Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » SEGÍTENÉTEK? Találtam valamit...

SEGÍTENÉTEK? Találtam valamit - amit senki ne próbáljon ki. Érdemes végigolvasni a kutyásoknak! Hihetetlen – véletlen - etológiai kísérlet.

Figyelt kérdés

Jó szakember Szinák János, de ezt (számomra) elég „hülyén” fogalmazta meg, valahogy nem jött át egy vagy néhány pillanata az itt működésbe lépő folyamatnak. :(


Előzetesen köszönöm a fáradságot mindenkinek, aki megbirkózik a szöveggel!

És annál is hálásabb vagyok azoknak, akik megpróbálják kibogozni, és leírni érthetően a dolgot, úgy, hogy a lényeg és a hozzá tartozó részletek ne vesszenek el.


A KÉRDÉSEM: TULAJDONKÉPPEN MI IS TÖRTÉNT? ÉS FŐKÉPP HOGYAN, MIÉRT?


Idézet, Dr. Szinák János: Őse a farkas – a kutya igazi arca c. könyvéből:

A kutya / Érzékelés / Látás


„A kutyánál – kísérlet során – kialakítottak a látási ingeren alapuló feltételes reflexet, azaz vászonra egy kört vetítettek, s nyomban utána táplálékot adtak. Kis idő után létrejött a feltételes reflex, és a kör látására a kutya nyálelválasztása megindult. Ezek után kidolgoztak egy másik feltételes reflexet is: a kutya szeme elé nem kört, hanem ellipszist vetítettek, de ezt nem kísérte táplálék adása.

A következőképpen folytatták tovább a kísérletet: váltogatva vetítették a kört, ami a kellemes inger, a táplálék jelzése, és az ellipszist, ami nem jelezte a táplálékot. Csakhogy nem az eredeti ellipszist vetítették, hanem olyant, amelyik egyre jobban megközelítette a kör alakját. Elkövetkezett az a pillanat, amikor az ellipszis annyira elérte a kör formáját, hogy a kutya már nem volt képes megkülönböztetni a körtől. És ekkor egyes kutyákon különösen érdekes reakció alakult ki: eltűntek a feltételes reflexek! Nem jelent meg sem a körre a pozitív, sem az ellipszis vetítésére a negatív reakció. Sőt! Kialudtak más, már előbb kialakított feltételes reflexek is, néha mindegyik. A kutyák viselkedése teljesen megváltozott: volt olyan egyed, amelyik agresszívvé vált, megtámadta többi társát – akikkel előtte a legjobb barátságban volt -, sőt, a saját gazdáját is; előfordult olyan is, amely félelmében szűkölt. Ez a meglehetősen furcsa állapot nemcsak a kísérlet idejére szorítkozott, de néha hetekig vagy néhány hónapig is eltartott.

Minden bizonnyal az egyes kutyák idegrendszerének a különbözősége okozta ezt az elütő viselkedést, de elsősorban a két alapvető idegfolyamat – az ingerület és a gátlás – eltérő erőssége és azok kölcsönös viszonya. Némely kutyán mindkét idegfolyamat erős, másikon pedig sérülékeny. Néha ezek a folyamatok egyensúlyban vannak, máskor hol az egyik, hol a másik kerül fölénybe. Ettől függően változnak a kutyák: vannak ingerlékenyebbek, kevésbé mozgékonyak, kiegyensúlyozottak és bizonytalanok. Előfordulnak tehát olyan egyedek, amelyeknél idegzavarok esetén inkább az ingerületi folyamatok kerekednek felül: ezek a kutyák felbőszülnek, támadóvá válnak, míg vannak olyanok, amelyeknél a gátlás dominál – ők a sarokba bújnak, és reszketnek. Tehát kísérleti úton kialakítható a neurózis, amely a túlságosan nehéz differenciálás miatt keletkezik.”


Ijesztően érdekes eredmény kerekedett egy egyszerű látástesztből, nem? :)


2010. szept. 30. 18:48
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
0%
én nem értettem belüle semmit
2010. szept. 30. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
Mibe segítsünk???
2010. szept. 30. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
Fantasztikus. De miben segítsünk? A válaszok a kísérletek után le vannak írva.
2010. szept. 30. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
8%
ez nem bonyolult szöveg, de nem értem, mi olyan érdekes abban, hogy a kutya megzavarodik és frusztrálódik ettől.
2010. szept. 30. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
én értettem, de tényleg fura. A kutya beleőrül abba, hogy nem kap, vagy kap jutalmat? Miért várják le, hogy egy majdnem körre hasonlító elipszist, egy kutya, ami legyen bármilyen okos is, mégsem ember, nem tud ezzel megbírkózni, szellemileg leterhelik, aztán ne csodálkozzanak, ha megzakkan. Ez olyan mintha egy ált. elsősnek odadobnád a pitagorasz tételt, hogy fejtse ki.
2010. szept. 30. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
Tényleg érdekes, de ha belegondolunk, annyira nem meglepő... Elvégre egy, az embernél némileg "egyszerűbben" működő lényt összezavartak.
2010. szept. 30. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:
0%
bocsi, de ez tök tisztán van megfogalmazva. és egyébként is egy egyszerű kísérletről van szó. aki ezt nem érti, annak szövegértési problémái vannak.
2010. szept. 30. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
84%

Nekem valami olyasmi jött le ebből a szövegből, hogy a kutyával megtanítottak valamit: kör=kaja, ellipszis=semmi.


És a kaja gondolom elég fontos a kutyáknál. :)


Aztán szép lassan összezavarták, hogy elkezdett körösödni az ellipszis. Így a végén amit megtanult a kutya, annak nem vette semmi hasznát. Látta hogy van ott egy kör/ellipszis, de már nem volt képes megkülönböztetni, ez felteszem idegesítő lehet. Pl mintha, először kiírnák neked hogy 8kor jön a következő vonat aztán kiírnák hogy 12/2-kor, aztán gyök(234)*8^4*0.0045kor. A végén már az lenne benned hogy rá se nézel arra a k*va táblára mert úgyse tudod hogy mikor fog jönni.


Meg az hogy, lehet hogy a kutya rájött hogy dek*vajó, kör-kaja, ellipszis - nem kaja. Aztán pedig depressziós/idegbeteg lett hogy nem is működik ez a módszer, és amiatt mert nem tudja hogy az ábrán kör van vagy ellipszis. pedig a múltban tök jól működött. Lehet önértékelési problémái lettek, vagy megutálta a környezetét emiatt.


Meg lehet hogy minden, hasonló módszerrel megtanult dolgot gyűlölni meg ignorálni kezdett.



A kaja komoly dolog, nem játék! főleg a kutyáknál :)

2010. szept. 30. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:

Szerintem ettől én is megőrülnék, ha velem csinálnák.


Lehet, én vagyok a hülye, de valahogy nem látom mi a jó ebben a kísérletben?

2010. szept. 30. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:
kialakítottak egy reflexet a kutyában majd vhogyan össze zavarták
2010. szept. 30. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!