Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ki találja ki azt, hogy...

Ki találja ki azt, hogy valakinek nem való ilyen-olyan fajta. Ő értett ehhez?

Figyelt kérdés

Elolvastam 3 kutya nevelési könyvet, de kifejezetten egy sem írja azt, hogy mit kell tenni, miben más egy domináns fajta, viselkedése, nevelése.

Vegyünk egy példát a dobermannt azt "erős kezű, következetes, határozott" gazdának ajánlják.

De golden retriver az meg nem ilyen.


De, ezt mire értik? Egyik könyv se mondott rá konkrét példát, hogy miben kell egy dobit máshogy nevelni, mint egy goldit.


És mégis azt íeják, hogy ilyen-olyan emberhez, ilyen-olyan fajta nem való.

De könyörgöm, ezt honnan tudják eldönteni magukról az emberek. Senkit nem hallottam máég úgy beszélni, hogy "Én egy erőskezű személyiség vagyok, akinek a dobermann nem kihívás"

Ezt honnan döntse már el valaki magáról?

És akkor miért nem írnak példát, hogy mit csinál egy dobermann, ha rászólnak, meg egy golden retriver?

És miért nem írják le KONKRÉTAN, hogy egy dobi így-úgy fog viselkedni, és egy goldi meg így?

Nem baromság ez a "ilyen gazdának nem való erz a fajta" szövegelés? Szerintem nem is értenek hozzá.


2011. aug. 17. 14:47
 1/10 anonim ***** válasza:
Azért mert minden kutya másmilyen, hiába határozza meg a jellemüket a fajta. Ha leírnák akkor azért írnál ide, hogy " nem úgy viselkedett a kutyám ahogy a könyvben van írva, becsaptak!"... Szerintem teljesen egyértelmű a dolog. Egy átlag dobival erősebb kézzel kell bánni mint egy átlag goldival, nem tudom mit nem lehet érteni?
2011. aug. 17. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Az a szó iszonyú zavaró, nem bírom értelmezni. "erős kezű", akkor verni kell, ha nem hozza vissza a labdát? Tudtommal kutyát nem nevelünk veréssel, akkor mi az hogy "erős kéz" mert nekem itt a "fizikai nevelés" jut az eszembe
2011. aug. 17. 15:02
 3/10 anonim ***** válasza:
És persze aki ír egy könyvet az csak úgy szóraskozásból csinálja. Egyik reggel fel kel és azt mondja: "na mi lenne ha írnék egy könyvet? Vajon miről? Á sorsot húzok" és akkor kihúzza a kutyákat és arról ír? Én meg úgy döntöttem hogy az atomfizikáról fogok könyvet írni... Ugye? Mert te mennyire értesz hozzá? Mert te beszélsz itt butaságokat és nem a legtöbb könyv...
2011. aug. 17. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
A te bajod ha ez jut eszedbe, szerintem, és még sok más ember szerint teljesen egyértelmű. Verésről senki sem beszélt.
2011. aug. 17. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Konkrét példát nem tudom milyet akarsz, te melyik vagy, aki eldönt valamit, és azt minden áron végigviszi, vagy az első nehézségnél feladja? Na ugye, hogy sikerült kitalálni határozott vagy-e vagy nem. Akkor való neked vagy nem? Az se nagy kunszt kitalálni belőle, hogy milyen a kutya személyisége: kihez kell határozottság? Aki önfejű, és el kell nyomni az akaratát a tiéddel.

Szóval ha te nem érted valamelyik szót, akkor nézd meg szótárban, mert ez teljesen érthető amúgy.

2011. aug. 17. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Mert nincs olyan, hogy KONKRÉTAN. Megfordult már pár alom kölyökkutya a kezem alatt és mind más és más személyiség. Persze vannak általánosságok is amik egy bizonyos fajtára jellemzőek...van hiper domináns golden is...azt is ki lehet fogni de általánosságban a golden egy nyugodtabb fajta aki még ha domináns is hamarabb meg lehet nevelni mint egy alapból erőteljesebb személyiségű fajtát.

A kutya-gazda kapcsolatok egyik legnagyobb problémája, hogy a gazdik nem mérik fel a képességeiket és nem annak megfelelően választanak nem csak fajtát de az alomból is kiskutyát. Én mielőtt egy kölyköt eladok beszélek a gazdákkal és megpróbálom felmérni képesek lennének e megfelelően felnevelni egy ilyen fajta kiskutyát és azon belül az alomban van e olyan kölyök ami megfelel az elvárásaiknak... én adtam már el domináns nagyon mozgékony kutyát 13 éves kislánynak és beszéltem le ugyanerről a kutyáról egy 30 as évei elején járó férfit mert ő nemtudta volna azt a kutyát lemozgatni, megnevelni míg a kislányban minden potencia megvolt erre és szerencsémre igazam is lett a végén. Ha valaki magának nem megfelelő kutyát választ 10-15 évre keserűvé teheti az életét ezért kellene alaposan nem csak a könyvekben utánajárni, hogy milyen kutya illik hozzá. Nem mondom, hogy nem tudná megnevelni a másikat és nem lehetnének boldogok együtt de sokkal nagyobb munka lesz a családnak és az emberek nagy része hamar feladja.

