Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Így is megtaníthatom neki?...

Így is megtaníthatom neki? Vagy így nem lesz 100%-os?

Figyelt kérdés

Szeretném megtanítani az 5 hónapos kutyámnak, hogy póráz nélkül jöjjön. Tudom, hogy ezt előbb kellett volna elkezdeni, de sajnos nem volt rá lehetőségem, mivel 4 és fél hónaposan hoztam el.

Úgy gondoltam, hogy úgy tanítom neki, hogy először jól lefárasztom, tehát, hogy ne rohangáljon jobbra-balra, utána a pórázt lerakom a földre és mondok neki egy parancsszót, majd elindulok. Amikor hirtelen meg akar indulni valami után, vagy valamihez akkor rálépek a pórázra és mondom neki, hogy "Nem szabad!".

Ezt már próbáltam az utóbbi 2 hétben napi 5-6 alkalommal, csak az a baj, hogy mindig egy útszakaszon, mivel nagyon sok az önsétáltató illetve kóbor kutya és félek, hogy megtámadnák őt. Tegnap is pórázon vittem a házunktól kb. 6méterre és majdnem nekünk jött egy elég agresszív kutya.


Szóval szerintetek, így meg tudnám neki tanítani, vagy nem?

Persze gyakorolnánk kevésbé kutyás helyek is.


2011. máj. 13. 08:52
 1/8 anonim ***** válasza:

Az utcán akarod póráz nélkül sétáltatni? Szerintem az egyáltalán nem jó ötlet, sőt tilos is.

Meg én úgy vagyok vele, hogy szerencsétlen kutya, ha már póráz nélkül van, akkor hadd futkosson arra, amerre ő akar. Ne kelljen még akkor is a lábam mellett jönnie. Erre alkalmas pl egy rét a városon kívül.

De utcán mindenképp póráz, akkor viszont jöjjön láb mellett.

2011. máj. 13. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Nem csak az utcán szeretném póráz nélkül sétáltatni, hanem mondjuk egy mezőn is.

Nem hiszem, hogy egy pár kilós kutya olyan nagy bajt okozna egy faluban ahol alig találkozni emberrel. Persze raknék rá szájkosarat, ha a polgármesteri hivatalban utána érdeklődtem, hogy errefelé, hogy is van ez. Ott mondjuk azt mondták, hogy csak a 20kg felettiekre kell szájkosár, és engedik, hogy póráz nélkül sétáljon a kutya, ha egy képzett, oltott kutyáról van szó.

Az oltásai már megvannak, oviba járok vele ott már szépen szocializálódik tehát szerintem nem lenne belőle baj.

2011. máj. 13. 09:04
 3/8 anonim ***** válasza:
Nemcsak mások miatt kell a póráz,hanem a kutya miatt is. Én kerültem már olyan helyzetbe,hogy a póráz mentett életet. Egyébként ilyen fiatalon nagyon könnyű úgymond elszúrni a láb mellett szabadon követést. Az én kutyám póráz nélkül tanult sétálni,és úgy megszokta,hogy az utcán a kis séták alatt láb mellett kell jönnie ( tanya mellett szoktunk sétálni,ott nem kellett rá póráz),hogy mikor meglett az összes oltása,és kivittem a rétre,ott se ment 20 centinél arrébb. És ha úgy vesszük,ez nagyon nem jó,hiszen pont az lenne a cél,hogy futkosson,stb :)
2011. máj. 13. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

értem én a számdékod, de a póráz a kutya védelmében is van. pl ha megijed egy hirtelen hangtól, akármilyen szépen ment is a lábad mellett már 2 hete, el fog futni ijedtében. fel kell készülni váratlan dolgokara is. ahhoz is kell ha sok a kóbor kutya mág véletlenül se tudjon odafutni és idejében irányt váltiztathass ahelyett h egyszer ha nagyfiú/lány lesz ugy döntsön h ő inkább felveszi a harcot.

pórázon vidd ki ki rétre mezőre de zárt helyen tanítsd erre.

amikor a kb 3 hónapos kopómat megtaláltuk 4 napig ugy jött a lában mellett h csak lestem h ez nem semmi. aztán felbátorodott és mostmár menne a francba.

amugy is nagyon pici még, tanítgatni lehet ül fekszik trükkök, de aztán 7 hónapos kora körül majd elkezd kamaszodni, be fog próbálkozni egy csomó mindennel h meddig mehet el. oylan lesz mintha semmit sem tanult vna...kamaszodnak ők is.erre figyelni kell.

2011. máj. 13. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 MME ***** válasza:

Gyorsabb és veszélytelenebb, plusz a kutya is sokkal hálásabb, ha egy pozitív megerősítéses technikát alkalmazol. Egyébként persze, hogy így is lehet, de látod, hogy 2 hét alatt napi 5-6 gyakorlással sem biztos az eredmény, pedig már szinte egy láthatatlan póráznak kellene lennie köztetek, aminél nem számít, hogy mi történik, ráadásul a kutya az irányításod alatt marad, és szabadon, kutya nélkül tudsz intézkedni, ha támadás van.


