Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Gyors tanácsra lenne szükségem...

Gyors tanácsra lenne szükségem, a kutyám miatt. Mit tegyek?

Figyelt kérdés

Van egy másfél éves kan goldenem, nincs ivartalanítva. Az a helyzet, hogy amikor megkaptam, gőzöm sem volt a kutyákról, és mire összeszedtem azt a tudást amivel már 2 hónapos korában kellett volna rendelkezzek, 1 éves lett. Kutyaiskola legközelebb 1 órányira van tőlünk - kötve van a kezem, mert apukám szokott vinni, vonattal 2,5 óra... - szóval nagyon ritkán megyünk el.

Kutyák nincsenek, akikkel összehozhatnám, csak amikor megyünk a kutyaiskolába, szóval így nagyon ki van éhezve az ingerekre.

Szoktunk sétálni, de egy ideje feladtam (pedig tudtam, hogy ez így nem lesz jó), mert rángat, és balhézni akar más kutyákkal. (a szüleim nem egyeznek bele az ivartalanításba, hogy könnyebben kezelhető legyen).

A többi kutya kint van az utcán, és vicsorítanak, volt amelyik már bele is kapott a kutyámba, képzelhetitek min mentem keresztül, elég nehéz egyedül visszafogni egy jól kifejlett goldent.

Az előbb kivittem, gondoltam valahonnan el kell megint kezdeni, gyakoroltuk a lábmellettkövetést. Minden elég jól is ment, míg meg nem szólalt egy madár vagy míg fel nem tűnt egy kutya. Mint egy őrült!!! Próbáltam elterelni a figyelmét kajával, aztán büntetéssel, de semmi.

Utána megint nem történt semmi, szóval gyakoroltunk tovább. Minden ok volt, gondoltam elengedem kicsit, hát mi történt? El a kutya tőlem, úgy rohant hogy még ha akarom sem tudom utolérni, hogy megbüntessem. Szóval csak álltam tehetetlenül.

Mit tegyek? Amúgy a kutya tökéletesen működik bent a házban. Marad, ül, fekszik, enni akkor kezd amikor szólok, ajtón én megyek be előbb, stb első szóra. Kint meg tehetetlen vagyok.

Segítsetek :(


2011. jan. 31. 13:29
 1/5 Ninna ♥ ***** válasza:
64%

Ez alapjában véve egy teljesen természetes dolog, hogy a kutyád magasabb ingerkörnyezetben nem hallgat rád, de a megszokott környezetben, a házban, olyan mint egy kis angyal. Ne aggódj, sok türelemmel ezen sok mindent tudsz változtatni.

A kutyaiskolába jó lenne, ha mondjuk havonta 1x el tudnád hordani, nagyon sok jó tanácsot tudsz tőlük kapni, és a kutyádnak fontos lenne, hogy kutyákkal is találkozzon, játszhasson, ez a szocializációjában iszonyú fontos. Az ivartalanítás lehet, hogy segítene, de nem az javítana a legtöbbet a problémátokon. Először is a behívást kéne neki 250%-osra megtanítani. Mivel nem akarod elengedni, mert elszökik tőled, valami hosszabb pórázzal kéne tanítanod először, mondjuk ilyennel: [link]


Ezzel viszonylag könnyű a behívást megtanítani neki. Hívod, ha nem jön oda, meghúzod egy kicsit a pórázt, és odajön, ezért jutalomfalat járjon. Ezt mind a szabadban, utcán gyakoroljátok, mert az a cél, hogy idegen terepen is első szóra odajöjjön hozzád. Nem tudom, milyen jutalomfalatot használsz, de míg otthon lehet, hogy elég a párizsi, az utcán a magasabb ingerkörnyezetben már extrás jutalomfalatok kellenek. A legütősebbek a nyers marhahúsfalatok, vagy a főtt csirkemáj és szív. Erre minden kutya egyből reagál :-) Aztán később pórázszabályt is jó lenne neki megtanítani, ami abból áll, nagyon egyszerű, hogy amikor a kutya a két mellső lábával a te két lábad elé lép, rögtön az ellenkező irányba egy 180°-os fordulatot teszel. Pár nap alatt, ha sokat gyakoroljátok, egyre jobb lesz, és pár hét alatt teljesen jól megtanul a lábad mellett menni :) Nem tudom, van-e lehetőségetek klikkert venni, de azzal is könnyen meg lehetne a kutyádat fontos dolgokra tanítani idegen környezetben is. Itt utána tudsz olvasni: [link] Klikkert pedig Fressnapfban, Alphazoo-ban, vagy akár nagyobb állatkereskedésekben is tudsz venni :)

