Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tapasztalt kutyások! Mik a...

Tapasztalt kutyások! Mik a Falkavezérré válás IGAZI szabályai?

Figyelt kérdés

Eddig 5több kutyám volt, de náluk nem volt fontos ez a Én legyek a vezér dolog, mert nálunk úgy volt, hogy "berendelték alám" magukat, és nem versengettek velem.

De, most szeretnék egy kölyköt, ami a fajtára jellemző NAGYON fontos, hogy az elejétől én legyek a vezér, és meg is tartsam ezt!


Nagyon sok kérdést elolvastam a témába van amelyek nagyon eggyeznek, és van amelyik azt mondja KAMU!

Több könyvet is olvastam, meg a Tv-s sorozatokat néztem(kutyadoki, póráz két végén)


Olyan dolgokat olvastam, hogy:

A falkavezér megy ELŐSZÖR ki-és be az ajtón!

A falkavezér eszik először, és együnk mikor figyel a kutya tegyünk bele a táljába kekszet, és együk meg, és nézzünk rá, hogy lássa, hogy a vezért eszik ELŐSZÖR.

A falkavezér nem fogad el semmilyen kifogást soha, hogy falkatag ne engedelmeskedjen.



Olvastam ilyet is:


"A falkavezérségi elmélet már régen lejárt lemez, csak egy néhány ember tűje megakadt rajta.

1. A kutya nem farkas

2. Az ember nem farkas, sem kutya

3. Az ember és kutya párosa nem falka "


Hát nagyjából ezek a dolgok amiket mindenhol olvastam, és egyeznek.


Kérdezném a tapasztalt sikeres kutyásokat, akik jól nevelnek kutyát, és ismerik a TUTI szabályokat a dologban, hogy:

Ezek mind igazak, vagy van még valami, ami nagyon fontos, hogy kölyök kortól csináljam a kutyával, lássa rajtam, hogy Én vagyok a vezért, és ne próbáljon "szórakozni "velem?


2011. júl. 15. 20:46
 1/9 skarma ***** válasza:
Nem kell ezt olyan komolyan venni, szerintem. Tiszteljen téged, szóval sose morogjon rád, és a kekszes dolgot megcsinálhatod, de ennyi. Bár ez függ attól, hogy milyen fajtát szeretnél.
2011. júl. 15. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Ha számodra megfelelően voltak a kutyáid nevelve, most miért akarnál farkasost játszani? Nincs olyan különleges fajta, amelyet józan neveléssel ne lehetne a magunk kedvére formálni.Nem attól lesz jól nevelt a kutya, hogy beleeszel a táljába, vagy Te mész ki elsőnek az ajtón, stb.
2011. júl. 15. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Szerintem legalább akkora divat lett azt állítani, hogy az elterjedt szabályok a falkavezérség megerősítésére nem igazak, mint annak az ellenkezője.

Lehet, hogy akik azt állítják minden szabály hülyeség, hozzád hasonló nem túl alfa egyedekkel voltak megáldva, így nem is kellett erőfeszítést tenni annak érdekében hogy megszerezzék és megtartsák a pozíciót.

2 kutyám volt (már csak az egyik él sajnos). Az elsőt gyeptelepről hoztam el, látszott rajta, hogy baromi domináns kutya, de olyan szép volt (szerintem még az is megeshet, hogy fajtatiszta, persze törzskönyv az nincs), hogy azt mondtam megéri a próbát.

Hát volt vele gond rendesen, morgás, ugatás stb. Utána elkezdtem olvasgatni a témában (akkor még nem volt ennyire elterjedve bármiféle nézet ezzel kapcsolatban, mint most), és nagyjából azokat a szabályokat választottam ki én is, amik most népszerűek. Mikor elkezdtem alkalmazni, észrevehető változások voltak az első nap is, a tényleges áttörés kb a 4. nap környékén lett észrevehető, mikoris odanyúltam a táljához etetés közben, ő pedig arrébbsomfordált, és lefeküdt.

Ezt egy héttel előtte elképzelni se tudtam volna. És mondom, ez egy olyan domináns kan volt, hogy csuda.

A második kutyám kölyökként került hozzám, a tenyésztőtől szintén próbáltam kiválasztani a legdominánsabb kant, mert úgy éreztem ez lehet egy új kihívás. Vele a kezdetektől alkalmaztam a szabályokat, kiegészítve pár újjal, a kezdetiekhez képest. Soha nem volt, és úgy gondolom nem is lesz vele probléma, ha nem változtatok a dolgokon.

Tehát lehet, hogy ezek nélkül is lehet jólnevelt kutyát nevelni, de én úgy vettem észre, barátok ismerősök kutyáin, hogy elég nehéz falkavezérség nélkül bármi olyat megtanítani, amihez fegyelem kell (pl egy szimpla sétát, utcán leülést stb).

Nyilván vannak olyan emberek, akiknek olyan kisugárzásuk és érzékük van a kutyákhoz, hogy ezek predesztinálják a falkavezér mivoltukat. Nekem sajna nincs, így a szabályokra, és a magabiztosságra hagyatkoztam.