A helyben maradás jól megy neki? Ez nagyon fontos, ha szabadon sétáltasz, így tudod kihagyni veszélyes helyzetekből, például.


Én úgy tanítottam a saját kutyám, hogy jutalomfalatot tettem az ujjaim közé, és egyszerűen magamhoz hívtam, az orra elé raktam, és elindultam. A kutya követte a kezem, így láb mellett jött. Ha nem erős a kötődés köztetek, akkor csináld fokozatosan, először olyan körülményeket keress, ahol megbízhatóan figyel rád.

Első gyakorláson sorozatban megkapta egy-két méter után megjutalmaztam, majd csináltuk tovább. Itt csak azon volt a hangsúly, hogy megértse, mit akarok.

Aztán folyamatosan növeltem a távolságokat, végül már 200 métert megtettünk hiba nélkül, amikor csak azt kezdtem jutalmazni, amit igazán szépen csinált, például nem volt eltávolodás.

A parancsszót a második gyakorlástól kezdtem használni.


Ha azt szeretnéd, hogy körülötted mászkáljon szabadon, de ne hagyjon ott semmiért, akkor tiltó szavakat kell használnod.

Nálam a Hagyd! élőlényekre vonatkozik, az Állj! pedig azt lövi be, hogy merre milyen messze mehet tőlem.

Ma már, ha akarom, nem lép le a járdáról, az útra pedig sohasem engedélyeztem a rálépést, csak amikor a lábam mellé rendeltem.

Egyedül az Állj!-t tudom elmondani, a másik magától jött, egyszerűen arra reagált, hogy tiszteletet parancsolóan kiáltottam rá, és hamar összekapcsolta...


A megállást néhány méterről kezdtem mondani, eleinte szinte rádörrentem, így egyértelmű, hogy megállt és rám figyelt, mi a fenét akarok. Akkor megdicsértem, és feloldottam. Volt olyan problémánk, hogy a behívással kötötte össze, tehát megállt ugyan, de odavágtázott hozzám, mert úgy gondolta, ezt várom el... ezt úgy semlegesítettem, hogy a megállás pillanatában távolról megdicsértem, aztán elkezdtem futni felé; vagy futott velem szinkronban, vagy odafutott hozzám, de akkor nem kapott dicséretet, nem figyeltem rá. Hamar eljutott oda, hogy állj-nál megállt és bevárt engem, akkor dögönyöztem, és feloldottam.

Öhm, itt se veszélyes környezetben kezd; így nem kell kiáltanod; én élesben indultam.

Ha fokozatos távolságokkal csinálod, úgy a legkönnyebb rádöbbenteni, hogy nem kell odajönnie hozzád, mert hamar odaérsz mellé.


Ha sokat gyakorolsz, akkor megérti, hogy állj-nál meg kell állnia, aztán más irányban tovább haladhat. Mindig, ha túllépne a láthatatlan határon, akkor használod a parancsszót. Gyorsan összekapcsolja a korábbi élményeket a helyszínekkel, ha következetesen mindig ugyanazt a határt jelölöd ki adott helyszíneknél. A tereptárgyakat és természetes (ill "természetes") határjelölőket jól használja, pl. az árkokat, ill. a talajminőség is jó tájékozódási pont, pl. a füves részeken bárhova csatangolhat, mert nem jár rajta autó. Ha mégis, akkor egyszerűen behívom, nem az álljt használom, mert az megzavarná. Legyenek viszonylag állandóak a határok, hogy a szabadon engedés ne folyamatos parancsolgatásokból és örömrontásokból álljon.

Kb. ennyit tudtam írni, majd még elgondolkozok rajta, de most elég kába vagyok, bocsi :D

2011. máj. 13. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 MME ***** válasza:

Ja igen, ha így csinálod, akkor később az állj-t már tényleg csak veszélyforások elkerülése végett kell használnod, nem arra, hogy hol meddig mehet.

Klikkerrel gyorsabban haladsz. Én most (tegnap) kezdtem használni, és a kutyám már most jobban koncentrál.

2011. máj. 13. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos válaszokat. A marad parancsszót már tökéletesen tudja.

Akkor megpróbálom klikkerrel is és azzal a módszerrel is amit az utolsó előtti válaszoló írt:)

2011. máj. 13. 12:24
 8/8 anonim ***** válasza:
Nagyon fiatal még ez a kutyus. Én azt javasolnám, hogy amikor valami mezőn vagytok, játékosan, bünti nélkül szépen kezd el tanitgatni. Lehet az ül, fekszik, figyel, és rögtön dicséret.Legyen meg a szemkontaktus, az nagyon fontos. Először közlekedjen szépen pórázon, és ráérsz a szabadonkövetést 1 éves kor után elkezdeni. Hamar belefásulnak ám.
2011. máj. 13. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!