Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért nem kötelező a munkavizs...

Miért nem kötelező a munkavizsga a magyar juhász, pásztor fajtáknak?

Figyelt kérdés
Nem rég szúrt szemet egy érdekes dolog. 9 magyar kutyafajtából csak a juhász és pásztor fajtáinknak nem kötelező munkavizsgát tenni. Pedig egyik sem nevezhető haszontalan ölebnek. Gyakorlatilag a tenyésztő elhivatottságán múlik, hogy a mudi és a pumi terelőösztönei megmaradnak vagy kuvasz és komondor megmarad-e Őrző-védő fajtának. Ezek után nem csodálkozom, hogy puliból az ösztönök kimúlófélben vannak (vagy már nincsenek is?).
2011. márc. 9. 12:53
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Na ez egy NAGYON JÓ kérdés!!!!!!!!!!!
2011. márc. 9. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Mert sokan már csak kedvencként tartják.
2011. márc. 9. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Meg azért, mert kevesebben tenyésztenék papírral és a kevesebb törzskönyv kevesebb bevétel a MEOE-nak. Sajnos sokszor nekik pont nem az értékek megőrzése az anyagi érdekük. A kiállításokban nagyobb a lóvé.
2011. márc. 9. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Nem gondolod, hogy a legtöbb ember nem tud pár 100 birkát beszervezni, hogy legyen kin gyakorolni? Vagy nem mindenkihez van közel terelőközpont? Ettől még gazdának lehet jó az illető...

Nekem akkor is mudim lesz ha ezt bevezetik és megcsinálom vele, de nem kell ezt várni mindenkitől.

2011. márc. 9. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
50%

Utolsónak: ezt nem mindenkitől, nem az átlag gazdától várnák, hanem a tenyésztőktől. Szerintem egy fajta érdekeit néző tenyésztőnek nem olyan nagy dolog pl ösztönpróbát, karaktertesztet tenni a leendő tenyészkutyáival, annak érdekében hogy pl a mudi továbbra is mudi maradhasson és ne csak úgy nézzen ki.


Egyetértek veled kérdező, jó lenne ha kötelezővé tennék a tenyészkutyák esetében az ösztönpróbát, esetleg terelővizsgát is, hiszen azok a tulajdonságok amelyek egy átlag gazdi számára is oly értékessé teszik ezeket a fajtákat mind az eredeti munkájuknak köszönhető. Kár lenne ha a nemodafigyelés miatt elvesznének.

2011. márc. 9. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Az ösztönpróba és a munkavizsga ég és föld. A kérdésben pedig munkavizsgáról van szó. Ott meg terelni kell amihez igencsak sok gyakorlás kell.

És véleményem a tenyésztőkre is vonatkozik, mert attól még hogy az, nem biztos, hogy tudja biztositani a birkákat. Csak emiatt nehogy már ne lehessen jó tenyésztő.

2011. márc. 9. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
50%
Ezért írtam én ÖSZTÖNPRÓBÁT és KARAKTERTESZTET (tudom h a kérdező munkavizsgát írt). Egyikre sem kell külön készülni a kutyával, mivel ezek készségeket, viselkedést vizsgálnak, hogy van-e az adott egyedben még terelőösztön ill. a jelleme a fajtának megfelelő-e. A terelővizsga (munkavizsga) már a következő lépés (véleményem szerint aki akarja ezt is meg tudja oldani) de kötelezővé tétele csak akkor lehetne indokolt ha jóval több helyen lehetne gyakorolni.
2011. márc. 9. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
A otthoni gyakorláshoz nem kell 100 fős birkanyáj, 10-20 liba vagy kacsa is megteszi. Ahhoz már nem kell 100 hektáros legelő sem. Szerintem nem szabad engedni a 48-ból, mutassa meg az összes tenyészkutya, hogy képes a munkát elvégezni. Különben a mudi és pumi képességei is eltűnnek. Ezzel két fajtával viszonylag jól állunk még, ami a munkaképességet illeti. Sok tenyésztő jár terelni, és fontosnak is tartják ezt. Nem lenne különösebben megerőltető bevezetni, csak akarat kérdése.
2011. márc. 9. 23:37
 9/10 anonim ***** válasza:

Hm, nem is tudom, neked hány magyar terelőkutyád van, mennyi pénzed és melyik faluba is laksz? Mert tudod ez nem ilyen egyszerű... Igen valakinek pár kacsa sem az. Meg 'csupán' pár birka... Azon kivül pedig itt nem egy borderről van szó aki még egy hullát is megpróbál terelni, hanem magyar kutyákról! Nekem spec. 3 mudim van de birkánál kisebb állatra rá sem bagóznak, csak egy puszi erejéig. Mert megszokták őket és mert nem arra tenyésztették őket ogy kacsákkal mutatványozzon ahogy a fent emlitett border. Pedig van ösztönpróbájuk marhán is, irkán is és versenyzünk is néha.

Arról nem is beszélve, hogy ugye nem gondolod hogy majd kacsákon fogja megtanulni hogyan kell birkát terelni és vizsgázni? Ég és föld a kettő. A kacsa még csak nem is viselkedik hasonlóan mint egy birka... Jó hogy nem ár pár emberen gyakrlatozzon. Hisz mindegy min terel... Mert ugye tudomásom szerint a kérdésedben VIZSGA szerepel még mindig nem más.

Ugyan már, ezt nem gondoltad komolyan! Világosan látszik, hogy tapasztalatod sincs erről a témáról. Úgy meg könnyű okosságokat mondani, tényleg nem megerőltető. Aztán aki érintett oldja meg ahogy tudja. Bár lehet még azzal sem vagy tisztában mi a munkavizsga ezeknek a fajtáknak és kevered az ösztönpróbával.

Szóval az még oké, hgy az ösztönpróba legyen kötelező, de a vizsga az más. Azt nem várhatjuk el akárkitől. Majd esetleg ha lesz elég terelőközpont. De még akkor is had legyen joga már eldönteni a teyésztőnek, hogy ő milyen irányba akar munkálkodni, vagy pl olyan helyen lakni ahol nem lehetnek haszonállatok. Vannak fajták akiknek könnyebb. PL az őrzővédők csak el mennek a kutyaiskolába és kész de ez másoknál nem igy van. A világ változik, ha fent akarnak maradni a fajták akkor nekik is kell. Szerintem egy kevésbé terelőöszönös mudi is jobb mint a semmilyen. Emellett ott vannak a sportok amik sokkal elérhetőbbek.

2011. márc. 10. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Elismerem, hogy nincs tapasztalatom benne. Viszont pl. a francia pásztorkutyafajtáknál (briard,bouvier,beauceron) kötelező a munkavizsga (ami terelő munkavizsga vagy őrző-védő munkavizsga), és teljesítik is, nem restek elvinni a kutyát terelni. Ők hogy-hogy megtudják csinálni? A magyar fajták tenyésztői pedig nem? Nekik is sokba kerül lemenni Rákóczifalvára vagy Hárskútra.
2011. márc. 14. 09:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!