Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Az agressziót a kutya eltudja...

Az agressziót a kutya eltudja hagyni neveléssel?

Figyelt kérdés
Sziasztok! A szuka másfél éves kutyusom amikor másik kutyával játszik akkor morog odakap hol a lábát hol a fülét harapdálja. Ez régebben nem volt így, talán pár hónappal ezelőtt kezdődött. Régen meg sem mukkant játszás közben ha leteperték a földre ő nagyon szívesen eljátszadozot. Ma meg ha leteperik morog odakap a kutyáknak. Nem tudok mivel tudnám erről az agresszió(?)ról leszoktatni. Már ha letudnám. Esetleg akinek sikerült, vagy aki csak tanácsban tud segíteni az írja le légyszíves hogy mit tudnék tenni. Rászólás nem segít, ha mondjuk elhúzom és megkötöm pórázra egy bünti szerűségre ugyanúgy folytatja. Nagyon szeretek futiba járni vele de már egy ideje nem járunk. Jól volt szociálódva kölyökkorában szinte mindennap a futiba mentünk játszani a másik kutyákkal.
2022. márc. 5. 11:39
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
58%
Ivartalanítva van? Ha nem, akkor ez a kulcsa a dolognak. Régen kölyök volt, hagyta hogy őt is ledominálják időnként, nem zavarta. Most hogy ivarérett, túl domináns. Ha ivartalanított akkor passz.
2022. márc. 5. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Igen ivartalanítva volt előző év januárjában.
2022. márc. 5. 12:26
 3/11 anonim ***** válasza:
Mit jelent az, hogy eltud?
2022. márc. 5. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
??? Hát hogy elhagyja azt a viselkedést. Mintha kinőné…
2022. márc. 5. 13:48
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem csak megtanulta megvédeni magát, elege lett abból, hogy mindig ledominálják.
2022. márc. 5. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem egészen ugyanaz a két szituáció, de az elmélet talán hasonló, ezért hátha segít.

Nekem a kölyökkutyám játszott igazi vadállat módjára, igaz semmi agresszió nem volt benne, de tökéletesen hidegen hagyta, hogy a másik kutya mennyire élvezi a "játékot," ő nem harapott erősen (a gátolt harapás azért csak kialakult valamennyire) viszont simán rálépett a másik nyakára, teljes erőből felborította, szóval tényleg olyan volt, mint egy tank.

Nekünk a tréner kétféle módszert mutatott, ezeket gyakoroltuk rengeteget. Az egyik, hogy amikor még szépen játszott, nem lovalta bele magát teljesen akkor kihívtam, jutalmaztam, ez egyrészt ki is zökkenti kicsit, nem pörög bele annyira a játékba, hogy minden mindegy legyen, másrészt van egy pozitív visszacsatolás, hogy így jó játszani, ezért jutalmazzuk és nem akkor szólunk rá, amikor már teljesen elszállt az agya, fájdalma okozott a másiknak.

A másik módszer, ehhez persze kellett a kutyasulis közeg, az az, hogy direkt olyan kutyával játszott (az oktatónak volt kifejezetten erre képzett kutyája), amelyik nem bántja, de kristálytisztán a tudtára adja, hogy az nem jó, ha így játszik, ha azt akarja, hogy folytatódjon a játék muszáj kicsit visszavennie. Nyilván ezt egy random kutyával nem lehet gyakorolni, de sok viselkedésterápiával foglalkozó sulinak van kifejezetten "szocis" kutyája, aki nagyon egyértelműen kommunikál a többi kutyával, olyan interakciók vannak, amit egy nem hozzáértő szinte észre sem vesz, de a kutya szépen megtanulja tőle, hogy hogyan kell viselkednie ahhoz, hogy elérje a célját, jelen esetben, hogy tovább játszanak vele.


Nem tudom, hogy nálatok mi a helyzet pontosan, hasonló e, mint a miénk, tehát, hogy szeretne játszani, csak túlságosan bedurvul, vagy ő egyáltalán nem is játszani akar, hanem csak egyből bántani a másikat. Ha az utóbbi én nem kísérleteznék, inkább szakemberhez fordulnék.

Viszont ha jól értem a konkrét szituáció nálatok az, hogy" ha leteperik morog odakap a kutyáknak" Ha kizárólag ennyi van a dologban, akkor viszont nem a te kutyád az agresszív! Nem ő a "bántalmazó"! Ha csak akkor lép fel agresszívan, amikor a másik már legyakta akkor teljesen jogos az önvédelem, ne várd el a kutyádtól, hogy hagyja, hogy bántsák, teljesen természetes reakció, ha ő szól rá a másikra, hogy neki ebből elege van. Jelen körülmények közt ez nyilván csak ábránd, de ha kulturált lenne a kutyázás, akkor a másik gazdinak kéne rászólnia a kutyájára, amikor leteperi a te kutyádat. Ha ez a helyzet, akkor ezt sajnos csak úgy tudod megoldani, hogy te résen vagy a másik gazdi helyett is és amikor úgy látod, hogy kezd több lenni a másik kutya részéről, mint játék, olyankor elhívod a kutyád, nem várod meg, hogy olyan szituációba keveredjen, amiben meg kell magát védenie. Sajnos nagyon kevés a normális kutyás, ezért mindig nagyon kell figyelni és már a legapróbb jeleknél közbeavatkozni, mert a legtöbben ezekre nem figyelnek.

2022. márc. 5. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Igen, röviden a probléma tényleg az hogy bedurvul. Az elején új kutyákkal ha megvolt az ismerekedés kergetőznek majd nagyon bedurvul…
2022. márc. 6. 08:50
 8/11 A kérdező kommentje:
De köszönöm a tippeket, kipróbálom majd. Illetve már trénert is keresek. Mondjuk az a fura nekem leginkább hogy kiskorában ha leteperték széttárulkozott és csóválta a farkát. Gondolom tetszett neki, de mostmár egyáltalán nem
2022. márc. 6. 08:51
 9/11 A kérdező kommentje:
Pont tegnap történt a suliban, hogy leteperte egy nagy kutya. És úgy hogy a másik felnyikkantott gondolom fájt hogy az én kutyám odakapott. Hozzáteszem úgy hogy a kutyasuli végén aki szeretné elengedheti a kutyáját hogy játszanak. Viszont én nem szoktam. Erre jött az egyik nagytestű leteperni a kutyát. Még nekem van bűntudatom, mert a kutyus még fiatal nagyon játékos.
2022. márc. 6. 08:53
 10/11 anonim ***** válasza:
Ez nem agresszio!! Mienk is igy jatszik. Amig nem folyik ver,addig jatek! Miert is ne allna ki magaert?? A leteperes dominancia.
2022. márc. 6. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!