Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egyetértetek azzal, hogy házi...

Egyetértetek azzal, hogy házi étrendbe nem lehet annyi vitamint, nyomelemet, ásványi anyagot beletenni, mint egy jó minőségű tápba? Ez az emberi táplálékra is igaz?

Figyelt kérdés

Sokszor hallom a barf, tudatosan összeállított házi koszt vagy más alternatív etetés elleni érvként, hogy bármennyire is odafigyelsz az összetevőkre, egyszerűen nem tudsz annyi vitamint beletenni, amennyire a kutyának szüksége lenne, ezért jobb választás egy jó minőségű táp.

Szeretném a kutyámnak a legjobb étkezést biztosítani, jelenleg barfozik, annak minden szabályát betartva, nálam tényleg nem csirkefarhát meg marhanyesi a barf, változatosan etetem, kap természetes kiegészítőket is kúraszerűen, lazacolajat, kollagént, csipkebogyóport, máriatövismagot, stb, ezeket is megválogatva, hogy jó minőségűek legyenek, de kifejezetten plusz vitamint nem.

A vérképe rendben van, de fiatal kutya, sokszor hallom azt is, hogy ezeknek a vitaminoknak a hiánya majd csak évek múlva fog jelentkezni és akkor már késő lesz.

Szóval eléggé elbizonytalanodtam, mert a jelenlegi étrendje tényleg a felső határa annak, amit ki tudok fizetni, pluszban jó minőségű vitamin már nem nagyon férne bele. Viszont még a legdrágább felsőkategóriás táp is olcsóbb lenne, mint ez az étrend, sajnos nincs egyetlen hentes/vágóhidas cimborám sem, akitől jó áron tudnék vásárolni, így maradnak a barfos boltok.


A kérdésem másik része nem annyira kutyás, csak a párhuzam miatt érzem idetartozónak, nemrég én is életmódváltásba fogtam (ha a kutyám egészségesen eszik, miért nem teszem meg ugyanezt magamért címszóval), figyelek rá, hogy sok zöldséget, gyümölcsöt egyek, legyen megfelelő a fehérjebevitel és kiiktattam az egészségtelen ételeket is. De a házi koszt vs. táp analógiánál maradva nekem is kéne plusz vitamin ahhoz, hogy tényleg egészséges legyek. Szerintetek embereknél is így van, hogy aki egészségesen étkezik az visz be egy csomó plusz vitamint is a szervezetébe?



2022. aug. 7. 10:23
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
92%

A tápon rajta van, hogy pl "A vitamin 15000NE/kg".

Te tudod, hogy pontosan mennyi van a házilag összeállított barf menüben?

Nem azt mondom, hogy nem lehet, de igazából nem lehet tudni, szerintem.

2022. aug. 7. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 dontspam ***** válasza:
69%

Gyakorlatilag manapság bármi amit boltban veszel, nem tudhatod mi is van benne. Ezzel annyit akarok csak mondani, hogy azzal , hogy sok zöldséget, gyümölcsöt eszel még nem biztos, hogy egészséges is. Rengeteg tápszer, vegyszer, stb. Ha tényleg egészségesen szeretnél táplálkozni, vagy saját termést eszel, vagy megbízható, ismert termesztőtől vásárolsz. "Csomó plusz vitamin" - Először is mire van szüksége a szervezetednek, melyik miben található, az alapján összeválogatni. Sok vitamin egymással fogyasztva hatástalanítják egyik a másikat.

Bocsi, a kutyás részre sokat mondani nem tudok, de elég csak az ezredfordulóig visszamenni, nem igazán etettük (nem is volt) tápokkal a kutyáinkat/macskákat, és mind egészséges volt, rengeteget mozogtak, játszottak.

2022. aug. 7. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:

Hát igen, ez az, hogy fogalmam sincs, hogy egy házi kosztban pontosan mennyi vitamin van.

De másik oldalról meg azt sem tudom, hogy ez a "A vitamin 15000NE/kg" (a példádnál maradva) elég a kutyámnak, esetleg túl sok vagy kevés. Ennek hol lehetne utánanézni? Hogy mennyi egy x súlyú, korú kutya vitaminszükséglete?

2022. aug. 7. 10:47
 4/28 A kérdező kommentje:

#2 Az első résszel teljesen egyetértek, csak sajnos szerintem egy átlagos városi embernek a valóban egészséges életmód megfizethetetlen, legalábbis magamból kiindulva, panelban lakom, nem tudnék magamnak zöldséget/gyümölcsöt termeszteni, tyúkot tartani meg végképp nem és sajnos ha a boltban választanom kell a 300Ft/kg-os sima cukkini vagy az 1500ft/kg BIO cukkini között, akkor az előbbit veszem meg.

De azért talán mégis egészségeseBB a cukkini köretnek, mint a mirelit burgonyakrokett, vagy legalábbis az én fejemben az van, hogy egy zöldség-gyümölcsbe kevesebb egészségtelen adalékot tudnak belenyomni, mint egy félkész gyorskajába, aztán lehet, hogy tévedek, de sajnos nálam ebben kimerül az egészségesebb életmód.


