Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Pozitív megerősítéses kutya...

Pozitív megerősítéses kutya tanítás?

Figyelt kérdés

Sziasztok

Hogyan álljak neki ennek? Pl egy egyszerű feladat: ül. Nem tudja a kutya, hogy tanítom meg neki anélkül hogy pl le kéne nyomnom a fenekét? Sokáig mondom, és ha leül mert mondjuk megunta, akkor megdicsérem? Vagy fekszik, ugyan ez. Hogy csináljam, hogy kezdjek neki?

Sajnos felénk, megközelíthető távolságban csak egy kutya suli van ahol nem ilyen módszert tanítanak, így oda nem mennék.

Esetleg olyan cikkek, oldalak, ahol nem csak körbejárják és a pozitívumait írják le hanem segítséget ad, hogyan kezdjünk bele, milyen lépések vannak?

A segítséget előre is köszönöm

(Még nincs kutyám, csak felkészülnék)


2022. aug. 24. 15:18
 1/7 anonim ***** válasza:
97%

Nekünk így tanították:

- ül: Fogok egy finom jutalomfalatot, elkezdem a kutyát magam felé irányítani a falattal az orra előtt, majd felfelé emelem a kezem a kajával, így a kutya reflexből felfelé kezd nézni, és egy ponton nem lesz neki kényelmes, akkor leteszi a fenekét, akkor adod neki oda a falatot azzal együtt, hogy megdicséred.

- fekszik: Hasonlóképp indítok, mint az ül esetén, jutalomfalat, magam felé irányítom a kutyát vele, csak nem felfelé, hanem lefelé mozdítom a kaját, esetleg lefelé és a kutya felé, és a kényelmes testtartás miatt felveszi a fekvő pózt, akkor adod neki a falatot, és megy a dicséret, amikor egész testével fekszik.

A parancsszót nem muszáj az elején használni, elég később kezdeni, amikor már érti a mozdulatot, akkor összekötni a mozdulattal, klikkerrel is rá lehet segíteni, akkor klikkelsz (vagy csettinthetsz a nyelveddel, nekem ínhüvelygyulladásom lett a klikkertől), amikor a megfelelő pózban van.

2022. aug. 24. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
92%

Nem nyomogattam a feneket egyik kutyanak se soha. A jutalomfalatot felfele es kisse hatra huzod az orrahoz kepest, optimalis esetben le fog ulni. De amugy rengeteg ilyesmi video van a youtube-on, keresgelj. Az alapokat siman meg lehet neki tanitani netrol. De arra erdemes keszulni lelekben, hogyha esetleg viselkedes problemas lesz a kutya, akkor mi lesz, mert ahhoz trener kell.

Szoval van, amikor egyszeruen nem tudod meguszni a kutyaiskolat/trenert, es ha nincs a kozelben, akkor ehhez messzebb kell menni.

2022. aug. 24. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
92%
A kutyasuli nem csak akkor hasznos, ha problémáid vannak a kutyával, de egy remek közös program, illetve fárasztási lehetőség is a kutyának, az enyémet például jobban motiválta, hogy csoportban, másokkal együtt tanultunk, mint mikor külön egyedül gyakoroltam vele sulin kívül. Nem bandázós, sőt, nagyon megválogatja a barátait (mentett), de volt benne valami "na most megmutatom, hogy én is milyen ügyes vagyok". Ha nincs ott más, akkor csak előttem kell produkálnia magát, az nem ugyanaz, mint csoportban. Szóval van olyan kutya, amelyik szeret csoportban dolgozni, és várja a sulit (az én kutyám mindig nagyon lelkes volt, mikor indultunk suliba), élményként éli meg. Most nyáron kihagytuk, dögmeleg volt, nulla motiváció, majd ősszel tervezek vele megint járni.
2022. aug. 24. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
86%

Tanításhoz a klikker módszereinek nézz utána. 6 módszer, ezekkel a világon mindent meg tudsz tanítani. Vámosi-Nagy Nóra Klikk! könyvét javaslom.


Nevelésben pedig legelőször Karen Pryor könyveit olvasd el.

2022. aug. 24. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tippeket, utána nézek ezeknek :)
2022. aug. 24. 16:17
 6/7 anonim ***** válasza:
80%

Kicsit össze fogom most mosni a pozitív megerősítéses képzést a klikker képzéssel, de mivel a klikker egyébként egy tök jó eszköz pozitív megerősítéshez, ezért amúgy is javaslom neked a használatát, egyesek ugyan teljesen túlmisztifikálták, de hidd el, hogy ez tényleg egy hasznos kis eszköz.


Szóval, klikkerrel alapvetően 4 különböző módon taníthatunk:

1. Megvezetés: ez a leggyakoribb, legegyszerűbb, lényegében a kutya orránál vezeted a falatot és azt követi, így éred el a helyes pozíciót, mozgást.

