Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen kutya a Kangal? Mekkora...

Milyen kutya a Kangal? Mekkora? Igények?

Figyelt kérdés
Nem venni akarok, van 2 blökim,csak megtetszett, és érdekel,de nem találtam normális leírást
2011. jún. 5. 13:39
 1/5 Toto652_89 ***** válasza:

[link]

Illetve:

[link]

2011. jún. 5. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
71%

az anatóliai az nem kangal...


ezt egy fórumhozzászólásból másoltam be:


"1. Magyarul Kangal, törökül Kángál. Nem Kangál, és nem Kángal.


2. A Kangalok a legjobb ázsiák. Jó ez vicc volt (de nem teljesen). Az ázsiai, azaz viador pásztorkutyák közé tartoznak, szemben az európai pásztorkutyákkal, amelyek már csak halvány árnyékai az eredeti ázsiai pásztorkutyáknak. (Kivéve a munka és bunyó vonalú sarplaninacokat.)


3. Ha 100 találomra kiválasztott kangalnak számszerűsítenéd a pásztorkutyás teljesítményét/minőségét és átlagolnád, határozottabban magasabb értéket kapnál, mint ha a kájokkal tennél ilyet, a többi pásztorkutya fajtáról nem is beszélve. Miért? Mert a Kangalra nem tették rá az oroszok a buta mancsukat, sem az FCI a hájas kezét. (És már nem is fogja.)


4. Németországban, Hollandiában nagyszámú ivartalanított kangal tengődik menhelyeken, mert egykori gazdáiknak megtetszett a küllemük, vagy a kisugárzásuk, vagy a hírnevük, és bevásároltak. Aztán rájöttek, hogy mennyire reménytelen, vagy jó esetben energiaigényes ezeket a kutyákat urbánus környezetben megfelelő módon tartani, és lepasszolták.

Csak egy példa: elviszed sétálni, elengeded, és 5 km-es körzetben eltakarít minden nagyobb kutyát, ami nem menekül hanyat-homlok. Főleg ha ketten vannak, és ezért nincs "falkaéhségük". Jó. Kiürült a terep, a kangalokat sem ütötte el semmi a hajtóvadászat közben, most már megnyugodhatnál. A baj csak az hogy kb. 1 km-es távolságból követik az útvonaladat, előtted és jobbra vagy balra tőled. Bármit látsz is meg, preventíven nem nagyon tudod magadhoz hívni őket, mert kb. 20 km után kezdik kiadni magukból az egész héten az udvaron vagy a kennelben felgyülemlett energiáikat. Ha vad ugrik fel, várhatod őket negyed óráig míg visszatérnek, és közben rághatod a körmöd vajon elgázolják-e őket, ha autó utat kereszteznek. Közben újabb 5 km-es körzethez értek, ahol esetleg megint ártatlan kutyák vannak, és kezdődik minden elölről.

(Mindettől megkíméled magad, ha veszel egy 80 kg-os kájt. Vagy egy 90 cm-es 90 kg-os kangal/massztiff keveréket. Ez utóbbiak is letapossák a haverod kauját, az udvaron is jobban mutatnak, és 2 km séta után szépen baktatnak mögötted. Hawai.)


5. Persze megteheted, hogy soha nem viszed ki, vagy csak pórázon, de láttam bekattant és bekattanóban lévő kangalt Kangal város hivatalos tenyészetének kenneljeiben. És a vele szomszédos magán kennelben is. A folyamatos kenneltartást nem bírják, ezért ki kell kötnöd (mert azt bírják), de ez nem EU konform. Egy jó kangal egyszerűen nem EU konform.


6. De egyre több a nem jó kangal. Amikor kezdett dőlni az olaj, a gyapjú ára lejtőre került, ami maradt azt lenyúlták az ausztrálok, a pásztorkodás lehanyatlott, ma döglődik. A megmaradt kangalok nagy része státusz szimbólum lett, - mert a törökök azért k.rva büszkék rá, - és bunyós kutya. A városi paraszt nem érti a pásztorkutyát, neki olyan kell, ami ész nélkül esik neki a másiknak. Aztán csodálkozik, hogy a kolerikus kutya pár perc múlva kifordul. Nosza tegyünk bele egy kis ...

