Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » 7 hónapos “kölyök” kutya...

7 hónapos “kölyök” kutya nagyon ugrál és gyengén, de harapdál is. Mi a legjobb módszer az erről való leszoktatásról?

Figyelt kérdés

Utcán találtuk, keverék.


Bejelentettük, ha 3 hónapig nem jelentkezik érte senki, akkor megtarthatjuk.

Mikrochip az nem volt benne…


Nincs nálunk régóta, de sajnos nagyon ugrándozik és ez egy nagytestű kutya, így 7 hónaposan is. Egy gyereket vagy gyengébb felnőttet simán fel tudna lökni, 25KG, úgy hogy ez elég balesetveszélyes…


Emellett harap is. Az első pár napban csak csipkedte a ruháimat, de mostmár konkrétan harap is. Főleg a kezem, könyököm, stb.

Nem teljes erőből… Abból komoly sérülés lenni, de azért nem is arról van szó, hogy csak fel akarja kelteni a figyelmet. Nem tudom hogy miért csinálja… Mi sosem ütöttük meg, meg semmi ilyesmi.


Sajnos van benne felesleges energia, de ha foglalkoznék vele itt az udvaron, az nem érdekli… Kétszer visszahozza a labdát, de utána már nem kelti fel a figyelmét a dolog. Vettek neki logikai kajás “játékot”, az sem érdekli… Megpróbálja szétszedni, de megoldani nem tudja. 5 perc után megunja és otthagyja…


Amikor ugrál vagy harap, akkor erélyesen rászólok, de le se tojja.


Ülni tud, de ha nem kap jutalomfalatot, akkor nem teljesíti a parancsot egy idő után…


A kert nem olyan kicsi, bár tudom egy kutyát sétáltatni kéne, jelenleg ide vagyunk beszorítva, mert nem sétálhat, még csak 1db oltása van.


A másik probléma, hogy kutyákkal, macskákkal és egyéb állatokkal nagyon agresszív…. Az orvosnál is alig lehetett visszafogni, nagyon morog rájuk és támadná őket.


A kerítésen keresztül is hasonlóan viselkedik, ha lát kint egy állatot.


Sajnos a kölyökkori szocializáció az le lett késve…


Én nem vagyok rutinos kutyatartó, olvasgattam hogy miket kell csinálni ilyen helyzetekben, de egyszerűen gyakorlatban nem válnak be ennél a kutyánál, legalábbis eddig…



2022. júl. 15. 08:32
 1/8 anonim ***** válasza:
81%

"Én nem vagyok rutinos kutyatartó"

Az alapján amit írtál egész jól utána jártál a dolognak :D Gratula :)

Én egyáltalán nem értek a témához, de a kutya suli beugrott, szerintem az segítene igazán

2022. júl. 15. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Igen, de oltás nélkül oda sem vihetem… Meg ha agresszív más kutyákkal, akkor sem biztos hogy szerencsés. Nem tudom hogy kéne szocializálni, mert más kutyák jelenlétében semmenyire sem hallgat rám. A pórázt nem tudja elszakítani, de pl. az orvosnál is annyira tartani kellett, hogy véraláfutásos lett a nyaka.
2022. júl. 15. 09:00
 3/8 anonim ***** válasza:

Igazából sosem késő elkezdeni szocializálni. Nyilván nem lesz tökéletes, de valamennyire meg tudja szokni ezeket a dolgokat idősebb korban is.

A mi kutyánk menhelyi, es mielőtt hozzánk került kb fél évesen egy pincében élt bezárva. Neki sem nagyon volt lehetősége szociális életet élni. Később elkezdtük a szocilaziálást, és mára teljesen normális kutya lett belőle. Kicsit félénk de az legyen a legkevesebb gondom.


Visszatérve a kérdésre. Ha felugrik rád lépj hátra hogy úgymond leesen a földre. Közben hangosan szidd meg, de sose használd a nevét (Buksi ne!). Csak egy egyszerű parancsszót hogy le, lefelé, nem stb.

Pórázzal is megpróbálhatod. Ráteszed a pórázt és ha felugrik a pórázzal lehúzod a földre, és közbe rászólsz. Próbáld minél gyorsabban, hirtelen lehúzni, impulzus szerű legyen. Ha elsőre nem sikerül próbáld egy kicsit erősebben, de ne rángasd össze vissza, legyen a kutyának is egyértelmű miért rántottak a pórázon. Nem tudom hol alszik a kutya, de ha benti, akkor azt is megpróbálhatod, hogy mikor hazaérsz (és valószínűleg rád ugrik majd) a helyére zavarod. Aztán mikor te megengeded akkor jöhet üdvözölni téged. Ha megint rádugrik elküldöd.

