Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan legyek az amerikai...

Hogyan legyek az amerikai staffordshire terrierem falkavezére?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Van egy féléves amerikai staffordshire terrier szukám. Jártam vele kutyaóvodába és előző hétvégén elkezdtünk kutyaiskolába járni :).

ÁLTALÁBAN szótfogad nekem. Van, amikor úgy hív játszani minket, hogy felugrik ránk és megharapja a kezünket (nem erősen!). Én ilyenkor mindig rászólok és akkor azonnal abbahagyja és el is megy. De anyunak és a húgomnak nem fogad szót. Mindig nekem kell rászólnom.

Sétánál nem szeret lábnál jönni. Tanítgatom, hogy mégis ott jöjjön, de nem könnyű feladat, mert már most nagy erő kell hozzá. Igaz, nem várhatok még tőle sokat, mert nagyon fiatal és még csak kétszer volt iskolában.

Mikor hazaérek, nem foglalkozom vele (olvastam Jan Fennel könyvét és szoktam nézni a Csodálatos kutyadokit), és mikor félrevonul, azután öt perccel magamhoz hívom. Ilyenkor farokcsóválva, örömmel jön felém és megsimogatom.

Etetéseknél úgy teszek, mintha beleennék a tápjába. Ilyenkor leül, elfordítja a fejét, néha rámnéz, de ha még "eszek", akkor megint elfordítja a fejét. Mikor leteszem a tálját, addig nem kezd el enni, míg azt nem mondom, hogy "tiéd".

Este anyuval szokott aludni az ágyban, és oda viszont kérés nélkül is felugrál. Én természetesen nem engedem, hogy az én ágyamra felmenjen.

Amikor el van kint engedve, nem mindig jön vissza, még akkor sem, amikor én hívom.

Az nagy baj lehet, hogy anyu és a húgom nem tartják be ezeket a szabályokat? (Anyu egyáltalán nem, a húgom csak néha). Mert én mindent betartok, de szerintem nem én vagyok a falkavezér.

Néhányan már azt is tanácsolták, hogy vegyünk mellé egy másik kutyát, például egy német juhászkutyát, mert legalább lefárasztják egymást, meg két kutyával amúgy is könnyebb "dolgozni". Nem tudom, hogy valóban így van-e.


Várom tanácsaitokat, mert tényleg nem tudom, hol hibázok.


2010. okt. 8. 13:55
 1/10 Levendula05 válasza:

Hello,


A Cerberos kutyasuli honlapján találsz egy olyan anyagot, hogy Hogyan legyek falkavezér? Látom, hogy kutyasuliba is jártok, ott nem ajánlották a szocializációs foglalkozást?

2010. okt. 8. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Először is a kajálás előtt mindenképp menjetek el sétálni. A sétával dolgozzon meg az ételéért. A séta után közvetlen kapjon enni, kösse össze.


Amig a többiek nem tartják be a szabályokat, addig nem is lesznek a kutya fölött soha, nem is számítsatok rá.


Ha a kutya olyasmit csinál, amit nem szabad, azt büntessétek: falkából való kizárással. A bűn mértékének megfelelően megválasztott ideig.


Állítsatok fel konkrét szabályokat, hogy mit szabad a kutyának és mit nem és ezt mindig mindenki tartassa be vele! Ha mondjuk tilos neki bemenni a házba a kertből, akkor SOSE engedjétek be. Sem te, sem senki sem!


Első körben ennyi. :)


Sok sikert!

2010. okt. 8. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Ja és akkor játsz vele, amikor Te akarsz, ne akkor, amikor ő kezdeményez. Még ha harapás, ugrálás nélkül kezdeményez, akkor sem.


Ami még fontos, ha rosszat csinált, úgy zárjátok ki a falkából, hogy senki nem szól hozzá, nem néz rá. Ha a kutya bögdös, ugrál, amig nem viszi túlzásba, ne csináljatok semmit, ahgyjátok figyelmen kívül, ha pedig már nagyon gurál, harap, akkor határozottan a szügyénél toljátok el és fordítsatok hátat, de eközben NE nézzetek rá és NE szóljatok hozzá!

2010. okt. 8. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

A kutyád most lesz egyre nagyobb, és komolyabb, fél évesen már rá is vonatkoznak a falka szabályai, és ő is kezdi bontogatni a szárnyait.


Ha a Fennel-féle szabályokat már kiskorától alkalmazod, akkor azok sztereotíppá válnak, és már nem alkalmasak a tekintélyed erősítésére, és ezért szigorítani kell.


Kajánál pl, próbálhatod feszegetni a határokat. Kimész a konyhából, és azonnal visszamész, akkor is előtte hagyhatod a kaját, ha te a másik szobában vagy. Persze ezt eleinte úgy, hogy leselkedsz rá, és ha rámizdul, erélyesen elzavarod. A cél az, hogy odáig eljuss, hogy nyugodtan elmehetsz zuhanyozni anélkül, hogy hozzáérne.


