Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Border collie törzskönyves...

Border collie törzskönyves vagy sem?

Figyelt kérdés

Border collieból törzskönyvest(kiállításra) vagy munka szülőktől érdemesebb kölyköket venni?

s ha törzskönyveset milyen tenyészetből?

Tudom mind2 fáraszthatatlan,de mik a különbségek?


2011. aug. 16. 14:34
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
A legfontosabb kérdés az, hogy neked milyen célra kell kutya?
2011. aug. 16. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Kiállításra csak TK-val viheted. Nálunk macskánál úgy van, hogy ha egy macskának nincs TK-ja, akkor csak keverékként indulhat, bármennyire is hasonlít egy fajtatisztára.
2011. aug. 16. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
én csak otthonra nem akarom őt kiállításra vinni.
2011. aug. 16. 14:40
 4/12 anonim ***** válasza:

Ha csak családinak akkor inkább kiállítási szülőktől. Munkát semmiképpen!! Mivel nem tudnád neki biztosítani az igényeinek megfelelő mozgást és munkát.


De mindezektől függetlenül a legfontosabb az egészség: DP, CEA szűrés - hogy ezek meglegyenek, ne csak a szülőknek, hanem a (legalább a nagyszülői) felmenőknek is. És aki már így ad kiskutyát, az már biztos ad törzskönyvet is.

2011. aug. 16. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

A bordernél figyelj, hogy mind a két szülő TNS re szűrve legyen mert a TNS halálos betegség.

A munka szülők kölyke sokkal pörgősebb, rombol ha nincs feladata nehéz vele együtt élni. Ha nem akarsz kiállításra járni akkor vegyél rendes tenyészetből színhibás hobby kiskutyát a show vonalú kutyák nyugodtabbak, családi és hobby sport kutyának jobbak.

2011. aug. 16. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

köszi én is így gondoltam

szukát akarok,mert sokkal ragaszkodóbbak és könnyebben taníthatóak mint a kanok,meg nekem úgy kedvesebbek a szukák.

2011. aug. 16. 14:53
 7/12 A kérdező kommentje:
és nekem ha lesz egy kis borderem mire kell megszűretni erre a fent említett 3 szűrésre,vagy még valami másra is?
2011. aug. 16. 14:54
 8/12 anonim ***** válasza:

Szűretni csak akkor kell, ha tenyészteni szeretnéd a kutyádat, vagy ha felmerül a betegség gyanúja. Ezek a szűrések elég drágák, szóval ha nincsenek tenyészcéljaid a kutyával, akkor nem szükséges elvégeztetni őket. Border collienak a CEA(collie szemanomália)/PRA(progresszív retinasorvadás)/CAT(katarakta), TNS(ez egy autoimmun betegség, ami a kutya pusztulásához vezet rövid időn belül), HD/ED(csípő- és könyökízületi diszplázia) szűréseket szokták javasolni, illetve mostanában az MDR1 szűrés is elég népszerű.

A munkavonalú borderek is minden esetben kapnak törzskönyvet, nem tudom honnan veszed, hogy nem. De ha családi kutyának, esetleg hobbi szintű sportoláshoz szeretnétek a kutyát, akkor mindenképp érdemes a show vonalból kutyát választani, ők nyugodtabbak, nincs extrém mozgásigényük és általában jobb természetűek, családba jobban beilleszkednek.

Ha teljesen biztos vagy benne, hogy nem szeretnéd kiállítani a kutyát, akkor érdemes tenyésztőtől kis színhibával rendelkező kölyköt beszerezni. Elég sok olyan kiskutya születik, aminek túl sok a fehér jegye, őket hobbi célra, valamivel olcsóbban adják a tenyésztők.

2011. aug. 16. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

ha nem tenyészteni akarsz akkor max HD ra.. ha tenyészteni akkor TNS, CEA, HD, CL, MDR1. Ha genetikailag mind a két szülő mentes TNS re és MDR1 re akkor felesleges hisz genetikailag nincs meg a kutyában.

A HD lutri akár 10 generációra visszamenőleg is lehet mentes az összes szülő de ez se jelent semmit.

Sok tenyészetben pedig 6-8 hetes kor között megcsináltatják a szemszűréseket mert ilyenkor a legtisztább rálátás aztán megkeményedik a hártya és a szűrés már nem lesz olyan megbízható

2011. aug. 16. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 szszszigazi ***** válasza:
öööööönem tom
2011. nov. 8. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!