegbeteg.

2022. jan. 4. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
70%

Ismerek 5 mopszot, egyiknek sincs különösebb baja. Meleget nehezebben viselik (bár a 38 fokos nyári hőséget ki nem?), illetve horkolnak. Tenyésztőtől veszed, akkor igen kicsi az esélye, hogy gond legyen. Patella ficamra tudtommal szűrik őket, lágy szájpadlás műtéten átesett kutya nem tenyészthető.


Francia bulldogról sok allergiás sztorit hallottam, de különösebben nem ismerem a fajtát.


Én bulldogot nem tartanék (a jelleme miatt), de mopszot igen.

2022. jan. 4. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
61%
Szerintem alapvetően jó tenyészetből való kutyák nem betegeskednek, ez minden fajtára igaz. Csak azért van több betegeskedő francia bulldog és mopsz, mert ezek most népszerű fajták és sokan szaporítótól veszik őket.
2022. jan. 4. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
78%

A francia bulldog kulonosen divatfajta lett az elmult idoben, azert van ennyi beteges kutya, mert szaporitjak esz nelkul, igy elofordul a vizfejusegtol a legcsoszukuleten at az allergiaig minden. Es meg az allergia a legkisebb gond naluk.

Ha rendes,megbizhato tenyesztotol veszed, aki szuri betegsegekre, akkor aligha lesz problema. Visszaterve az allergiara, ma mar nagyon sok kutyanal kimutathato, hogy allergias pl csirkere, na nem a csirkevel van gond, hanem mindazzal a gyogyszermennyiseggel es tomegnovelokkel, amivel dolgoznak az iparban, ez nem annyira fajtaproblema.

Szoval ha tetszik a fajta, akkor nyugodtan keress fel tenyesztoket es informalodj addig minel tobbet.

2022. jan. 4. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
37%

Csak a túlbuzgó, de laikus állatvédők hiszik azt, hogy a mopsz, meg a bulldog azért fullad mert nyomott, rövid az orra…

A macskáknak is rövid orruk van még sem fulladnak.


Igazából ezek a fajták hajlamosabbak különböző betegségekre, melyek olyan dolgokkal járhatnak mint például lágy szájpadlás, vagy a normálisnál kisebb orrnyílás.

Ez nem olyan durva dolog. Minden fajtának meg van a maga, rájellemző betegsége, amire hajlamosABB…

Ezeket egyébként rutin műtétek kel helyre lehet hozni, egy állatorvos 20 perc alatt “megjavítva” egy mopsz, vagy angol bulldog orrnyílását, viszont akkor “plasztika” miatt ki lesz zárva a versenyekről.

Ez sajnos a tenyésztőknek nem előnyös, részben érthető okokból, így nem szokták ilyen műtétnek alávetni a kutyáikat.

2022. jan. 4. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
56%

Ennek a két fajtának már a létezése sem etikus.


Tudom, tudom, bementem a f***erdőbe, pontozzatok le nyugodtan.

2022. jan. 4. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
71%

Ha te nem veszed meg meg fogja venni más.Annak tudatában szerzed be,hogy az egy beteges fajta.

Vannak örökletesek amikre lehet szűrni ezektől tenyésztőtől szinte mindig mentesek,ha nem akkor ott a garancia és fizeti a kezelés egy részét.

Ami viszont kialakulhat az ugyan úgy kialakulhat más fajtáknál is.Szinte minden fajtában hiába van szűrve a két szülő csípőficamra,ha hajlama nincs rá,de nem úgy tartod ahogy kell és kialakul mondjuk egy hiánybetegség okán.


Nem fogsz olyan fajtát találni ami teljesen betegségektől mentes,de olyan kutyát sem.A keverék is lehet beteg.


Amivel biztosan számolni kell az a légzési probléma (nem ez a 2 fajta az egyetlen ami ezzel küzd.shih tzu,francia bulldog,boxer,rengeteg nyomott orrú van..).

Ha téged zavar inkább nyomott orrú fajtát ne válassz.


Ott a kis Boston terrier is,ő nem olyan beteges,nézz utána.