2011. aug. 17. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Erős kéz = szigorú, kis kihágásokat sem engedő, határozott, következetesen használja a büntetést és a jutalmazást, nem enged meg olyan dolgokat néha-néha amiket egybént nem szabad, a legkisebb jelét az agressziónak és a nem kívánt viselkedésnek, bünteti, szankcionálja (és ez nem jelenti azt h üti veri).


A könyvírók meg azt feltételezik h az emberek szövegértésben jók, ill. a saját tulajdonságukat jobban ismerik, mint azt, h nekik milyen tulajdonságú kutyát kéne választaniuk, így az ha azt írják, h "erős kezű gazdának való", akor akinek van egy kis önismerete és önkritikája az ki tudja szűrni, h ő ilyen-e vagy sem.

(ha te ezek alapján nem tudod, akkor menj vissza a suliba, mert súlyos szövegértési zavaraid vannak)

2011. aug. 17. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

hát igen, ez jó kérdés...:)


amikor a kutyasuliban megjelentem a 3 kutyámmal, amik közül az egyik egy közép-ázsiai kan, sokan elkönyvelték, hogy nem fogom bírni...

mert hogy egy 21 éves normál testalkatú lány vagyok, és ehhez a kutyához erős kéz kellene stb. stb...


kb. 4 hete járunk, Rasid az egyik legengedelmesebb kutya, soha semmi baj nincs vele, még a karikákon is átmegy meg minden...:)


viszont volt egy lány, aki szintén kájjal volt, vékony hangú, gyenge volt - én nem ismertem, csak így írták le. nem is bírt a kutyájával.


na ez nem azt jelenti, hogy én szigorú vagyok és üvöltözök!!!

én kedves vagyok, beszélek vele, és megkérem a feladatra + nyilván megfelelő jutalommal motiválom.:)

viszont igyekszem számára megnyugtatóan magabiztos is lenni.


Szerintem a hiba mindig az emberben van...

(én is még sok mindent ki kell javítsak a viselkedésemben, de mostanában rengeteg szakkönyvet olvasok, mi sokban segít.)

mármint egy kutya sem való pl. egy üvöltözős idegzsábának...

(sok ilyen ember van a kutyasuliban, nem is csinál meg nekik semmit a kutyájuk...nem csoda, én sem csinálnék meg semmit a kutya helyében.)



na szóval igazad van, nem lehet így megmondani, hogy kinek való, kinek nem...


nem beszélve arról, hogy minden kutya más személyiség, tehát egyéni bánásmódot igényelnek.


Akiben pedig nincs kellő nyitottság, hogy a kutyához idomuljon, és ne a kutyától várjon teljesen más viselkedésmódot, azt megette a fene...

2011. aug. 17. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

15:19-es vagyok.


amúgy mivel ebben az országban nem valami fejlett a kutyatartási kultúránk, én bevezetném, hogy minden kutyásnak legyen papírja arról, hogy részt vett egy x idejű tanfolyamon, ahol bizonyos dolgokat elsajátított a kutyával való viselkedés alapjairól.


Ez a kutya és a gazda érdeke is lenne.

és a tanfolyam nem is kellene, hogy 1 naposnál hosszabb legyen.

Így is lenne sok barom, de talán kevesebb.

mert sokszor látom, hogy a cél jó, csak az eszköz nem.



na még írnék, de hirtelen nagy szükségét érzem, hogy kimenjek jól megdögönyözni a kis disznócskáimat!:D



ááá sok mondani valóm lenne, de ez nagyon összetett!


nyissunk egyszer egy jó kis vitafórumot a témában!:)

2011. aug. 17. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

85%-osnál a konkrét válasz, de mondok neked példát - amibe nyilván bele lehet kötni, csak érzékeltetés képpen.


Ha van egy stabil járdaszabályod (a járdáról engedély nélkül nem lehet lelépni, ha cigánygyerekek potyognak se) és egyszer egy villogó zöldön átfutsz, és fut veled a dobbermannod, akkor az ő járdaszabályát kezdheted is előlről építeni, és mivel látta, hogy ezt a szabályt meg lehet kerülni időnként, könnyen lehet, hogy bepróbálkozik, azzal is, hogy tuti-e hogy nem szabad a parkban a kutyákat hágni. Te épp beszélgetsz, nem látod, rá hagyod, és ezzel a két kis hibával máris csináltál magadnak egy hónapnyi melót, mire megint rendbe szeded a dolgokat.


Ugyanez a labradornál: "dehát gazdi, nem szabad engedély nélkül lelépni! Jajj de buta vagy, hát hova sietsz ennyire?" és következőre ugyanúgy megáll a járdaszegélyen. Max este a parkban kipróbálja, hogyha ő izgiset játszik, és te hívod, ott is eltekintesz-e a szabályaidtól. Akkor majd meglátja, hogy nem, és rendben van minden.

2011. aug. 17. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!