Végül a hollandusok valamiért ráccuppantak a magasra állított, mégis csontos kangalokra. Mivel azonban az ilyen ritka volt, és nekik sok kellett, hát elkezdődött a sorozatgyártás pár jó recept alapján. Végy egy kis angol masztiffot, adj hozzá egy kis ... stb. Jól fizet. Annyira jól, hogy Németországból telepedtek vissza törökök, a jó biznisz reményében.



((Függelék, csak hogy kerek legyen:


Ahogy mára a kommunizmus, majd a kiteljesedő kapitalizmus majdnem teljesen szétcseszték a türkmén alabajt, a kaukázusi nagazzit, és még sok más remek ázsiai pásztorkutyát, végül a kangallal is elbántak volna a globális piac törvényei. Az FCI neki is fogott a maga módján "anatóliai juhász" fedőnéven.

De mindennek lassan vége. A pásztorkutyáknak volt régiótól függően 100-150 rossz éve, majdnem teljesen elkorcsosultak, de most már látszik az alagút vége. El lehet kezdeni érzékeny búcsút venni a városi és elővárosi, felénk FCI, MEOE, CAC, CACIB, ICH, HCH, HPJ, típusú kutyázástól. Uff. ))


Ma a sarpokat magukénak tartják a szerbek, az albánok, makedónok és a montenegróiak is. Már ebből is látszik, hogy több típus van itt is, mint minden más ázsiai "fajtánál". Az FCI rátenyerelt az egyikre, aztán sokatmondó szalagocskák, bóvli kupák és a szokásos terpeszkedés: EZ a sarp!!!



A hegyekben azonban még mindig vegetálnak pásztorok, azokat nem érdeklik a szalagocskák, de az olyan erőteljes dolgok sem már mint: hadd lássuk kinek van jobb kutyája. A kutyák már csak elvétve jó harcosok, de azért még pásztorkutyák, szemben az FCI mackókkal, amelyeket jórészt moszkvai kauval, bernáthegyivel, leonbergivel vizeztek föl.


A Balkán tudatalattijában, és nem is csak ott, még meglehetősen eleven az iszlám. Az iszlám viszont mint mindenki tudja, par exelence a harc vallása. Harciasságuk egyik lecsapódási formája hogy a városokban verekedtetik a kutyákat. De ami itt folyik az már csak öncélú viadal, amire a pásztorkutyák alapból nem alkalmasak. Föl kell őket erre készíteni, de ez macerás. Nyílván érteni kell hozzá. Ez még macerásabb. Ezért elkezdik hamisítani.


Jó hír, ha igaz (szerintem igaz), hogy a sarpokban jó adag kangal gén is van."


egy olyan ember "tollából" származik, aki maga is pásztorkodik, és egész élete a pásztorkutyák kutatásáról, megismeréséről szól.

2011. jún. 5. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Megkérdezhetném,hogy ezt a szoveget melyik fórumról szerezted?
2013. márc. 21. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
18%
5 km-es körzetben kipucol minden kutyát ami nem menekül hanyatt-homlok....hacsak nem találkozik valami jobb kötésű pitt bullal vagy staffordshire terrierrel....vagy egy falka jagd terrierrel.
2014. febr. 16. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
100%

Üdv.


Én kutyákkal foglalkozok már nagyon rég óta minden megfordult már nálam kiképzésen, de mondjuk Kangal nem, de hallottam már róluk és tudom hogy milyen.


Nem bírtam ki hogy ne szóljak hozzá ehhez a "válaszhoz" igazából amit itt előttem válaszoltak.


Sok kis gyerek illetve, nagy kisgyerekek azt hiszik hogy a Pit illetve a Stafi nagyon erős kutya.

Ami teljesen igaz, a saját súlycsoportjukban és faji rendszer csoportjukban dominánsak igen.

Ezek a kutyák saját súlycsoportban versengtek.

És igen ott biztos kemények illetve harciasak kitartóak.

De vannak erősebb kutyák amik erősebbet harapnak, amik ketté szednék mind a két fajta kutyát egyszerre.


De mivel velük foglalkozok nem szívesen írtam ilyeneket.


És akitől ez a szóbeszéd indult az harcoltatta a kutyákat.

És kisiklott élete lehet.

Vagy nézte, ahogy egy másik hasonló kutya szét szedi a másikat.

A tetemet meg kidobják a sarki kuka mellé.

De ha te ilyen embereknek hiszel, akkor remélem büszke vagy rájuk.

2015. márc. 5. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!