Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Honnan tudjam, hogy jó kutyaki...

Honnan tudjam, hogy jó kutyakiképző lennék-e?

Figyelt kérdés
Szeretnék nyári munkaként kutyakiképzéssel foglalkozni. 19 éves lány vagyok, van már némi tapasztalatom, saját kutyával, meg máséval is, de nem tudom, hogy be merjek-e vállalni egy idegen kutyát. Hiszen ez nagyon nagy felelősség, mert lehet, hogy rám bíznak egy 50 kilós "vadállatot", aki még pórázt se látott eddig, hogy tanítsam meg sétálni, mert most olvasták, hogy azt kell a kerti kutyának is, aztán a kutya meg nekimegy mindenkinek. Az első kutyás tapasztalatom a nagymamám szamojédjével szereztem. 12 éves voltam, a kutya 11, csak pórázon lehetett sétáltatni, de akkor is folyton húzott, más kutyához egyáltalán nem lehetett odaengedni, mert a kanokkal verekedett, a szukákba meg szerelmes volt. Hamarosan elértem, hogy el lehetett engedni, szépen játszott más kutyákkal. Rengeteg vezényszóra megtanítottam, még trükköket is tudott. 1,5 év múlva, mikor ő már túl öreg és beteg volt ahhoz, hogy sétáltatni lehessen, kaptam egy kan mudi kölyköt. Ez a kutya olyan domináns volt, amire én egyáltalán nem voltam felkészülve. Például 2 hónaposan ugatva nekem szaladt, amiért nem adtam neki a kajámból. Kamasz korától kezdve csak a szukák érdekelték, a járókelőket megugatta, megkergetett minden járművet stb. De nem adtam fel, jártam több helyre kutyasuliba és folyton a megoldást kerestem, hogy mivel lehetne hatni rá. Ma már tökéletesen engedelmes és megbízható, és munkavizsgája van, agilityzünk. Miközben vele foglalkoztam, megtanultam sok mindent, köztük olyan dolgokat is, amikre szerintem a kutyatulajdonosok többsége, akiknek nem kell küzdeniük azért, hogy engedelmes kutyájuk legyen, vagy az első kudarcok után feladják, soha nem jönnek rá. Például minden helyzetben higgadt és határozott tudok lenni. Ezeket a tapasztalatokat nemrég nagyon jól tudtam kamatoztatni. Rokonoknál van egy fiatal pit bull kan. Nagyon aranyos meg barátságos kutya az emberekkel, csak az a baj, hogy a gazdái idősek és nem számítottak rá, hogy egy kutya ilyen is tud lenni, mint ő. Ugyanis nem pit bullként kapták, csak miután elhozták, kiderült, hogy az... Hatalmas mozgásigénye lenne, de kennelben van, mert természetesen rombol. Viszont a gazdáinak nem nagyon van erejük annyit mozgatni, amennyit kellene. Viszik ugyan sétálni, de nem eleget. Nem igazán volt lehetősége más kutyákkal megismerkedni, az enyémmel barátkozhatott néha, meg az unakotesóim labradorjával is, de rajtuk kívül nem nagyon találkozott más kutyákkal. Viszont 8 hónapos korában hátulról megtámadta egy jóval nagyobb kutya. Ő meg csak megfogta és eldobta a másik kutyát, szó szerint! Majdnem megölte, csak a szerencsén múlt, hogy nem történt baj. Azóta nem engedték össze más kutyával, mert nagyon dühös rájuk. Ha a kerítés mögött ugat egy kutya, már rögtön nekirontana, alig lehet visszatartani. Nemrég viszont elvittem sétálni kb. 25 percre. Az elején iszonyatosan húzott, a végére viszont gyönyörűen jött mellettem, laza pórázon. Szóval úgy gondolom, hogy azért értek a kutyákhoz. De nem tudom, mit csinálnék, ha tényleg rám bízna valaki egy ilyen kutyát, mint ez a pit bull. Tehát ha nem csak sétáltatni kéne 25 percig, hanem nekem kéne segítenem rendes családi kutyát nevelni belőle. Persze lennének tippjeim, hogy mit lehetne tenni még vele és szerintem, ha elkezdenék vele foglalkozni, akkor nagyon sokat javíthatnék a helyzeten, de azért egy ilyen kutya nem olyan, mint a mudim, aki maximum azzal tud sérülést okozni, hogy az ugatásával megsüketíti az embereket, :) hanem tényleg komoly balesetek történhetnek. Viszont, ha kiképzőként dolgoznék, akkor nem mondhatnám azt, hogy ezen az úton nem megyünk, mert errefelé sok az idegen kutya, hanem előbb-utóbb bele kellene raknom olyan helyzetbe, ahol nehezebb kezelni, például kutyák közé vinni. De nem is ez a legnagyobb baj, hiszen szeretem a kihívásokat, szívesen gondolkodom azon, hogyan lehetne egy viselkedési problémát kinevelni a kutyából. Szívesen próbálok ki új módszereket is. De közben a gazdi fizet az órákért, nem feltétlenül fogja megvárni, amíg én kikísérletezem, hogy ilyenkor mit kell csinálni, kellenek bizonyos problémákra már bevált, általam kipróbált módszerek. Persze kísérletezni mindig kell, az elkerülhetetlen, meg egy módszert soha nem lehet teljes egészében ráhúzni egy kutyára, de akkor is kell valami vezérfonal, ami mentén elindulok egy adott problémával találkozva. Persze ezeket csak gyakorlattal lehet megtanulni, de akkor is félek. Mit gondoltok? Bele merjek vágni? Hogyan kezdjem?
2011. ápr. 25. 23:12
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Ha így indítasz, hogy"50 kilós vadállat", akkor még nem vagy felkészülve egy kiképzői munkára. Legalább is egyénire , amikor fizetségért megcsinálsz egy kutyának bizonyos szintet.
2011. ápr. 25. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