Amikor rádugrik, rászólsz és lemegy a földre jutalmazd meg. Ha a helyére küldöd és od is megy akkor is jutalmazd meg.


A harapással ekkora kutyáknál figyelni kell. Ha megnő és még mindig csinálni fogja, komoly sérülést okozhat. Most még csak a játék jele, szeret veled játszani, és így invitál. Viszont ez nyilván kellemetlen és le kell szoktatni róla.

Ha megpróbál megharapni szólj rá a szidó szóval amit kitalálsz (ez lehet akár krumpli is, addig amíg nagyrészt mindig ezt használod ha valami rosszat csinál). Ha elengedi a kezed dícséed meg, jutalmazd meg. Próbáld meg kajával ráveni hogy engedje el a kezed, amint megtette adj neki egy falatot. Amennyiben ez nem megy óvatosan fogd meg az orr nyergét és told el. Ha nagyon erősen harap koppintsd orrba. Ne legyen fájdalmas, csak figyelemfelkeltő, figyelmeztető hogy ezt a határt nem lépheti át.

Fontos lenne hogy ne csak testileg hanem szellemileg is le legyen fárasztva. Tanítsd ülni, feküdni, maradni. Tanítsd meg pórázon és póráz nélkül lábmellet sétálni. Tanítsd meg pacsit adni, vagy valamilyen trükkre ami tetszik. Egy 7 hónapos kutyának napi 20-25 perc elég. Közbe tarthatsz pihenőket, egy kis labdázás, vagy futkározás. Ha makacs a kutya fontos hogy jó legyen a jutalom, olyan amiért érdemes dolgoznia. Legyenek változatosak a feladatok, ne legyen monoton.


Sok kutya nem szeret minden játékkal játszani egyszerűen nem érdekli őket. Pl egy labda csak akkor érdekes ha valaki eldobja vagy elrúgja. Egy kötél csak akkor izgalmas ha van kivel húzni. A csipogós játékokat sok kutya szereti, egy olyat érdemes lehet beszerezni. Vagy ha van fátok egy kötelet kössetek rá, gumival a rögzített végén, hogy amikor húzza és elengedi a kötél visszaránduljon és a kutya ne veszítse el az érdeklődését. Tehetek bele valamilyen csilingelőt, vagy más játékot (pl egy gumicsontot) hogy érdekes legyen. Ez csak a napközbeni unatkozásra jó, nem helyettesíti a napi foglalkozást.

Amikor ráérsz játszatok. Futkos te is a kertben, kergetőzetek. Dobálj neki játékokat, piszkálod. Rá fog jönni hogy játékidő van, és magától csatlakozni fog.


Amint megvannak az oltásai vidd el naponta legalább 2x fél órát sétálni. Nem kell hogy sokat menjetek, had szaglásszon nézzen körül. A szocializációban is sokat segít ha megismeri a környezetét, hallja a zajokat, érzi a szagokat, látja a dolgokat. Az első sétáknál legyen nálad kaja, hogy ki tudd zökkenteni ha úgy adódik. Mondjuk meglát egy macskát, és elkezd morog i, te szólítod a nevén. Ha rádnéz kaja, ha nem megbököd és akkor kap kaját. Ha valami nagyon érdekeset/ijesztőt lát rá is szólhatsz, és ha tovább jön kap kaját. A séták is legyenek változatosak ne mindig ugyan arra menjetek.

Én azért elvinném kutyaiskolába, trénerhez, mert ők tudnak segíteni az agresszív viselkedésen. Ráadásul segít a kutyának szocializálódni ha hetente 2 órát a kutyaiskolában tölt

2022. júl. 15. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

7 hónapos kutyánál már nem a kölyökkori oltássorozatot adják. Kombi, veszettség.

Ha utcán találtátok, akkor bőven rendben az immunrendszere, mert oltás nélkül is túlélte az utcai életet.

Vidd csak sétáni. Minden más tanításához türelem és sok-sok idő szükséges. Egy-két rászólástól ne is várj eredményt.

2022. júl. 15. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Suliba meg valóban nem viheted, de sétálni igen. És ha meg lesznek az oltásai, igenis vidd Kutyaiskolába szicializálni!


