Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Jö döntés lenne-e előjegyezni...

Jö döntés lenne-e előjegyezni egy kölyköt az őszi alomból?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Évek óta gondolkozom azon, hogy venni szeretnék egy mudit. Jelenleg is van egy ilyen fajta kutyám, akit 10 éve fogadtam örökbe a fajtamentéstől, és már nem fiatal, bár hála égnek nagyon fiatalos és letagadhatna vagy 4 évet. Azonban mivel kímélni akarom, így sportolni (terelés, agility, frizbi) már nem járok vele, holott nagyon élvetük mind a ketten ezeket a dolgokat. Túrázni és gombászni szoktunk, nagyon sokat foglalkozom vele amikor csak tehetem és itthon vagyok. Ez a kutya amúgy a szüleimnél él, mivel nem tudtam magammal hozni albérletbe, és nem is bírná megszokni a benti életet, illetve nagyon hangos, szóval nem tudnám már annyira formálni a karakterét, hogy együtt tudjunk élni.

Egyre gyakrabban felmerül bennem, hogy szeretnék venni egy kölyköt, akivel újra tudnék járni kutyasulizni/versenyre. A tenyésztő is megvan, és ősszel lesz egy szimpatikus alom is.

A problémám az, hogy bűntudatom van ha arra gondolok, hogy 'lecserélem' a meglevő kutyám akivel rengeteg közös élményt gyűjtöttem az évek alatt és rengeteget köszönhetek neki. Mivel már nem élek a szüleimmel, eleve csak a hétvégék jöhetnek szóba, amikor tudok vele foglalkozni, de egy kölyök mellett ennyi időm se maradna. Amúgy a munkahelyem 3 nap HO 1 nap iroda, így a kiskutyára sok időm lenne, kutyaovit/sulit is néztem a közelben ahova vinném a kezdetektől.

Nem tudom morálisan hogy küzdjem le ezt az érzést, nem akarom az utolsó éveiben elhanyagolni az idős kutyám, különösen mert tényleg nagyon fitt és fiatalos, és tudom kevesebb időm lenne rá egy kölyök mellett. Viszont vele már nem tudok olyan dolgokat megélni amiket régen csinlátunk, és ami nagyon hiányzik, különösen a közös sportolás. Ti hogy döntenétek?



2023. jan. 6. 19:55
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
69%

A mudi elegge vokalis fajta, nem biztos, hogy alberletbe vagy ugy egyaltalan lakasba valo emiatt.

Es ezen nem feltetlenul segit a a foglalkozas, hiszen arra lett tenyesztve, hogy allatokat orizzen, terelgessen, hanggal is.

2023. jan. 6. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
76%

Nyugodtan jegyezed elő a kölyköt!


Ettől semmivel sem lesz rosszabb a kutyusodnak, ugyanúgy ott vagy neki, foglalkozol vele. A kölyökkel inkább többször keveset fogsz foglalkozni, a köztes idő ugyanúgy lehet az idősebb kutyádé. Vagy éppen közös a két mudival :)


Én nem venném el tőled a lehetőséget... Jó az időbeosztásod, találtál szimpatikus almot, van terved a kölyökkel, szereted ezt csinálni. Vágj bele!

2023. jan. 6. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
45%

Csak akkor hozz új kiskutyát, ha nem azt fogod csinálni, mint egy volt ismerősöm:

Volt neki egy menhelyről örökbefogadott kutyája otthon, aki 15 éves volt és volt egy 8 éves németjuhásza a mamájánál, akihez ugyanúgy hétvégente szokott kijárni, mint Te a mudidhoz és ugyanúgy hordta kutyasuliba, sportolt, vizsgázott vele egész odáig. Aztán gondolt egyet és hozott egy 8 hetes kis németjuhászt a 15 éves mellé haza. Onnantól kezdve mind a két másik kutya magasról le lett sz@rva, csak a pici létezett, napi szinten tette fel róla a képeket a facere. Azután nem sokkal meghalt a menhelyes, kitett róla egy fotót, "szerettelek" címmel, majd másnap megint a cuki kép az új kutyáról, épp mit csináltak, semmi gyászidő. Az öreg németjuhászról meg azóta szülinapjakor tett fel egy képet, elvitte egyet sétálni, adott neki szülinapi nyers húst és megint egy év eltelt anélkül, hogy ránézett volna. Szegény kutyának ebben a két évben a semmiből teljesen leőszült nem csak a bajusza, az egész feje kifehéredett. Megértem, hogy egy lakásban tartott munkavonalú németjuhásszal sokat kell törődni, de ez nagyon nagy szemétség az addigi kutyákkal szemben, én sose lennék képes csak az újjal foglalkozni, az időset meg letojni. Pont ilyenkor igénylik a legjobban a törődést, nem feltétlenül a sok mozgatást, de az odafigyelést, szeretetet nagyon is. És nincs neki semmi bűntudata, tök nyugodtan teszi fel napról napra a képeket azóta is a jelenlegi fiatal kutyáról, anélkül, hogy az időshöz kimenne egyszer is.