én azt mondom eléggé ügyesnek tűnsz. Szerintem vágj bele.

Megpróbálhatnád egy nagyobb elkerített részen irányított körülmények között összeengedni másik kutyákkal.

az hogy a területéről vadul támadna az nem jelenti azt hogy a területén kívül is csinálná. Bár annyira nem értek hozzá.

Ez a kutya hány éves? ha fiatal még nincs veszve semmi.

Még annyit szeretnék hogy ha vele foglalkozol akkor ha lehetőség van rá akkor te ne csinálj semmit hanem segíts a gazdinak mert ha téged tekint majd a kutya főnöknek és nem a gazdáját akkor az nem szerencsés a gazdára nézve.


Nekem egy amstaff kutyám van ő is nagyon agresszíven menne neki kutyáknak ha itthon vagyunk de az utcán ha nem ugatnak ránk akkor semmi agresszió nincs, amikor meg össze lett engedve más kutyákkal behódolt. Őt egy évesen kezdtük szocializálni.



És mégy annyi hogy a Pit Bull ra ne úgy tekints hogy ez egy Pit Bull hanem úgy hogy egy átlagos kutya aminek sajnos rossza hírneve alaptalanul.


remélem segítettem valamit. annyira nem értek hozzá.

2011. ápr. 25. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Az előzőnek!

a vadállatot idéző jelbe rakta, és azért írta így hogy értsük hogy egy olyan kutyáról van szó aki engedetlen, agresszív, és nagy darab szóval a legtöbb ember félne tőle. Szerintem félre értelmezted

2011. ápr. 25. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Értettem az idézőjelet. Viszont nagyon sok benne a bizonytalanság. Ezt pedig egy kutya megérzi. Amíg nem magabiztos a tudásában, képességében,addig nem szabad elvállalni kutyát gazda nélküli kiképzésre.Még egy kis idő, tapasztalat, akár csoport vezetése segíteni fog sokat.
2011. ápr. 25. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Igen, természetesen a vadállatot nem szó szerint értettem, csak érzékeltetni akartam a helyzetet.