2022. jan. 4. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
49%

Na,ezt jól megfogalmaztam de biztos értitek a lényeget.

Husky sem lenne etikus nálunk,hiszen nem bírja az éghajlatot amin mi élünk.Ahogy a többi meleg éghajlaton való életre sem alkalmas,de mégis itt is tenyésztik,és boldog boldogtalan tartja is,nyáron is kint a 40 fokban is.:D

Nagyon sok fajta nem etikus ilyen-olyan okkal,de vannak.

2022. jan. 4. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
100%

Vannak bulldogok és mopszok, akik teljesen rendben vannak, módjával még futni is tudnak, ismerek olyanokat, akik agilityznek is. Meg persze olyan (amúgy tk-s) franciát is ismertem aki nyáron az árnyékban fekve is majd megfulladt és egy staffbullt, aki a melegben meglátott egy őzet és pórázon úgy felhergelte magát, hogy összeesett és meghallt...


Ha viszont megvannak a fajták, én elkezdeném felvenni a kapcsolatot a tenyésztőkkel, sok helyen elég durva várólisták vannak.

2022. jan. 4. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
63%

A brachiocephalikus kutyák igenis légzési nehézségekkel küszküdnek nem csak rövid orruk, de rövid törzsük miatt is kisebb a vitálkapacitásuk.


A macska rövid orrúságával nem hasonlítanám össze, mivel teljesen más a két állat hőháztartása. A kutya liheg, a macska nem (maximum nagyon végső esetben). Plusz a macska anatómiája alig változott háziasítása óta, ennek ellenére a kutyafajták drasztikus átalakuláson mentek keresztül igen rövid idő alatt, miközben az ehhez való élettani alkalmazkodás nem történt meg (ez nem csak kistestű fajtáknál jelent gondot).


Sokkalta érzékenyebbek a magas hőmérsékletre, legtöbbje kitartó mozgást nem tud végezni. Akinek a saját kutyáján nem tapasztalhatóak ezek a tünetek az örüljön, de ne vonja kétségbe a klinikum tapasztalatait és az anatómia, élettan érveit.


Alapvetően kérdés, hogy milyen etikai szempontból vizsgáljuk a dolgot?

- Ne vegyek ilyen kutyát, hogy ne támogassam ezt a fajtát?

- Ne vegyek kutyát, hogy az én kutyám ne legyen beteges és ne költsek rá a vételáránál sokkalta többet különböző műtétekre csak mert nekem olyan kutya kellett, amilyen?


Mert szerintem mindkét szempontból fontos lenne a fogyasztói magatartás megválasztása.


Alapvetően úgy gondolom, hogy terméket onnan veszek, amelyikkel szemben magasak az elvárásaim, jó véleménnyel vagyok és a vásárlásommal támogatni akarom a vállalkozást.

Nyilván kicsi az ember a trendekhez, influencerekhez és divathullámokhoz képest, de szerintem legalább egy élőlény kiválasztásánál fontosabb szempontnak kellene lennie annak egészsége, mintsem hogy kiegészítőként "tetszik, mert xy-nak is ez van" alapon vásároljam meg.


Saját vélemény, de szerintem már a vásárlásnál is felelős állattartóként kellene hozzáállnunk és nem egy olyan kutyát vásárolni, amely 90%-ban valamilyen problémával fog rendelkezni.


Elítélem a brachiocephal kutyák tenyésztését, elítélem a diszpláziás vonalak továbbvitelét, elítélem azokat a tenyésztési irányzatokat, amik az állat egészségének rovására is tartják kitűzött céljaikat, ugyanígy elítélem az olyan fajták tenyésztését melyek az önálló reprodukcióra nem képesek (megtermékenyítéstől az ellésig).

Az értő olvasással nem bíró embereknek üzenem, hogy ez saját vélemény és nem csak a kérdésben említett fajtákról esik benne szó.


Igen, aranyosak, igen vannak köztük egészségesek, de amikor társállatok millióiról beszélünk, ne az emociók legyenek az elsődlegesek a döntés meghozásakor.


Ésssss pontozzatok le, minden egyes piros kezet élvezni fogok ;)

2022. jan. 4. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!