Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a különbség a show vonalú...

Mi a különbség a show vonalú border és a munka vonalú border között?

Figyelt kérdés
Normális válaszokat küldjetek, és ne csak ennyit : Ég és Föld!
2011. jan. 23. 13:36
1 2
 1/16 Ninna ♥ ***** válasza:
68%

Általában a show vonal egy kicsit nyugodtabb viselkedésű, a munkavonal pedig ugye aktívabb.


Nekem munkavonalból van borderem, de ő tényleg nagyon aktív. Napi 4 órát sétálok, futok, játszok vele, és sokszor így sem sikerül a 4 óra alatt lefárasztani, akkor még többet vagyunk kint. Valamint minden hétvégén kell neki a nagyobb kirándulás, túra, és hetente 2x agility edzés, és heti 3x frizbi edzés a kutyasuliban. Nagyon komolyan kell vele foglalkozni, mert így marad egészséges. Állítólag a show vonalúbbak nyugodtabbak, de a borderes ismerősöméknek show vonalú kutyájuk van, mégis olyan aktív, mint az enyém. Szóval a legjobban egyébként a kutyái habitusáról a tenyésztője tud majd neked többet mondani, hisz ő ismeri a kutyáit, milyenek.

2011. jan. 23. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Alapvetően a show vonalnál a fő szelekciós szempont a minél szebb küllem, míg az igazi munkavonalban gyakorlatilag egyetlen komoly szempont van, az pedig a terelő képesség (most ne keverjük bele az agilityre szelektált munka vonalat, mert akkor még árnyaltabbá válna a téma). A munka vonalban sokszor felrúgtak a munka javára ill. a szépség rovására olyan küllembeli szempontokat, ami következtében gyakrabban fellelhetők bizonyos hibák ezen vonalakban (pl. színhibák, harapás hibák) illetve ezen vonalak küllemben is elég heterogének. A küllemvonalnál ellenben gyakran a képességeket és az idegrendszert áldozták fel a szépség oltárán.

Szélsőségesen talán így lehetne legjobban leírni. Természetesen mindkét vonalban vannak korrekt küllemű ill. jól dolgozó kutyák. Ahhoz, hogy a két típusban fellehető vonalak előnyeit és hibáit egyaránt megismerd, elég komolyan el kell mélyedni a fajta tanulmányozásában. Az első válaszoló írásában is vannak igazságok, miszerint a munka vonalúak aktívabban lehetnek a show vonalúaknál, de ez sem feltétlen igaz.

2011. jan. 23. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 Ninna ♥ ***** válasza:
45%
És ehhez még az is hozzátartozik, hogy ha igazán jó, megbízható kennelből veszed a kutyát, akkor egy munka vonalú kutya is tökéletes meg kell, hogy állja a helyét pl. egy kiállításon is.
2011. jan. 23. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Ezzel nem értek egyet. Mert ha teszem azt rövid szőrű, akkor a kiállításon körbe röhögnek vele, akármilyen korrekt is a felépítése. ;)
2011. jan. 23. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 Ninna ♥ ***** válasza:
45%
Azért ez nem teljesen igaz. Egy normális, megbízható tenyésztő megtartja a kutyái eredeti vonásait, mint ahogy a hosszú szőrt is, és mégis munkavonalra tenyésztik őket. Az én kutyám is munkavonalból van, mégis hosszú szőrű, és már két kiállításon voltam vele, kitűnően vettünk részt rajta.. és nem csak az én kutyámról van szó. Az, aki bordereket tenyészt normálisan, az a hosszú szőrt tenyészti tovább a kutyákban, mert egy border hosszú szőrrel border igazából.
2011. jan. 23. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon nem ismerheted akkor a fajtát... Nézz bele a standarba, ott is feketén-fehéren le van írva, hogy vannak rövid szőrű egyedek is, tehát a rövid szőr nagyon is megengedett a fajtában. Csak éppen a kiállítás elsősorban szépségverseny, másodszor haverságról is szól, ezért tulajdonképpen logikus is, hogy szépségben soha nem fogja felvenni a rövid szőrű a hosszú szőrűvel a versenyt. De a rövid szőrzet nem hiba! És míg a kiállításról lehet kivág a bíró a rövid szőrű borderrel egy nagyon jóval, addig a tenyészszemlén ugyanez a kutya tenyésztésre javasolt minősítést is kaphat!

[link]

standard:

[link]

2011. jan. 23. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 Ninna ♥ ***** válasza:
32%
Szerintem elég jól ismerem a fajtát, ugyanis én is egy 1 éves példánnyal rendelkezem, és minden időmet vele töltöm :) Barátnőm édesanyja border collie tenyésztő, egy még nem annyira népszerű, de minőségi, bronzkoszorús kennel tulajdonosa. Az én kutyám is onnan van.. rengeteg border tenyésztő ismerőse van, és nem sokan tenyésztik a rövid szőrű fajtát.. talán egy-két kennelben vannak rövidszőrű fajták is, de őket általában hobbira viszik csak. Ismerem nagyon jól a standardot, kívülről fújom minden részletét, és igen, tudom, hogy vannak rövidszőrű egyedei is ennek a fajtának, de a leggyakoribb a hosszúszőrű. Nézz meg egy-két neves kennelt, akik munka és show vonalban is jók, azoknak általában hosszú szőrű kutyáik vannak.. egy rövid szőrű kutyával kiállításon tényleg nem lehet nagy sikereket elérni, de ki tudja.. én már láttam rövid szőrű border collie-t osztálygyőztesként is kiállításon.
2011. jan. 23. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Ha láttál is, azt tuti nem Magyarországon :D

De nem fogok veled vitatkozni. Már csak azért sem, mert nekem 7 éve van borderem. Bocsánat... :)

2011. jan. 23. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Légyszi áruld már el, mert kíváncsivá tettél. Honnan van a kutyusod? Mi a törzskönyvi neve?
2011. jan. 23. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Ninna ♥ ***** válasza:
36%
Nem fogok reklámozni. Egy bronzkoszorús kennelből van a kutyám, legyen ennyi elég. Megmondhatnám akár minden adatát a kennelnek, de nem fogom, mert nem reklámozom se magam, se a kennelt, se a barátnőmet, sem a kutyát. És igen, Magyarországon volt osztálygyőztes a rövid szőrű border collie, akármit is mondasz :) De nem állok le vitatkozni. Te már tapasztaltabb vagy, kijár neked a tisztelet. Nem fogok vitatkozni, nem ér meg annyit. Lehet, hogy te jobban tisztázódva vagy a show, és munkavonalú borderek körében, mint én, sőt, biztos is. De te sem mondtál semmi hülyeséget, és lássuk be, én sem. :)
2011. jan. 23. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!