Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Erdőbe nem lehet póráz nélkül...

Erdőbe nem lehet póráz nélkül a kutya?

Figyelt kérdés
Ezt most olvastam, ez igaz? Mert hogy én még pórázon kutyát nem láttam erdőbe az fix. Vagy ez olyan mint az utcán nem szabad alkoholt fogyasztani típusú szabály, hogy igazából senki nem tud róla, meg nem is büntetnek érte?

2022. jan. 9. 16:51
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
92%
porázon lévő kutyát nem lőnek le remélhetőleg , poráz nélkülit simán és még fel is jelenthet a vadászkirály
2022. jan. 9. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
90%

Csak kutyafuttatóban szabad póráz nélkül elengedni a kutyát.

Közterületen kötelező pórázon tartani a kutyát.

2022. jan. 9. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
97%

Inkább mindenki tud róla, de senki sem tartja be.

Közterületen nem engedheted el a kutyát, míg külterületen azért nem mert vadászterület, így a vadász ki is lőheti, ha vadat kerget, veszélyeztet. Főképp akkor lövik ki, ha nem látható rajta nyakörv (ami jó kis vitaalap, hogy most mégis látszódott vagy sem).


Lényeg a lényeg, a törvény a vadászt védi a kóborló ebbel szemben, ne menjünk bele abba, hogy az esetek hány %-ban történik valós vadvédelem.

2022. jan. 9. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
75%

Ha az embernek van esze, nem engedi el a kutyát erdőben. Azon kívül, hogy valami szorgos vadász bármikor kilőheti, még meg is támadhatja bármi.

Csak józan paraszti ész, és felelős állattartás…

2022. jan. 9. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
35%

#4, ha olyan helyen élsz, ahol nincs futtató = örök póráz. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb futtató szánalmas méretű és állapot.


Józan paraszti ész, hogy a kutyának nem non stop pórázon a helye. Az erdőben a vaddisznó pórázon is megtámadja, főleg ha 10-15 méteres flexit használnak (elég gyakori eset) és közben nem is figyelnek a kutyára, mert egymással dumálnak :D vad hajtására hajlamos kutyát értelmes ember nem enged el pórázról erdőn-mezőn, mert pillantok alatt volt, nincs kutyája

2022. jan. 9. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
96%
A vadász biztos nem az erdőben fogja kilőni a kutyádat, hanem inkább a mezőn, nyílt terepen. Fák között lövöldözni nem olyan egyszerű mint sokan gondolják. Főleg nem egy olyan erdőben ahol túraútvonal is van.
2022. jan. 9. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
96%

Hivatalosan nem lehetne gyakorlatban meg senkit se érdekel.


Nem fog egy vadász túraútvonal közelében lövöldözni, mert ugyan a kutyáért téged büntetnek meg de ha embert talál el akkor pedig őt. Kutyát sem hiszem hogy nyílt terepen lelőné úgy hogy tudja hogy kutya az.


Minden esetre érdemes a kutyát pórázon tartani, márcsak azért is mert a legtöbb kutyatulajdonos még visszahívni se tudja sokszor a kutyáját.

Ha valakinek meg van nevelve a kutyája és szót fogad az egy más kérdés, minden esetre maradjon az eb legalább az útvonalon vagy a közvetett közelében.

2022. jan. 9. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
73%

A kormányrendelet belterület közterületén és természetvédelmi területen (a legtöbb erdő az utóbbiba tartozik) írja elő kifejezetten a kötelező pórázhasználatot, szóval igen, rendelet vonatkozik rá, hogy nem lehet póráz nélkül erdőben kutyát sétáltatni, ennek ellenére a tapasztalatom nekem is hasonló, kevesen tartják be és szinte senki nem tartatja be, (ahogyan egyébként belterület közterületén sem, láttam már a belvárosban is rendőr mellett elsétálni kutyát póráz nélkül, mivel a gazdája mellett volt semmit nem szóltak rá...)

Itt szerintem inkább úgy érvényesül a rendelet, hogy ha a kutya valamilyen kárt okoz, ha vadat űz, esetleg meg is öl, ha megharap egy járókelőt vagy csak elcsatangol az erdőben, akkor a gazdi felelőssé tehető és bizony jó nagy pénzt is fizet érte, hivatalosan ha csak kiszökik a kutya a minimum kiszabható büntetés 450.000Ft ( [link] ). Szóval én ebben látom az "értelmét" hogyha bajt okoz az, hogy póráz nélkül van a kutya, akkor van jogszabályi háttér, ami alapján meg lehet büntetni, én legalábbis olyanról nem hallottam, hogy csak úgy elkezdték büntetni a póráz nélkül sétáltatókat erdőkben, kirándulóhelyeken.


Ugyanez a jogszabály egyébként az, ami miatt a vadászok feljogosítva érzik magukat arra, hogy csak úgy kilőjék a póráz nélküli kutyát az erdőben. Ugyan sehol nem írja, hogy a póráz nélküli kutyát ki lehet lőni (elvileg csak akkor lehetne, ha fennáll a veszélyben, hogy kárt okoz, akár emberre, akár a vadakra nézve), a gazdák mégsem szólalnak fel, elvégre ők is szabálysértést követtek el, mellette a gazda szava lesz a vadásszal szemben, hogy az ő kutyája ugyan nem űzött vadat, ráadásul az nem hozza vissza a kutyát ha a vadász is bírságot fizet.


