Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hortobágyi sinka? Milyen kutya?

Hortobágyi sinka? Milyen kutya?

Figyelt kérdés
Életemben először felnéztem a vaterára,és igencsak meglepődtem,mikor,,egyszerű"keverékeknek látszó kutyakölykökre találtam hortobágyi sinka néven...Eddig még nem is hallottam a fajtáról.Újabb magyar fajta?Mudi keverék?Vagy csak,,szaporítós duma"?
2011. máj. 18. 19:07
 1/5 anonim ***** válasza:

A sinka szó a Hortobágyon simát jelent, ami utal arra, hogy az 1970-es évek elején a pásztorok kezei közt kialakult legfiatalabb terelőfajtánk simaszőrű. Keletkezésében az itt honos terelőfajták mellett az akkor igen divatos német juhászkutyais fontos részt kapott, de más fajták is közrejátszottak, például a városokban megŰnt boxerek, amelyek küllemileg, illetve a megkövetelt munka elvégzésére megfeleltek.


szőrminőség alapján a sinkának két változatát különböztethetjük meg: míg a tükörsinka szőrköntöse rendkívül rövid, ugyanakkor egészen tömör, a „sinka” sinka szőrtakarója az előzőnél 2-3 centiméterrel hosszabb, de ez utóbbi változatnak is rövidebb a szőre a Mudiénál. Több színváltozatban elterjedt, általában jegy nélküli, egyszínű kutya. A „mézeslábúnak” nevezett egyedek lábain a színezet a németjuhászéhoz hasonló. A fekete és szürke mellett a veres (amit mi barnának neveznénk) is elterjedt, s néhány évvel ezelőtt divatos volt a tigriscsíkos is. A legritkábbnak az ordas és a csontfehér színű egyedek mutatkoznak.


Ezeknek az állatoknak kialakításánál az volt a legfőbb cél, hogy a pásztorok a nyáj, illetve a gulya mellé megbízható, jól idomítható, kiváló terelőállatra tegyenek szert. Ez sikerült is: kimagasló munkabírással és munkakedvvel megáldott segítőtársuk alakult ki. Annak ellenére, hogy fiatal fajtáról van szó, könnyen le lehetne írni őket egy fajtaleírásban. Napjainkban tenyésztőszervezetük még nem létezik, sőt nincs egy olyan személy sem, aki mindent megmozgatva e fajta elismertetésén, népszerűsítésén fáradozna. A pásztorok és jószágtartó gazdák célja sokkal inkább a munkaképesség megőrzése, fokozása, semmint a különféle standardok kimunkálása.


Sasköröm és foltos nyelv


A sinkák hátsó lábán a farkaskarom, amit itt a pusztán saskörömnek neveznek, fajtajellegnek nevezhető. Amelyeknél ez nincs, nem is tartják sinkának, s nem is becsülik semmire. Ezzel szemben, hogyha Duplán van a sasköröm, kimagasló munkatulajdonságú állatnak vélik. Ez a hiedelem megcsontosodva él a mai napig a pásztorok közt, függetlenül attól, hogy ez igaz-e vagy sem. Az állatok orrtükre jól pigmentált, fekete, kivételek ez alól a barna szőrűek, melyeknek orrtükre lehet barna is. Amilyen jól pigmentált az orrtükör, olyan a bőr is, a szájpadlás pedig fekete, akárcsak az a tízforintos méretű folt a legtöbb egyed nyelve közepén, melyet a pásztorok elmaradhatatlan fajtajellegnek tartanak, s a saskörömhöz hasonlóan szerintük az állat jó munkaalkalmasságának is jele. Csak azok az állatok maradhatnak meg, melyeknek hibátlan, jól záródó fogazata van, hiszen enélkül nem tudják erősen megragadni az állatok csánkját.

2011. máj. 18. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
ha beírtad volna a keresőbe, akkor rájöttél volna hogy van ilyen fajta...
2011. máj. 18. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
2011. máj. 18. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

ha érdekes magyar fajtát akarsz látnia akkor a májzli

[link]

ez is nagyon érdekes...olyan mintha bőrbetegsége lenne:D de vannak teljesen kopaszok is..

2011. máj. 18. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Beírtam a keresőbe...Bár mivel nem hallottam róla,hogy,,elismert"magyar fajta lenne,kicsit kételkedtem benne,hogy egy konkrét fajta"lenne.Persze,rengeteg kutyafajta van,amit az FCI még nem ismert el,csak csodálkoztam,hogy azért erről a kutyiról eddig még sehol semmit nem hallani...S arra gondoltam,talán valami pásztorkutya keverék lehet,standard nélkül(vagy legalábbis standardtól jelentősen eltérő egyedekkel)
2011. máj. 18. 19:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!