Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért viselkedik így a kutyánk...

Miért viselkedik így a kutyánk? Bocsi, hosszú lesz!

Figyelt kérdés

Sziasztok! Van egy másfél éves német vizslánk. Tüneményes, imádni való blöki, de vannak olyan pontok a viselkedésében, amit - legalábbis egyelőre - nem tudtunk megfejteni és talán éppen emiatt megváltoztatni. Hálás lennék, ha valaki megpróbálná kitalálni, hogy miért csinálja ezt és esetleg tanácsot is tudna adni, hogy hogyan nevelhetnénk le róla!


1.) kifut a kapun

Jutalomfalatokkal sikerült megtanítani, hogy ne rohanjon ki a kapun, ha kiállunk a kocsival. DE teljesen reménytelen, ha gyalogosan nyitjuk ugyanazt a kaput. Ha pl. jön hozzánk valaki, a legkisebb résen is már fúrja is ki magát, szó szerint fellöki az érkezőt és már lohol is az utcán. Sosem szalad el, csak jól felbosszantja a szomszédos kutyákat, végigpisili a kerítéseket és már vissza is jön.


2.) mindenkire ráugrál

Egész nap nagyon rendesen viselkedik, jövünk-megyünk, de délután megkergül és elkezd ránk ugrálni, ha meglát. Idegenekkel ezt a nap bármely szakában megteszi, nagyon kellemetlen, ha bárki jön hozzánk (nehéz is, piszkos is a talpa, karmol is).


3.) lop és renitenskedik

Éjszakára mindig bejöhet a házba (egyszer betörők úgy pakolták ki a házunkat, hogy előbb a kertben félholtra verték az akkori kutyánkat (szerencsére túlélte, évekkel később, nagyon öregen halt meg), ezért őt minden éjjel beengedjük és a földszinten alhat. Ha betörő jönne, azonnal felébrednénk az ugatásra, így ő és a ház sincs veszélyben. De a drágánk erős jogokat képzel a házőrzésért cserébe: rendszeresen átugorja az 1,2 méteres átadópultot és kipakolja a szemetest (amerikai stílusú, "mindenegyben" házunk van, ezért a pult és a bútor közé szereltünk egy ugyanolyan magas csapóajtót, mint jelképes ajtót, de ez nem akadály a számára) és arra is rájött, hogy ki tudja nyitni a fsz,-i szoba ajtaját (nincs zár, csak kilincs) és bent alszik a vendégágyon.

Ha meghallja a lépcsőn a lépteinket, azonnal spurizik a helyére (lehet hallani, ahogy klattyognak a csülkei a kövön meg a parkettán :=) ), szóval tudja, hogy bűnös, mégis mindig újra megteszi.


Mit tanácsoltok, mivel és hogyan lehetne ezekről a disznóságokról leszoktatni? Köszi minden tanácsért!


2011. júl. 23. 06:30
 1/6 anonim ***** válasza:
Csontot,kajáját védi tőletek?
2011. júl. 23. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Többnyire én etetem, de - mivel olvastam, hogy fontos része a rangsornak - az egész családot elfogadtattam vele.

Nem védi tőlünk a kaját, nyugodtan elvehetjük előle, vagy belekotorhatunk, ezt alig egy hét alatt elértük anno, sőt, szépen ülve megvárja, amíg letesszük elé a tálját és csak akkor lát hozzá, ha odébb léptünk.

2011. júl. 23. 08:15
 3/6 anonim ***** válasza:

1. Ez egyszerű. Meg kell tanítani a Várj! parancsot.Mondod a parancsot, és ha egy helyben maradt, míg szépen lassan próbálod nyitni az ajtót, adod a falatot. Mindig kicsit nagyobbra nyisd ki, ha pedig már a tárva-nyitva mellett is nyugodtan áll, akkor nincs más hátra, csak gyakorolni...

Én is így tanítottam meg a kutyáimat. Az egyik kiszökik, a másik meg szeret előre szaladni sétánál. Sokkal nyugodtabban kezdődnek a séták, ha előtte a várj!parancsot használjuk. Ja, és legelőször ajtóban gyakorold, utána menjetek a kapuhoz!