2011. jan. 31. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Sajnos egyedül nem fog menni! Próbálj szakemberhez fordulni. Ehhez nem elég, ha tanácsokat osztunk. Az én kutyám ivartalanítva van, de így is problémás. Az enyémnek is elmegy az esze, az ingerektől, de nekem többnyire szótfogad. Fordulj egy kutyakiképzőhöz!
2011. jan. 31. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Ninna ♥ ***** válasza:
Ez azért nem olyan súlyos helyzet, vannak sokkal problémásabb kutyusok is, akiket nem lehet ilyen könnyen megnevelni. A kötődéseteken kell javítani, a behívást megtanulni magas ingerkörnyezetben, és egyre jobb lesz minden. Nem feltétlenül kell ehhez szakember, bár sokat segítene.
2011. jan. 31. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszi szépen! Klikkerünk van. Megpróbálom a pórázost :)

A kötődésen hogy lehetne javítani?

2011. jan. 31. 14:02
 5/5 anonim ***** válasza:
74%

Gondolj bele, mi lenne, ha mondjuk egy hónap szobafogság után elvinnének Disney Landba. Te hogyan reagálnál? Szót fogadnál a szüleidnek? Vagy csak rohannál, rohannál egyik játéktól a másikig, míg ki nem fulladsz?


A tanács a következő: tegyél rá egy hosszú pórázt, ahogy Nina mondta, úgy teljesen jó lesz, ilyet hegymászó kötélből is lehet csinálni, és kezdd el szorgalmasan fárasztani, esetleg közben behívást gyakorolni.


Az első kör arról szólna, hogy a kutya higyje el neked, hogy veled is megkapja az ingereket és a rohangálást, és meg is fogja kapni.


Az első két hét szóljon arról, hogy minél fáradtabban próbáld tartani a kutyát.


Amíg ez nincs meg, nem fog működni a jutalom (mert nagyobb jutalom a rohangálás, a kajánál), és nem fog működni a büntetés sem (mert megéri vállalni egy kis rohangálásért.


Nekem is behívási illetve elrohanási problémáim voltak. Már középfokú tanfolyamnál jártunk, túl voltunk a viszonyrendezés nagy részén, mindenféle trükköket tudott a kutyám, de ördögi körben voltunk, és nem tudtam elengedni. Mivel tele volt energiával ahogy elengedtem elrohant, és mivel nem tudtam sulin kívül elengedni, mindig tele volt energiával. Hiábavaló volt az ösztönkezelés, a jutalmazás, minden, egyszerűen nem tudtam hogy jövünk ki ebből a gödörből, csak azt éreztem, hogy ettől a helyzet folyamatosan csak romlik.


Aztán ki lett adva feladatba, hogy kutyasuli előtt másfél óra séta hosszú kötélen, aztán másfél óra foglalkozás a sulin, utána megint másfél óra séta kötélen. Ez volt a menü szombaton, meg vasárnap. Ez összesen 4,5 óra feladatokkal, tanulással, ingerekkel. Ebben elfáradt nagyjából.


Hétköznap reggel is nagy séta, este legalább másfél óra, szerdánként megint suli, suli után megint nagy séta a környéken.


Ahogy folyamatosan normális energiaszinten tudtam tartani, varászütésre elkezdtek megoldódni a problémák. A kötél lekerült a földre, és csak húzta maga után, nem fogtam. Aztán elkezdtem biztonságos helyeken teljesen elengedni, mostanra teljesen jól működik a kutya.


Tehát először is FÁRASZTÁS, és ha az meg van, akkor jöhet a büntetés, jutalmazás, tanulás. Amíg így tele van energiával, addig csak menni, menni, menni.

2011. jan. 31. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!