Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Melyik fajta megfelelő nekem?...

Melyik fajta megfelelő nekem? Magyar fajták.

Figyelt kérdés

Szóval ami szóba jöhet, az a mudi, pumi, kuvasz.

Eddig border collie-m volt, de két éve elpusztult és mostanra szeretnék új kutyát. Szeretnék magyar fajtát választani.

Ami adott: kinti tartás, de bemehet az istállóba, lovakat is tartok, meg kacsákat. Rendszeres séta, jöhet velem mindenhova munka után, akár kocsival is. A border után tudom mit takar egy mozgásigényes kutyafajta, azzal nincs gond. :)

Legyen meg a többi állatommal, (persze szoktatás kérdése, tudom) szeresse a gyerekeket, ne ugasson minden egyes felszálló bogárra. Nem árt, ha a rókákkal viszont rosszban van.


Az elképzelt napirend a következő:

Reggel jön velem etetni a lovakat, kap kaját, marad kint az udvaron, aztán elpályázok dolgozni fél 4-ig. Hazajövök, jöhet a szeretgetés, egyéb dolog az állatok körül, ez olyan 1-2 óra, addig jöhet velem szépen, futhat a lovak után ha akar. Egy séta, játék is belefér estefelé. Kap kaja, aztán mehet be a lovak közé, vagy őrizni a portát. ( éjjelre, nagyobb teret kap, kimehet a zárt, 1500 négyzetre. ) Hétvégén több időt tudok rá szánni, mert szinte az egész napot kint töltöm. Jöhetne velem be a vársoba is, vásárolni, vagy várni a kocsiban.


Ez az elképzelés, persze rugalmasan módosítható, csak az a kérdés, melyik magyar fajta passzol leginkább az életvitelhez?


2022. febr. 1. 13:58
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
70%
Szerintem ezek közül a kuvasz. A mudi és a pumi a szellemi munkát is jobban igényli, velük érdemes lenne foglalkozásokra járni. Ha ez hétvégente belefér neked, az jó lenne.
2022. febr. 1. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
53%

"Ne ugasson minden egyes felszálló bogárra"


A mudi és a pumi az egyik legugatósabb fajta... ismerek mudit (kutyám legjobb barátja) és pumit is. A puminak valami fülsértően borzasztó hangja van és folyamatosan pofázik. Tényleg. Egész lakótelep hallja, ha sétál. A mudi csendesebb, ő játék közben ugat csak. Én a pumit egyértelműen kizárnám, a magyar fajták közül őt mondják a hozzáértők a legcsahosabbnak. A mudi és puli pár fokkal jobb.


A kuvasz pedig teljesen más kategória. Borderhez hasonló kutyát szeretnél?

2022. febr. 1. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
74%

Mudit választanék, de ettől függetlenül: ebben a sorrendben!


Mudi nyugisabb, pumi pörgősebb, de mindkettő megfelel.

A kuvasz végső megoldásként, bár én az általad sorolt első kettő közül választanék.

Az a "várni a kocsiban..." -féle dolog mit is jelent pontosan?

Ugye, nem azt, amit sok felelőtlen kutyás még mindig nem ért, miért tiltják és büntetik?

2022. febr. 1. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
44%

Mudi, pumi ezekhez a tartási feltételekhez nem alkalmas.


Kuvasz jó lehet, talán.


Személyes véleményem az, hogy ilyen csekély foglalkozàs egy kutyának sem lenne megfelelő. A napirendben gyakorlatilag semmi olyan pont nincs, ami a kutya-gazda kapcsolatra, a szellemi fárasztásra, a kifejezett kutyával való foglalkozásra irányulna. Kb. ilyen biodíszlet, ott lábathankodhat, mert neked dolgod van a jószágokkal. Alapvetően ezért mondtam a kuvaszt, neki megfelelhet, plusz ő őrkutya. A pumi, mudi nem fog neked éjszaka járőrözni, kuvasz az igen.

2022. febr. 1. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
44%
A border is így élt, vagy azzal mást is foglalkoztál?
2022. febr. 1. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
65%

Én is a kuvaszt mondanám, mert nem ugat feleslegesen és jól elvan az állatokkal is, viszont a városba menős vásárolgatásra nem igazán alkalmas vagy nagyon rá kell feküdni a szocializációra. Mivel a nyájak, gulyák őrzésére tenyésztették őket, egy-két róka meg sem fog neki kottyanni.


Sok mudit ismerek, van aki nagyon pörög, nagyon ugat és vannak teljesen nyugodt, alig ugató kutyák is köztük. Szerintem ez vérvonal és egyedfüggő. Rókát talán elijeszti, de az egyre gyakoribb aranysakál akár meg is ölheti.


Ismerek néhány pumit is, alapállapotban elvannak, nem ugatnak, de ha munka van, ők is tiszta torokból üvöltenek. Kicsit talán makacsabak, mint a mudi, kevésbé együttműködőek.


A leírtak alapján azt mondanám, hogy a mudinak vagy puminak sokkal több "munkára", foglalkozásra van szüksége, mint, hogy kísérgessen, miközben etetsz, de elvileg volt már bordered, aki meg hasonló vagy magasabb energiaszinttel rendelkezik, mint a két fajta...

2022. febr. 1. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
92%

Külföldön van egy híres komondor, Instagram oldala is van, Hanga néven találod meg. Hasonló rajongótáborra tehetsz szert egy jól szocializált kuvasszal is akár, de akkor nagyon rá kell feküdni a nevelésre. :-)

Ha border habitusú kutyát szeretnél, akkor pedig a terelők inkább, ha egy mudival megfelelően foglalkoznak, nem ugatós, de ha egy bordert le tudtál fárasztani, egy mudi is menni fog. Pumit nem ismerek.

2022. febr. 1. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
13%
A mudi nem nyugis! Egyáltalán! 12 éve van mudim, 6 éves koráig meg sem állt! Konkrétan.
2022. febr. 2. 03:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
14%

Nem tudom, miért pontoztátok le az utolsó válaszolót, a mudi tényleg nem nyugis. Marhára nem!


Nekem kettő is van, mint akit felhúztak, olyanok. Rengeteg szellemi és fizikai fárasztást igényelnek, és emellett gazdifüggők. Őket amúgy sem lehetne kint tartani, mert legjobban a gazda közvetlen közelében érzik magukat.


Enyémek is nagyon aktívak, napi 3-4 órát csak velük foglalkozom. Így nyugisak, jól elvannak, de kell bizony nekik nagyon a célirányos foglalkozás, ami a kérdező napirendjében nincs benne.

2022. febr. 2. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Igen, a border is így élt, és köszönte szépen boldog volt. Nem igazán értem, ha egy eredetileg munkakutyának tenyésztett fajtának nem megfelelő az ha állatok körül mozog, akkor mi? Mármint kinek van ideje napi 3-4 óra csak kutyára figyelésre család mellett?


Persze "ne tartson kutyát akinek nincs" de azért nem ez a átlag reális. Sok borderes ismerősöm van akinek a munkavonalas collie-ja is ragyogóan kibír ennyit, ha utána lefá

2022. febr. 2. 07:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!