2023. jan. 6. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
73%

Szerintem megszokná az idős kutya is a lakást...


Ha meg valóban nem bírsz vele a fajtajelleg miatt, akkor talán nem ugyanabba a fajtába kéne beleugrani. Egy uszkár vagy spániel, de még a border is jobban elvan lakásban és könnyebben beilleszkedik a városba, sportban meg hozzák ugyanazt a szintet.

Az új kutya szerintem teljesen rendben van, én is sportkutyás vagyok, mikor egy-két évig nem versenyezhettem, mert kiöregedtek a kutyáim, lassan összetörtem. Az edzéseknek nem láttam már értelmét, mert tudtam, hogy csak egyre korlátoltabbak lesznek fizikailag és én sem erőltettem meg magam annyira, mint régen, mikor még volt cél. Aztán jött egy fiatal kutya és azóta sokkal jobban érzem magam. (Az öregekkel továbbra is foglalkozok, nyugi, nincs senki elhanyagolva...)

2023. jan. 6. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
57%
Nagyon le lettem pontozva, ezek szerint csak szerintem szívtelenség, amikor az öreg kutya mellé új van hozva és ezzel egyidejűleg az öreg el is lesz felejtve? Ők nem egy tárgy, ha majd kimegy a divatból, lesz új, a régit meg kidobjuk. Élete végéig hűséget fogadtam neki, mikor magamhoz vettem!!!
2023. jan. 7. 04:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
85%
Nem azt mondtam, hogy nem lehet új kutyával folytatni azt, ami az öreggel már befejezőben van, de attól még igenis törődni kell az öreggel is!
2023. jan. 7. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


#4 nem hiszem, hogy a fajtajelleggel van baj, csak 2-3 évesen került hozzám a jelenlegi kutyám, és nyilván volt egy már kialakult személyisége. Mindenre hanggal reagál, nagyon vokalis, leülni se tud csöndben. :D Persze ugat is, de arról általában le tudom állítani, de minden más hangot is előszeretettel használ.

2023. jan. 7. 09:31
 8/30 anonim ***** válasza:
85%
Oke, de a mudi amugy ilyen. Ez az uj kutyanal nem fog zavarni? Vagy hogy gondoltad? Alberletbol 2 perc alatt raknak ki a hangos kutya miatt, de te tudod.
2023. jan. 7. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:
Sztem jegyezd elő, mondjuk én nem vinnék mudit lakásba, de neked sok időd van, szóval megoldható neked. Ami tök király amúgy . Nekem nem lenne megoldható mudi a lakásban.
2023. jan. 7. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 A kérdező kommentje:
Én abban bízom, hogy ha 8 hetes korától kezdve nálam lesz a kutya, és megfelelően szocializálva lesz, akkor tudunk együtt élni lakásban is. Eleve egy csomó olyan dolgot fontosnak tartok megtanítani neki, amire a jelenlegi mudim nem tudtam, egyszerűen amiatt mert nem volt velem 2 éves koráig. Tök sok dolog kimaradt a korai szocializációjából, és ezeket nagyon nehezen/sehogy nem tudtam később pótolni. De szerintem ha 8 hetes korától nálam lenne a kutya, és odafigyelnék mindenre ami problémás lehet a jövőben, illetve vinném kutyasuliba is, akkor nem lenne baj az együtt éléssel. Bár teszem hozzá, soha nem volt még kölyökkutyám.
2023. jan. 7. 11:14
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!