Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyatenyésztők mit tudtok a...

Kutyatenyésztők mit tudtok a gennyes méhgyulladásról?

Figyelt kérdés
Arra lennék kíváncsi, hogy valaki találkozott e már ezzel a nagyon csúnya betegséggel és elkerülhető e az ivartalanítás.
2011. jún. 19. 20:26
 1/6 anonim ***** válasza:

mivel ivartalanításkor kiveszik a méhet ezért elkerülhető.

A méh gennyes gyulladását sokszor a női nemi szervekben lejátszódó hormonális változások idézik elő. Ivarzás („tüzelés”) alatt a spermiumok biztonságos áthaladása érdekében a kutya szervezete a fehérvérsejteket kivonja a méhből. Ez a méh védekező rendszerének meggyengülését eredményezi, ami fertőzéshez vezethet. Emellett a „tüzelés” végeztével a vérben 8-10 hétig emelkedett marad a progeszteron hormon szintje, és a vemhességre készülve megvastagodik a méhet bélelő nyálkahártya. Ha többszöri ciklus („tüzelés”) során sem termékenyül az állat, a nyálkahártya tovább vastagodik és benne apró cysták alakulnak ki. A megvastagodott nyálkahártya váladékot termel, amely ideális környezet a baktériumok növekedéséhez. A magas progeszteron szint emellett gátolja a méhizomzat összehúzódását is.

2011. jún. 19. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Első, félreértetted.

A kérdező arra kíváncsi, hogy mindenképp kell e ivartalanítani, ha gennyes méhgyulladása van.


Amúgy szerintem igen. Vagy legalábbis azt tartom logikusnak. Lehet, hogy gyógyszerekkel is kezelhető a gyulladás, de én nem kockáztatnám a kutyám életét csak azért, hogy tenyészthető maradjon.

2011. jún. 19. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

"A kutyám egy értékes tenyészállat. Van-e más lehetőség a műtéten kívül?


Meg lehet próbálkozni a betegség gyógyszeres kezelésével. A prosztaglandinok olyan hormonok, amelyek csökkentik a vér progeszteron szintjét, ellazítják és kitágítják a méhnyakat, valamint összehúzzák a méhfal izomzatát így kipréselve a gennyes tartalmat a méh üregéből. Eredményesen használhatóak a pyometra kezelésére, de nem minden esetben vezetnek eredményre, és néhány fontos szempontot figyelembe kell venni az alkalmazásuk során:

1.) Mellékhatásként nyugtalanság, lihegés, hányás, nyálzás, fokozott bélsárürítés és hasi fájdalom fordulhat elő. Ezek a tünetek általában az injekció beadását követő 15 percen belül megjelennek és néhány óráig tartanak. Jelentősen mérséklődhetnek az egyes kezelések után és csökkenthetők az állat jártatásával az injekciót követő kb. 30 percben.

2.) Nincs klinikailag észlelhető javulás a kezelést követő első 48 órában, ezért előrehaladott esetekben mérlegelni kell a prosztaglandinok használatát.

3.) A méhizomzat összehúzódását fokozva a méhfal repedését és a fertőzés hasüregbe való kijutását eredményezhetik, különösen zárt méhnyak esetén."

2011. jún. 19. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Én nem tenyésztő vagyok, de nekem a pittem halálozott el így régen...ha kezdeti stádiumban van akkor kezelhető, mi sajnos a magas fájdalom tűrése miatt csak az utolsó pillanatban vettük észre, rohantunk a dokihoz, megműtötte...sajnos annyi genny szívódott fel a szervezetében, hogy a műtét után pár órával elment...Szintem mindenképp ivartalanítás, ha meg is ússza gyógyszeres kezeléssel akkor is később nagyobb az esély hogy még egyszer előfordul...
2011. jún. 19. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha le is lehet húzni antibiotikummal, akkor is előjön a következő tüzelésnél. És idővel daganat a vége, onnan meg nincs tovább.


Nemrég néztem végig egy pryometra műtétet, még nem fakadt ki a méh, de életmentő műtét volt, nem lehetett tovább halogatni. Miután kivették a méhet, láttam, hogy a mind méhen, mind a petefészkeken durva burjánzó ciszták is voltak a gyulladáson kívül. Nem packáznék ezzel semmi pénzért!

2011. jún. 19. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nekünk sikerült kikezeltetni. Nagyon sok injekciót kapott, nagyon rosszul volt töle, hányt egyfolytában. És főleg többe került mint az ivartalanítás ...

Enyém a magzatelhajtó injekciotól kapta (mondjuk egy barom volt az akkori állatorvosunk, már akkor ivartalanítani kellett volna amikor beszökött a kankutya, nem majd 100e ft-ot kihuzni belölem).

2011. jún. 20. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!