A kapu szabályt nem tudom hogy alkalmazod, de a legtöbb gazdi rosszul csinálja. Nem az a lényeg, hogy leülteted a kutyát, és így megelőzöd, hanem az, hogy szabályként értelmezze, hogy nem léphet át semmilyen ajtón az engedélyed nélkül (az lakáson belüliek kivétele). Ha ezt eddig tanítással oldottad meg (ültetéssel pl.) akkor mostantól tekintélyből intézd. Sétálj ki, és ha utánad megy, akkor dühből határozottan zavard vissza.


Vezethetsz be új szabályt is. Pl ha eddig bemehetett egy helyiségbe, akkor ezt most tiltsd meg. Vezesd be, hogy a nappaliba semmilyen körülmények nem teheti be a lábát az engedélyed nélkül. És ne az ajtó akadályozza meg!


Hátha ez még segítség lehet:


A domináns egyed három kiváltsága:


"„Privát terület határa”, azaz a dominánsabb egyed közelébe, vagy az általa birtokolt helyekre a másik csak engedéllyel jöhet be. 2. „Ez az én dolgom”: a magasabb pozícióban levő egyed bármit tehet a többiek zavarása, beavatkozása nélkül, például ehetek a földön, locsolhatok a kertben, felvehetem a cipőm, stb. anélkül, hogy a kutya ott lábatlankodna. 3. „Közös akció vezetése”: bármit is csinál közösen két vagy több tag a csoportból, mindig a vezető dönti el, hogy mit, mikor, merre, stb. Például a gazdi dönti el, hogy mikor sétálunk, merre, milyen tempóban, stb. A három kiváltság megkövetelésével kutyánk számára egyértelmű jelzéseket adunk, amiért hálás lesz, még ha nem is fog rögtön beállni a sorba, előbb teszteli képességeinket. A jó vezető következetes, határozott, magabiztos, laza, türelmes. "


Ezeket próbáld minél erősebben érvényesíteni. Leülhetsz játszani a labdájábal anélkül, hogy zaklatna, ehetsz a földön fél disznót de ő nem jöhet a közeledbe, stb. Ezek olyan kis gesztusok, amiket viszonylag könnyen meg tudsz oldani, de a pozíciód erősödik tőle.


Ha a családod nem csinálja, az nem olyan nagy baj, de akkor csak neked fog engedelmeskedni a kutya. Ha ez neked nem elég, akkor nekik is kellene csinálni ezeket a dolgokat, elvégre ideális esetbe a kutya a családi hierarchia legalján helyezkedik el.

2010. okt. 8. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Kutyaóvoda, tehát itt csak azt tanulják meg, hogyan kell egy csapat kutya között viselkedeni./szocializáció/ A továbblépés a rendes kiképző suli.


ROSSZUL csinálod azt, hogy beleeszel/úgy teszel mintha/ a kutya táljába! Az Tilos! Csak tedd le neki a tálat, és csak akkor egyen a kutya, ha te engedélyt adsz rá! És ha már megengedted neki, akkor hagyd is enni! Ne szakítsd félbe! A staffikat következetesen kell nevelni, különben Isten óvjon.


Rád hallgat, mai jó, elfogad "vezérnek",amiből csak 1 lehet, aki te vagy. Ezért akinek nem fogad szót, ők csak alatta állnak a sorban. Érted? Csináld úgy, hogyha felugrik anyukád ágyára és anyukád és te is ott vagytok, akkor előbb anyud szóljón rá, ha nem működik, akkor anyud vezesse ki a szobából a nyakörvénél fogva! És az baj, hogy ők nem tartják be ezeket, mert a kutya össze fog zaavrodni és inkább megy a saját feje után.


Másik kutyán addig ne gondolkodj, míg a mostani nem lesz teljesen a tied! Tehát nem fogad szót. Így nem hogy megkönnyítenéd a dolgodat, de sokkal rosszabb lesz!


Sétánál: használj Halti-t! Illetve ha húz, akkor megállsz.Szólsz neki, hogy "gyere ide" és leülteted. Addíg nem indultok tovább, míg le nem nyugszik. Párszor el kell próbálnod.

2010. okt. 8. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Én csak a második kutya kérdéskörhöz szólnék hozzá: még ne!


Sokkal - sokkal nehezebb két kutyát nevelni, mint egyet, ezt igazából 3 napja tapasztalom. Nehezebb a figyelmüket megkapni, beleviszik egymást a hülyeségbe.

Ha a mostani kutyád, még nincs teljesen a hatásköröd alatt, akkor ezt egy újabb kutya nem fogja megkönnyíteni.

2010. okt. 8. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm mindenki válaszát!

Betartom a tanácsaitokat, állítok fel új szabályokat, és remélem hamar rájön a kislány, hogy hol a helye. :)

A kapu szabályt alkalmazom, de ezekszerint rosszul. Ezen is javítok.

Tényleg köszi, hogy írtatok. :)

2010. okt. 8. 15:23
 8/10 A kérdező kommentje:
Ja és a Haltit kipróbáljuk, de a kutyaiskolában fojtót kérnek.
2010. okt. 8. 15:25
 9/10 anonim ***** válasza:
Én örülök, hogy segíthettem, sok sikert! :))
2010. okt. 8. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon szomorú,hogy a kutyasuliban csak fojtóval tudnak dolgozni. Ezek szerint nincs önbizalmuk. Tovább képzés kell nekik is.
2010. okt. 9. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!