Igazak vagy sem, nekem sokat segítettek.

2011. júl. 15. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A falkavezér 3 kiváltsága:


- "privát terület határa"

- "ez az én dolgom"

- "közös akció" (amit a vezér indít, irányít és fejez be)


Erre a három dologra kell odafigyelni, és számtalan gyakorlatot is ki lehet rá találni.

2011. júl. 15. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Amúgy az igaz, hogy mi nem falkában élünk, hanem családban, de ettől még a kutya ugyan úgy igényli a vezetést és ugyan úgy megérti azokat a kommunikációs jelzéseket, amit a falkában is kapna a felette álló falkatagoktól. És a lényeg nem azon van, hogy ki a vezér, hanem hogy a kutya és gazdája között mekkora a rangsorbeli távolság. Minél nagyobb, annál kevésbé fogja a kutya megkérdőjelezni a gazdi kompetenciáját.
2011. júl. 15. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Szerintem a józan ész a lényeg. Hogy ne csábulj el, ha olyasmit tesz, amit nem szabad, mondjuk felmegy a kanapéra, de nincs kedved rászólni, mert hulla fáradt vagy, így "csak egyszer" hagyod.

Nálunk van pár szabály: ahol én ülök/fekszem, oda ő nem feküdhet. Nincs morgás, visszabeszélés, mert azért büntetés jár. Viszont én is kielégítem az igényeit, eleget mozgatom, szabadon is. Nem hiszem, hoyg az a jó gazda, aki kizárólag láb mellett pórázon sétáltatja a kutyáját, és nem hagyja, hoyg akár egy lámpaoszlopot is megszagoljon. Hagyni kell és biztosítani, hogy a kutya valahol kiélhesse a valódi ösztöneit. Pl. természetellenes lenevelni egy vadászkutyát arról, hogy jelezzen és izgatott legyen, ha mondjuk meglát egy fácánt vagy épp a városban galambot. Én még egy régi elv szerint úgy tanultam, hogy adj a kutyának enni először és te csak utána ülj le az asztalhoz. Ellentmond a falka szabályoknak, mégis működik. Ja, és valóban nem vagyunk falka. Én a gazda vagyok, és ő meg a kutyám. Ez teljesen más filozófia, szerintem. Viszont nálunk beválik (egy nagyon domináns kan és egy teljesen behódoló szuka mellett).

2011. júl. 15. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

olvasd el EZT a könyvet ! *****

Tényleg olvasd el ! :) ebből szinte mindent megtudhatsz ! A falkavezér megy ELŐSZÖR ki-és be az ajtón!

A falkavezér eszik először, és együnk mikor figyel a kutya tegyünk bele a táljába kekszet, és együk meg, és nézzünk rá, hogy lássa, hogy a vezért eszik ELŐSZÖR.

A falkavezér nem fogad el semmilyen kifogást soha, hogy falkatag ne engedelmeskedjen.


amiket leirtál mind mind igazak , viszont egy kölyök kutyánál még nem kell ennyire szigorúan betartani ezeket.Mármint azt igen hogy előtte kell be/kimenned az ajtón,viszont azt hogy te eszel először ezt elég olyan 1 éves kortól szerintem.Amég pici elég ha csak akkor teszed le elé a tálkáját ha szépen ül .(mármint te mondod neki h ül és akkor ha szépen leült akkor megkaphatja)..

Aztán fontos az 5 perces szabály is. Tehát ha hazajössz akkor a kutyára rá sem szabad nézni, ő megpróbálja felhivni magára a figyelmet, de te nem veszed őt figyelembe, először köszöntöt a család többi tagját, vagy átöltözöl , bármi és csak 5 perc mulva üdvözölheted a kutyát amikor már lenyugodott... ezzel megtanulja hogy mindenki más fontosabb nála a családban és ő a rangsor legalján van . Ő az Omega :) De ezt mindig be kell tartani ..mikor reggel fel kelsz és a kutya eléd szalad h üdvözöljön , te tudomást sem veszel róla... elkészited addig a kávét stb :)...


A kutyát arra is megkell tanítani hogy nem húzhat mikor sétáltok, tehát a póráz legyen mindig "laza"...


a játékot mindig TE kezdeményezed, nem akkor van játék mikor ő akarja. Ha szépen odahozza a labdáját hogy játszani akarsz akkor elveszed szépen és nem adod neki oda , nem játszotok...majd csak akkor ha TE , az ALFA szeretné :)


ilyenek...


tényleg olvasd el a könyvet :) de az se utolsó ha kutyaoviba viszed a kutyát majd :) mi is járunk



* Automatikusan eltávolított tartalom.
2011. júl. 15. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
ja és még annyi hogy a kutya semmi szín alatt nem moroghat rád és nem haraphat , játékból se! a kölykök szeretnek mindent rágcsálni, az ember kezét is , de ezt NEM szabad hagyni!
2011. júl. 15. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
légy nyugodt, lojális, következetes és ha kell határozott ilyen egy falkavezér és ilyen egy jó emberi vezető vagy családfő is:)
2011. júl. 16. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!