Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A kutyáknál mennyire számít a...

A kutyáknál mennyire számít a beltenyészet? Sokszor látok olyan kiskutyák törzskönyveit hirdetésekben, amiben a két szülő felmenői között ugyanazt a kutyát látom. Ami még hihetetlenebb számomra, hogy híres kennelek kutyái. Vagy ez normális?

Figyelt kérdés
Az eddig legmegdöbbentőbb amit láttam, a nagypapa és az apa egy kutya volt, tehát a saját lányával pároztatták. De sokszor látom azt is, hogy a szülők apja (azaz a nagypapa) mindkét oldalon ugyanaz. Vagy ez csak nekem tűnik fel?
2011. márc. 30. 22:08
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
36%
A beltenyészet nagyon is számít...soha ne vegyél olyan kutyát! Genetikailag gyengék, selejtek!
2011. márc. 30. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
86%
Bizonyos kívánatos tulajdonságokat így lehet rögzíteni. Mondjuk már én is láttam néhány származási lapot, de egy sem volt köztük ilyen, tehát az én tapasztalatom nem azt mutatja, hogy ez olyan gyakori lenne. Bár biztosan fajtától is függ.
2011. márc. 30. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
19%

Úgy ahogy az első mondja! A beltenyészetnek köszönhető rengeteg kutyabetegség - ami fajtára jellemző - és a beltenyésztett kutyák immunrendszere is sokkal gyengébb, valamint génhibásak lehetnek, örökletes betegségeket adhatnak át az utódaiknak...

Sose vegyél beltenyésztett kutyát még akkor se, ha híres tenyésztőtől vennéd.

2011. márc. 30. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 a_maestro_főnök ***** válasza:
24%
tanar kutyát tenyészt és olyan nagy büdös kutyái vannak :O:O:O szegény kutyák eléggé elkorcsosultak a sokadik keresztezés során :O:O
2011. márc. 30. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
81%

A beltenyésztés nem olyan gyakori és nem is előnyös a fajtának,de előfordulnak.De azon nem kell meglepődni,hogy a ősök között vannak rokoni kapcsolatok ezek a tenyésztésbe bevett szokások.

Különböző tenyésztési eljárások vannak:

-fajtatiszta tenyésztés: a szülök azonos fajtába tartoznak.Célja,hogy a fajta jó tulajdonságai rögzüljenek és biztonsággal öröklődjenek.

-rokontenyésztés:a szülök valamilyen rokonságban vannak

-szűk:2-3 rokonsági fok

-tág:azon felüli

-vérfrissítés:ugyanaz a fajta bevonása a tenyésztésbe,de semmiféle rokonságban nem állnak

-vonaltenyésztés vagy vérvonaltenyésztés:egy tenyészállat leszármazotjai

-beltenyésztés:szoros rokonságban vannak

2011. márc. 30. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
91%
Híres kennelekből nyugodtan lehet ilyen "beltenyésztett"kiskutyát venni.Ezek 99%-a a küllem és egészség miatt történnek.Tehát még inkább kizárják a genetikai hibák lehetőségét.Nem azért fedeztet a komoly, hozzáértő tenyésztő rokon kutyával,mert nincs más lehetősége.Hanem mert célja van vele,még szebb még egészségesebb utód létrehozása.
2011. márc. 30. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
21%

Hát én biztos hogy nem vennék beltenyésztett kutyát.

Csak ha példának vesszük a dobermannt.

Elég nagy náluk a beltenyészettség. Ennek köszönhető, hogy nem él olyan sokáig, idegbeteg egyedek jönnek ki, epilepsziára és Dp. re hajlamos...stb.


Most hogy felkapták a yorkit mint divat kutya, ezt a fajtát is elcseszik.

