Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Törzskönyvel vagy anélkül is...

Törzskönyvel vagy anélkül is fajtatiszta kutya?

Figyelt kérdés
Ezt most azért írom mert vannak tözskönyvpártiak és anélküliek. Én a 2 között vagyok. Ha kiállításra vagy továbbtenyésztési céllal kell a fajta akkor legyen törzskönyv, és akkor is ha a szaporítok miatt nagyon gyenge idegrendszerű a fajta akkor szerintem ne sajnáljuk a pénz rá! De viszont ha ezek küzül egyik se akkor szerintem felesleges. Én pl. nemrégen vettem spániel 15.000Ft-ért. Apja, annya törzskönyves meg is néztem a kicsiknek nem csináltattak de viszont mikor a kutya vemhes volt rendszeresenvitték szűrésre stb... Akkor most ők is szaporítok a tözskönymániásak szerint? Mert szerintem abszolúlt nem. pl. itt a link egy állítólag Yorki tenyésztőnek nevezi magát de nézzétek meg a körülményeket! [link] Na a képeken ahogyan tartják a kutyákat azok tuti szaporítók! Na erről mi a vélemény?
2011. aug. 23. 18:19
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

ha annyi százasom lenne, ahányszor ezt ma már leírtam...


SZAPORÍTÓ: aki TÖBBET csinál, aki csak szaporítja a fajtát.

TENYÉSZTŐ: aki jobbat csinál, jobbra törekszik, nemesíti a fajtát.


és slussz!

attól, hogy bársonnyal van borítva az szülőágy, attól még lehetnek szaporítottak a kiskutyák!

az, aki csak a létszámot növeli, az nem tenyésztő. még akkor sem, ha mindezt rózsaszín mázba burkolja, az utolsó náthára is szűreti a kutyáit és ott illeg minden kiállításon! nagyon sokan esnek abba a hibába, hogy a cukormázas felhőkön ücsörgő hobbikutya-gyártókat tenyésztőnek hiszik... attól, hogy a középszar kutyájára rátett egy majdnem jó kant, majd az egészhez gyárt egy hathatós körítést, de gyakorlatilag nem csinál mást, mint közepes minőségű kutyákat szór ki hobbira, attól még nem lesz tenyésztő, sőt... akinek nem is célja, hogy jobbat állítson elő, az vajh mire "tenyészt"? -> hát a piacnak!

természetesen a gondos tervezésből is lehet bukta - ilyen a genetika - de ha legalább a cél az volt az alommal, hogy valami ütőset állítson elő, az már értékelendő. szerintem.


sokszor jönnek itt azzal, hogy a tenyésztőtől kapott kutya beteg lett, a tenyésztő meg szrt rája, hogy a kiskutyák milyen nyeszlettek voltak, stb. az ilyen NEM TENYÉSZTŐ!!! lehet, hogy van kennelneve, lehet, hogy eljár kiállításra, de tenyésztőnek lenni nem szakma, ez egy elkötelezettség, amit szívvel-lélekkel lehet csak csinálni!

a tenyésztő a fajta javításán ténykedik, minőséget állít elő, fajtaszinten igyekszik jót, jobbat előállítani.


a törzskönyv maga csak egy papír, így van. a kiállítása egyébiránt nem nagy összeg (5500ft), viszont eszmei értéke van. ahogyan a kiskutyának is!

eszmei érték, amiben benne van tenyésztők sorának munkája, akik figyelemmel kísérték az állományt, a kutyák minőségét, teljesítményüket, egészségüket, és ennek fényében válogatták össze az adott vonalat alkotó egyedeket. a jó tenyésztő magának tenyészt, nem eladásra, amit pedig magának készít az ember, arra még jobban odafigyel.

de ha megszületett a kiskutyája, annak lesznek testvérei is, akiknek gazda kell, és ilyenkor ezeket az általa megállapított eszmei értéken eladja. általában elővásárlási joggal, garanciával, szerződéssel, alapos utánajárással a vevő személyét illetően.