Ültetésnél: a kutya orrától indítva felhúzod a kutya feje fölé a falatot, amire ösztönösen leül, ekkor kapja meg a jutit.

2. Elkapás: akkor jutalmazunk, amikor a kutya éppen csinálja az adott pozíciót, mozdulatot. Ez inkább azoknak a mozgásoknak/mozdulatoknak a vezényszóhoz kötéséhez jó, amit a másik 3 módszerrel nehéz lenne előhozni, mert szituációfüggő, hogy csinálja e a kutya, ilyesmi lehet az ásítás, nyújtózkodás, hangadás. Itt addig kell elkapni ezeket a pillanatokat, amíg a kutya nem ajánlja fel újra, amikor mondjuk reggel már nyújtózkodott egyet, de mivel tudja, hogy falatot kap érte, ezért megpróbálja, hogy ha újra nyújtózik, akkor vajon kap e érte és ha kap, akkor onnantól összeköti, hogy ez is egy feladat.

Ültetésnél: ahogy te is írtad, jutalmazod, amikor éppen ül, kötsz hozzá vezényszót, majd kimozgatod, ha újra leül, akkor megint juti és vezényszó.

3. Modellezés: úgy alakítjuk a környezetet, hogy a kutya biztosan az adott mozgást csinálja, ez olyan mozgásoknál hasznos, ami nagyban függ a terepviszonyoktól, pl. szeretném, hogy egyesen tolasson, akkor ezt szűk egyenes helyen kezdem el neki tanítani és így izommemóriában rögzül, hogy később nyitott terepen is egyenesen tolasson hátra, vagy szeretném, hogy egy bóját szűken kerüljön, akkor a bóját fal mellé állítom és úgy mutatom neki, hogy a bója és a fal között kell elmennie. Ezt a módszert az ültetés tanításánál nem fogod tudni hasznosítani :)

4. Formálás: ez hasonlít az elkapáshoz, mert itt is a kutya által felajánlott mozgást jutalmazzuk, de nem annyira esetleges mint az elkapás. Nagyon tömören annyi, hogy leülünk egy nagy zsák jutival a kezünkben és várunk, hogy a kutya felajánlja azt a viselkedést, amit tanítani szeretnénk. Ez az elkapással ellentétben gyakori mozgások tanításához jó, amiről tudjuk, hogy a kutya gyakran csinálja, az ül és a fekszik pont ilyen, de a mancsolás (amiből majd lehet pacsit csinálni), orr target (amikor orral bök meg valamit) is ilyen például.

Ezeken kívül van még egyébként a célkövetés és az utánzás, mint klikkeres technika, de ezek szerintem már igényelnek egy alap előképzettséget a kutya részéről, mire neki lehet kezdeni.


Szerintem hogyha megvan neked a pozitív tanítás alapja, hogy tudod, hogy mit miért csinálsz, akkor kutyaiskola nélkül is össze lehet rakni egy engedelmes, problémamentes kutyát. Ebben nyilván benne van, hogy ne egy előéletes mentettel és ne egy siralmas idegrendszerű szapis kutyával kezdj, de egy kiegyensúlyozott, jó idegrendszerű, nem kifejezetten makacs kutya felneveléséhez szerintem már neten is simán össze lehet szedni elég infót. Most így hirtelen Kriz Orsi youtube csatornáját, illetve a népszigeti kutyasuli tükörmódszeres videóit javaslom, ott azért mondanak néhány nagy marhaságot is, de az alapokat jól elmagyarázzák. A szemlélettel, a mit-miért tanítunk kérdésekkel kapcsolatban a sci-dogot javaslom, ők nagyon profik, tényleg tudományos alapon oktatnak, csak ők sajnos gyakorlati tanácsokat nem nagyon osztogatnak a neten, de úgyis az a legfontosabb, hogy az alapokat értsd, utána már mindegy, hogy ültetést vagy hátraszaltót akarsz tanítani a kutyának.


Dióhéjban ennyi, ha van még kérdésed, írj nyugodtan akár privátban is :)

2022. aug. 24. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
82%
Ha már suli előkerült, én a Kutya Gurut ajánlom még, akkor is érdemes követni őket, ha nem tudsz elmenni hozzájuk órára, nagyon jó leírásokat is posztolnak, de ha el tudsz menni hozzájuk, nagyon jók, hasonló elven oktatnak, mint a Sci-Dog. Akinél mi tanultunk, gyakorlati tanácsokat is adott, nincs ciki kérdés, van tapasztalatuk mentett, problémás kutyákkal is, járnak hozzájuk ideiglenes befogadók is. Szerintem a Sci-Dog és a Kutya Guru a két legjobb csapat, ha kutyasuliról van szó.
2022. aug. 24. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!