Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Bőrférgesség, hogy pusztulnak...

Bőrférgesség, hogy pusztulnak el a nagy, kifejlett férgek?

Figyelt kérdés

Itt olvashattok róla bővebben:

[link]


A kutyámat bőrférgességgel kezelik, kb 2 hónapja derült ki, hogy fertőzött. Jelenleg Strongholddal kezeljük, 1 hónap múlva kap egy speciális féreghajtó tablettát.

Viszont azt olvastam, és a dokitól elfelejtettem megkérdezni múlt héten, hogy oké, hogy a lárvák elpusztulnak, de a kifejlett férgeket nem öli meg. Azokkal mi lesz? Vagy ha el is pusztulnak, hogyan kerülnek ki a bőre alól?


Egyébként mindenki!! aki vízparton él, és sok a szúnyog, használjon Stronghold cseppet. Az én kutyámnak szerencséje volt, hogy "csak" a bőrférgességet kapta el, mert a szívférgességet is megkaphatta volna, abból viszont nagyon nehéz kigyógyítani.


2011. jún. 12. 19:30
 1/6 anonim ***** válasza:
Hallottam én is erről a betegségről, de azt nem kérdeztem meg az állatorvostól, hogy emberre is veszélyes ez? Ember is elkaphatja?
2011. jún. 12. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Igen, az ember is elkaphatja, szúnyogcsípéssel.
2011. jún. 12. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Igen, ember is elkaphatja, de olvass utána, mert a részleteket nem tudom.


Kutyáknál még annyit tudok, hogy nagyjából minden 10. kutya fertőzött már a bőrférgességgel. De szerencsére ez a parazita fertőzés annyira tünetmentes, hogy akár egy életet is leélhet úgy a kutya, hogy teljesen tünetmentes. Legfeljebb kis puklikat lehet érezni a bőre alatt, ezek a kifejlett férgek.

Egy ismerősöm kutyája is fertőzött volt, ő úgy jött rá, hogy a kutyán volt egy dudor, azt hitte pattanás, és megnyomta...nem akarjátok tudni mekkora féreg jött ki a bőre alól...

Az én kutyámnál úgy derült ki, hogy csináltattam egy vérvételt egész más miatt, és ott jelölve volt, hogy microfilaria pozitív.


Viszont ennek a parazitának a veszélyesebb változata a szívféreg. Akkor már az is nagy előre lépés, ha a kutya túléli a több hétig tartó kezelést, ugyanis a férgek a szívben és az artériákban pusztulnak el, és emiatt trombózist kaphat.


Szóval szúnyog szezonban, meg utána 1-2 hónapig Stronghold!

2011. jún. 12. 21:15
 4/6 anonim ***** válasza:

A kutyák bőrférgességének kórokozója egy kb. 15 cm hosszúságot is elérő fonálféreg, amely hazánkban is már évekkel ezelőtt megjelent. A felnőtt féreg apró, mikroszkóp alatt jól látható lárváit szúnyogok terjesztik vérszívás útján. A lárvák a vérárammal bárhova eljuthatnak, azonban elsősorban a bőrben (néha a tüdőben, szemben) telepednek meg és több hónapos fejlődés után kifejlett, felnőtt férgekké válnak. A felnőtt egyedek akár 3-4 évig is életképesek maradnak. A bőrférgek életük során egyre több lárvát juttatnak az állat vérébe, amelyek vagy további felnőtt férgekké fejlődnek, vagy szúnyogok közvetítésével más állatokba, vagy akár emberbe is eljuthatnak.


A betegség tehát állatról emberre szúnyogcsípés útján terjedhet.



A kifejlett férgek kedvenceink bőrében csomók, duzzanatok formájában jelennek meg elsősorban, bár viszkető, ekcémás bőrgyulladás esetén is érdemes a betegségre gondolni. A bőrférgességet akár néhány csepp vérből is diagnosztizálni lehet és néha a csomók, daganatok műtéti eltávolítása után a kifejlett féreg a csomókban megtalálható. Sokszor egy rutin vérvizsgálat során a lárvák felfedezésével derül ki ez a betegség, anélkül, hogy csomót találnánk a kutya bőre alatt. Egyes hazai rendelőkben a tesztelt állatok vérvizsgálatata során a kutyák 10-17%-a pozitív volt! Ez rendkívül magas arány, és mivel az eredményt legtöbbször egy csepp vérből határozzák meg, ezért előfordulhat, hogy ez az arány jóval magasabb.

Vérvizsgálatot nálunk is kérhet: a vért levesszük kedvencéből és laboratóriumba küldjük. Érdemes a vérvételt a késő délutáni órákra tervezni, mert a lárvák ilyenkor aktivizálódnak a vérpályában (a szúnyogok is este aktívak). Áraink: vérvétel:1300 Ft, vér szállítás 1600-2000 Ft, vérkép vizsgálat 1 csepp vérből: 800 Ft, illetve Knott teszt (1 kémcsőnyi vér vizsgálata): 2500Ft.

A vért Ön is elviheti, a laboratórium 21-22 óráig nyitva van.

KEZELÉS:

1 .Advocate bőrre cseppentős oldat (spot on), mely a bőrféreg vérben keringő lárváit öli meg, illetve a legújabb kutatások szerint a tartós (kb 3-5 hónapon át történő) kezelés hatására a kifejlett férgeket is elpusztítja. Az Advocate számos más parazita ellen is hatékony: bolha, fül-rühatka, Demodex atka.

2. Milbemax tabletta: a Milbemax a beadását követően 4-5 óra alatt felszívódik, és ettől kezdve egy hónapig lárvák elleni hatást fejt ki.

(Megjegyzendő, hogy a bőrféreg elleni készítmények a lárvákat szinte azonnal elkezdik pusztítani, ezért a lárvák a vérárammal sodródva kisebb erekbe juthatnak, ahol trombózist okozhatnak. Ennek súlyos következményei lehetnek (sokk, ödémás elváltozások, embólia), ezért tőlünk nyugatabbra és az USA-ban a pozitív eseteket a kezelés megkezdése előtt rövid hatású szteroiddal kezelik, valamint a vénakanült helyeznek be és 24 órás megfigyelésen tartják az állatot. A kezelést követő 2-3 hétig fontos a kutya nyugalmának biztosítása, pihentetése. Magyarországon ez a kezelési protokoll még nem terjedt el.)

Megelőzésük: A fertőződés megelőzése elvileg kétféleképpen lehetséges: a szúnyogok távoltartásával és a szúnyog által beoltott mikrofiláriák elpusztításával. Az utóbbi gyakorlatiasabb, ezért a fertőzésnek leginkább kitett kutyákat ajánlott a szúnyogszezon ideje alatt valamelyik mikrofilaricid készítménnyel havonta kezelni:

1. a szúnyogrisztó hatással is rendelkező kullancsírtó készítmények: Scalibor nyakörv, illetve az Advantix, Duowin, és az Exspot bőrre csepegtetős szerek.

2. Milbemax tabletta: a szúnyogok által bejuttatott féreglárvákat pusztítja el 1 hónapon keresztül.

2011. jún. 12. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Zsófia11 válasza:

Én kérdezni szeretnék a kérdezőtől, hogy meggyógyult a kutyád ezekkel a készítményekkel?

Nálunk most derült ki, hogy bőrférges a kutya, de nem tudom hogy mivel lehet elpusztítani a csomókban lévő férget.

2015. jún. 19. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Utolsó: én úgy tudom, hogy azt ki szokta az orvos operálni, legalább is láttam róla fotókat a gúgliban.
2015. okt. 19. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!