ezt az eszmei értéket pedig vagy elfogadjuk, vagy nem. ha nem, akkor lehet hozni kiskutyát fajtamentőktől, menhelyről, azok között is van fajtajelleget viselő, szerető kutya bőven. a kérdés csak az, hogy megér-e nekem a leendő társam annyit, hogy megfizessem érte a tenyésztők munkáját? akarom-e versenyre, kiállításra vinni, mennyire akarok nyerni vele? vagy az is elég, ha csak hobbi szinten maradunk, és saját örömünkre sportolunk?


de ha veszel egy szaporítótól, akkor gyakorlatilag adtál még egy pofont a kedvenc fajtádnak...


nem kell, nem kötelező olyan tenyésztőtől kutyát venni, akiben nem bízunk meg 100%-osan! sokan elkövetik azt a hibát, hogy nem járják körbe a fajtát rendesen, és belenyúlnak egy szeszélyes tenyésztő gyengébb almába, aztán egy életre mottójukká válik, hogy a drága kutya "túltenyésztett" (ez egy oximoron egyébként, nincs értelme a szónak), meg beteg. vagy éppen a kedves tenyésztővel vesznek össze - talán éppen nem is kutyás dolgon - és jól elhatározzák, hogy többet nem vesznek pedigrés kutyát.


nem kötelező mindenkinek minőségi, tisztapapíros kutyát tartani! akinek nincs igénye rá, hogy kiállításra járjon, versenyekre menjen, csak egy társ kell, akkor válasszon mentett kutyát. boldog lehet vele hosszú éveken keresztül.

2011. aug. 23. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Ha fajtatiszta kutyát akar az ember (még hobbi célnál is), akkor mindenképpen törzskönyveset kell venni. Nem érdekel, hogy esetleg jól tartja a kutyáit a szaporító, nem ez a lényeg. A törzskönyves kutyáknál nem a törzskönyvet kell megfizetni (hisz az csak 5ezer), hanem a megbízható vérvonalat, illetve a szűréseket. Ha valaki szaporítótól vesz, akkor annyira megbízhatatlan az állat vérvonala, hogy menhelyről is befogadhatta volna ingyen (sőt, menhelyi kutyáknál oda sem adják, ha beteg!).
2011. aug. 23. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A spánieled mindkét szülőjének volt pl dp ,PRA és FN szűrése és tenyésszemléje, és láttad is ezeket?


Mert ha igen akkor egy szót sem szóltam.

2011. aug. 23. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Igen volt amint a 2 a két szülőnek! Övék csak a szuka volt de elmentünk a kan gazdájához is!
2011. aug. 23. 18:53
 5/8 anonim ***** válasza:

Nagyon jó válaszok születtek előttem, még kiegészítem az untig linkelt Olcsókutyával, ahol egy átlagos gazdi mindent megtudhat,amit a témában tudni érdemes. Figyelmedbe ajánlom az Egyszeri almok címűt, mi a gond azzal, akitől a spánielt hoztad, miért árt a kutyáknak, még ha állítólag szűrtek is a tk. nélküli kutyái?

[link]

2011. aug. 23. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha "csak" barátnak, társnak kell a kutya, és fajtatisztát szeretnék, akkor is törekszem a legjobbra, a legmegbízhatóbb helyről elhozni, ahol kicsi a rizikó mindenféle problémára.Szóval tenyésztő, akik közül szintén lehet válogatni, azért mert van egy kennelneve, attól még nem kötelező tőle venni. És a tenyésztők törzskönyvvel adják a kölyköket.

Kör bezárult.

2011. aug. 23. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

hasonló helyről vettem a spánielem... a kutyánk 2 éves diszpláziás és epilepsziás... a szülők törzskönyvesek de mint megtudtam a kan vonala hordozza az epilepsziát és az országban már senki nem használja azt a vonalat.. a gazdik ezt persze nemtudták.. az első alomban is volt epilepsziás kicsi a 2. alomban 4 ből 3... a szuka megint vemhes..

Hiába szűrették volna a szülőket mert azoknak tényleg semmi baja de nemtudták, hogy ez a vonal ilyen gondokkal küzd...soha többé nem veszek így kutyát... csak tenyésztőtől aki ismeri az egyes vonalak problémáját stb

2011. aug. 23. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ha okos kutyát szeretnél, adj a zebránál melletted várakozó kóbor kutyusnak pár falatot. Követni fog póráz nélkül.
2011. aug. 23. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!