2011. márc. 31. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
93%

Az a baj h az emberek nincsenek tisztában a fogalmakkal és a mögöttes tartalommal. A vonaltenyésztés és bizonyos rokonpárosítások - minden esetben maximáis körültekintés és TUDÁS mellett - a legjobbak szoktak lenni. Nem véletlen, h a legsikeresebb kutyák ilyen párosításokból kerülnek ki. (én itt legfőképp munkára gondolok - a kiállítási világot nem ismerem - érdemes megnézni szánhúzásban Harris Dunlap kutyáit, de a maliknál is rengeteg ilyen kutya van)


DE!! Hozzá nem értéssel, a vonalak ismerete (előforduló örökletes betegségek, fenotípusok, vézen stb) nélkül a legnagyobb felelőtlenség, mivel a vonal és rokontenyésztésnek az a lényege h egyes tulajdonságokat rögzítsen - könnyen kitalálható h ha hozzáértő csinálja, kellő körültekintéssel, akkor a jó tulajdonságok fognak rögzülni, amit aztán vérfrissítéssel kikeresztezéssel tovább lehet örökíteni. Ám ha mindezt egy kókler csinálja, akkor nagyon könnyen rögzülnek rossz, nem kívánt tulajdonságok, betegségek stb.


(egyébiránt a beltenyésztés szót a köznyelv az elcseszett, genetikai betegségektől terhelt kutyákra használja - és a vicces az egészben h az ilyen kutyák nem a Tenyésztőktől fognak kikerülni, még akkor sem ha azok vonal vagy rokontenyésztettek, hanem az olyan hozzá nem értő szaporítóktól, akik az alapján választanak kant a szukájukhoz h az ugyanolyan fajta(ának kinéző) legyen, ill. h közel lakjon - az ősökről és az örökölhető dolgokról, a tulajdonságok erősítéséről és gyengítéséről gőzük sincs.)


Érdekes olvasmányok:

[link]

[link]

[link]

2011. márc. 31. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Ha tudatosan csinálják -és nem azért mert a szomszéd kanig akarnak menni- valamilyen előnyös tulajdonságot akarnak rögzíteni, vagy/és hibát kizárni. Általában az ilyne párosításokból nagyon szép kutyák születnek, csak nagyon körül tekintőnek kell lenni hozzá, fontos, hogy a lehető legtöbb felmenő szűrései rendben legyenek( ne a betegségeket rögzítsék), a felmenők közt meg kell nézni az előző esetleges rokontenyésztéseket, a felmenők (főleg amelyik kutyára visszaakarnak tenyészteni) idegrendszerét ismerni kell. Sokszor előfordul egyébként apa-lánya fedeztetés, ebből is gyönyörű kutyák születnek (persze ehez olyan felmenők szükségesek), ehez a klub engedélye szükséges. Én azt tanácsolom azért olyanok, akiknek nincs megfelelő tenyésztési múltjuk, hozzáértésük, és nem áll mgöttük egy megfelelő tenyésztő ne rokonpároztasson, mert közel sem biztos, hogy azt "kapja" amit akar, sajnoa, ha nem elővigyázatos előfordulhat nyitott szájpadlás, nyúljszáj, törpenövés (amit valószinűleg csak az új tulajdonos vesz észre:(, és még nagyon sok hátúlütője lehet.

Aki ilyen törzskönyvű kutyát vesz az pedig, csak felelős tenyésztőtől vegyen ilyen kutyát, ha van rá lehetőség nézzen meg előző alomból született kutyákat, és kérdezze meg az okát a tenyésztőtől, és alaposan nézze meg az ősöket, szűréseiket.

2011. márc. 31. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Az utolsó két válaszoló nagyon jól leírta. A legtöbb tenyészállatnak vannak nagyon jó, és kevésbé jó, gyengébb tulajdonságai is. Egy megfelelő génállományú párral ezek a kisebb hibák szépen javíthatók, de ha hasonló génállományú párt választunk, ugyanazokkal a hibákkal, akkor nagy lesz a valószínűsége, hogy a hibák (küllem, jellem, betegségre való hajlam) tovább fognak öröklődni. Mivel a rokon egyedek génállománya nagyon hasonló, az előzőek miatt többnyire nem előnyös ezeket párosítani. Azonban ha kiváló minőségű egyedekről van szó, pont hogy kizárhatóak a hibák, és különleges minőségű kölykök születhetnek. Ez színtiszta genetika, és a legtöbb ember, anélkül hogy tájékozódna, a beltenyészetről kialakult negatív közvélemény alapján ítél.
2011. márc. 31. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!