A pit most kb. 1 éves és nem csak akkor támad, ha a saját területén belül van, hanem kívül is és nagyon nehéz megállítani, ha egyszer megindul. Szívesen foglalkoznék vele, de a gazdái már idősek, nekik nem nagyon menne már az, hogy naponta 2-3 órát sétáltassák, nekem időm nem lenne a saját kutyám mellett még oda is elmenni minden nap, főleg, hogy ősszel egyetemre megyek. Szóval marad az, hogy néha megsétáltatom. Viszont ha nem mozgatják le, nem gyakorolnak vele minden nap, akkor én hiába mutatom meg, hogy mit kell csinálni, nem fog működni a dolog.

2011. ápr. 25. 23:46
 6/16 A kérdező kommentje:
De más kutyákkal, akikkel a gazdái tudnának gyakorolni és készek arra, hogy változtassanak, szívesen próbálkoznék. Amúgy kutyasuliba hogyan kerülhetnék be, mint kiképző? Nálunk a suliban mostanában nem hiszem, hogy új kiképzőt felvennének, mert nincs olyan sok csoport, ahhoz meg, hogy valahova bekerülhessek, kapcsolatok kellenek, nem?
2011. ápr. 25. 23:49
 7/16 anonim ***** válasza:

én azt mondom annak a pitnek keresni kell egy rendes otthont olyan embernél akinek van már hasonló kutyával tapasztalata és van rá ideje. ha nem tudjátok minden nap megmozgatni és levezetni az erejét akkor ez egy állatkínzás és halálos ítélet egy ilyen fajta kutyának.

próbáljatok keresni neki gazdit.

hogyha baj van azzal hogy neki megy állatoknak azt tudom mondani ne adjatok neki enni otthon, ne egyen pár napig, utána meg csak az utcán ingerek között kapjon kaját.

ez egy 5 hetes kötődési tréning a kutya és a gazda között, rengeteget segít az agressziók ellen is. a kutya azt hiszi kint neki kell dönteni,ez nagyon stresszes ezért van rögtön agresszió.

nincs meg a falkavezér. mivel te nem vagy alkalmas erre a szerepre (hiszen neked nem is ez a feladatod) és a tulajdonosok sem még egyszer írom szerintem a kutya érdekében kell neki keresni egy olyan gazdát aki hozzá értő és örökbe fogadná.

2011. ápr. 26. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Nálunk a kutyasuliban először oktatósegédnek lehet menni. Aztán le kell rakni egy oktatói vizsgát egy tanfolyam után. Így lehetsz oktató, csoportvezető. Aztán ha jó vagy, akkor mehetsz egyénileg is.

De ez egy nagyon hosszú út, nem úgy megy, hogy kiírsz az utcára egy hirdetést, hogy kutyakiképző munkát keres...

Egyébként mindenki volt valamikor kezdő, és úgy látom, értesz a dologhoz.

Szóval menj el egy szimpatikus kutyasuliba, legyél az első tanfolyamon megfigyelő, aztán segéd... Érdeklődj, hogy hogy mennek a dolgok.

Sok sikert!

2011. ápr. 26. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Igen, annak a kutyának egy új gazdi kéne leginkább. Sajnos erre nem lehet rávenni őket, mert szeretik. Tudjátok, a szokásos történet. Tudják, hogy baj van, szeretik is a kutyát, de mégsem történik semmi. Arra már rájöttem, hogy bizonyos kor után az emberek gondolkodásmódját nem lehet megváltoztatni, tisztelet a kivételnek.
2011. ápr. 26. 00:07
 10/16 anonim ***** válasza:

Ha abban az iskolában, ahova jársz, megismerik a terveidet, biztosan lesz olyan kiképző, aki maga mellé venne "tanoncnak". Tanulsz te is és ,ha olyan az a kiképző, munka közben egyeztetni tudnál vele, hogy te miként látod egy-egy gazda-kutya munkáját, hibái megoldását.Aztán el lehet vállalni először kevésbé problémás ebeket. Az idő és a gyakorlat meg fogja hozni az eredményét, hogy nem fog számítani, milyen természetű kutyát vállalj el.

Kívánom, érd el a célodat!

2011. ápr. 26. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!