Én azt gondolom, hogy ez egy borzasztó összetett kérdés és négy fő vonalon lehetne összegezni ezt. Az első, hogy mivel egyre népszerűbb a felelős kutyatartás, egyre több tényleg jó kutyaiskola van, egyre több az olyan fegyelmezett kutya is, aki semmilyen problémát nem okozna a környezetben póráz nélkül sem, az ő gazdáik szívnak elsősorban, mert vagy betartják ők is a jogszabályt vagy elengedik néha futkározni és ezzel szabálysértést követnek el. Aztán ott vannak azok, akiknek egyáltalán nem alkalmas a kutyája a kulturált póráz nélküli sétára, nem is kell feltétlen agresszív legyen, elég ha nem lehet elhívni az emberektől és örömében boldog-boldogtalant összeugrál, ennek ellenére nem használják a pórázt, mert hát "Fifike nem bánt", na miattuk igen nehéz lenne módosítani a jogszabályi hátteret.

A harmadik ebből következik, mivel a "nem bánt, de azért kilopja a gyerek kezéből az uzsit" és a vizsgázott kereső/terápiás/IGP világbajnok kutyára is vonatkozik a törvény és valójában egyikkel sem tartatják be ez a kérdés iszonyú konfliktusokhoz vezet kutyás társadalmon belül is. Mivel sajnos az előbbiből a jó kutyasulik és felvilágosult gazdik ellenére is jóval több van nem is tud elindulni egy értelmes diskurzus, hiába példálózik azzal bárki, hogy az ő kutyája amúgy hétvégente romok közül ment ki embereket, mivel többször találkozunk a kellemetlen "nem bánt" típussal, inkább maradjon mindenki pórázon. És mielőtt felvetnétek, hogy a vizsgázott kutyákra más vonatkozik, Magyarországon csak a szolgálati kutyák és a vakvezető segítő kutyák esnek kivételi körbe, a kereső, a terápiás, vagy bármilyen más munkakutyák nem.

A negyedik probléma pedig, hogy a lehetőségek köszönő viszonyban sincsenek az új kutyás társadalom új igényeivel, de még a kormányrendelettel sem. Ma már nem az a jellemző, hogy kerti dísznek, házőrzőnek tartanak az emberek kutyát és a törvény is - ugyan homályosan, de - megfogalmazza többek közt, hogy kedvtelésből tartott állat tartója köteles az állat életfeltételeinek kialakítása és a tartása során az adott faj viselkedési és szociális igényeit is figyelembe venni. Ezek közül az egyik legalapvetőbb, hogy rendesen le lehessen mozgatni a kutyát. Ennek ellenére vidéken szinte egyáltalán nincs kutyafuttatásra kijelölt terület, nagyvárosokban is csak a lakótelepek közepén egy-egy 4-6 négyzetméteres kis futtató. Hát ember legyen a talpán, aki az amúgy benti tartásra tökéletesen alkalmas kanapéagarát lemozgatja egy ekkora területen. Persze fel lehet vetni, azt a teljesen abszurd és életszerűtlen ötletet, hogy a kutyatartás maradjon a kertes ház tulajdonosainak kiváltsága, de megint felmerül a kérdés, mekkora legyen az a kert, ahol már ki tudja futni magát a kutya? Amekkorára évek múlva sem un rá? Hogyan fogják azokat a kutyákat szocializálni?


Na de nagyon elkanyarodtam, visszatérve az eredeti kérdésre, nem, nem lehet póráz nélkül erdőben (sem) a kutya és igen, ezt nagyon kevesen tartják be. Nekünk egyébként egy köztes megoldásunk van, egy 8m-es hosszúpórázon sétálnak (vadászok miatt ezt tartom a legbiztonságosabb kompromisszumnak), ami egyébként szintén szabálysértő, mert emlékeim szerint 5m a maximum, amire elengedheted magad mellől a kutyát, de erre már pontosan nem emlékszem, lehet, hogy ez már nem is került bele az új rendeletbe.

2022. jan. 9. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
15%
Én el szoktam engedni. Egyszerűen félek, hogy a vadász rálő a szivárványpónira (sárkányra dinoszauruszra) és engem talál el.
2022. jan. 9. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
56%

Én mindig elengedem, nem megy el tőlem látótávolságon kívül.

A városba is mindig pórázon viszem hadd menjen már kicsit szabadon. Kutyafuttatóba nem tudjuk vinni mert nincs el ott. Nem játszós inkább az a szaglászós fajta, kistestű de nagyon szeret túrázni.

Egyszer énis mikor hallottam hogy vadásznak féltem hogy lelövik, de általában kiejelölt túraútvonalakon szoktunk sétálni ott meg gondolom nem vadásznak.

2022. jan. 9. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!