2. Egy kicsit durva parancs az, mikor a térdeddel a hasába rúgsz, de majdnem hogy azonnal abbahagyja. A staffordshire terrieremnél bejött ;) Ha megkergül , az csak annyit tesz, hogy felizgatják a vendégek, vagy összegyűlik benne a nem elhasználódott energia. A tenyésztőnk tanácsolta, hogy ha nem visszük sétálni vagy mozogni, kevesebb kaját adjunk neki, mert akkor nincs annyi energiája amit eltudna égetni, meg nem fog elhízni :)

Van erre a pörgésre is egy módszer. Ha nem akarod bántani, akkor ha felugrott, fogd meg a grabancát, és határozott mozdulattal rántsd le magadról (kutyakiképző ajánlotta) . Az izgalomra pedig: fektesd oldalra, és a T pontját nyomd meg, ami az állkapcsa alatt helyezkedik el. Az egy olyan pont, hogy nem tud tőle mozogni, az izmai elernyednek. Ezért lenyugtatásra tökéletes.


A csapóajtóra nem akartok szerelni egy tolós zárat?

Az ajtóknál egy tolós zár mindent megoldana :)

2011. júl. 23. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Előző vagyok, vagy a kukát cseréljétek ki, vagy rakjatok az aljába súlyokat!
2011. júl. 23. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

1. Egy kis ösztönkezelés: Kapuszabálynak hívják. A lényege, hogy a kutya nem mehet ki-be semmilyen ajtón, kapun, amíg te nem mondod neki. Meg kell várnod, amíg tudomásul veszi, és nem feszegeti a határokat. El kell érni, hogy te simán kisétálhass a kapun anélkül, hogy utánad menne. Egyszerű: ha ki akar slisszolni melletted, összeszeded minden dühödet és ráordítasz (persze csak ha nem érzékeny a kutya). Megtolod (határozott testtartást veszel fel, ezzel "kitolva" a kutyát (közben nem érsz hozzá, csak a hangoddal és a testjeleiddel elüldözöd). Addig csinálod ezt, amíg el nem jutsz odáig, hogy ki tudj menni a kapun, elsétálj 2-3 méterre úgy, hogy nyitva van a kapu, és ő nem megy utánad, amíg nem mondod, hogy jöhet.


2. Több megoldás létezik, van akinél az egyik, van akinél a másik működik. Az enyémnél például nem jött be az, hogy tudomásul sem veszem, vagy hátat fordítok, mert akkor a hátamra ugrál. El lehet lökni, le lehet szidni, grabancnál megfogva arrébblökni... Próbálkozz kitartóan.


3. Ne haragudj, de ezen jót nevettem :D Elképzelem, ahogy megvárja, amíg elmentek aludni, kinyit egy ajtót, felmászik az ágyra, aztán ha hallja, hogy jöttök, visszasomfordál a helyére :D Az enyém is ilyen kis leleményes :)

Mondjuk ez elég gáz, attól függetlenül, hogy vicces.

Igazából nehéz ez a dolog, mert az oké, hogy megtanítod mi a helyes, amikor ott vagy, de valószínűleg tovább csinálja majd, amikor egyedül van. Szerintem meg kellene oldani, hogy az ajtót ne tudja kinyitni, az ajtót, falat, pultot meg meg kellene magasítani, hogy esélye se legyen átugrálni.

2011. júl. 23. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Mindnyájatoknak köszönöm!

Kedves Utolsó! Tényleg nagyon helyes, de nem kisomfordál a szobából, hanem ina szakadtából szalad :=). Néha meg is csúszik, ahogy kikanyarodik, komolyan mondom, rajzfilmbe illő jelenetek!

Egy büdös disznó, mert pontosan tudja, hogy ezeket a dolgokat nem szabad. Például, amikor éjjel kipakolja a szemetest, akkor is reggel lohol a bejárati ajtóhoz, hogy engedjem ki a kertbe (persze, mielőtt még felfedezném, hogy mit tett), máskor bezzeg úgy kell kirimánkodni a helyéről, hogy aztán szó szerint kituszakoljuk a fenekét az ajtón.

Az ugrálást és a kiszökést is próbáltam már a kiabálós, meg ijesztgetős módszerekkel, de olyan, mintha kinevetne: tesz egy kört, mintha megfutamodna, de tulajdonképpen csak lendületet vesz egy újabb támadáshoz. Lassan ott tartunk, hogy feladjuk és minden így marad, de tudjuk, hogy ezt nem szabad. A barátaink koszosan mennek el tőlünk, mi is csak foltosan, maszatosan tudunk elindulni itthonról. A férjem múltkor vitt magával egy váltás inget és a kocsiban átvette :=). Hát, nem unatkozunk, az biztos.

2011. júl. 23. 22:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!