Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Teljesen elrontottam a kutyám...

Teljesen elrontottam a kutyám tanítását?

Figyelt kérdés

A kutyámat klikker és jutalomfalat segítségével tanítottam.

Néha jutalomfalat nélkül is teljesíti a parancsokat (szerintem csak azért, mert azt hiszi, van nálam), de leginkább akkor, ha van nálam jutalomfalat. Erről hogy szoktathatom le? Vagy már nem tehetek semmit? :S


2010. nov. 1. 11:11
 1/6 anonim ***** válasza:
Túl sokat adtál neki és azt hiszi mindig kap és csak akkor csinálja meg.
2010. nov. 1. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Nem rontottad el a tanítását.

Egyébként amikor nem adsz jutalmat, akkor is klikkelsz? Arra figyelj, hogy ha valamiért klikkelsz, a klikket mindig jutalom kövesse, mert anélkül semmi értelme az egésznek! A kutyának tudnia kell, hogy klikk után mindig a jutalom jön, ezzel motiválod..

2010. nov. 1. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Ha valamit már rendesen tud, akkor már nem klikkelek. Klikkelés után mindig adok jutalomfalatot. A kutyaoviban is felhívták erre a gazdik figyelmét.

És köszi a válaszokat. :)

2010. nov. 1. 11:46
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem rontottad el, ne aggódj. De tény, hogy klikkerezésnél a legnehezebb (gazda számára) rész a falat és a klikk elhagyása.


Azt azért érdemes tudni, hogy a kutya ezer apró dolgot megfigyel a környezetében, és az alapján hajtja végre a viselkedést. Nagyon rosszul általánosítanak, viszont nagyon jó megfigyelők. Tehát mondjuk mikor elkezdesz ültetni tanulni, eleinte az is bezavarja, ha te máshol álssz, vagy mondjuk a konyhában tudja, de a nappaliban nem. Tehát elvárni csak akkor tudsz egy viselkedést, ha már mindenhol, idegenhelyen is ismeri. Szóval amíg nem tuti biztos a tudása, addig magas ingerkörnyezetben, idegen helyen még érdemes jutalmazni.


A leszoktatáshoz pedig változó arányú megerősítést kell alkalmazni. Tehát nem egyik napról a másikra vonod meg a jutalmat, hanem szépen fokozatosan.Először ugye minden ülésre kap, aztán csak minden harmadikra, majd megint mindngyikre, majd csak minden negyedikre, aztán minden másodikra, stb. A lényeg, hogy kiszámíthatatolan legyen. Nálunk olyan gond is volt, hogy csak akkor csinálta a feladatot, ha nálam volt a falattartó, tehát már eleve azt összekötötte. Erre jó megoldás, ha néha falattartó nélkül mész, de kajával a zsebedben, hogy tudja, hogy olyankor is lehet nálad falat, mikor nem látja.


Itt egy jó cikk al eszoktatásról: [link]


DE szerintem, ha még oviztok, ne legyen túl nagy az elvárásod, egyelőre a legfontosabb cél, hogy akarjon tanulni, akarjon veled dolgozni a kutya, az elvárások ráérnek nagyobb korában.

2010. nov. 1. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Még nincs elrontva, de valószínű tényleg túl sok jutifalatot kapott. Én nem klikkereztem, bazz a kutyához két kéz kell, adott esetben egyikben a póráz, másikkal simogatni, dícsértni (pozitív tréning), időnként zsebből elővenni egy-egy jutifalatot, a negyedik kezemmel meg klikkerezzek? Na nem. Kizárólag jutifalattal, dícsérettel tanultunk, utána következett a mutatóujjfeltartásal adott parancsszó, (arra a mozdulatra nagyon odafigyelnek) most másfél éves és már csupán szavakkal elirányítom. Ja, és mindezt úgy, hogy az enyém is nagy zabagép volt (illetve lett volna ha hagyom).
2010. nov. 1. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Hova jársz kutyaoviba? Csak mert mi most nőttünk ki az oviból, és nagyon sok klikkeres ismerettel gazdagodtunk.

Szerintem sem rontottad el a kutyád tanítását. Nálunk is probléma volt az,hogy pl nem jött oda, ha hívtam, mert látta, hogy nincs nálam a jutalomfalattartó. Szerintem minden feladat, engedelmesség alapja a megfelelő kötődés a gazdihoz. Az egyik válaszoló tulajdonképpen leírt mindent a klikker elhagyásáról, de a legfontosabbat kihagyta: a klikker elhagyásához végtelen türelem kell. Nekünk a legelső kutyaóvodás órán megmondták, hogy csak akkor vágjunk bele a klikkeres képzésbe, ha van türelmünk.. Gyorsan tanul, de nehezen szokik le a kajáról. Mi is ennek a levét szívjuk most.

2010. nov. 1. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!