A kutyás résszel nem teljesen értek egyet, szerintem nem lehet így kijelenteni, hogy egészségesebbek voltak, vagy legalábbis én erről nem olvastam hitelt érdemlően semmit (a tápos és a barfos marketing is a saját igazát támasztja alá az ezt vizsgáló tanulmányok bemutatásával), ráadásul a kutyatápok már az 50-es években is elég elterjedtek voltak (tanulmány szerint, én akkor még nem is éltem...), szóval nem mondom, hogy nem lehet, hogy igazad van, csak engem a "történelmi tapasztalat" nem mindig győz meg, jobban szeretem, amikor valami tudományosan alá van támasztva.

2022. aug. 7. 11:00
 5/28 anonim ***** válasza:
65%
A vitaminszükségletes részre nem tudok mit mondani, de szerintem nem teszel rosszat neki azzal, hogy barfozol. Ráírnak valamit a tápra, aztán vagy úgy van vagy nem. A barfnál látod mit kap. Illetve én a természetesség híve vagyok, ilyen étrenden élt és emellett fejlődött ki az a kutya is, amit ma ismerünk, szóval rossz nem lehet. Régen én is barfoztam, de sajnos most nincs rá lehetőségem, így muszáj voltam tápra váltani. És hiába veszek neki jó minőségű tápot, nem látom olyan jónak, mint a barf volt.
2022. aug. 7. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
75%

"egy zöldség-gyümölcsbe kevesebb egészségtelen adalékot tudnak belenyomni, mint egy félkész gyorskajába"

Azon persze nem gondolkodik el senki, hogy az agyonreklámozott kutyatápokban mi van. Azt persze elfogadjuk a lehető legegészségesebb tápláléknak és még véletlenül sem hasonlítjuk az emberek mekijéhez. Mert ugye rá van írva, hogy "A vitamin 15000NE/kg". Az, hogy az a tápanyag milyen formában van benne, egyáltalán fel tudja-e abban a formában venni az állat, hasznosul-e, na arról már semmi sem szól. Pedig nem egy emberi vitaminmixben is rengeteg olyan összetevő van, amit egyszerűen az adott formájában a szervezetünk nem, vagy csak alig tud hasznosítani. Miért lenne ez másképpen a kutyatápokban?

2022. aug. 7. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
57%

Túlgondolod ezt az egész kérdéskört. A mai társadalomban egyszerűen mindent túlproblematizálunk.


A szüleim, nagyszüleim generációja maradékokkal meg gyenge minőségű táppal etette a kutyákat, mégis mind leélt tizen x éveket egészségesen. A mai fiatalabb generáció meg kb. gyerekpótléknak tart kutyát és a fél fizetésüket nem sajnálják rá. Ez szép és jó, de ezt meg is lovagolják a barf/táp gyártók es azt nyomatják, hogy minél drágább valami, annál jobb és annál jobb gazdi leszel, minél többet költesz a kutyára. Most komolyan azon agyalsz, hogy vajon a 40 ezres szuperprémium táp elég jó-e a kutyádnak? Nekem személy szerint sokkal jobb, mint a barfozás, mert egyrészt ezeket is ugyanolyan szívesen eszik, másrészt ezzel nem kell bíbelődni és megvan benne minden, amire a kutyának szüksége van. Jóhogynem már ott tartunk, hogy ha nem viszed minden nap Michelin csillagos étterembe a kutyádat enni, akkor szar gazdi vagy…


És hidd el nekem, a kutya egészsége nagyon minimális mértékben függ csak az étkezéstől. Egy szaporítótól vett kutyát etethetsz akár steakkel is, az akkor is betegeskedni fog, mert rossz a genetikája. Egy törzskönyves vagy szívósabb keverék kutya meg Pedigreevel etetve is le fog élni 15 évet szinte minden baj nélkül. Láttam erre már rengeteg példát.

2022. aug. 7. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
81%

A kérdés első felére reagálva, vannak táplálkozásra szakosodott állatorvosok, akik segítenek kidolgozni egy étrendet, vagy finomítani a jelenlegin (ha szükséges). Így nem lesz tápanyaghiánya a kutyának, és nem kell vitamint szednie.

[link]


Ami az embereket, illetve a vont párhuzomat illeti, nekem az egész felvetés logikátlan. Minden élőlény, és ezáltal mi is, arra lett kitalálva, hogy a tápláléklánc részét képezze. Magyarul minden amire a szervezetünknek szüksége van, megtalálható a természetben. Emiatt tartom feleslegesnek a plusz vitaminok szedését egy egészséges étrend mellé. Az persze más teljesen más kérdés, hogy ezt az egészséges étrendet nem a mi pénztárcánkhoz szabták, ahogy te is írtad.

2022. aug. 7. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
84%
#6 ott a pont :D A múltkor a jutalomfalatoknál ültem seggre. A zacsi elejére k*rva nagy betűkkel ráírják hogy van benne kacsa, meg ilyen vitamin, olyan vitamin, de jó! Aztán ahogy elkezdtem olvasni az összetevőket néztem hogy jah, a kacsa 10%. Szerencsétlen kutyám biztos nagyon jól jár azzal a 2 vitamin adaggal, ha mellé megeszik majdnem egy egész zacskó adalékanyagot. Meg 10g kacsát.
2022. aug. 7. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
95%
Nem értek egyet. Lehet ugyanannyi vitamin a házi kosztban is,csak számszerűleg nem fogod tudni.
2022. aug. 7. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!