A tiltás azt jelenti, hogy leállítod a viselkedést. Nem csak veszekszel vele és kiabálász rá, hanem leállítod. Elkapod, elküldöd, kizökkented. Majd ha megfelelően viselkedik, azt jutalmazod. Nagyon javaslom házhoz járó kiképző kihívását addig is!

2022. júl. 15. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

#3. Köszi a hosszú választ… Ebből van olyan amit nem tudtam, például hogy tiltásnál nem szabad mondani a nevét…


Játékoknál az van, hogy általában 1-2 percig játszik, utána elveszíti az érdeklődését. Van csipogós labda is, meg ilyen csomós kötél is, amit lehet húzni… De nagyon hamar nem érdekli.


Van egy ilyen jutalomfalatos logikai tábla, több rejtett helyre be lehet tenni a jutalomfalatot és meg kell nyomni, vagy éppen el kell húzni valamit, hogy megkapja…


Na az én kutyám az megpróbálta szét harapni ezt is, az egyiket sikerült is széttörni, abból kiszedte jutifalit, a többi meg elég hamar nem érdekelte a falat ellenére sem.


Pedig elmagyaráztam neki, hogy hogyan is működik ez a dolog. Konkrétan meg mutattam a megoldásokat többször is…


A jutalomfalat nem motiválja eléggé. Így pl. klikkerre elég esélytelen átállni…


Egyszerűbb parancsokat, mint az “ül” teljesít kajáért, bonyolultabb dolgok esetén, ahova több figyelem és türelem kell, inkább lemond a jutalomról és sz@rik az egészre.


Viszont a madarakhoz fel akar mászni a fákra, meg tegnap egy sündisznó nagyon megborította. Úgy futkosott körülötte, meg végig az udvaron oda-vissza a sünhöz hogy szinte már kibicsaklottak a lábai, mindent felborított meg neki erőből futott a falnak mert olyan gyorsan ment, hogy be kanyarodni már nem tudott. És közben nagyon ugatott is, meg nagyon morgott… Alig tudtam megmenekíteni a sünt.

Egyszerűen az embereken kívül minden élőlényt meg akar ölni, ezen nincs mit szépíteni sajnos.


Nekem az orvos mondta, hogy ne sétáltassam, sőt szerinte az udvarra is felelőtlenség kivinnem hosszabb időre, mert állítólag nagyon komoly parvó járvány van.


A veszettség elleni oltást azt majd szeptemberbe kapja, azt javasolta az orvos hogy addig ne sétáltassam… Ezen én is csodálkoztam. Akkor ez irreális?


Mondjuk az a baj, hogy erre nagyon sok a póráz nélkül sétáló viszonylag neveletlen kutya. Ha egy ilyennel összeverekszik, lehet meg kell mutatnom az oltási könyvet…

2022. júl. 15. 11:51
 7/8 anonim ***** válasza:

A kutya azért ugrál, mert figyelmet akar. És minden alkalommal amikor felugrik, te valamit reagálsz. A rászólás is figyelem, ergo megkapja amit akar.


A felugrálás megszüntetésének legegyszerűbb módja az ignorálás. Ha felugrálsz levegő vagy számomra, de ha leülsz vagy bármit csinálsz csak nem ugrálsz, akkor már foglalkozom is veled. Ez nem megy egyik napról a másikra.


A logikai játékokat felejtsd el egy időre. Egy energiával feltöltött kamasz nyilván erőből fogja megoldani.


"Egyszerűbb parancsokat, mint az “ül” teljesít kajáért, bonyolultabb dolgok esetén, ahova több figyelem és türelem kell, inkább lemond a jutalomról és sz@rik az egészre."


Sokat vársz. Egy ült nem nehéz megtanulni, és igenis kapjon érte jutalmat még jó sokáig. A bonyolultabb dolgok megtanulásához pedig idő kell, meg türelem. Nem írtad mit és hogyan próbáltál neki megtanítani, ezt leírhatnád.


Minden kutyát lehet motiválni valamivel. Van akinek egy labda, és jutifalat és jutifalat között is óriássi különbség van. Egy darabka sajtra nincs olyan kutya amelyik ne figyelne.

2022. júl. 15. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
56%

Kutyaiskolába nekünk a nyers virslit, sajtot vagy almát ajánlották és minden kutya tökéletesen motivált volt.

A sima tápra amit naponta kétszer kap, nem minden kutya hajlandó megcsinálni a feladatot.

Valami érdekesebb, különlegesebb jutalom falatot adj neki

2022. júl. 15. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!